epidemiologi

Virus zahodnega Nila na Hrvaškem: v bolnišnici dve osebi

21. 08. 2024 07.20

Na Hrvaškem so znova potrdili bolezen zahodnega Nila. Dve osebi sta hospitalizirani, epidemiologi pa sumijo, da je z boleznijo, ki jo prenašajo komarji, okuženih še več deset oseb.

Nemci in Britanci turiste svarijo pred potovanjem na Hrvaško

29. 01. 2024 15.10

Nemški inštitut za globalno zdravje Heidelberg je pri najmanj 23 pacientih, ki so oktobra prebivali v kampih v hrvaški Istri, diagnosticiral nalezljivo črevesno bolezen kriptosporidiozo, so sporočili z inštituta. V Nemčiji in Veliki Britaniji se zato že pojavljajo opozorila pred potovanjem na Hrvaško zaradi morebitne nevarnosti okužbe.

Zaradi kršenja javnega naročanja Kreku tisoč, NIJZ pa 40.000 evrov kazni

27. 12. 2023 10.13

Okrajno sodišče v Ljubljani je razsodilo, da morata Nacionalni inštitut za javno zdravje in njegov nekdanji direktor Milan Krek zaradi kršenja zakona o javnem naročanju pri naročilu izvajanja klicnega centra v času epidemije plačati kazen. NIJZ so naložili 40.000, Kreku pa tisoč evrov kazni. Inštitut se je na pravnomočno sodbo sodišča že pritožil, Krek nam je medtem povedal, da je kazen nemudoma poravnal. "Nimam moči, da bi se še boril. To je politična gonja proti nepolitičnemu človeku, ki je reševal življenja," je dejal, odločitev sodišča in KPK pa označil za krivično.

Na Hrvaškem zaradi koronavirusa v enem tednu umrlo 42 oseb

17. 12. 2023 09.14

Štiri leta po začetku epidemije covida-19, prvi zabeleženi primer se je decembra 2019 pojavil v kitajskem Vuhanu, ta virus še vedno ni popolnoma iztrebljen, v zimskem času pa so številke znova začele rasti. Žal tudi tiste črne. Na Hrvaškem je tako zaradi koronavirusa v enem tednu umrlo 42 oseb. Vendar tamkajšnji epidemiologi mirijo, da razmere še niso dramatične.

Število obolelih najvišje v zadnjih 40 letih

11. 12. 2023 10.55

Na Hrvaškem epidemija oslovskega kašlja ne pojenja, temveč se le še stopnjuje. Število obolelih je najvišje v zadnjih 40 letih.

Hrvaško je zajela epidemija oslovskega kašlja

30. 10. 2023 20.19

Najhuje je v Splitu, kjer so minuli teden potrdili 125 okužb, nekaj primerov imajo tudi v Zagrebu. Zdravstvene delavce skrbi nizka precepljenost – če je za zaščito potrebnih 95 odstotkov, v največjem dalmatinskem mestu ne dosegajo niti 86 odstotkov.

Pred tremi leti v Sloveniji potrdili prvo okužbo s koronavirusom

04. 03. 2023 07.13

Pred tremi leti so v Sloveniji potrdili prvi primer okužbe z novim koronavirusom, in sicer pri Ljubljančanu, ki je pripotoval iz Maroka prek Italije v Slovenijo. Doslej so v Sloveniji po podatkih NIJZ potrdili preko 1.329.000 okužb, a po treh letih virus zaradi spremenjenih okoliščin na vsakdanje življenje skorajda nima več vpliva.

Epidemiologinja: Cepivo proti gripi je še na zalogi, cepite se

14. 12. 2022 10.46

Epidemiologinji Nuška Čakš Jager in Marta Grgič Vitek iz Centra za nalezljive bolezni na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) sta pojasnili, da je prognoza Evropskega centra za nalezljive bolezni slaba. Število okužb s koronavirusom naj bi naraščalo, prav tako je respiratorni sincicijski virus letos svoj pohod začel zelo zgodaj, prej kot so pričakovali.

'Če je zelo veliko primerov, je tudi nekaj izjemno težkih oblik bolezni'

06. 12. 2022 17.29

V Združenem kraljestvu v zadnjem tednu poročajo o porastu okužb s streptokokom A, zaradi katerih je umrlo že najmanj devet otrok. Tudi pri nas opažajo letos več primerov okužb s to bakterijo, a še vedno jih je manj kot pred epidemijo covida-19. Kot pravijo na NIJZ, se zdaj, ko restrikcij ni, bolj intenzivno širijo običajni povzročitelji okužb. Posledično je tudi več hujših potekov okužb.

Jeseni v šolah ključna prezračevanje in prepoznavanje okuženih, o maskah niso razpravljali

10. 08. 2022 08.32

Ključna ukrepa, ki preprečujeta prenos okužbe v šolskem okolju, sta ukrepa prezračevanja in ukrep izločanja okuženih iz šolskega procesa, je pojasnila Nina Pirnat iz NIJZ. Povedala je, da bo ukrep samotestiranja tokrat vezan na domače okolje. Osebe, ki zbolijo, naj ostanejo doma in naj se samotestirajo, zato da osebe z znaki respiratornih obolenj sploh ne vstopijo v šolsko okolje. To so sicer strokovna priporočila, je poudarila. Odlokov, kot ste jih bili vajeni v preteklosti, ni več, je pojasnila. Tistim, ki nimajo znakov okužbe dihal ali niso bili v stiku z obolelimi, se v tem trenutku ne bi bilo treba samotestirati. Tako imenovano obdobno samotestiranje bi se lahko vrnilo ob višji stopnji okužb. "Nošenja mask nismo obravnavali, vendar ni usmeritev, da bi bile maske v šolskem procesu v osnovni šoli prisotne," je povedala Pirnatova.

Golob napovedal nadomestilo za prostovoljne gasilce s Krasa

21. 07. 2022 23.04

Predsednik vlade Robert Golob je v oddaji 24UR ZVEČER napovedal, da nameravajo prostovoljnim gasilcem, ki se borijo z požarom na Krasu, priznati nadomestilo. Vlada se je z jesenjo odločila tudi za omejitev maloprodajnih cen zemeljskega plina, za katerega premier sicer napoveduje, da ga ne bi smelo zmanjkati za nikogar. Z vladnimi ukrepi nameravajo poskrbeti tudi, da se družba zaradi koronavirusnega vala ne bo ustavila, z ukrepi stroke pa nameravajo zaščititi najranljivejše.

NIJZ v času epidemije klicni center najel brez javnega naročila

18. 07. 2022 20.25

Policija preiskuje dvomilijonski posel Nacionalnega inštituta za javno zdravje z mladim brežiškim podjetjem City Connect. Po neuradnih informacijah naj bi že zaslišali nekdanjega direktorja NIJZ Milana Kreka in zdajšnjega vršilca dolžnosti Branka Gabrovca. NIJZ je namreč zunanji klicni center za iskanje visokorizičnih stikov najel brez javnega naročila. Da je inštitut kršil postopke, sta sicer že ugotovili Komisija za preprečevanje korupcije in Državna revizijska komisija, ki je zaradi suma prekrška na ljubljansko okrajno sodišče vložila tudi obdolžilni predlog.

Za prebavne težave 50 otrok v Marezigah kriv norovirus

13. 06. 2022 12.47

Preteklo sredo je od pouka na Osnovi šoli Ivana Babiča - Jagra Marezige, ki jo sicer obiskuje nekaj čez 260 učencev, izostalo okoli 50 otrok. Z Rižanskega vodovoda Koper so šolo v soboto obvestili, da pitna voda v šoli ni bila kontaminirana. Ravnateljica šole Eneja Rožanec je povedala, da je bil razlog za prebavne težave norovirus. Vzrok zastrupitve še 26 učencev iz Laškega, ki so bili v šoli v naravi v Ankaranu, medtem še ni znan.

Na taboru v Ankaranu zastrupljenih 26 otrok, v šoli v Marezigah 50

10. 06. 2022 12.50

Na taboru v Ankaranu je imelo 26 učencev iz Laškega prebavne težave, tri so morali odpeljati v bolnišnico. Nekateri starši so bili z odzivom vodstva nezadovoljni, saj so otroke, kljub naporni noči, peljali na sprehod, nekatere deklice pa naj bi imele še vedno težave z drisko. Ravnatelj šole medtem zagotavlja, da nikogar niso v nič silili, otrokom so po navodilih zdravnika zagotovili tudi prepečenec in čaj. Starše najbolj jezi dejstvo, da še vedno ne vedo, kako so se njihovi otroci sploh zastrupili. Kot pravi ravnatelj, analize vzorcev še niso prejeli. Zaradi prebavnih težav je od pouka v sredo izostalo tudi približno 50 učencev v Marezigah, po podatkih inšpektorata tam preverjajo pitno vodo.

'Moj šef je svet zavoda in ne minister in ne predsednik vlade'

04. 06. 2022 11.49

"Moj šef je svet zavoda in ne minister in ne predsednik vlade," odločno odgovarja direktor Nacionalnega inštituta za javno zdravje Milan Krek. "Še ničesar nisem podpisal in nisem obvestil nikogar," je poročanje nekaterih medijev glede njegovega odstopa zavrnil v pogovoru za 24ur.com. O njegovem položaju bodo tako razpravljali na seji sveta zavoda, ko in če bo sklicana, pravi. “Vse ostalo, kar se dogaja, pa sprejemam kot grobo kršitev in pritisk na NIJZ kot strokovno inštitucijo s strani politike,” je jasen. Čas je, da bi strokovne inštitucije lahko začele delati brez političnih pritiskov, dodaja.

Soočenje o zdravstvu: so predstavniki strank pravilno navajali podatke?

13. 04. 2022 06.00

Po tretjem predvolilnem soočenju, ki ga je vodila Maja Sodja, objavljamo ugotovitve novinarjev rubrike Dejstva, ki so preverjali resničnost izjav. Tokrat so se soočili: Robert Golob (Gibanje Svoboda), Jelka Godec (SDS), Dejan Židan (SD), Miha Kordiš (Levica), Jani Möderndorfer (LMŠ), Janez Cigler Kralj (NSi), Alenka Bratušek (SAB) in Tina Bregant (Povežimo Slovenijo).

Hrvaška sprošča protikoronske ukrepe

17. 03. 2022 13.22

Hrvaška bo v petek sprostila protikoronske ukrepe, ki se nanašajo na zbiranje ljudi ter delovni čas barov in restavracij. Ti bodo lahko odprti do 2. ure zjutraj namesto do polnoči. Za vstop v državo Hrvaška še vedno zahteva potrdilo o cepljenju, prebolelosti ali testiranju.

Politika spreminjala odločitve stroke, Krek vztraja, da na NIJZ politike ni bilo

21. 02. 2022 07.31

Direktor Nacionalnega inštituta za javno zdravje Milan Krek se vse od svojega imenovanja na ta položaj kmalu po nastopu vlade Janeza Janše sooča s številnimi kritikami zaradi svojega javnega nastopanja in nekaterih kontroverznih izjav. Najprej je razburila projekcija o 90.000 mrtvih zaradi covida-19, nato opozarjanje, da je omikron petkrat hujši od ostalih različic virusa, in dvomi o poročilih Eme glede učinkovitosti poživitvenih doz. Prvi mož NIJZ pa je deležen zlasti očitkov, da njegovo delo ni strokovno, temveč politično motivirano. Krek trdi nasprotno – pravi, da sam v nasprotju s predhodniki na položaj ni prišel iz politike.

Stroka, ki je zagovarjala postopno sproščanje, po odločitvi vlade skopa s komentarji

20. 02. 2022 16.13

Namesto postopnega sproščanja, kar je predlagala tudi strokovna skupina za covid-19, se v ponedeljek ukinja večina ukrepov za omejevanje širjenja novega koronavirusa. Odziv stroke na takšno odločitev vlade je skop. Direktor NIJZ Milan Krek pravi, da takšna odločitev niti ni nepričakovana in da stroka z medicinskega stališča poda določene predloge, vlada pa potem pri svoji odločitvi upošteva še druge vidike.

Ponekod konec pogoja PCT. Fafangel: Covid-19 ne bo več karantenska bolezen

15. 02. 2022 08.57

Minister za zdravje Janez Poklukar je s strokovno skupino za covid-19 in predstavniki zdravstva na Brdu pri Kranju razpravljal o prilagajanju ukrepov za zajezitev epidemije covida-19. Sodelujoči na posvetu so se strinjali, da omikron z blažjim potekom bolezni ne ogroža več populacije v tej meri, kot so jo pretekle različice, zato je čas za postopno sproščanje ukrepov. Predstojnik Centra za nalezljive bolezni NIJZ Mario Fafangel je povedal, da so predlagali, naj se iskanje stikov ustavi, s tem pa tudi karantene. "Od 18. februarja covid-19 ne bo več karantenska bolezen."

V nedeljo potrdili 3601 novo okužbo z novim koronavirusom

14. 02. 2022 09.31

Pristojni so v nedeljo opravili 1062 PCR-testov in 48.983 hitrih antigenskih testov ter potrdili 3601 novo okužbo s covidom-19. Po oceni Nacionalnega inštituta za javno zdravje je trenutno v Sloveniji 140.334 aktivnih primerov okužb, 4938 manj kot dan prej. V bolnišnicah je medtem zaradi covida hospitaliziranih 564 bolnikov, s covidom pa 395 bolnikov. V SD so medtem na vlado naslovili pobudo za ukinitev PCT pogoja v večini dejavnosti.

V četrtek potrdili 7.500 novih okužb, v torek o prilagajanju ukrepov

11. 02. 2022 10.09

V četrtek so ob 2978 PCR-testih in 90.970 hitrih antigenskih testih potrdili 7514 okužb z novim koronavirusom. Po oceni Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) je v Sloveniji trenutno 162.374 primerov aktivnih okužb, kar je 9317 primerov manj kot dan prej. Na navadnih oddelkih je zaradi covida-19 hospitaliziranih 429 bolnikov, na intenzivnih oddelkih pa 116, je objavila vlada. Širša zdravstvena stroka in minister za zdravje Janez Poklukar bodo v torek na Brdu pri Kranju razpravljali o prilagoditvah epidemioloških ukrepov.

Tomažič: S skrajšanjem izolacije na sedem dni se pojavlja tridnevno tveganje za okužbo

22. 01. 2022 07.00

Število okuženih z novim koronavirusom še kar raste. V četrtek smo zabeležili skoraj 10 tisoč novih primerov, med njimi sta bila tudi predsednik državnega zbora Igor Zorčič in obrambni minister Matej Tonin. Ob tem pa tudi novosti glede izolacije okuženih: od ponedeljka bo izolacija trajala le sedem dni. A le pod določenimi pogoji. Zakaj in za koga spremembe, smo povprašali Janeza Tomažiča z Infekcijske klinike. Medtem pa vodja vladne svetovalne skupine Mateja Logar opozarja, da se lahko kljub blažji različici bolezni ob okužbi z omikronom ob rekordnih številkah okuženih poveča tudi število covidnih bolnikov v bolnišnicah. Zato o sproščanju ukrepov še ne razmišljajo.

Zaradi izjemnega porasta okužb testirna mesta na robu zmogljivosti

17. 01. 2022 20.25

Koronastatistika se še naprej slabša. Včeraj je bilo pozitivnih skoraj 5000 testiranih, kar je daleč največje število v nedeljo doslej. Rekordno visok je tudi delež okuženih, kar 63 odstotkov, peti val pa še ni dosegel vrha. Testirna mesta so marsikje že na robu zmogljivosti. V Ljubljani so zaradi prometnega zamaška, ki je nastajal pred Stožicami, PCR-testiranje preselili na obrobje mesta. V Mariboru pa naj bi še ta teden odprli dodatno točko za odvzem brisov.

Testiranje PCR odslej v Stanežičah, naročenih okoli 1400 oseb

17. 01. 2022 10.26

Zdravstveni dom Ljubljana je lokacijo za odvzem brisa za testiranje PCR prestavil v Stanežiče. To se odslej nahaja na parkirišču P+R Stanežiče in ne več v garažni hiši Stožice, deluje pa po sistemu 'drive-in'. Dopoldne so okoliški prebivalci poročali o gneči, a se je ta do popoldneva umirila. Kot so pojasnili v ZD Ljubljana, je nastala zaradi velikega števila otrok, ki so bili pozitivni na testiranju v šolah. Do 12. ure je bilo sicer na PCR-test naročenih okoli 1400 oseb, število pa naj bi se čez dan še povečevalo.

Nove izjeme pri karanteni, učenci domov šele, ko je okuženih 30 odstotkov znotraj oddelka

17. 01. 2022 05.50

Karantene so trenutno v enormnih številkah – samo epidemiološka stroka jih na teden izda tudi več kot 40 tisoč. Vlada je zato po posvetu z epidemiologi med nove izjeme pri karanteni uvrstila zaposlene v zdravstvu, sociali in šolstvu, pod pogojem, da se sedem dni od visoko tveganega stika vsakodnevno testirajo in uporabljajo zaščitno masko tipa FFP2. Ves razred ali skupina v vrtcu pa bo šla v karanteno šele, ko bo okuženih več kot 30 odstotkov učencev znotraj oddelka v 14 dneh. Spremembe bodo veljale od srede.

Karantena za celoten razred učencev šele po potrditvi tretjine okuženih

16. 01. 2022 11.52

Epidemiologi NIJZ po naših neuradnih, a zanesljivih informacijah predlagajo spremembo sistema karanten tako, da po visokotveganem stiku z okuženim v karanteno ne bo treba celotnemu šolskemu razredu ali skupini vrtčevskih otrok, ampak bi se to zgodilo šele, ko bi bilo v skupini 30 odstotkov okuženih. Med predlogi naj bi bila tudi izjema za napotitev v karanteno zaposlenih v kritični infrastrukturi. Skrajšanja trajanja karantene na pet dni epidemiologi ne predlagajo.

Ministrstvo: Pri odločitvi o cepljenju mora biti upoštevan glas delavcev

15. 01. 2022 09.30

Kot izhaja iz odgovorov ministrstva za zdravje, predlagana sprememba pravilnika o cepljenju, ki bi nastopila letos, ne predstavlja podlage za uvedbo obveznega cepljenja proti covidu-19 za določene skupine zaposlenih oz. za tiste na izpostavljenih delovnih mestih. Kot poudarjajo, mora biti pri odločitvi o potrebnosti cepljenja za določeno delovno mesto upoštevan tudi glas delavcev.

V evropski strokovni reviji objavili raziskavo slovenskih epidemiologov

14. 01. 2022 18.05

Cepljenje proti covidu-19 pomembno zmanjšuje tveganje za hospitalizacijo zaradi covida, so ugotovili epidemiologi Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) v najnovejši raziskavi, v kateri so ocenjevali učinkovitost cepljenja. Ugotovitve je na svoji spletni strani objavil tudi Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC).

'Morda ne bo počitnic, ampak prisilna zaustavitev velikega dela javnega življenja'

14. 01. 2022 06.00

Razmere v šolah in vrtcih so zelo resne, sporočajo ravnatelji. Po besedah vodje sektorja za osnovno šolstvo na ministrstvu, Borisa Zupančiča, je v karanteni že 53.126 učencev in vrtčevskih otrok. A vseeno počitnic ne bomo premikali ali podaljševali. Kaj to pomeni? Bomo morali šole že kmalu zapirati?