Gre za izjemno nalezljivo bolezen dihal, ki je za novorojenčke in dojenčke lahko usodna. Povzroča lahko večtedenske napade kašlja, z bruhanjem in utrujenostjo, bolnik lahko zaradi pomanjkanja kisika tudi pomodri. V Mostarju v Bosni in Hercegovini je pred dnevi umrl dva meseca in pol star dojenček. Sicer pa je tudi v Sloveniji precepljenost proti oslovskemu kašlju padla pod 90 odstotkov. Širjenje oslovskega kašlja je nagnalo strah v kosti marsikaterega starša na Hrvaškem. Prenaša se kapljično s kihanjem, kašljanjem.
Goran Tešović, specialist pediatrične infektologije, pojasnjuje, da je nalezljivost oslovskega kašlja nekje na ravni ošpic in nekaterih različic Covida-19. Sprva so simptomi podobni običajnemu prehladu, nato se začnejo napadi značilnega, rigajočega kašlja, ki so najpogostejši ponoči. Pri novorojenčnih in dojenčkih povzroča dihalne premore, zato pomodrijo. Če je prizadet dihalni center, lahko tudi zaspijo in umrejo: "Mislim, da je cepivo civilizacijski napredek, ki lahko prepreči veliko slabega. Tako da mislim, da je treba otroke cepiti." A v Splitu, kjer so minuli teden potrdili 125 okužb, med njimi je bilo 17 dojenčkov, je precepljenost pod 86 odstotki. V Zagrebu se je oslovski kašelj razširil na eni od šol.
Krunoslav Capak, direktor hrvaškega zavoda za javno zdravstvo: Precepljenost v Zagrebu oziroma na celini je nekoliko boljša (90 %) kot na jugu Hrvaške, tako da v Zagrebu ne pričakujemo tako hude epidemije.
Tudi v Sloveniji je precepljenost po epidemiji upadla – s približno 95 na zgolj 89 odstotkov. Poleg prestolnice je najnižja na območjih Novega mesta in Kopra, torej prav v krajih, ki mejita na Hrvaško. Cepljenje proti oslovskemu kašlju sicer pri nas spada med obvezna cepljenja.
Denis Baš, pediater v ZD Kamnik in predsednik Sekcije za primarno pediatrijo, pojasnjuje, da je prvo cepljenje proti oslovskemu kašlju skupaj s tem šestvalentnim cepivom v starosti treh mesecev, potem med petim in šestim mesecem in potem tretji odmerek pri enem letu. Ker lahko otroka pred tretjim mesecem zaščiti le mama: "Poudarjamo pa zadnja leta cepljenje nosečnic, se pravi, vsako nosečnost, da se nosečnica cepi po 24. in pred 36. tednom, da naredi protitelesa."
Poživitveni odmerek dobijo nato še v drugem razredu osnovne šole, a zaščita pred boleznijo sčasoma oslabi. Kot opažajo epidemiologi, je največ primerov oslovskega kašlja med mladostniki. Zato letošnja novost v koledarju cepljenja: "V prvem oziroma tretjem letniku srednje šole imamo 3-valentno cepivo: davica, tetanus + oslovski kašelj." Število primerov v zadnjih letih sicer precej niha. Po podatkih NIJZ so jih v zadnjem desetletju največ – skoraj 400 – potrdili leta 2014.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.