evropsko sodišče za človekove pravice

DZ za sodnika na Sodišču EU izvolil Marka Bošnjaka
28. 03. 2025 19.51Državni zbor je na tajnem glasovanju za novega sodnika na Sodišču EU izvoli Marka Bošnjaka. Prav tako je večina poslancev podprla imenovanji dosedanjih sodnikov Maje Brkan in Damjana Kukovca na prosti mesti na Splošnem sodišču EU.

ESČP od Srbije zahteva podatke o morebitni uporabi zvočnega topa
25. 03. 2025 20.45Evropsko sodišče za človekove pravice je od Srbije zahtevalo, da ji do konca meseca odgovori na vprašanja o morebitni uporabi zvočnega topa na študentskem množičnem protestu v Beogradu 15. marca, za kar oblasti obtožujejo študenti in opozicija, je na svoji spletni strani sporočil nevladni Beograjski center za človekove pravice.

ESČP obsodilo Ukrajino zaradi dogodkov v Odesi, umorjen eden od storilcev
14. 03. 2025 20.07Evropsko sodišče za človekove pravice je razsodilo, da mora Ukrajina plačati odškodnino žrtvam požiga doma sindikatov v Odesi leta 2014.Takrat je v plamenih in skokih iz višjih nadstropji goreče stavbe, ki so jo zažgali ukrajinski skrajni nacionalisti, umrlo 46 'protimajdanskih' protestnikov. Le dan po sodbi je na ulicah Odese sredi belega dne pod streli padel eden od nacionalističnih aktivstov Demjan Ganul, ki naj bi bil udeležen v požigu. Motiv napadalca zaenkrat ni znan.

Pri selitvi zapornikov v Dobrunje tudi pomoč iz tujine?
06. 02. 2025 06.00Novi zapor v Dobrunjah za 86,5 milijona evrov bo končan aprila, selitev zapornikov pa bo velik izziv in skrivnost. Pred zaključkom gradnje strogo varovanega in najsodobnejšega zapora je ekipa Dejstev posnela, kako izgleda zaporniška celica, kje bo sodna dvorana za najbolj zahtevna sojenja, in izvedela, da bo selitev zapornikov izjemen varnostni in logistični zalogaj. Čeprav bodo podrobnosti selitve ostale skrivnost, bodo zanjo morda potrebovali pomoč iz tujine. Še vedno pa niso končani inšpekcijski postopki glede odvoza zemljine.

Bošnjak: ESČP potrebuje pomoč zaradi neutemeljenih kritik
01. 02. 2025 10.26Evropsko sodišče za človekove pravice potrebuje pomoč zaradi kritik, ki postavljajo pod vprašaj njegovo vlogo zagovornika demokracije, je dejal predsednik sodišča Marko Bošnjak. "Upreti se moramo kritikam, ki so neutemeljene, nespoštljive in niso v skladu z nalogo, ki jo opravljamo," je menil na novinarski konferenci v Strasbourgu.

Ljubi me, dolžan si: ljubezen v času emocij in ekonomij dolga
01. 02. 2025 07.00Če smo preživeli nedavni test moderne, ki nam je – kot vsakega decembra – razkrila blišč in bedo odnosov, za katere se med letom ne (po)trudimo, za praznike pa pričakujemo takšne in drugačne renesanse, je zdaj pred nami nova preizkušnja. Vse je že v rdeči barvi, okrašeno s srčki in ozaljšano z rožicami. Čas je za obredno vzneseno slavljenje ljubezni!

Sancinova: Smo v obdobju, ko spoštovanje človekovih pravic ni tako samoumevno
28. 01. 2025 15.52Parlamentarna skupščina Sveta Evrope je za novo slovensko sodnico na Evropskem sodišču za človekove pravice (ESČP) izvolila Vasilko Sancin. Zanjo je glasovalo 125 članov skupščine od 171, ki so oddali glas, so sporočili na plenarnem zasedanju v Strasbougu. Devetletni mandat bo nastopila maja.

'Zavračanje spolnosti ne more biti krivdni razlog za ločitev'
23. 01. 2025 14.41Evropsko sodišče za človekove pravice je odločilo, da če žena zavrača spolne odnose s svojim možem, to ne more biti opredeljeno kot krivdni razlog pri ločitvi. Pripisovanje krivde zaradi zavračanja spolnosti krši človekove pravice, so sklenili sodniki v Strasbourgu. Tožbo je vložila državljanka Francije, saj ima lahko določitev krivde pri ločitvah pomembne posledice.

Umrl je nevrokirurg Vinko Dolenc
16. 01. 2025 16.05V 85. letu je umrl priznani nevrokirurg Vinko Dolenc, ki je veljal za pionirja operacij lobanjskega dna. Po njem se imenuje devet operativnih postopkov. Odmevna je bila tudi njegova sodna bitka, potem ko je Evropsko sodišče za človekove pravice lani odločilo, da mora država Dolencu plačati 390.000 evrov odškodnine.

Ob odvzemu jokali in se upirali: Slovenija jim mora izplačati odškodnino
19. 12. 2024 12.17V odmevnem slovenskem primeru skrbništva in urejanja stikov s tremi otroki je Evropsko sodišče za človekove pravice (ESČP) odločilo, da je bila prepoved stikov matere z otroki neupravičena ter da so bile tako materi kot otrokom kršene pravice. Slovenija jim mora zato izplačati skupaj 36.500 evrov, so danes sporočili z ESČP.

Sarkozy obsojen na leto dni z elektronsko zapestnico
18. 12. 2024 15.57Nekdanji francoski predsednik Nicolas Sarkozy mora zaradi korupcije in nedovoljenega vplivanja odslužiti enoletno kazen z elektronsko zapestnico. Kasacijsko sodišče v Parizu je namreč zavrnilo njegovo pritožbo na lansko odločitev prizivnega sodišča. Sarkozy je v odzivu poudaril, da se ne bo sprijaznil s krivico, ki mu je bila storjena.

Nekdanji ekonom mariborske nadškofije Mirko Krašovec v ustavno pritožbo
22. 11. 2024 10.35Nekdanji ekonom mariborske nadškofije Mirko Krašovec ni zadovoljen z višino dosojene odškodnine, ki jo je terjal od države, potem ko je bil v dveh kazenskih postopkih pravnomočno oproščen. 30.000 evrov se mu namreč zdi premalo, zato se je odločil za spor na ustavnem sodišču, poroča časnik Delo.

Od umorjenega Kennedyja do Watergata in Monice Lewinsky
03. 11. 2024 16.00Pomembno je razlikovati med ambicijami predsednikov in omejitvami, na katere naletijo v času svojega predsedovanja. Vse, kar so povedali med predsedniško kampanjo, je lahko postranskega pomena, saj imajo omejena pooblastila. Lincoln denimo ni želel državljanske vojne, Roosevelt je želel končati depresijo, Reagan je želel spodbuditi gospodarstvo in Bush verjetno ni imel namena narediti invazije na Afganistan. A so nastopile še druge sile in spodkopale njihovo predsedstvo ter odločile o končnem cilju. In kaj so prinesli ameriški predsedniki med in po drugi svetovni vojni?

ESČP: Ruski zakon o tujih agentih krši človekove pravice
22. 10. 2024 13.14Zakon, po katerem se morajo posamezniki, mediji in druge organizacije, ki prejemajo sredstva iz tujine, v Rusiji registrirati kot tuji agenti, krši človekove pravice, je sporočilo Evropsko sodišče za človekove pravice. Po oceni sodišča je zakon zavajajoč, oblasti pa ga v praksi izvajajo samovoljno.

Assange: Priznal sem krivdo, a novinarstvo ni zločin
01. 10. 2024 10.41Ustanovitelj Wikileaksa Julian Assange je prvič po izpustitvi iz zapora junija letos nastopil v javnosti. Kot je dejal pred odborom za človekove pravice Sveta Evrope v Strasbourgu, na prostosti ni zato, ker bi sistem deloval, pač pa le zato, ker je priznal krivdo za opravljanje novinarskega dela. To je po njegovih besedah eden od stebrov svobodne družbe.

DZ sprejel novelo z možnostjo odloga in prekinitve prestajanja kazni
17. 09. 2024 20.41DZ je s 46 glasovi za in 23 proti po nujnem postopku sprejel novelo zakona o izvrševanju kazenskih sankcij. Ta predstavlja pravno podlago za uvedbo začasnih ukrepov, s katerimi bi reševali prostorsko in kadrovsko stisko v zaporih.

Mineva 20 let od smrtonosnega pokola v šoli v Beslanu
01. 09. 2024 10.59Rusija obeležuje 20. obletnico pokola v šoli v Beslanu, ko je več kot 330 ljudi, od tega več kot polovica otrok, umrlo v najbolj smrtonosnem napadu v moderni zgodovini države.

'Mislim, da me čaka smrt. In tako je še najbolje'
21. 08. 2024 06.0027. avgust bo za 42-letnega Andreja Gnjota dan D. To je dan, ko bo sodišče v Srbiji odločalo, ali ga bodo izročili Belorusiji. V roke režimu, ki ga preganja, ker se ne strinja z njim. Če se bo to zgodilo, ga skoraj zagotovo čaka smrt. Pravzaprav bi v primeru izročitve tudi sam raje zaprosil za smrtno kot zaporno kazen: "Ker me ubijejo in to je to. Si predstavljate leta mučenja? Bolje je biti mrtev." A zaenkrat upa, da do tega ne bo prišlo. Da bo država, ki želi sedeti na dveh stolčkih – proruskem in proevropskem – le spregledala.

Izdali nalog za aretacijo bivšega ruskega obrambnega ministra in ruskega generala
25. 06. 2024 13.16Mednarodno kazensko sodišče je izdalo nalog za aretacijo nekdanjega ruskega obrambnega ministra Sergeja Šojguja in načelnika njegovega vojaškega štaba, poveljnika ruske vojske Valerija Gerasimova. Nalog so izdali zaradi domnevnih napadov na civilne cilje v Ukrajini.

Amanda Knox spoznana za krivo obrekovanja
05. 06. 2024 15.05Američanka Amanda Knox je bila na ponovljenem sojenju v Italiji spoznana za krivo obrekovanja v postopku, povezanem z njeno razvpito obsodbo in kasnejšo oprostitvijo za umor sostanovalke leta 2007. Knoxova, ki je tudi v tem primeru upala v oprostilno sodbo, je ob izreku jokala, v zapor pa ji ne bo treba, ker je triletno kazen že odslužila.

ZDA Italiji vrnile 600 ukradenih umetnin v vrednosti 60 milijonov evrov
29. 05. 2024 18.27Italija praznuje. ZDA so namreč vrnile 600 italijanskih umetnin, vključno z antičnimi bronastimi kipi, zlatimi kovanci, mozaiki in rokopisi v vrednosti 60 milijonov evrov, ki so bile pred leti ukradene. Prodane so bile ameriškim muzejem, galerijam in zbirateljem, zdaj pa so jih na podlagi kriminalističnih preiskav pridobili nazaj.

Pomoč pri samomoru
26. 05. 2024 15.00V Sloveniji je v luči posvetovalnega referenduma znova aktualna razprava o pomoči pri samomoru. Volivke in volivci bomo namreč 9. junija na dan evropskih volitev odločali tudi o pravici do pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Ta referendum bo posvetovalni, kar pomeni, da za vlado ni zavezujoč. Je pa pomembno, kako bo odločilo ljudstvo, saj bo vlada mnenje državljank in državljanov težko prezrla. Da se boste lažje odločili, vam bomo v Fokusu znova pokazali, kakšen je postopek pomoči pri samousmrtitvi v švicarski ustanovi Dignitas. Obiskali smo jo leta 2019.

Ministrica napovedala dodatne ukrepe za zaščito ribičev
22. 05. 2024 19.31Ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Mateja Čalušić, ki se je v Izoli skupaj s premierjem Robertom Golobom srečala s slovenskimi ribiči, je ob tej priložnosti napovedala sprejem dodatnih ukrepov za zaščito ribičev v okviru dopolnitve ustreznega zakona. Predlog ukrepov bo šel v naslednjih dneh v nadaljnje vladno usklajevanje.

'Slovenski ribiči žrtve hrvaškega nepriznavanja arbitražne razsodbe'
16. 05. 2024 10.12Evropsko sodišče za človekove pravice (ESČP) je v primeru pritožb slovenskih ribičev proti Hrvaški zaradi izdajanja kazni za ribolov v Piranskem zalivu sprejelo odločitev, da pritožbe na sodišče v Strasbourgu niso dopustne. Za slovenske ribiče je bila današnja odločitev pričakovana. O nadaljnjih korakih še razmišljajo. Slovenija bo ribičem še naprej nudila vso pomoč in si prizadevala, da Hrvaška prizna arbitražno razsodbo, je poudarila ministrica za kmetijstvo Mateja Čalušić.

Bodo hrvaške kazni za slovenske ribiče obveljale?
14. 05. 2024 19.58Bodo hrvaške kazni slovenskim ribičem za ribolov v Piranskem zalivu obveljale ali jih bo Evropsko sodišče za človekove pravice poslalo na smetišče zgodovine? Še ta teden bo v Strasbourgu znana odločitev glede pritožbe slovenskih ribičev zaradi množičnih kazni hrvaških organov za ribolov v vodah, ki so z arbitražo sicer pripadle Sloveniji, a južni sosedje razsodbe ne priznavajo.

Slovenski sodnik Bošnjak izvoljen za predsednika ESČP
13. 05. 2024 18.07Evropsko sodišče za človekove pravice v Strasbourgu je na plenarni seji za svojega predsednika izvolilo slovenskega sodnika Marka Bošnjaka. Prvi Slovenec na tem položaju je izvolitev označil kot velik izraz zaupanja svojih kolegov, pa tudi za priznanje Slovencem kot narodu in Sloveniji kot državi.

Državni zbor izvolil trojico kandidatov za sodnika na ESČP
23. 04. 2024 20.10Državni zbor je izvolil Aleša Galiča, Vasilko Sancin in Boštjana Zalarja za kandidate za sodnika na Evropskem sodišču za človekove pravice. Trojico je državnemu zboru po pridobitvi mnenja Sodnega sveta in vlade v izvolitev predlagala predsednica republike, minuli teden jih je potrdila tudi mandatno-volilna komisija DZ.

Ustavno sodišče: Jaklič nas ni obvestil o opravljanju dejavnosti
23. 04. 2024 11.26Sodniki in sodnice ustavnega sodišča so neformalno razpravljali o primeru sodniškega kolega Klemna Jakliča, ki naj bi opravljal dejavnost samostojnega podjetnika v času opravljanja funkcije ustavnega sodnika. V izjavi so poudarili, da jih Jaklič ni obvestil o opravljanju dejavnosti ter tudi ni zaprosil za soglasje. Ustavno sodišče do sedaj še ni imelo primera, ko bi posamezni ustavni sodnik v času opravljanja funkcije ustavnega sodnika akademske dejavnosti opravljal v obliki samostojnega podjetnika ali drugi podjetniški obliki.

ESČP zavrgel tožbo mladih glede podnebnih zavez, švicarske seniorke uspele
09. 04. 2024 12.00Evropsko sodišče za človekove pravice tožbe mladih Portugalcev zaradi neizpolnjevanja podnebnih zavez proti 33 državam, tudi Sloveniji, ni sprejelo v obravnavo. Zavrglo jo je, ker v evropski konvenciji o človekovih pravicah ni osnove za širjenje njegove jurisdikcije v zvezi s tem vprašanjem na države zunaj Portugalske, odločitev pa je dokončna. Čeprav mladim Portugalcem ni uspelo, pa so bile uspešne švicarske seniorke. "Sporočilo okoljskih tožb, o katerih je danes odločalo ESČP, je enako - države morajo spoštovati obveznosti, ki izhajajo iz pariškega sporazuma", je poudaril državni sekretar na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo Uroš Vajgl.

Podnebne spremembe: ali evropske države kršijo človekove pravice?
08. 04. 2024 14.58Ali pasivnost vlad in neukrepanje glede podnebnih sprememb krši človekove pravice? Na to vprašanje bo skušalo odgovoriti Evropsko sodišče za človekove pravice, ki bo ta teden odločalo o treh ločenih primerih. Sodbe ESČP bi lahko imele pravno zavezujoče posledice za vse vpletene države, hkrati pa bodo tudi precedens za prihodnje tovrstne sodne postopke.