
Dalajlama se je zahvalil za pridobljeni naziv častnega senatorja, ki mu ga je Univerza v Ljubljani sicer podelila že oktobra lani, danes pa je dalajlama prejel tudi listino z univerzitetnim pečatom. Dejal je, da skuša na svoj način prispevati k boljšemu svetu in misli, da ima vsak od nas tak potencial. Rektor Univerze v Ljubljani Jože Mencinger pa je poudaril, da tibetanski in slovenski narod povezuje več stvari, med drugim dolgoletni boj za neodvisnost in mogočne gore.
Na slavnostni podelitvi so bili prisotnimi tudi ljubljanski nadškof in slovenski metropolit Franc Rode, obrambni minister Anton Grizold in ljubljanska županja Viktorija Potočnik.
Po slovesnosti na sedežu Univerze se je dalajlama peš odpravil na pravno fakulteto, kjer je predaval na temo z naslovom Etika v novem tisočletju.
Tibetanskega voditelja, ki je za boj za človekove pravice in zavzemanje za mir leta 1989 prejel Nobelovo nagrado, je popoldne zasebno sprejel tudi predsednik republike Milan Kučan. Sožitje med verami in narodi je v svetu velike medsebojne odvisnosti nujno in mogoče, če temelji na dialogu, na razumevanju in spoštovanju drugačnosti, je bila skupna misel sogovornikov.
Govorila sta tudi o globalnem upravljanju sveta in globalni odgovornosti v skladu z etičnimi temelji, ki so skupni vsem različnim človeškim civilizacijam. Predsednik Kučan je pri tem omenil tudi intelektualna jedra, ki nastajajo v svetu, in ki jim je poglavitni cilj, da bi v globalizaciji kot danosti zaživela univerzalna etična vodila današnjega in jutrišnjega sveta.
Molitev pred mandalo

Dalajlama je danes obiskal Slovenski etnografski muzej, kjer si je ogledal peščeno mandalo, ki so jo njemu v dobrodošlico izdelali tibetanski menihi iz Nepala. Mandalo bodo v soboto, po odhodu dalajlame iz Slovenije, v muzeju obredno razdrli, pesek pa odnesli do Tromostovja in stresli v Ljubljanico. Dalajlami so po obisku muzeja podarili leseno golobico, ki predstavlja svetega duha in šopek rož, tibetanski voditelj pa je pred mandalo izvedel molitev.
Dalajlama je zelo nezahteven gost
Tibetanski politični in duhovni voditelj je skupaj s svojim maloštevilnim spremstvom nastanjen v hotelu Union. V hotelu so povedali, da ima dalajlama najetih osem sob najcenejšega cenovnega razreda. Je zelo nezahteven gost, njegova edina prošnja je bila, da mu z zajtrkom postrežejo zgodaj zjutraj.
Stroške namestitve nosi gostitelj, torej ljubljanska univerza.