Na etnografski povorki svoje obrede prikazujejo avtohtoni pustni liki s ptujskega območja, pa tudi iz Slovenije in tujine.
Letos se bo etnografske povorke udeležilo kar 1800 nastopajočih iz petih držav, in sicer Avstrije, Hrvaške, Makedonije, Italije in Slovenije. Predstavilo se bo 73 skupin iz najrazličnejših društev, varuhov etnografske dediščine.
Povorka je svojo pot začela na Muzejskem trgu, nato pa se bo sprehodila po Prešernovi ulici, Slovenskem trgu, Slomškovi in Miklošičevi ulici, Mestnem trgu, Krempljavi ulici, Minoritskem trgu in Dravski ulici ter mimohod zaključila v Karnevalski dvorani.
Po povorki bo glasbena zabava potekala na Mestnem trgu, med 15. in 17. uro pa bo otroško pustno ringarajanje na mestni tržnici.
V sklopu festivala bo danes potekal tudi slikarski Ex tempore Ptuj karneval 2023, tradicionalna likovna kolonija, na kateri bodo umetniki na platno ujeli karnevalski utrip najstarejšega slovenskega mesta.
Že od jutra na Novem trgu poteka tradicionalna dobrodelna Obarjada, na kateri se tekmovalne skupine lokalnih gospodarstvenikov, politikov in ostalih Ptujčanov v organizaciji Lions kluba Ptuj merijo v kuhanju obare. Tega nato razdelijo med obiskovalce, izkupiček zbranih donacij pa gre v dobrodelne namene.
Letošnji festival bo po dveh letih virtualnih dogajanj znova potekal v vsem svojem obsegu. Na pustno nedeljo, 19. februarja, bo Ptuj v sklopu Karnevalfesta upravičil sloves največje pustno-karnevalske prireditve v Sloveniji in širši regiji, na kateri bo nastopilo okoli 2500 pustnih mask iz Slovenije in tujine.
Na vseh prireditvah javnega pomena organizatorji pričakujejo približno 4000 udeležencev iz desetih držav, kar Kurentovanje uvršča med največje prikaze pustne dediščine v Sloveniji in Evropi. Letošnje Kurentovanje se bo tradicionalno zaključilo s pokopom pusta na pustni torek.
KOMENTARJI (50)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.