Vlada je z včerajšnjim sklepom na seznam epidemiološko varnih držav z današnjim dnem dodala Bolgarijo, Ciper, Češko, Estonijo, Finsko, Nemčijo, Grčijo, Islandijo, Latvijo, Litvo, Lihtenštajn, Norveško, Slovaško in Švico. Odslej so bile na seznamu le Hrvaška, Madžarska in Avstrija.
V skladu s spremenjenim odlokom o odrejanju in izvajanju ukrepov za preprečitev širjenja nalezljive bolezni covid-19 na mejnih prehodih na zunanji meji in na kontrolnih točkah na notranjih mejah Slovenije lahko od danes državljani Slovenije in Avstrije mejo med državama prestopajo tudi zunaj kontrolnih točk Karavanke, Ljubelj in Šentilj na avtocesti. Državljani Slovenije in Madžarske lahko od danes mejo med državama prestopajo tudi zunaj kontrolnih točk Dolga vas in Pince na avtocesti, so sporočili po dopisni seji vlade.
Po novem lahko državno mejo zunaj kontrolnih točk na meji z Italijo prestopajo državljani Slovenije in italijanski državljani, ki so lastniki ali najemniki zemljišč v obmejnem območju in opravljajo kmetijsko-poljedelsko-gozdarska dela. Kontrolne točke ostajajo nespremenjene.
Odreditev 14-dnevne karantene je obvezna za osebo, ki vstopa v Slovenijo in ima stalno ali začasno prebivališče v državah, ki niso na seznamu epidemiološko varnih držav ali administrativnih enot držav, ali pa prihaja v Republiko Slovenijo iz teh držav. Še vedno velja vstop brez omejitev in karantene za državljane Slovenije in tujce s stalnim ali začasnim prebivališčem v Sloveniji, ki prihajajo iz držav članic Evropske unije oziroma držav članic schengenskega območja, ne glede na to, ali so te države uvrščene na seznam epidemiološko varnih držav.
Prav tako lahko po novem brez karantene vstopajo osebe, ki zagotavlja storitve, za katere jim je potrdilo izdalo pristojno ministrstvo in bi lahko zaradi neizvajanja teh storitev zaradi odreditve karantene prišlo do večje družbene ali gospodarske škode, osebe, ki z ustreznim dokazilom mejo prehajajo zaradi nujnih neodložljivih osebnih opravkov in se vračajo v roku 24 ur po vstopu in dvolastniki ali najemniki zemljišč v obmejnem območju, ki mejo prehajajo zaradi opravljanja kmetijsko-poljedelsko-gozdarskih del. V novem odloku pa ni več določenih izjem za osebe s potrjeno rezervacijo nočitve.
Na podlagi ocene epidemiološkega stanja v Severni Makedoniji, ki jo je pripravil Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ), se bo vsem osebam, ki vstopajo v Slovenijo in prihajajo iz Severne Makedonije ali imajo tam stalno ali začasno prebivališče, odredila 14-dnevna karantena, ne glede na državljanstvo. Izjemoma lahko brez obvezne karantene iz Severne Makedonije vstopajo prevozniki in delavci v tranzitu, osebe, ki čez Slovenijo potujejo v drugo državo v 24 urah po vstopu in osebe z diplomatskim potnim listom.
Od danes možno na Ciper brez karantene, a le z negativnim testom
Z današnjim dnem je za državljane 13 držav, tudi Slovenijo, meje odprl Ciper. Na otok bodo lahko tako prišli, ne da bi jim bilo treba v karanteno. Pri sebi bodo morali imeti potrdilo o negativnem testu na novi koronavirus. To potrdilo bo ob vstopu v državo potrebno najmanj do 20. junija.
Če se bo kateri od prišlekov med bivanjem na Cipru morda okužil z novim koronavirusom, bo država prevzela stroške zdravljenja.
Z 20. junijem naj bi seznam razširili še na državljane Švice, Češke, Poljske, Romunije in Hrvaške, glede na epidemiološko situacijo pa morda pa še na katero državo, je prejšnji teden napovedala ciprska vlada.
Na "črnem" seznamu pa ostajajo državljani Velike Britanije in Rusije, ki so sicer pred pandemijo predstavljali največji delež med turisti na Cipru. A ker je epidemiološka situacija v teh državah še vedno težka, jim za zdaj ne bodo dovolili vstopa na Ciper.
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.