Zdravstvena stroka je v torek zasedala na Brdu pri Kranju in začrtala smer postopnega sproščanja ukrepov za zajezitev širjenja novega koronavirusa. Predlagala je odpravo pogoja preboleli, cepljeni in testirani (PCT) v bankah, poštah, upravnih enotah in trgovinah. Gre za dejavnosti, v katerih je zaradi kratkotrajnih stikov tveganje za prenos okužbe razmeroma majhno. Za gostinstvo so predlagali ukinitev pogoja PCT na zunanjih površinah gostinskih lokalov, ob ohranitvi omejitve števila gostov na terasah oziroma vrtovih. Takrat so sporočili, da ne podpirajo ukinjanja pogoja PCT v notranjosti lokalov. Ob tem je stroka predlagala ohranitev pogoja maksimalnega števila ljudi, ki so lahko istočasno v določenem prostoru.
"Vsa ta priporočila bom prenesel do vlade in verjamem, da lahko v naslednjih dneh s spreminjanjem odlokov številna relativno hitro udejanjimo," je takrat napovedal minister za zdravje Janez Poklukar. Vodja svetovalne skupine za covid-19 Mateja Logar pa je opozorila, da je v Sloveniji trenutno še vedno sorazmerno veliko okuženih; medtem ko se krivulja števila potrjenih okužb med prebivalstvom spušča, je zasedenost bolniških postelj na platoju.
Čeprav se je vlada do zdaj pri svojih odločitvah opirala na priporočila strokovne skupine, pa se je v soboto odločila, da ukrepe sprosti v bistveno večjem obsegu, kot je to predlagala stroka. Po neuradnih informacijah se je sicer Poklukar zavzemal za postopno sproščanje ukrepov, kot je to predlagala svetovalna skupina, a je predsednik vlade Janez Janša tokrat podprl širše sproščanje, za katerega se je zavzemal tudi gospodarski minister Zdravko Počivalšek. Potem ko je vlada razpravljala o sproščanju tako v četrtek kot v petek, je Poklukar želel, da bi o ukrepih znova odločala svetovalna skupina pod vodstvom Logarjeve, ki pa je dejala, da je stroka "povedala svoje" in da ima skupina naslednjo sejo v ponedeljek.
Logarjeva danes za komentar na sobotno odločitev vlade o širokem sproščanju ukrepov – večina ukrepov namreč od ponedeljka več ne bo veljala – ni bila dosegljiva. Tudi vodja epidemiologov pri Nacionalnem inštitutu za javno zdravje Mario Fafangel ni bil na voljo za komentar. Je pa direktor NIJZ Milan Krek, ki je tudi član svetovalne skupine, za 24ur.com dejal, da je pač vloga svetovalne skupine takšna, da predlaga ukrepe, medtem ko je vlada tista, ki sprejema odločitve. "Sanje nekaterih, da bi epidemijo vodili epidemiologi, ne politiki, so sanje. Epidemiologi niso vlada," je dodal. Takšna odločitev vlade zanj ni bila nepričakovana.
KOMENTARJI (496)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.