etnografski

Leteča 104-letnica, potopljene letalonosilke in 'baklada' sredi prestolnice
07. 10. 2023 10.56Tudi ta teden so fotografi v svoje objektive ujeli nekaj neverjetnih prizorov. Med drugim ognjemet, ki je razsvetlil našo prestolnico, pa več desetletij potopljene letalonosilke sredi Tihega oceana, pred fotoaparat je dobesedno priletela 104-letnica, ki je skočila s padalom, po več kot 140 letih pa so 'okronali' še dva stolpa Sagrade Familie. Teden žal ni minil brez nekaj nesreč, fotografi so ujeli požar v Osijeku, pa tudi tragično prometno nesrečo avtobusa v Benetkah.

Najstarejša trta na svetu dala 32 kilogramov pridelka
01. 10. 2023 15.55Na mariborskem Lentu so na tradicionalni kulturno-etnografski prireditvi obrali najstarejšo trto na svetu. Kot so sporočili iz Zavoda za turizem Maribor, je 450-letna Guinnessova rekorderka v letošnjem vremensko zahtevnem letu dala 32 kilogramov pridelka. Prvi grozd je odrezal priznani koreograf in plesalec Edward Clug.

Sanjski David z vrtnicami in ples plodnosti na Ptuju
13. 02. 2023 06.00Ko je stopil v gostilno, so se vse glave obrnile proti njemu. Lepo urejen in visokorasel, v rokah je nosil velikanski šopek rdečih vrtnic. Dekleta so mu skočila v objem in padla na kolena. Ne, ni šlo za prizor iz nove sezone Sanjskega moškega, ampak za eno izmed domiselnih mask, ki so preplavile slovensko pustno prestolnico. S tem, da se na Ptuju ljudje pravzaprav šele dobro ogrevajo, kurenti pa se v "plesu plodnosti" že divje vrtijo v najbolj nori čas v letu.

Kurentovanje v polnem obsegu: pustne maske, povorka in 1800 nastopajočih
11. 02. 2023 13.43V ptujskem mestnem središču poteka že 63. kurentovanje. Najstarejše slovensko mesto bo tako v naslednjih desetih dneh, vse do pepelnične srede, spet osrednje pustno mesto v Sloveniji.

Slovenci v zamejstvu svoje vtise iz časov osamosvajanja predstavili na razstavi
23. 06. 2021 19.46Kako so čas osamosvajanja doživljali Slovenci v zamejstvu in po svetu? Kaj se jim je najbolj vtisnilo v spomin? Njihove zgodbe so predstavljene na razstavi, ki so jo odprli v Etnografskem muzeju v Ljubljani. Veteranske organizacije pa so ob 30-letnici osamosvojitve izdale zbornik Vezisti in zveze, v katerem so tudi doslej še neobjavljeni dokumenti.

V registru nesnovne dediščine tudi bovški govor, petje na četrtko in miklavževo
04. 06. 2021 10.33V register nesnovne kulturne dediščine so na novo vpisani bovški govor, petje na četrtko in miklavževo. Vse tri enote je ministrstvu za kulturo, ki vodi register, predlagal Slovenski etnografski muzej kot koordinator varstva nesnovne kulturne dediščine. Miklavževo je bilo v register vpisano 1. junija, bovški govor in petje na četrtko pa 2. junija.

'V Sloveniji država iz muzejev izganja intelektualce'
02. 05. 2021 14.32Dogajanje v Sloveniji se je znova znašlo na straneh vplivnega francoskega Le Monda, tokrat pišejo o dogajanju v slovenski kulturi. "V enem letu je ultrakonservativna vlada odstavila skoraj vse direktorje glavnih kulturnih ustanov v Ljubljani," ugotavljajo.

(Ne)kulturna demontaža in vojna z mediji
21. 12. 2020 06.06Ni pomembno, si revizor ali zbiratelj, imaš izkušnje in znanje, vizijo in mednarodni ugled, ključna je barva, pa si, čeprav ti stroka prilepi rdeči karton, odslej direktor osrednjih nacionalnih kulturnih institucij. Kompetence, izkušnje in znanje ne štejejo, stroko se presliši. Vlada oziroma kulturni minister Vasko Simoniti imata svojo agendo. Razrešitve upornih, neposlušnih, (namerni) ponavljajoči razpisi, spremembe ustanovitvenih aktov vsled političnega kadrovanja, psovke in diskreditacije, celo ustavitev financiranja. Če je premier napovedal vojno z mediji, mu v takšnem tempu sledi kulturni minister z demontažo kulture. Ne ustavijo ga ne pisma podpore, ne peticije, ne protesti.

Z Jelkom Kacinom o vicih, nastalih v času korone
21. 05. 2020 18.34Vici na račun koronavirusa se širijo hitreje kot koronavirus. Ste kakšnega že slišali? Raje ga ne širite naokrog. A vseeno se je zdravo tudi v času krize nekoliko pošaliti. Aleksander Pozvek je uradnega vladnega govorca Jelka Kacina, ki tudi sam skrbi za dozo šal, povabil v etnografski muzej, kjer so zbrani vici, ki so nastali v času koronavirusa.

V BiH razburja fontana v obliki države, v katero urinirajo kipi
19. 05. 2020 15.32Bosna in Hercegovina je minuli teden dobila nenavadno fontano z imenom Sloga, ki je sestavljena iz bazena v obliki zemljevida BiH, ob katerem so trije kipi moških, ki urinirajo vanj. Za nekatere je fontana parodija in satira, nekateri politiki pa so zahtevali kaznovanje odgovornih.

Ali veste, kaj se zgodi, ko koronavirus sreča Chucka Norrisa?
09. 04. 2020 19.55Smeh je pol zdravja, pravijo, in to velja tudi v najtežjih trenutkih. V etnografskem muzeju so zbrali že več sto šal na račun koronavirusa, pandemije in izolacije. Kot pravijo, so šale duhovna kultura nekega naroda in imajo - poleg terapevtske vloge - tudi pomembno mesto v zgodovini etnoloških raziskav.

Ali ste vedeli, da so v čevljih z visoko peto sprva naokrog hodili moški?
09. 12. 2019 16.59Kakšno pot pa do danes naredili čevlji? Moški z vrha družbene lestvice so prvi začeli s trendi visokih pet, ki so danes simbol ženskosti. Razstava Bosi. Obuti. Sezuti. v Slovenskem etnografskem muzeju predstavlja tako zgodovino razvoja čevljev kot tudi zgodbe njihovih poti. Kar je bilo nekoč le lokalno rokodelstvo, je danes ogromna industrija, a kdo več zapravi za obuvala? Moški ali ženske?

'Norčije, maske in zabava' doma in po svetu že v polnem zagonu
23. 02. 2019 16.21Nastopil je čas norčij, mask, plesa in praznovanja. Na Ptuju se z etno povorko tudi uradno začenja 59. Kurentovanje. Na njem sodelujejo domači in tuji tradicionalni etnografski liki, tudi letos so se v družbi kurentov med drugimi predstavili kopjaši, dornavski cigani, orači. Več stoletij stara tradicija pustovanja in karnevalov pa je tudi drugod po svetu že v polnem razmahu.

Glasni preganjalci zime pred Državnim zborom
19. 02. 2019 14.16Ptujski kurenti tudi v slovenski parlament že tradicionalno privabljajo pomlad in dobro. Glasne goste je sprejel predsednik DZ Dejan Židan.

Ljubljana bogatejša še za en urbani čebelnjak
22. 05. 2018 07.27Čeprav čebelarjenje v urbanem okolju ne prinaša presežkov medu, pa je pomembno predvsem z vidika opraševanja in ozaveščanja javnosti o pomenu čebel in drugih žuželk za človeštvo. Iz rastlin, ki jih oprašijo, proizvedemo kar 90 odstotkov svetovne hrane. V Ljubljani že nekaj let narašča število urbanih čebelnjakov, ki si jih na svojih balkonih, strehah ali dvoriščih ne želijo le posamezniki, ampak tudi podjetja.

VIDEO: Najdaljši skok v Sloveniji: z nihalke na Veliki planini 'poleteli' 300 metrov v globino
11. 03. 2018 16.45Slovenski gorski turistični biser Veliko planino bosta občina Kamnik in podjetje Velika planina letos temeljito obnovila. Posodobili bodo tudi med turisti priljubljeno nihalko, ki slavo v svetu zadnje dni žanje zaradi spletne serije Fly Guys, v kateri jo s svojim podvigom predstavljajo slovenski akrobati Dunking Devils.

FOTO: Uršula in Butalci v Cerknici preganjali zimo, pustna rajanja privabila množice tudi na Ptuju in v Cerknem
11. 02. 2018 15.13Butalci, Liza, povodni mož Jezerko, butalski jež, na čelu vseh pa pramati Uršula. Cerknico so preplavile pustne maske, na ulicah mesta se je na tradicionalnem pustnem karnevalu zbrala velika množica obiskovacev. Tudi v Cerknem in na Ptuju je bilo veselo, z rajanjem so pustne šeme poskušale pregnati zimo in čim prej priklicati pomlad.

FOTO: Glavne zvezde v Cerknici Butalci, Uršula in ščuka velikanka
26. 02. 2017 08.02Večdnevna pustovanja na Ptuju, v Cerknici in Cerknem so dosegla vrhunec. Na sončno nedeljo si je karnevale ogledalo na stotine ljudi. V pustnem času pa ste lahko z nakupom krofov tudi dobrodelni.

Kaj delajo bomboni v etnografskem muzeju?
15. 11. 2016 19.01Vedno ko v kakšnem slovenskem muzeju prerežejo trak ob otvoritvi razstave, je to dobra novica. Ko pa ta trak potem pojedo, je to senzacija. Ravno to se je zgodilo v etnografskem muzeju, kjer so predstavili 140 let tovarne Šumi.

Na Starem vrhu umrl moški, na katerega je padel tram
08. 08. 2016 09.06Po prireditvi na Starem vrhu se je občan tako zelo hudo poškodoval, da je umrl na kraju nesreče. Kot so sporočili kranjski policisti, preiskava nesreče sicer še poteka, zaenkrat pa je znano, da je bil za moškega usoden tram.

FOTO in VIDEO: V Cerknici žagali babo, na Ptuju kurenti vsaj nekoliko odgnali vremenski rdeči alarm
15. 02. 2015 08.18Najodmevnejša pustna karnevala sta bila na Ptuju in v Cerknici. Prvega se je udeležilo okoli 50.000 ljudi, drugega pa 10.000. Cekrniški karneval je bil tudi že 40. po vrsti in so ga zato poimenovali Zacupranih 40, začel pa se je s tradicionalnim "Žaganjem babe".

George Clinton: Funk lahko poslušate goli ali polno oblečeni!
20. 07. 2014 14.30"Funk je nekaj neopisljivega, nekaj, kar vam bo razneslo možgane, poslušate pa ga lahko kadar koli v kakršni koli obliki," nam je v intervjuju razložil boter funka, legendarni George Clinton. V Laškem je priredil izjemni koncert, več o njem v intervjuju, utrinki pa v fotogaleriji!

VIDEO: Veliko piva, manj cvetja, ogromno glasbe
18. 07. 2014 19.38Prvi dan že jubilejnega 50. festivala Pivo in cvetje je minil v znamenju skupin Triggerfinger in The Winery dogs. Mi smo medtem s kamero preverili dogajanje na laških ulicah.

Večer Daljnega vzhoda. Čisto blizu.
20. 05. 2014 10.31V osrednji mestni veleblagovnici boste lahko majski večer preživeli v soju rdečih lampijončkov in se sprehodili med svežimi idejami za dobre nakupe.

680.000 evrov odškodnine za sestre uršulinke
02. 09. 2013 10.01Ker se Slovenski etnografski muzej ni pravočasno izselil iz stavbe, ki po postopku denacionalizacije pripada sestram uršulinkam, je le-te niso mogle uporabljati. Zdaj jim je kranjsko sodišče dosodilo dobrih 680.000 evrov odškodnine.

Slovenka dobila ulico v Paragvaju
30. 12. 2009 09.53Slovenska antropologinja Branislava Sušnik, ki je od leta 1951 do smrti leta 1996 živela in delala v Paragvaju, ima odslej v tamkajšnji prestolnici še svojo ulico.

Jaslice na ogled
08. 12. 2006 21.30V slovenskem etnografskem muzeju so odprli dvojno razstavo jaslic - praški Jezušček in z jaslicami v božični čas.

Začetek pustnih rajanj
22. 02. 2003 00.00Veliko rajanja bo letošnji predpustni čas nudil po vsej Sloveniji. Prireditve so se začele že danes, vrh pa bodo dosegle med 27. februarjem in 4. marcem. Največ časa bodo rajali na Ptuju in v Cerknici.

Dalajlama častni senator
05. 07. 2002 00.00Tibetanski duhovni voditelj dalajlama je prejel naziv častnega senatorja Univerze v Ljubljani. Naziv so mu podelili predvsem zaradi njegovega prizadevanja za mir in človeške vrednote. Dalajlamo pa je sprejel tudi predsednik Kučan.

Danes prost vstop
03. 12. 2001 00.00Seznam prireditev, ki bodo 3. decembra zaznamovale dan odprtih vrat v slovenski kulturi.