Gilead je v sporočilu za javnost novico o učinkovitosti sicer le omenil, da gre za neodvisno raziskavo, ki jo je naredil ameriški nacionalni inštitut za alergije in nalezljive bolezni, in da jo bo ta inštitut podrobneje predstavil v naslednjih dneh. O sami učinkovitosti tako ne vemo veliko, iz vzporedne študije, ki je preverjala doziranje remdesivirja, pa so pri Gileadu preverjali, ali obstaja razlika v učinkovitosti zdravljenja v številu odmerkov. Na svoji študiji so preverjali, ali je razlika v učinkovitosti s petdnevnim ali pa 10-dnevnim režimom jemanja zdravila.
Pacienti, ki so bili vključeni, so morali imeti razvito pljučnico in nižjo zasičenost krvi s kisikom. Po koncu te študije so rezultati nakazovali, da ni bilo statistično pomembne razlike v uspešnosti zdravljenja, če je pacient jemal zdravilo pet dni ali pa deset dni. V tej študiji je bil čas do kliničnega izboljšanja za 50 odstotkov bolnikov 10 dni v skupini, ki je imela režim 5-dnevnega zdravljenja in 11 dni v skupini, ki je imela režim 10-dnevnega zdravljenja. Ti podatki in izsledki še niso bili objavljeni v znanstvenih revijah in niso še bili strokovno ocenjeni.
Čas začetka jemanja je pomemben
Kot pravijo v Gileadu, je čas še vedno pomemben, a ne dolžina zdravljenja, bolj začetek, kdaj je bila uporabljena prva doza. V vzporedni analizi so imeli bolniki v študiji, ki so začeli prejemati remdesivir v 10 dneh od pojava simptomov, boljše rezultate v primerjavi s tistimi, ki so jih zdravili po več kot 10 dneh simptomov. "Podatki iz različnih skupkov kažejo, da je do 14. dne 62 odstotkov bolnikov, ki so zapustili bolnišnico, bilo v tisti skupini, ki je zdravilo začela jemati v prvih desetih dneh od pojava simptomov. Tisti, ki pa so ga dobili po desetdnevnem obdobju, pa so bolnišnico po dveh tednih zapustili v 49 odstotkih." Izsledki, ki so bili predstavljeni, kažejo, da ne gre za čudežno zdravilo, a bi lahko pomagalo, če bi v ogroženih skupinah zdravilo začeli jemati pravi čas. Seveda so tu še težave svetovne proizvodnje in distribucije katerega koli zdravila, ki bi predstavljajo še dodatne ovire.
Remdesivir tudi v Sloveniji
Na infekcijski kliniki so konec marca poskusno enemu pacientu dali remdesivir, kot pravijo, naj bi prišlo do izboljšanja stanja, a ne vedo, če je bilo za to zaslužno zdravilo ali pa mogoče naravni potek bolezni in uspešno zdravljenje na intenzivni enoti. Prof. dr. Roman Jerala, vodja odseka za sintezno biologijo in imunologijo na Kemijskem inštitutu, je že pred časom glede najverjetnejšega kandidata za zdravila dejal: "Zdravilo za virus, ki so ga razvili (sicer neuspešno) za zdravljenje ebole (remdesivir), očitno tudi deluje pri tem virusu in je ta trenutek najbrž edino, ki prepreči replikacijo virusa."
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.