264 milijonov evrov oz. 300 milijonov dolarjev bodo namenili koaliciji za inovacije na področju pripravljenosti na epidemije (Cepi). Gre za globalno partnerstvo, ki so ga ustanovili pred petimi leti in ki je ob Svetovni zdravstveni organizaciji in Svetovni zvezi za cepiva in imunizacijo (Gavi) soustanovitelj globalne pobude za pravično razdelitev cepiv Covax v državah v razvoju.
Direktor sklada Wellcome, britanski znanstvenik Jeremy Farrar, je na novinarski konferenci ob objavi donacije poudaril, da nihče ne verjame, da bo omikron zadnja različica novega koronavirusa in da bo pandemija covida-19 zadnja pandemija. Zato je potreben resnično globalen odgovor, je dejal ter vlade pozval k donacijam.
Napovedana prispevka pomenita sicer le delček od potrebnih 3,5 milijarde dolarjev, ki jih Cepi potrebuje za uresničitev petletnega načrta. Potrebna sredstva naj bi zbrali na konferenci, ki jo bodo marca pripravili v Londonu.
Cepi so ustanovili leta 2017 po epidemiji ebole in je veliko prispeval v boju proti pandemiji covida-19. Med drugim je prispeval sredstva za 14 projektov cepiv, tudi AstraZenece, Moderne in Novavaxa.
Bill Gates je na novinarski konferenci izpostavil, da so ta cepiva rešila mnoga življenja, da pa jih države v razvoju niso dobile v zadostni količini tako hitro, kot so želeli.
Eden glavnih ciljev 'Cepija' je drastično skrajšati čas, potreben za razvoj cepiv, ki rešujejo življenja, proti kakršni koli novi virusni grožnji na 100 dni po sekvenciranju patogena.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.