Z današnjim dnem na mejnem prehodu Šentilj oziroma Špilje znova potekajo zdravstvene kontrole. Na eni strani merijo temperaturo voznikom tovornjakov iz držav, ki niso na avstrijskem seznamu, na drugi pa imajo za voznike osebnih vozil pripravljene posebne izjave za vstop v državo. In to le dan po tem, ko je Avstrija odprla mejo za Slovenijo in ko so včeraj te zdravstvene kontrole ustavili.
Načeloma to pomeni zdravstveno kontrolo tudi za Slovence. Če bi Slovenec denimo ob vstopu v Avstrijo na vprašanje policista odgovoril, da je bil v zadnjih 14 dneh na Hrvaškem ali Italiji, mora imeti s seboj potrdilo o neokuženosti. V nasprotnem primeru bo moral v Avstriji, kjer se bo nahajal, v 14-dnevno karanteno. V praksi so danes slovenska vozila normalno spuščali čez mejo brez zdravstvene kontrole, zgolj s kontrolo osebnih dokumentov.
Kot je za 24UR povedal Manfred Walch, načelnik okrožja Lipnica, načeloma ne bodo motili prometa, ki je v tem obdobju povečan, vozil, ki imajo slovenske registrske tablice, pa verjetno ne bodo kontrolirali. Odredba, na podlagi katere izvajajo zdravstvene kontrole, velja do 15. junija, kot dodaja Walch, pa ne pričakuje, da jo bo Avstrija podaljšala.
Na meji z Avstrijo pri Gornji Radgoni je sicer danes prišlo do zapleta, saj so slovenski policisti dobili navodilo, da odločitev o tem, da avstrijski državljani lahko v Slovenijo vstopajo brez omejitev, v veljavo stopi v petek opolnoči. Kot je dejal govorec vlade za covid-19 Jelko Kacin, zaplet, ki je posledica šuma v komunikaciji, urejajo in bo kmalu rešen.
Kacin je pojasnil, da so policisti dobili navodilo, da se promet za avstrijske državljane sprošča šele opolnoči s petka na soboto, in ne v noči s četrtka na petek. Dejal je, da mu je notranji minister Aleš Hojs potrdil, da je prišlo do šuma v komunikaciji med vrhom ministrstva in policijo. Po Kacinovih besedah se stvari zdaj urejajo in zaplet naj bi bil zelo hitro rešen. Ob tem se je Kacin še opravičil avstrijskim državljanom, ki so imeli težave pri prehodu v Slovenijo.
Slovenska vlada je v četrtek, potem ko je Avstrija odpravila zdravstveni nadzor na mejah z vsemi sosednjimi državami razen z Italijo, sklenila, da lahko državljani Avstrije od danes vstopajo v Slovenijo brez omejitev.
Odpiranje meja v Evropi je odvisno od epidemiološke slike posameznih držav
Kacin je danes glede odpiranja meja v Evropi potrdil, da je ciljni datum 15. junij, a je to odvisno od epidemiološke slike. Ob tem je izpostavil primer Severne Makedonije, kjer v zadnjih dneh beležijo zelo veliko število novih okužb.
Glede Italije je pojasnil, da so tam še štiri dežele, ki imajo precej veliko število okužb, a deželi Furlanija - Julijska krajina in Benečija, ki sta najbliže Sloveniji, nista problematični za sprostitev. Ker imajo Italijani v svojih potnih listih navedeno tudi regijo, iz katere prihajajo, naj bi bilo v soboto ob obisku italijanskega zunanjega ministra Luigija Di Maia v Ljubljani govora tudi o možnosti delne sprostitve za Italijo.
V zvezi z možnostjo avtobusnih prevozov slovenskih turistov na Hrvaško je Kacin povedal, da težav, kadar gre za prevoz na večdnevni dopust, ni, drugače je za enodnevne kopalne izlete. "Policiji se o tem dogovarjata in verjamem, da bo dogovor možen," je dejal.
Vlada je danes na spletni strani objavila tudi pojasnilo glede karantene za potnike iz tretjih držav. Ker je 28. in 29. maja prišlo do nejasnosti pri tolmačenju posameznih določil odloka o ukrepih za preprečitev širjenja koronavirusa, so bile ustno odrejene karantene tudi osebam, ki so v Slovenijo prišle iz tretjih držav in imajo v Sloveniji stalno ali začasno prebivališče.
Zdaj je bilo tolmačenje odloka poenoteno, zato tem osebam odločbe o odreditvi karantene ne bodo izdane, če tega ne bodo želele in bodo ministrstvu to tudi sporočile, je pojasnila vlada. Omenjene osebe lahko ustno izrečeno karanteno prekinejo, če ministrstvu za zdravje pisno sporočijo, da ne želijo izdaje odločbe o odreditvi karantene, so pojasnili.
Na seznamu držav, iz katerih je v Slovenijo mogoče vstopati brez omejitev, sta poleg Avstrije za zdaj le še Hrvaška in Madžarska. Za državljane preostalih držav po vstopu v Slovenijo obvezna 14-dnevna karantena razen v primeru 17 izjem. Te med drugim veljajo za tiste, ki imajo v Sloveniji rezervirane nočitve, lastnike nepremičnin v Sloveniji in tiste, ki pridejo iz zdravstvenih razlogov. Izjeme so tudi delovni migranti, imetniki diplomatskih potnih listov in tisti, ki potujejo čez Slovenijo v drugo državo v istem dnevu.
Govorec vlade za covid-19 Jelko Kacin je v četrtek povedal, da vlada na podlagi epidemioloških podatkov preučuje možnost, da bi na seznam vključili države iz bližnje soseščine v jugovzhodni Evropi, pa tudi nekatere druge.
Notranji ministri podprli skupni pristop za odpravo omejitev na notranjih in zunanjih mejah EU
Notranji ministri so se v razpravi osredotočili na sproščanje ukrepov na notranjih mejah in vzpostavitev prostega pretoka oseb v Evropski uniji. Ministri so se strinjali s priporočili Evropske komisije, in sicer naj odprava ukrepov poteka usklajeno, pregledno in po fazah, pri čemer je treba upoštevati epidemiološke razmere v posameznih državah članicah ter načeli sorazmernosti in nediskriminacije. Večina držav članic bo ukrepe na notranjih mejah odpravila do 15. junija, ostale do konca junija.
Slovenski notranji minister Aleš Hojs je kolege seznanil s postopnim sproščanjem ukrepov pri prehajanju slovenske državne meje. "Ti so v skladu s smernicami Evropske komisije," je ocenil Hojs in dodal, da "Slovenija podpira skupni pristop na ravni Evropske unije in poziv Evropske komisije državam članicam, naj pospešijo odpravo ukrepov za čimprejšnjo ponovno vzpostavitev delovanja schengenskega prostora s prostim pretokom oseb".
Ministri so se v razpravi dotaknili tudi ukrepov na zunanjih mejah EU in tudi tu podprli skupni evropski pristop, ki temelji predvsem na epidemiološki situaciji v tretjih državah. Ob tem je minister Hojs dejal, da je Slovenija pripravljena na izmenjavo informacij o razmerah glede covid-19 v tretjih državah z Evropsko komisijo in državami članicami, podpira pa tudi pripravo skupnih meril na ravni Evropskega centra za preprečevanje bolezni ECDC.« Evropska komisija bo prihodnji teden objavila sporočilo o postopni odpravi omejitev za nenujna potovanja v Evropsko unijo iz tretjih držav, del sporočila bo tudi seznam tretjih držav, za katere bodo veljala potovanja brez omejitev.
Malteška delegacija je obvestila države članice o njenih težavah, s katerimi se soočajo pri izkrcanjih migrantov. Komisarka za notranje zadeve Ylva Johansson je pozvala države članice EU k solidarnosti z Malto, pri čemer je posebej poudarila, da si pod tem predstavlja premeščanje oseb. Minister Hojs je ob tem povedal, da je malteškega notranjega ministra že pred tednom obvestil, da v tem trenutku Slovenija ne more prevzeti dodatnih bremen.
KOMENTARJI (192)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.