gozdarska dela

Kako izbrati pravo mehanizacijo za gradnjo, kmetijstvo in gozdarstvo
26. 06. 2025 09.51
Izbira prave mehanizacije je ključna za uspešno delo v različnih industrijskih panogah, kot so gradbeništvo, kmetijstvo in gozdarstvo. Vsaka od teh panog ima svoje specifične zahteve, zato je pomembno, da izberemo opremo, ki je prilagojena konkretnim nalogam. Ustrezna mehanizacija neposredno vpliva na večjo učinkovitost, zmanjšanje stroškov dela, izboljšano varnost na delovišču, ter obenem pripomore k zmanjšanemu vplivu na okolje. Napačna izbira strojev lahko vodi do pogostih okvar, višjih stroškov vzdrževanja in slabših delovnih rezultatov.

Po toči ogromna škoda, prizadetim na voljo izredna denarna pomoč
04. 06. 2025 09.07
Dan po neurju z debelo točo, ki je prizadela več občin na Goričkem, prizori razkrivajo prerešetane strehe, poškodovane avtomobile in popolnoma uničene poljščine. "Na žalost je bilo poškodovanih streh ogromno, zato žal nismo mogli pomagati vsem," so po nevihtnem dnevu sporočili tamkajšnji gasilci. Prizadeti lahko zaprosijo za izredno denarno socialno pomoč, so spomnili na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. Zakonodaja namreč takšno pomoč omogoča v primeru naravnih nesreč ali višje sile. Prosilci morajo vlogo oddati na pristojnem centru za socialno delo.

Umorjeni Policijo sam poklical na pomoč, osumljeni skušal prikriti sledi
11. 04. 2024 12.29
Policija je končala kriminalistično preiskavo kaznivega dejanja umora na območju Policijske postaje Škofja Loka. 64-letnik je v gozdu opravljal dela in pri tem opazil 52-letnega moškega, ki je začel streljati proti njemu. O tem je obvestil Policijo in povedal, kdo strelja nanj in da ga je že zadel. Na telefonske pozive se žrtev ni več odzivala. Policisti so odhiteli na kraj, kjer so našli osumljenega, ki je nekaj sto metrov stran opravljal gozdarska dela.

Objavljeni poklici, v katerih je omogočeno hitrejše zaposlovanje tujcev
19. 09. 2023 10.16
Minister za delo Luka Mesec je skladno z zakonom o interventnih ukrepih za odpravo posledic poplav in zemeljskih plazov izdal odredbo o poklicih in dejavnostih, v katerih bo za namen sanacije omogočeno hitrejše zaposlovanje tujcev. Veljati je začela v soboto. Med poklici so vozniki težkih tovornjakov, zidarji, tesarji, različni monterji. Na ministrstvu za delo so pojasnili, da največ vlog pričakujejo iz držav nekdanje Jugoslavije.

Po sestopu s Triglava v dolini Krme ostalo ujetih več kot 100 planincev
20. 07. 2023 08.12
Evakuacija 120 ujetih planincev iz doline Krme, med katerimi je bila tudi skupina slepih in slabovidnih s spremljevalci, ki jih je nevihta ujela po sestopu s Triglava, je uspešno končana. Noč so zaradi neprevozne ceste sicer preživeli v Kovinarski koči, gorska reševalna služba pa jih je oskrbela s hrano in njunimi zdravili. Iz doline Kot pa so rešili tudi ujeto francosko družino. Gasilci nadaljujejo odstranjevanje podrtega drevja, ceste ostajajo zaprte za promet.

Skozi 'hosto' s sekači: več sto pridnih rok ustvarjalo protipožarne koridorje
24. 07. 2022 17.08
Zvok motornih žag, z žagovino prekrite poti in kupi posekanih dreves. Tudi to je te dni moč videti na goriškem Krasu. Pridne in marljive roke prostovoljcev neumorno hitijo pri vzpostavitvi protipožarnih koridorjev, s katerimi želijo požaru preprečiti nadaljnji pohod po presušeni kraški pokrajini. Odziv na klic na pomoč občine Renče-Vogrsko ni ostal neuslišan. Odzvala se je neverjetna množica prostovoljcev, ki so na Kras prihiteli z vseh koncev Slovenije, pa tudi iz tujine. "Gre za dobrosrčne in dobrohotne ljudi. Znova smo dokazali, da znamo stopiti skupaj," je na množico prostovoljcev dejal župan Tarik Žigon.

'Od nove vlade pričakujemo, da bo znova uvedla regulacijo cen pogonskih goriv'
06. 05. 2022 12.39
Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije (KGZS) opozarja na slab položaj kmetijstva, na kar dodatno vplivajo zadnje podražitve vhodnih surovin. Z obžalovanjem sprejemajo tudi odločitev vlade, da ne podaljša regulacije cen pogonskih goriv. Predsednik KGZS Roman Žveglič upa, da bo nova vlada v zvezi s tem ustrezno ukrepala. Tudi pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS) od države pričakujejo ukrepanje.

Čustven sprejem ukrajinskih otrok. Pripravljeni prostori so jih navdušili
03. 05. 2022 08.19
20 otrok, starih od enega do sedem let, ter tri zdravnice, več medicinskih sester in vzgojiteljic ter njihovih otrok je prispelo v vas Slavina pri Postojni. Ukrajinska zdravnica, pediatrinja Natalya Golovyna, ki z otroki dela že 15 let, se je v svojem imenu in v imenu otrok zahvalila Sloveniji in vsem, ki so pomagali, da so varno prispeli v v Slovenijo.

Les 'nafta' Skandinavije, v Avstriji zasebni lastniki na trgu kot eno
16. 02. 2022 06.00
Tako Finska kot Avstrija veljata za državi, ki sta tesno povezani z gozdom in zato imata dolgo gozdarsko in lesno tradicijo. Ob težkih vremenskih pogojih, ki vladajo v tej nordijski državi, se je Finska usmerila predvsem v proizvodnjo papirja in kartona, ki sta njena najbolj pomembna izvozna produkta. Slovenska severna soseda Avstrija na drugi strani slovi po dobro razviti žagarski industriji in tesnemu povezovanju zasebnih lastnikov gozdov. Njihova združenja so se do danes ponekod že preoblikovala v podjetja, ki svojim članom zagotavljajo reden in varen prihodek od prodaje lesa.

Iz gozdov ukradli 100 kamionov državnega lesa
02. 02. 2022 06.00
Več kot tisoč kubičnih metrov lesa vsako leto izgine iz državnih gozdov. Največ pokradenega lesa iz gozdov v lasti države, ki se razprostirajo na 12 odstotkih površine Slovenije, so zabeležili v letu 2020, ko so izmaknili kar za 100 polnih tovornjakov lesa. Večinoma morajo storilci najprej drevesa posekati in jih s tovornjaki izvleči iz gozdov. Zato je vprašanje, kako lahko takšna dejanja ostanejo neopažena. Sodnih epilogov skorajda ni. Ukraden les iz slovenskih gozdov konča tudi v Avstriji in Italiji.

Inovativni kmet Gregor Slavec, prvi Slovenec z evropsko nagrado za mlade kmete
10. 12. 2021 17.06
Gregor Slavec je prejel evropsko nagrado za obuditev kmetijskega gospodarstva v Knežaku, ki ga je prevzel leta 2016. Dokazal je, da lahko zagnanost in ideje obrodijo sadove ter prispevajo k izboljšavam podeželskih območij. Pred osmimi leti je začel z oživljanjem kmetije, na kateri je do leta 1991 kmetoval njegov dedek, ki je nato vse živali prodal. Slavec je kmetiji ponovno vrnil življenje in jo oplemenitil z inovativnim izdelki ter jo odprl za obiskovalce, ki se lahko sami seznanijo, kako poteka delo na kmetiji.

Na Mariborskem Pohorju začeli sečnjo dreves za novo smučarsko progo
15. 11. 2021 17.08
Delavci Slovenskih državnih gozdov so pričeli s sečnjo in spravilom drevja med kočo Luka in Trikotno jaso na Mariborskem Pohorju. Načrtujejo, da bodo posekali 420 dreves, saj bo na tem območju nastala novo smučarska proga med vrhom Habakuka in Trikotno jaso. Primerna bo za izvedbo tekem svetovnega pokala, če bo v dolini primanjkovalo snega.

Zavezani smo k sonaravnemu, trajnostnemu in večnamenskemu gospodarjenju z gozdovi v Sloveniji
22. 09. 2021 09.45
Z gospodarjenjem uresničujemo vse vloge gozdov

Umrl med delom v gozdu
14. 09. 2021 11.13
Moški z ormoškega območja je opravljal gozdarska dela v svojem gozdu. Ko je izstopil iz traktorja, ni potegnil ročne zavore, zato se je vozilo začelo pomikati po hribu navzdol. Moški je skušal vstopiti vanj in ga ustaviti, a ga je pri tem stisnilo med vrata in kabino. Nesreča je bila usodna, zaradi zadušitve je umrl.

Med sečnjo lesa se je huje poškodoval 62-letnik
03. 03. 2021 09.34
62-letnik je v gozdu opravljal gozdarska dela, ko mu je veja padla na glavo. Na srečo ga je našel domačin, ki mu je takoj priskočil na pomoč in poklical reševalce. Ti so poškodovanca s helikopterjem odpeljali na zdravljenje v ljubljanski klinični center.

Za odstranitev tempirane bombe le mesec dni časa, potem je že prepozno
06. 10. 2020 06.00
Pogled na gorenjske gozdove, ki jih še vedno ogroža lubadar, je marsikje precej klavrn. Da se bo situacija drastično izboljšala, gorenjski gozdarji ne pričakujejo – vetrolomov, ki močno vplivajo na namnožitev lubadarja, namreč ni manj, ampak več. Veliko odgovornosti zato pade na lastnike, a tukaj se še dodatno zaplete. Odkupna cena, še posebej zaradi podlubnikov prizadetega lesa, je nizka, primanjkuje ekip za sanacijo, k situaciji svoje doda še lastniška struktura – veliko je starejših lastnikov, lastnikov, ki imajo le majhne koščke gozda in niso vajeni gospodarjenja z njim, obstajajo tudi lastniki, ki jim je za situacijo malo mar, posledice pa seveda čutijo vsi okoli njihovega gozda. Pristojni zato izdajajo tudi sklepe o izvršbi.

Državljani Slovenije, Avstrije in Madžarske lahko prehajajo mejo tudi zunaj kontrolnih točk
08. 06. 2020 08.06
Kot je na dopisni seji sklenila vlada, lahko odslej državljani Slovenije, Avstrije in Madžarske mejo prehajajo tudi zunaj kontrolnih točk. Na seznam epidemiološko varnih držav je vlada dodala 14 novih držav, med drugim Nemčijo, Švico, Češko in Grčijo. Državljani izbranih držav lahko v Slovenijo vstopajo brez obvezne 14-dnevne karantene. Za državljane Slovenije pa meje odpira Ciper.

Na seznamu še 14 epidemiološko varnih držav, omejitve za Severno Makedonijo
07. 06. 2020 21.40
Vlada Republike Slovenije je izdala Odlok o odrejanju in izvajanju ukrepov za preprečitev širjenja nalezljive bolezni COVID-19 na mejnih prehodih na zunanji meji in na kontrolnih točkah na notranjih mejah Republike Slovenije. Z začetkom tedna je dovoljeno prehajanje meje tudi izven kontrolnih točk, a le za državljane Slovenije, Avstrije in Madžarske, so sporočili z vlade.

Pri nas raste 627 milijonov dreves, lesna vrednost ocenjena na 21 milijard evrov
29. 05. 2019 14.33
Direktor zavoda za gozdove Damjan Oražem je na novinarski konferenci ob tednu gozdov izpostavil, da so v 25 letih javne gozdarske službe največji izziv predstavljale naravne ujme – žledolom in vetrolom. Pravi, da so gozdovi, v katerih raste okrog 627 milijonov dreves, danes v boljšem stanju kot pred 25 leti. Ocena lesne vrednosti je v tem obdobju zrasla iz 14 na 21 milijard evrov.

Kaj se skriva v ozadju medalj slovenskih gozdnih delavcev?
11. 08. 2018 07.00
Srebrna medalja v seštevku vseh disciplin in zlata v štafeti Ines Frančeškin, bron Janeza Medena v skupnem seštevku in srebro v podiranju dreves, peto mesto slovenske ekipe. To so rezultati naših gozdnih junakov, ki so na svetovnem prvenstvu gozdnih delavcev dokazali, da vihtijo motorne žage na najvišji ravni. A kaj vse stoji za tem, kaj gre lahko narobe? Kakšen je poklic gozdarja, ki sodi med najnevarnejše poklice na svetu?

Ministrstvo za okolje in prostor je izdalo gradbeno dovoljenje za lakirnico družbe Magne Steyr v občini Hoče-Slivnica
05. 10. 2017 15.50
Ministrstvo za okolje in prostor je izdalo gradbeno dovoljenje za lakirnico družbe Magne Steyr v občini Hoče-Slivnica. Magna je torej zeleno luč dobila dobro leto po tem, ko se je začelo resno govoriti o prihodu družbe v Slovenijo.

Se spomnite aprilskega snega? Ne dva, ne 23, kot so ocenjevali, končno ocenjena škoda je 44 milijonov evrov
06. 10. 2016 11.44
Se spomnite nenavadno obilnega sneženja konec aprila? 44 milijonov evrov – tolikšna je končna škoda, ki sta jo povzročila spomladanski sneg in led. Vlada je sicer julija z interventnim zakonom kmetom namenila 3,5 milijona evrov.

Mesec dni po aprilskem sneženju škoda še ni odpravljena
26. 05. 2016 13.51
Pred natančno mesecem dni je Slovenijo pobelil sneg in povzročil katastrofo. Klonilo je na tisoče dreves, samo v Ljubljani je bilo uničenih 10 tisoč, poškodovanih pa do 40 tisoč. Škodo delavci Snage še vedno odpravljajo, poudarjajo pa tudi, da morajo lastniki zemljišča sami sanirati polomljeno drevje.

Preden v soboto prestavite ure na poletni čas, se oglasite še v Komendi
25. 03. 2015 07.36
Ko prestavimo ure na poletni čas, je to znak, da je pomlad že tu. Spomladansko kmetijsko-obrtni sejem v Komendi je že tako dolgo z nami, da ga lahko uvrstimo med znanilce pomladi. Letos bo zopet zelo pestro!

Podlago so pripravili, zdaj 'bijejo bitko s časom'
16. 04. 2014 15.46
Po osnutku zakona, ki ga je pripravilo kmetijsko ministrstvo, bi z državnimi gozdovi gospodarilo novo podjetje Slovenski gozdovi. Ni znano, kdaj bo podjetje zaživelo, za zagonska sredstva pa je predviden najem posojila pri Evropski investicijski banki.

Več kot 200 ljudi se bo izobraževalo za poklic gozdarja in sekača
04. 03. 2014 14.28
Za gozdarje in sekače se bo izobraževalo prek 200 brezposelnih. Gre za enega izmed ukrepov po ledeni ujmi, katere posledice še zdaleč niso odstranjene. Na območju ljubljanske občine so do zdaj odstranili 13.500 kubičnih metrov vejevja in 500 kubičnih metrov hlodovine.

51-letnik nabral 16 kilogramov gob in si prislužil kazen
12. 09. 2013 10.27
Kranjski policisti so 51-letniku, ki je vozil nezanesljivo, med vožnjo telefoniral in v avtu prevažal 16 kilogramov gob, napisali kazen v višini 240 evrov. Posameznik namreč lahko v enem dnevu nabere največ dva kilograma gob.

FOTO in VIDEO: Poplave samo na kmetijskih površinah povzročile za 135 milijonov škode
08. 11. 2012 07.10
Za nujne ukrepe po poplavah je treba takoj zagotoviti vsaj 10 milijonov evrov. Rdečemu križu in Slovenski karitas bo vlada zagotovila 1,5 milijona evrov. Najbolj ogroženi nimajo možnosti niti ogrevanja. Samo v Podravju pa je uničenih 8000 hektarjev kmetijskih površin.

Top dvigalne in nakladalne naprave v Sloveniji
10. 09. 2012 07.31
Opravila, povezana s transportom, nakladanjem, raztovarjanjem, dvigovanjem in prenašanjem večjih bremen, znajo biti težavna in naporna. Primerna oprema in vrhunske naprave pa lahko marsikaj olajšajo. Zato vam predstavljamo Bijol, d. o. o, vodilno slovensko podjetje na tem področju.

FOTO: Obrtniki niso več državljansko nepokorni
16. 03. 2011 07.47
Tudi dež ni ustavil 2800 obrtnikov, ki so protestirali s parolami 'Delam kot zamurc, plača pa je za en k***' in 'Slovenijo je treba potegniti naprej iz blata!'. Po protestu pa so dosegli spravo in odpovedali državljansko nepokorščino.