"Ne pozabite, Kanada je vaša najboljša prijateljica, najboljša soseda in najboljša zaveznica. Ob tem je tudi vaša najboljša in največja stranka; kupujemo namreč več ameriškega blaga kot Združeno kraljestvo, Francija, Kitajska in Japonska skupaj. Kanada ob tem ni tista, ki zvišuje stroške vaših živil, bencina ali česa drugega. Kanada ni tista, ki ogroža vaša delovna mesta," je v nagovoru Združenim državam dejala kanadska zunanja ministrica Melanie Joly.

Njene besede so sledile napovedi kanadskega finančnega ministra Dominica LeBlanca, da bodo z jutrišnjim dnem v veljavo stopile 25-odstotne povračilne carine na nekatero ameriško blago. Vrednost slednjega je ocenil na 29,8 milijarde kanadskih dolarjev oz. slabih 19 milijard evrov. Dodatno so tako obdavčili športno opremo, računalnike in izdelke iz litega železa, vlada pa bi lahko uvedla tudi carine na druge izdelke.
LeBlanc je po poročanju BBC-ja dejal, da vlada ob tem sprejema tudi poteze za ublažitev vpliva carin na kanadske delavce in podjetja. Med drugim iščejo tudi potencialne nove trge za izdelke kanadskih podjetij ter preračunavajo dostop do finančne pomoči. "Zavedamo se, da so to zahtevni in negotovi časi," je dejal ter ob tem zagotovil: "Uporabili bomo vsa orodja, ki so nam na voljo, da zaščitimo kanadska delovna mesta in kanadska podjetja ter podpremo delavce v teh zahtevnih časih."
Finančni minister je dejal še, da bodo ohranjali svoje protiukrepe ter da jih bodo aprila le še povečali, če "ne bomo mogli priti do ameriške odprave carin".
Tudi EU z milijardnimi protiukrepi, Starmer: Na mizi so vse možnosti
Britanski premier Keir Starmer je na vprašanje o carinah, ki jih je uvedel ameriški predsednik Donald Trump, dejal, da je razočaran nad uvedbo globalnih carin. "Zavzeli bomo pragmatičen pristop, a na mizi so vse možnosti. Pogajamo se o gospodarskem dogovoru, ki zajema in bo vključeval tudi carine," je dodal.
Tudi EU je v odziv na uvedbo ameriških carin na aluminij in jeklo sprožila protiukrepe, ki bodo prizadeli uvoz ameriškega blaga v vrednosti okoli 26 milijard evrov. Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je ob tem danes izrazila obžalovanje. Napovedala je, da bo EU protiukrepe uvedla postopoma, prvi del bo začel veljati 1. aprila.
"Evropska unija mora ukrepati za zaščito potrošnikov in podjetij. Protiukrepi, ki jih sprejemamo danes, so močni, a sorazmerni. Medtem ko ZDA uvajajo carine, vredne 28 milijard dolarjev, se mi odzivamo s protiukrepi, vrednimi 26 milijard evrov," je v odzivu na uvedbo ameriških carin na uvoz aluminija in jekla dejala predsednica Evropske komisije von der Leynova.
Napovedala je, da bo EU protiukrepe uvedla postopoma, prvi del bo začel veljati 1. aprila, v celoti pa bodo začeli veljati 13. aprila.
Kot so navedli na komisiji, bodo 1. aprila znova začeli veljati carinski protiukrepi iz let 2018 in 2020, ki so bili začasno zaustavljeni. Sredi aprila pa bodo - po posvetovanjih z državami članicami in deležniki - začeli veljati še dodatni ukrepi.
Mehiški predsednik je medtem ubral drugačen pristop in dejal, da vlada še ne bo objavila povračilnih ukrepov, Kitajska pa bo sprejela "vse potrebne ukrepe za zaščito svojih pravic in interesov", je sporočilo kitajsko zunanje ministrstvo.
Trump: EU je bila ustanovljena, da bi izkoristila ZDA
Ameriški predsednik je po odzivu Evropske unije in Kanade na uvedbo ameriških carin zagotovil, da se bo odzval. "Poglejte, EU je bila ustanovljena zato, da ni izkoristila ZDA," je dejal Trump, ki sicer pravi, da ne razume, zakaj so carine povzročile takšno razburjenje. "Nič ni bolj poštenega od tega," meni.

Kanadi je v odgovor na carine na ameriško blago zagrozil, da bo ameriške carine za Kanado dvignil na 50 odstotkov. "To smo jim povedali in nemudoma so se pomirili," trdi Trump.
Prihajajoči kanadski premier Mark Carney je sicer dejal, da se je "ob primernem času" in "ko bodo ZDA upoštevale kanadsko suverenost" pripravljen pogovoriti z ameriškim predsednikom. Dodal je, da si Kanada prizadeva za "skupni pristop" do trgovanja. "Vsem nam bo bolje, ko bo to največje gospodarsko in varnostno partnerstvo na svetu obnovljeno," je dejal.
Novi premier je sicer še pred tem obljubil, da bo zmagal v trgovinski vojni proti Trumpu. Kanada je sicer največji tuj dobavitelj jekla in aluminija v ZDA, kot je že pred tem povedala kanadska zunanja ministrica, pa bodo o carinah razpravljali tudi na srečanju zunanjih ministrov G7.
Trump je medtem v Ovalni pisarni dejal, da so bili pretekli voditelji "neumni" ter da niso bili "poslovni ljudje". "Pojma niso imeli, kaj se dogaja," je povedal novinarjem.
V veljavi 25-odstotne ameriške carine za uvoz jekla in aluminija
Ameriške carine veljajo za uvoz jekla iz Argentine, Avstralije, Kanade, Mehike, EU, Velike Britanije, Brazilije, Japonske in Južne Koreje ter uvoz aluminija iz Argentine, Avstralije, Kanade, Mehike, EU in Velike Britanije. Za Kanado jih je Trump naknadno zvišal na 50 odstotkov, a si je, kot je v torek zvečer povedal višji svetovalec Bele hiše Peter Navarro, po pogovorih s severno sosedo premislil, zato bo tudi za Kanado veljala 25-odstotna carina.
Ob napovedi carin je pojasnil, da ga je k uvedbi carin vodila želja po zaščiti ameriške industrije jekla in aluminija, ki da je zdaj oškodovana "zaradi nepoštenih trgovinskih praks in presežnih svetovnih zmogljivosti".
ZDA so bile po podatkih združenja Eurofer leta 2023 za EU drugi največji trg za izvoz izdelkov iz jekla, v največje svetovno nacionalno gospodarstvo je šlo 2,2 milijona ton oz. 13,5 odstotka izvoza teh izdelkov. Pred ZDA je bila le Turčija z 2,3 milijona tonami, več kot milijon ton je dosegal še izvoz v Švico in Mehiko.

Manjši je bil po podatkih združenja European Aluminium predlani skupni izvoz izdelkov iz aluminija in aluminijevih zlitin iz EU. Dosegel je nekaj več kot 620.300 ton. Od tega je na ZDA odpadlo 155.160 ton oz. četrtina. Drugi največji trg je bila Turčija z okoli 79.400 tonami, sledile so Mehika, Kitajska, Kanada.
Uvedbo carin so kot slabo novico izpostavila tudi slovenska podjetja, ki se ukvarjajo z jeklom in aluminijem. Predvsem se bojijo še večjih pritiskov konkurence. Slovenska podjetja so lani v ZDA po začasnih podatkih državnega statističnega urada izvozila za nekaj manj kot 91,3 milijona evrov izdelkov iz jekla ter za 32,5 milijona evrov aluminija in izdelkov iz aluminija. Ta izvoz se je s tem na letni ravni precej povečal.
Daleč največji izvozniki jekla in izdelkov iz jekla v ZDA so bila leta 2023 podjetja iz Kanade, Mehike, Brazilije, Južne Koreje, Japonske in Vietnama, na katere je skupaj odpadlo več kot 80 odstotkov uvoza. Edini evropski izvoznik z občutnejšim pomenom so bila podjetja iz Nemčije.
ZDA so že leta 2018, v času prve Trumpove administracije, z argumentom skrbi za nacionalno varnost uvedle 25-odstotne carine na uvoz jekla in izdelkov iz jekla ter 10-odstotne carine na uvoz aluminija in izdelkov iz aluminija. Pri tem so sprva iz ukrepa izvzele uvoz iz EU, Kanade in Mehike, nato pa ukinile tudi te izjeme.
KOMENTARJI (250)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.