Slovenija

DZ sprejel novelo z možnostjo odloga in prekinitve prestajanja kazni

Ljubljana, 17. 09. 2024 20.41 | Posodobljeno pred enim dnevom

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

DZ je s 46 glasovi za in 23 proti po nujnem postopku sprejel novelo zakona o izvrševanju kazenskih sankcij. Ta predstavlja pravno podlago za uvedbo začasnih ukrepov, s katerimi bi reševali prostorsko in kadrovsko stisko v zaporih.

Ministrica za pravosodje Andreja Katič je na seji poudarila, da je stanje v slovenskem zaporskem sistemu alarmantno. Tako polnih zaporov po njenih besedah še nismo imeli, po zadnjih podatkih je zasedenost skoraj 140-odstotna.

Ob tem nastajajo težave z zagotavljanjem prostora, vzdrževanjem reda in discipline, izvajanjem programov, zagotavljanjem zdravstvenega varstva ter prevozom na obravnave na sodišča. Dodaten izziv pa so kadrovske težave, saj uprava za izvrševanje kazenskih sankcij kljub vsem naporom ne uspe zaposliti ustreznega števila pravosodnih policistov, je navedla ministrica.

Zapor na Dobu
Zapor na Dobu FOTO: Sara Volčič

Novela tako določa začasne ukrepe, s katerimi bodo v zaporskem sistemu lahko vsaj nekoliko omejili ta tveganja. V njej so določene okoliščine za nastanek zaostrenih varnostnih razmer, ki so posledica kadrovskih ali prostorskih težav v zavodih. Pogoji, ki jih navaja zakon, so sicer po navedbah ministrice že danes izpolnjeni.

Sprememba zakona daje pravno podlago, da vlada lahko sprejme odlok za izvajanje začasnih ukrepov, katerih večina je po navedbah ministrice že bila v veljavi v času covida. Med njimi je možnost, da bi naloge pravosodnega policista opravljali tudi drugi zaposleni v upravi, ki so bili v preteklosti že zaposleni na delovnem mestu pravosodnega policista. Poleg tega sta predvideni možnost prekinitve prestajanja kazni zapora in možnost odloga nastopa kazni zapora ali nadomestnega zapora.

Ob tem je Katičeva zagotovila, da so predvidene ustrezne varovalke, ki preprečujejo, da bi bila ogrožena varnost državljanov.

Rešitve so podprli v koalicijskih poslanskih skupinah, kjer so prav tako opozarjali na nevzdržno stanje v zaporih. Po besedah Andreje Živic (Svoboda) so ukrepi, ki jih bo omogočila novela, sorazmerni, večina jih je tudi že bila uveljavljena. Opozorila je, da tolikšna prezasedenost zaporov krši temeljne človekove pravice zapornikov in pripornikov, tudi Evropsko sodišče za človekove pravice je Slovenijo zaradi neustreznih razmer že obsodilo.

Tudi v SD so novelo podprli. Po besedah Meire Hot bo s konkretnimi in dokazano uspešnimi ukrepi omogočila razbremenitev glede zasedenosti zaporov. Zakon ne zasleduje le cilja izboljšanja varnostnih razmer v zaporih, ampak zagotavlja spoštovanje človekovih pravic zapornikov ter vzpostavlja ravnotežje med varnostjo, učinkovitostjo kazenskih sankcij in spoštovanjem človekovega dostojanstva, je dejala.

Po besedah Milana Jakopoviča (Levica) je eden od razlogov za prezasedenost zaporov posledica velikega števila pripornikov zaradi tihotapljenja ljudi prek državne meje. Spomnil je, da je prejšnja vlada leta 2020 drastično zvišala kazni za to kaznivo dejanje, a ta ukrep ni omejil števila kaznivih dejanj, bil pa je priročna palica za nabiranje političnih točk. "Posledično nam je ostalo veliko dodatnih problemov, s čimer se soočamo danes," je poudaril poslanec.

Da polovico vseh pripornikov predstavljajo tihotapci ljudi, je opozoril tudi poslanec NSi Franc Medic, ki pa meni, da predlagana novela problematike ne bo rešila. "Namesto da bi zagrizli v bistvena problema nezakonitih migracij in preslabo plačanih pravosodnih policistov, sprejemamo začasne ukrepe, ki ne bodo odpravili prostorske stiske v zaporih in ne bodo privabili novih prepotrebnih kadrov," je poudaril poslanec.

Novele prav tako ne podpirajo v SDS. Po besedah Andreja Hoivika sta glavna izziva na področju izvrševanja kazenskih sankcij prenizke plače pravosodnih policistov in prostorska stiska v zaporih. Tega pa novela zakona ne naslavlja, je poudaril. Zakon tudi uvaja nove odloke, ki ne bodo imeli omejenega časovnega roka, kar po mnenju Hoivika potencialno ogroža vse prebivalce Slovenije.

V SDS in NSi so predvsem opozarjali, da naj bi zakon omogočal možnost prekinitve prestajanja kazni zapora ali odloga nastopa kazni tudi tihotapcem migrantov. Zato sta poslanski skupini vložili vsaka svoje dopolnilo, s katerim bi v zakon vnesli izjeme, za katere možnost prekinitve zaporne kazni ne bi bila mogoča. To bi veljalo za nekatera hujša kazniva dejanja, med drugim za kaznivo dejanje prepovedanega prehajanja meje.

Ministrica Katičeva je pojasnila, da so tujci, ki so v slovenskih zaporih zaradi prepovedanega prehajanja meje, večinoma priporniki, kar pomeni, da zanje prekinitev prestajanja kazni zapora ne bi bila mogoča. Poudarila je tudi, da se pri presoji o prekinitvi prestajanja kazni upoštevajo vsi varnostni zadržki.

Večina poslancev je dopolnila opozicijskih poslanskih skupin zavrnila, so pa sprejeli nekaj koalicijskih.

KOMENTARJI (50)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

JApajaDAja
18. 09. 2024 15.10
+1
za posebne kategorije pa je tu amnestija s strani prcednice v r slo....malo nerodno bo, ko je švercer še istočasno posiljevalec...."ona ve" bo v dilemi......
E.Nigma
18. 09. 2024 13.42
zagotavljanjem zdravstvenega varstva ter prevozom na obravnave na sodišča. ???? Halooooo? V karetozadaj pa levo desno po ovinkih
brezveze13
18. 09. 2024 12.28
+2
kar je stoodstotno je polno. naši veleumi govorijo o 140 odstotkih to je mogoče vendar morajo združiti zapornike in zapornice da bodo lahko ležali en na drugemu
Grma53
18. 09. 2024 09.50
+4
Spet bodo naje bali mali lopovi. Velikih mafijcev se zapori tako ali tako ne tičejo.
Delavec_Slo
18. 09. 2024 09.29
+4
Se pravi, da lahko kazen odložiš za 50 let, se pravi če si star 35 let, rako da bo celica takrat prazna!
misterbin
18. 09. 2024 09.03
+2
Ne rabimo zaporov .Saj pa posiljevalci so na svobodi
Delavec_Slo
18. 09. 2024 09.29
+3
bronco60
18. 09. 2024 08.50
-3
Naj jih prerazporedijo po zdraviliščih.
nelika123
18. 09. 2024 08.43
+4
Golobnjak ponuja zelo izvirne rešitve težav,bi rekla.Namesto da bi strokovnjaki reševali zadeve,kjer so težave,spustite vse na ulico....
nelika123
18. 09. 2024 08.40
+3
Kot v ameriki,se pinavlja zgidba.Dejmo kriminalce na ulice,obenem še zaradi prostorske stiske tudi vse z orng psihičnimi tezavami.
DirtySanchez
18. 09. 2024 08.40
+6
Haha zaposleni policisti v zaporih na mizernih plačah, medtem ko so povedali da 1 zapornik na dan državo stane dobrih 100 €. Pomeni da na mesec zapornik državo stane več kot zaposleni policist v zaporu. Pa to se vodstvo zaporskega sistema in politiki prav očitno norčujejo iz tam zaposlenih, še dobro da sploh še kdo želi delat v zaporih. Sramota za državo in vlado.
a res je
18. 09. 2024 08.35
+2
Saj ima država nekaj velikih propadajočih stavb, da jih lahko na hitro spremeni v zapore za tiste, ki storijo manjša kazniva dejanja. Če kdo pobegne, pa ni hudega.
Banion
18. 09. 2024 08.33
+4
pri nas se kriminal splača, tzigani so sploh zaščitena rasa ker so naravna redkost ali ker so nasilni, kazen ti lepo skrajšajo in si prost. Bilo bi bolj smtrno da bi vso tisto po zaporih zaposlili z gradnjo novih zaporov. Zanesljivo so med zaporniki ljudje ki kaj znajo in potem bi pridobili še delovne navade namesto da se imajo čas medsebojno izobraževati in izmnejavti izkušnje kako zganjati kriminal. Včasih so zaporniki delali, imeli so svoje delavnice in tudi v tovarne so hodili
zoran pušenjak
18. 09. 2024 08.18
+6
In spet kriminalci pod to vlado zaščiteni
deratizacija
18. 09. 2024 08.00
+2
Druščina, veselo na delo!
mario7
17. 09. 2024 21.59
+2
NeXadileC
17. 09. 2024 21.53
+5
Zakaj prav zdaj? Zato ker to skladno globalni Agendi, počno v ZK, pa tudi drugod.
medŠihtom
17. 09. 2024 21.51
+5
še ena alineja v plus dejstvu, da se v tej državi ne splača delat. kar rabiš si preprosto vzameš, in to je to.
PoldeVeliki
17. 09. 2024 21.51
+12
Svoboda bo na svobodo psustila MORILCE IN POSILJEVALCE IN DRUGE ZLIKOVCE. pLEŠEMO
DirtySanchez
17. 09. 2024 21.51
+10
Sprejeta novela ne bo v prezasedenih zaporih spremenila ničesar. Delo v prezasedenih zaporih je verjetno eno od najzahtevnejših v javnem sektorju, pravosodni policisti pa imajo eno najnižjih plač med uniformiranci, zato se ne gre čudit da imajo takšen kadrovski problem. Žalostno pa je da sistem namerno uničujejo vodilni , kateri za nič ne odgovarjajo in ob tem sami prejemajo bajne plače. Me zanima kako bodo zadevo komentirali ko se v katerem od zaporov zgodila tragedija.
NeXadileC
17. 09. 2024 21.51
+2
Ali je tudi pri nas "Zgodnja Zora" v teku. Potrebovali bodo prostore za komentatorje?