Slovenija

Ljubi me, dolžan si: ljubezen v času emocij in ekonomij dolga

Ljubljana, 01. 02. 2025 07.00 | Posodobljeno pred 2 urama

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Ana Pavlič
Komentarji
6

Če smo preživeli nedavni test moderne, ki nam je – kot vsakega decembra – razkrila blišč in bedo odnosov, za katere se med letom ne (po)trudimo, za praznike pa pričakujemo takšne in drugačne renesanse, je zdaj pred nami nova preizkušnja. Vse je že v rdeči barvi, okrašeno s srčki in ozaljšano z rožicami. Čas je za obredno vzneseno slavljenje ljubezni!

Valentinovo
Valentinovo FOTO: Shutterstock

Čustveno zadolževanje in ljubezen kot dolg

O ljubezni pišejo, rišejo in pojejo vsi, ki se imajo za umetnike in umetnice. Ali v svetu normaliziranega izkoriščanja, laganja, kompenziranja in tekmovanja sploh obstaja transformativnejša sila od tiste, ki omogoča, da imamo radi in da nas imajo radi? Težko, če se ustrašimo reflektiranja načinov, ki naj bi bili ljubezenski.

Kako omejeno je naše razumevanje drugega in ljubezni, če imamo radi zgolj tisto, kar si želimo, in samo zato, ker nekaj pričakujemo v zameno, ali pa smo prepričani, da nam drug ljubezen celo dolguje? 

Besedilo je pripravljeno v projektu Homopolitikus političnega think tanka Inštitut za politični menedžment. Kolumna izraža stališče avtorja in ne nujno tudi uredništva 24ur.com.

Z dobrimi nameni vstopamo v odnose, ki so zasnovani na (čustvenem) zadolževanju, in tako kar štejemo, merimo in si računamo obsege (ne)razpoložljivih sredstev ljubezni. Na tak ali drugačen način, s takšnimi in drugačnimi valutami plačujemo za ljubezen, o kateri sicer največkrat slišimo, kako brezpogojna, čista in usmiljena je. 

Najbrž bi težko bila drugačna, če smo tisti, ki naj bi jo čutili in izkazovali, ujeti pod plehkost svojih obstojev. Če se meri po všečkih, ki jih prejme fotografija, ki z resnico nima ničesar skupnega. Če se ljubezen izkazuje v tihem izpolnjevanju pričakovanj drugega, sledenju tujim sanjam in prispevanju k skupni iluziji, ker si pač dolgujemo z dolgimi leti čedalje več. 

Ironično, okovi takšne ljubezni so lahko resnično večni. 

Dolžnica in lastnik

Vplivi dolžniških razmerij, ki so vse bolj prepredeni z našo kulturo, popolnoma razvrednotijo tisto, kar je v ljubezni najbolj dragoceno – tisto, kar je neopisljivo in neizmerljivo. Določijo namreč vrednost; omogočijo postavitev začetka in konca aktivnosti, ki je v svojem bistvu eno še redkih resnično spontanih izkustev. 

Manipulirati je gotovo lažje in učinkovitejše kot ljubiti. A kadar ljubimo na podlagi dolga, se naša prizadevanja ne zaustavijo samo pri prilivih in odlivih. Vse naše postajanje v določenem odnosu postane zamejeno z omejevanjem, nadzorovanjem in manipuliranjem, ki ga nad nami lahko izvaja tisti, ki mu dolgujemo. Namesto da bi nam ljubezen omogočala reševanje iz okovja (ob podpori ljubljenega), se zadolžujemo vnaprej in kar do konca življenja. To zadnje je enostavno najbrž tudi zaradi ideje o ljubezni, ki je kar sama od sebe večna, če si mi tega le zaželimo in si zamislimo tako.

Dolžniški odnosi seveda niso in ne morejo biti enakovredni. Tisti, ki ima, si lasti moč in pravico nad tisto, ki je dolžna. V aktualnih razmerjih heteronormativnih partnerstev so pogosteje moški lastniki, ženske pa dolžnice. Še več, pričakovanja, povezana z našo domnevno naravo in dolžnostjo v partnerskih odnosih, od nas zahtevajo, da smo (vsaj kanček lahko tudi ljubko naivno) podrejene, neinformirane in obče potrebne vodenja. 

Dolžnosti ženske so vseobsegajoče, kot da bi veljalo, da nismo izpolnjene in uspešne, če nismo uspele zadržati partnerskega razmerja in moškega, ki je vseskozi vedel, da smo dolžne. Dolžne tudi sodelovati v spolnosti, če nam do tega ni. A ta napredni svet je tako enak in svoboden, da je pred dnevi Evropsko sodišče za človekove pravice razsvetlilo evropsko skupnost, da odrekanje spolnosti ni krivdni razlog za ločitev. 

Moč ljubezni

Ljubezen je več od dolga. Imeti rad in biti ljubljen ne more pomeniti zgolj prejemati in dajati, šteti transakcije in mirno zaspati, ker verujemo v moč dolga. 

Imeti rad pomeni sprejemati, živeti v vsakdanji odločitvi za osvoboditev od drobcev moderne, ki kalijo globoke vode ljubezni. 

Če drugega zmoremo ljubiti tako, premislimo, kaj bi to pomenilo za ljubezen, ki jo gojimo do sebe? Če zmoremo ljubiti tako, da se odpovemo domačijski varnosti – ker upamo videti njeno škodljivost – potem lahko morda povsem mogoče postanemo del čisto drugačnega sveta, ki ga pomagamo aktivno soustvarjati. Nekaj novega, kar presega aktualne travme, omejitve in cenitve! 

Ljubezen nastopi, ko se osvobodimo preteklih in aktualnih pričakovanj ter dolgov. Res, prav vsak dan je (lahko) valentinovo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Karmen3
01. 02. 2025 09.46
S slavljenjem ljubezni načeloma ni nič narobe, če razumemo, če lahko tako rečem, kaj rabimo preobraziti v sebi, da bi prišli do bolj čiste ljubezni. Res je, da so vsi odnosi neke vrste ekonomija, kajti ne ženska, ne moški si ne želita odnosa, v katerem bi onadva samo dajala, prejemala pa nič. Zato po svoje ni nič narobe s to ekonomijo, v kolikor sta prejemnika ljubezni oba, tako moški kot ženska. Če pa sta dva zmožna še napredovati od tega naprej, pa obstaja velika možnost, da bosta razvila zraven še zavezništvo, podporo in skrb en za drugega, ki ne bo temeljila samo na ekonomiji, temveč tudi tako opevani brezpogojni ljubezni. Ta pa potem bazira na spontanih dejanjih, kajti oseba, ki je polna ljubezni do sebe in posledično drugih, lahko da brez da bi karkoli pričakovala v zameno, ker jo, če se lahko tako izrazim, samo dejanje nahrani do te mere, da ne terja od drugih ljubezni s pogoji, temveč je enostavno hvaležna za to, kadar jo dobi s druge strani. Ker pa se ljudje še vedno učimo, kakšna naj bi prava ljubezen bila, je nekako razumljivo, da smo trenutno v odnosih tam, kjer smo. Je pa res, da imamo možnost, da to nadgradimo, v kolikor se za to trdno odločimo in potrudimo. Če prav razumem ljudi, ki govorijo o obvladovanju stresa, se je najprej treba naučiti tega, kako obvladati vsakdanji stres v partnerstvu, ko se ljudje z nami ne strinjajo, da bi lahko prišli do te možnosti, ko bi lahko kljub različnosti delovali v smeri, ki bolj kot na ekonomiji, temelji na ljubezni. In če to prevedem v konkretni primer : ljubezen se začne zjutraj, kar pomeni, da če se čez oba trudita delovati v njeni smeri, potem lahko ustvarita lep večer. In več je teh lepih večerov, lažje je potem verjeti, da ljubezen res obstaja. Tako, da če prav razumem vse, ki so kdajkoli karkoli pisali o ljubezni, je najprej treba naučiti sebe, kako se ljubiti, podpirati in spodbujati, da lahko potem to damo drugim spontano in brezpogojno. Ker pa so trenutno okrog nas okoliščine, ki povzročajo delovanje kortizola, ki je obramba, je potem težje od nekod privleči dopamin, serotonin. Zato je tako pomembno, da je mir, kajti le v takih pogojih lahko ljubezen raste in se razvija do zmožnostih, o katerih trenutno pišejo umetniki/ce. In če to presvetlim še na globalno raven, kje je šele tista ljubezen, ki govori o tem, da bi rabili ljubiti ostale kakor same sebe, če se že pri ljudeh, ki jih imamo pogojno radi, stvari tako sučejo. In če še zaključim s to mislijo : šele, ko se bomo resnično začeli zavedati, da je ljubezen potrebna za obstoj vseh nas, šele takrat jo bomo znali spoštovati, ceniti, negovati in razvijati do njenih največjih potencialov. Pa lep dan še naprej.
Karmen3
01. 02. 2025 09.48
Uporabnik1921539
01. 02. 2025 09.38
+1
dvakrat sem prebral ta zapis.Bolj butasto,bi bilo pa tezko zapisano.Bistvo vsega tega je,da iz odnosa dobis toliko,kot vanj vlozis.
Artechh
01. 02. 2025 09.32
+1
Če ženska ni nič dolžna tudi mi nismo nič dolžni.
25.maj
01. 02. 2025 08.25
+2
je treba dela, ne pa okol ga srat
TEDYC
01. 02. 2025 08.18
+4
Vse samo feak. Sama razuzdanost, egoizem.