Svetovna zdravstvena organizacija odsvetuje uporabo zdravila remdesivir pri bolnikih s covidom-19, je razvidno iz poročila strokovne skupine. Sredstvo namreč nima nobenega pomembnejšega vpliva na zmanjšanje smrtnosti ali druge pomembnejše vidike poteka bolezni. Skupina za razvoj smernic (GDG) pri WHO, v kateri so zbrani mednarodni strokovnjaki, je s tem zavrnila eno redkih zdravil, ki so kazala nekaj pozitivnih rezultatov pri bolnikih.
Strokovnjaki so še dodali, da niso izključili možnosti, da bi lahko zdravilo povzročilo tudi škodo, še piše v danes objavljenem članku v reviji British Medical Journal.
Beovićeva: Takojšnje spreminjanje smernic glede na nova odkritja vedno problematično
Remdesivir uporabljamo tudi v Sloveniji; dajejo ga tistim bolnikom s covidom-19, ki so najbolj bolni in potrebujejo zdravljenje v intenzivnih enotah ali pa se jim zelo hitro povečuje potreba po dodajanju kisika.
Vodja strokovne skupine za covid-19 Bojano Beović pravi, da je omenjeno priporočilo WHO povsem novo in ga bo treba preučiti. "Zdravilo se je po do sedaj znanih rezultatih študij v Sloveniji uporabljalo, nedavno pa so bili objavljeni rezultati nove velike raziskave, ki je prevesila vedenje o učinku remdesivirja v nasprotno smer."
Na vprašanje, ali bi lahko zaradi odsvetovanja WHO remdesivir prenehali uporabljati v Sloveniji, pa pravi, da je "takojšnje spreminjanje smernic glede na nova odkritja vedno problematično, saj je možno, da bodo raziskave pokazale spet drugačno sliko, še posebej, če zdravilo nima pomembnih neželenih učinkov".
Glede uporabe remdesivirja in njegove učinkovitosti pri zdravljenju bolnikov s covidom-19 je bilo v zadnjih mesecih opravljenih več raziskav. To zdravilo ameriškega farmacevtskega podjetja Gilead, ki je bilo prvotno razvito kot zdravilo za ebolo, se je spomladi izkazalo kot eno redkih že obstoječih zdravil, ki bi lahko zmanjšala čas hospitalizacije za covidne bolnike. Dovoljenje za uporabo je dobilo tako v Evropski uniji kot tudi v ZDA.
Kasnejša študija WHO, ki so jo opravili pri 11.000 bolnikih v 30 državah sveta, je pokazala, da ima zdravilo le malo učinka oziroma da učinka na smrtnost ali čas hospitalizacije nima.
V okviru študije so opravili testiranja štirih protivirusnih zdravil za zdravljenje covida-19 – rezultati so pokazali, da nobeno zdravilo ni zmanjšalo smrtnosti, potrebe po uporabi ventilatorja ali trajanja hospitalizacije. Remdesivir, hidroksiklorokin, lopinavir in interferon so imeli na hospitalizirane bolnike, okužene z novim koronavirusom, malo ali pa nič učinka.
Nekatere druge študije so v preteklih mesecih sicer nakazovale, da je zdravilo remdesivir najučinkovitejše, če se ga uporabi v zgodnji fazi bolezni oziroma v začetku hospitalizacije pacientov, manj učinkovito pa naj bi bilo pri že hudo bolnih pacientih.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.