ebole

'Iz epidemije se moramo nekaj naučiti in sistem pripraviti na nadaljnje izzive'
06. 03. 2023 17.49Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan je na Brdu pri Kranju pripravil sprejem za nekdanje člane posvetovalne skupine za spremljanje koronavirusa pri NIJZ, ki je februarja prenehala z delom. Zahvalil se jim je za opravljeno delo in poudaril, da se moramo iz epidemije covida-19 nekaj naučiti in sistem pripraviti na nadaljnje izzive.

Test 34-letnika na smrtonosni Marburg (zaenkrat) negativen
25. 02. 2023 12.36V Španiji, kjer obravnavajo bolnika, pri katerem so sumili, da gre za primer okužbe s hudo nalezljivim virusom Marburg, pristojni pravijo, da so natančnejši testi izključili prisotnost tega virusa in virusa ebole. 34-letnega moškega, ki je bil pred kratkim v Ekvatorialni Gvineji, so izolirali v bolnišnici v Valencii. Njegovo stanje bodo budno spremljali, prav tako bodo teste ponovili, saj strokovnjaki pravijo, da so lahko okuženi na testih negativni še tudi dva ali tri dni po tem, ko se pojavijo simptomi.

Pred naslednjo pandemijo: raziskati in razumeti moramo vedenje ljudi
18. 01. 2023 12.09Čeprav je večina že odmislila covid-19, pandemije pravzaprav še ni povsem konec. Marsikje število okužb spet narašča, predvsem pa še zdaleč ni konec posledic, ki jih je pandemija pustila na zdravstvenem sistemu. Strokovnjaki medtem opozarjajo, da se je treba na morebitne nove viruse pripraviti še bolje. Potem ko se je med epidemijo covida-19 okrepila industrija cepiv, so zdaj potrebne raziskave na področju družbe, menijo. Med prioritetami pa – poučiti ljudi o znanosti in zajeziti dvome.

Po Ugandi se hitro širi ebola, okuženi tudi šolarji
27. 10. 2022 11.27V Kampali, glavnem mestu Ugande, so odkrili še šest pozitivnih šolarjev na ebolo. Število potrjenih primerov ebole v Ugandi je tako naraslo na 109, izbruh pa je terjal že 30 življenj. Vlada vzpostavlja dodatni center za zdravljenje, blokado mesta in nočno policijsko uro. Okužbo je v mesto prinesel moški, ki je pripotoval iz okrožja, prizadetega z ebolo, šel na zdravljenje v Kampalo in tam umrl. Virus, ki se širi po Ugandi, je sudanski sev ebole, za katerega zaenkrat še ni cepiva.

V laboratoriju 'frankensteinski covid' z 80-odstotno smrtnostjo. Meje za znanost?
19. 10. 2022 11.31Raziskava znanstvenikov v Bostonu je poskrbela za vir ogorčenja in spet odprla vprašanja, ali morda znanost potrebuje dodatne omejitve. Na univerzi, kjer so eksperiment izvedli, se branijo, da so kritiki vse skupaj le narobe razumeli, a tudi nekateri pristojni menijo, da bi morali o takšnih eksperimentih z virusi bolj natančno poročati nadzornim organom, poskusi pa bi morali biti podvrženi veliko strožjemu nadzoru.

Javna predstavitev mnenj o noveli zakona o nalezljivih boleznih, tudi nekaj kritik
29. 03. 2022 15.58Na odboru DZ za zdravstvo so opravili javno predstavitev mnenj o predlogu novele zakona o nalezljivih boleznih, ki so ga pripravili v Pravni mreži za varstvo demokracije, v DZ pa vložili v poslanski skupini nepovezanih poslancev. Ob razlogih za nujni sprejem novele je bilo slišati tudi nekaj kritik na račun predloga.

Simpsonovi že leta 1998 predvideli rusko invazijo na Ukrajino
25. 02. 2022 12.57Animirana serija Simpsonovi, ki gledalce razveseljuje že več kot tri desetletja, bo na seznam svojih ''prerokb'' dodala še eno, tokrat temačnejšo. Zvesti oboževalci priljubljene družine namreč menijo, da so ustvarjalci risane nanizanke predvideli tudi ruske geopolitične ambicije. Njihova opažanja je potrdil Al Jean, ustvarjalec serije.

300 milijonov dolarjev za boj proti covidu, cilj skrajšanje časa za razvoj cepiv
19. 01. 2022 11.29Sklad Billa in Melinde Gates ter britanski dobrodelni sklad Wellcome sta sporočila, da bosta namenila dodatnih 150 milijonov dolarjev (približno 132 milijonov evrov) za boj proti pandemiji covida-19 in preprečevanje bodočih pandemij, skupno 300 milijonov dolarjev.

Molnupiravir doslej pri nas prejela le peščica bolnikov
30. 12. 2021 10.20Zdravilo molnupiravir, ki je namenjeno zdravljenju za bolnike s tveganjem za hujši potek covida-19, je doslej v Sloveniji prejelo le 10 bolnikov. Za osem bolnikov so zdravilo izdali v lekarni UKC Ljubljana in za dva v Kliniki Golnik, medtem ko v mariborskem UKC in celjski bolnišnici tega zdravila še niso izdali za nobenega bolnika. Infektologinja Tatjana Lejko Zupanc pravi, da mnogi covidni bolniki pridejo do zdravnika šele takrat, ko je že prepozno za predpis tega zdravila.

V Slovenijo prispelo zdravilo molnupiravir, kako do njega?
13. 12. 2021 12.28V Slovenijo prispelo zdravilo molnupiravir, ki je namenjeno zdravljenju covida-19. Pred izdajanjem bo sicer treba uskladiti protokol na državnem nivoju. Po napovedih naj bi bilo zdravilo na voljo v štirih covidnih bolnišnicah, to je v obeh UKC, v celjski bolnišnici in Kliniki Golnik. Namenjeno je odraslim bolnikom, ki imajo vsaj en dejavnik tveganja za težek potek bolezni. Zdravilo predpiše osebni zdravnik ali zdravnik, s katerim je imel bolnik prvi stik, so sporočili iz UKC Maribor.

Jerala: Molnupiravir učinkovit, a cepiva še vedno nudijo boljšo in trajnejšo zaščito
25. 11. 2021 15.49V Slovenijo prihaja zdravilo molnupiravir za zdravljenje covida-19, ki deluje na koronavirus tako, da poveča mutacije v virusu in ga onesposobi, tako da se ne more več razmnoževati. Najprej so ga razvili za zdravljenje gripe in ebole, potem pa se je izkazalo, da dobro deluje tudi proti novemu koronavirusu. Kljub temu strokovnjak Roman Jerala poudarja, da cepiva še vedno nudijo boljšo in trajnejšo zaščito kot novo zdravilo.

Bill Gates upa, da se bo svet v normalnost vrnil do konca leta 2022
25. 04. 2021 15.50Bill Gates je v intervju ta konec tedna dejal, da upa, da se bo naše življenje v normalnost vrnilo do konca leta 2022, ko bo na voljo dovolj cepiva. Opozoril je, da na izbruh pandemije nismo bili dovolj dobro pripravljeni in da moramo poskrbeti, da bomo na pandemije oziroma zdravstvena tveganja v prihodnosti bolje pripravljeni. Veliko upov polaga v pravično delitev cepiv med državami.

V Rusiji potrdili prvi primer prenosa ptičje gripe H5N8 na človeka
20. 02. 2021 16.03Ruske oblasti so sporočile, da so njihovi znanstveniki potrdili prvi primer prenosa podtipa ptičje gripe H5N8 na človeka. O tem so že obvestili Svetovno zdravstveno organizacijo, ki pa informacij še ni komentirala. Vsi okuženi so delavci perutninske farme, večjih zdravstvenih težav pa jim okužba ni povzročila.

Prvi izbruh ebole v Gvineji po letu 2016 terjal štiri življenja
14. 02. 2021 13.21V Gvineji na zahodu Afrike so zabeležili prvi izbruh ebole po letu 2016. Ta nalezljiva hemoragična virusna bolezen je zahtevala štiri smrtne žrtve, je danes sporočilo tamkajšnje zdravstveno ministrstvo. Epidemija ebole v letih od 2013 do 2016 je v regiji zahtevala 11.300 mrtvih.

Spregledana odkritja: od najstarejšega materiala na Zemlji do zarodkov tiranozavra
23. 01. 2021 10.13Od odkritja najstarejšega materiala na svetu do prvih fosilnih ostankov zarodkov tiranozavra in odkritja najstarejše lobanje prednika človeka. Leto 2020 je bilo polno neverjetnih odkritij v znanosti, a (pre)mnoga so zasenčile odmevne novice leta, od pandemije do protestov in volitev v ZDA. National Geographic je zbral deset neverjetnih znanstvenih odkritij leta 2020, ki so v javnosti (pre)malo odmevala.

Cepilni potni list postaja vse bolj verjetna možnost za varna potovanja
13. 01. 2021 19.12Ali bomo res, ko se bodo razmere normalizirale, smeli potovati le s cepilnimi potnimi listi ali potrdili o cepljenju? Kot je nakazal premier Janša, je to zelo verjetno. A ključ do varnih potovanj, kot smo jih bili vajeni,so po besedah vodje konzularne službe Štera, enotni in usklajeni mejni režimi, letališki postopki in zdravstveni protokoli, ki morajo veljati v čim več državah sveta. Na ravni Evropske unije je razpravo načela Grčija, ki je pozvala k uvedbi skupnega potrdila o cepljenju.

WHO odsvetuje uporabo remdesivirja pri covidnih bolnikih
20. 11. 2020 09.34WHO odsvetuje uporabo remdesivirja pri bolnikih s covidom-19, saj zdravilo nima pomembnejšega vpliva na zmanjšanje smrtnosti, kaže najnovejša študija. Poleg tega strokovnjaki niso izključili možnosti, da bi lahko zdravilo, prvotno namenjeno zdravljenju ebole, povzročilo škodo. Remdesivir se je spomladi sicer izkazal za eno redkih zdravil, ki bi lahko bila učinkovita pri covidnih bolnikih; pri hudo bolnih ga uporabljamo tudi v Sloveniji.

'Če se doma počutite kot v zaporu, je res treba malo premisliti'
28. 10. 2020 06.00Strah te je, draga? Česa? Da boš umrla? Tako se začne zapis pisatelja Toneta Partljiča o covidu-19, ki se bliskovito širi po družbenih omrežjih, saj je Partljič na njemu svojstven način umestil covid-19 v naša življenja in nas z njim streznil, saj se človeštvo s strahom spopada ves svoj obstoj, a "ljudje še zmeraj smo, še zmeraj je ljubezen in so spočeti otroci".

Ameriške oblasti trajno odobrile remdesivir za zdravljenje covida-19
23. 10. 2020 08.14Ameriška agencija za hrano in zdravila (FDA) je v četrtek trajno odobrila uporabo zdravila remdesivir za zdravljenje hospitaliziranih bolnikov s covidom-19. Pogojno je bilo zdravilo farmacevtskega podjetja Gilead odobreno že maja.

Eksperimentalni koktajl protiteles, ki ga je prejel Trump
03. 10. 2020 12.11Ameriški predsednik Donald Trump je pred odhodom v bolnišnico prejel še neodobreno zdravilo, poliklonalni koktajl protiteles REGN-COV2, ki naj bi našemu imunskemu sistemu pomagal, da se bori proti koronavirusu. Zdravijo ga z remdesivirjem, prejema pa tudi vitamin D, cink, famotidin, melatonin in aspirin.

WHO bo raziskal domnevne spolne zlorabe humanitarnih delavcev v DR Kongo
30. 09. 2020 11.02Več kot 50 žensk je v Demokratični republiki Kongo obtožilo domnevne humanitarne delavce Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) in nevladnih organizacij spolnega izkoriščanja in zlorabe, ki so se dogajala med bojem proti eboli. WHO je sporočila, da takšna dejanja strogo obsoja, in zagotovila, da bodo vpleteni nosili resne posledice.

V vrtec le cepljeni otroci?
08. 09. 2020 06.00Bodo necepljeni otroci ostali brez vrtca? Ali bo vlada po novem omejevala tudi obisk prijateljev ali sorodnikov v naših domovih? Nov predlog zakona o nalezljivih boleznih, ki so ga pripravili na zdravstvenem ministrstvu Tomaža Gantarja, je obdržal tudi možnost, da vam država v primeru epidemije lahko za zdravstvene potrebe zaseže pisarne, domove, tudi vaš avto.

Izredna odobritev cepiva? Kakšne so razlike med 'kandidati'?
01. 09. 2020 13.30Ameriška agencija za hrano in zdravila FDA bi lahko cepivo proti novemu koronavirusu odobrila še pred zaključkom tretje faze kliničnih testiranj na ljudeh. V tem primeru bi cepivo sprva odobrili le za določene skupine ljudi. Tekma za cepivo se medtem nadaljuje – eno najbolj obetavnih cepiv družbe AstraZeneca in Oxforda v ZDA vstopa v zadnjo fazo testiranj, Japonska pa je pri Moderni naročila okoli 40 milijonov odmerkov. Se pa cepiva med seboj razlikujejo. Kako?

Zdravilo remdesivir za 30.000 bolnikov s covidom-19 od avgusta v EU
29. 07. 2020 15.23V Evropski uniji bodo od avgusta na voljo nove zaloge zdravila remdesivir, ki se je izkazalo za učinkovito v boju proti novemu koronavirusu. Na voljo bo dovolj zdravil za 30.000 bolnikov s težjim potekom bolezni covid-19. Kolikšno količino bo prejela Slovenija, za zdaj še ni znano.

Ženska, ki razvija najbolj obetavno cepivo proti covid-19: Moji otroci so se testno cepili
16. 07. 2020 10.18Čeprav se po svetu več kot 140 ekip trudi izdelati cepivo proti covid-19, je trenutno največ pozornosti namenjene ekipi skupnega projekta univerze Oxford in družbe AstraZeneca in ekipi, ki razvija cepivo za družbo Moderna. Na čelu prvega projekta, ki naj bi po hitrosti dela za več kot mesec dni prehiteval konkurenco, je Sarah Gilbert, ki računa, da bi lahko testiranja na ljudeh zaključili septembra, kar pomeni, da bi bilo cepivo jeseni že na voljo.

5G, mikročipi, vojska in Bill Gates. 'Top pet' korona teorij zarote: kdo in zakaj jim verjame?
04. 07. 2020 07.00Ljudje, ki povsod okoli sebe vidijo "globalne zarote elit", otežujejo boj proti pojavom, kot je novi koronavirus, in celo proti že premaganim izzivom, kot so ošpice. Medtem ko po svetu še odmeva izjava Anthonyja Faucija, direktorja ameriškega državnega inštituta za alergije in nalezljive bolezni, da cepivo ne bo dovolj, da premagamo covid-19, saj se številni ne bodo cepili in ne bo dosežena čredna imunost, britanski raziskovalci platforme, kot sta Facebook in YouTube, pozivajo, naj končno ustavita širjenje lažnih novic. Dodajajo – ljudje, ki imajo družbena omrežja za vir informacij, bolj pogosto kršijo ukrepe za zajezitev covida-19.

'Najprej Amerika': ZDA kupile svetovno zalogo zdravila remdesivir
01. 07. 2020 08.42ZDA so odkupile svetovno zalogo remdesivirja, (za zdaj) ključnega zdravila v boju proti covid-19. Druge države tako vsaj tri mesece ne bodo mogle dostopati do novih pošiljk omenjenega zdravila. Poleg tega so pri podjetju Gilead Sciences naročili celotno zalogo, ki jo bodo proizvedli julija, ter 90 odstotkov avgustovske in septembrske zaloge.

Remdesivir morda že kmalu z dovoljenjem za promet v EU
18. 05. 2020 20.57Zdravilo remdesivir bi lahko že v prihodnjih dneh prejelo dovoljenje za promet v EU, je napovedal prvi mož Evropske agencije za zdravila (EMA) Guido Rasi. Trenutno lahko to zdravilo nekateri bolniki prejmejo v okviru t. i. sočutne uporabe. Uporabo zdravila so sicer že odobrili v ZDA in na Japonskem.

Po ZDA tudi Japonska odobrila remdesivir za zdravljenje covida-19
07. 05. 2020 16.00Japonska je odobrila uporabo protivirusnega zdravila remdesivir za zdravljenje bolnikov s covidom-19. S tem je po ZDA postala druga država, ki je dovolila uporabo tega zdravila, ki je sicer namenjeno zdravljenju ebole. Predstavnik japonske vlade je ob tem dejal, da nameravajo še ta mesec odobriti tudi japonsko zdravilo avigan, če bodo klinični poskusi uspešni.

Gilead: Remdesivir je pokazal učinkovitost, pomembno je tudi, kdaj ga pacienti dobijo
29. 04. 2020 16.16Ameriško farmacevtsko podjetje Gilead, ki izdeluje antiviralno zdravilo remdesivir, je sporočilo, da so prve študije pokazale učinkovitost zdravila, a te še niso bilo strokovno ocenjene v mednarodnih objavah. Remdesivir je sicer neuspelo zdravilo za ebolo, ki pa je bilo eno najboljših kandidatov za borbo proti novemu koronavirusu.