Slovenija

Med otroki največ stresa povzroča šola: tudi zaradi pričakovanj staršev?

Ljubljana, 07. 04. 2025 21.51 | Posodobljeno pred enim dnevom

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Rebeka Tomaduz
Komentarji
26

Če odrasli naivno verjamemo, da je otroški svet neobremenjen, sproščen in brez stresa, se motimo. Poleg stresa, ki ga povzroča nasilje, je tu še stres zaradi priljubljenosti in stres zaradi šole. Kakšna bo ocena, bodo svoje znanje znali pokazati in kako bodo ocene vplivale na njihovo prihodnost? Prav šola povzroča največ stresa, so povedali na Gimnaziji Ledina. Pa je stres večji prav zaradi pričakovanj staršev?

Več videovsebin
  • Iz SVETA: Dr. Tristan Rigler o stresu med mladostniki
    05:25
    Iz SVETA: Dr. Tristan Rigler o stresu med mladostniki
  • Iz SVETA: Stres med mladimi
    04:47
    Iz SVETA: Stres med mladimi

Raziskava izpred let je pokazala, da je med več kot 5100 vprašanimi otroki in mladostniki 17 odstotkov takšnih, ki ima vsak dan ali večkrat na teden težave zaspati, 14 odstotkov jih je vsak dan ali večkrat na teden nervoznih, 13 odstotkov pa razdražljivih. In po nekaterih ocenah je stanje po epidemiji še slabše. "Zame je bilo obdobje 9. razreda zelo stresno. Konstantno sem bila pod stresom, tesnobna in v stiski," pove Nina. "Sama šola se mi zdi super, uživam, ampak ocene so tiste, ki povzročajo veliko stresa," se strinja tudi Ira. "Veliko stvari imamo v kratkem časovnem obdobju in za vse potrebuješ veliko časa, da se pripraviš," doda Zoya.

Stres in tesnoba sta med otroki in mladostniki vse večja
Stres in tesnoba sta med otroki in mladostniki vse večja FOTO: Shutterstock

Naključno izbrane dijakinje 2. letnika Gimnazije Ledina bi na prvo mesto na seznamu stresnih dejavnikov uvrstile šolo in verjetno bi jim marsikateri šolar prikimal. A pričakovanja staršev in s tem dodaten pritisk na otroke, so se zmanjšala, ocenjuje šolska psihologinja Anja Vidmar: "Če smo včasih imeli starše, ki so bili zelo zagnani, da mora biti njihov otrok odličnjak, se mi zdi, da se vedno bolj zavedajo, da je ta svet zahtevno okolje za naše najstnike. Tako da se mi zdi, da vedno več staršev želi, da je njihov otrok zadovoljen in vesel."

Če so se pričakovanja staršev umirila, pa so pričakovanja, ki jih imajo otroci danes do sebe, vse višja. Želja po ugajanju in priljubljenosti je s porastom družbenih omrežij postala vse bolj običajna. "Še bolj problematična pa se mi zdijo pričakovanja oziroma primerjava z vrstniki. Telesna podoba, kaj bodo oblekli, kaj bodo brali, jedli, katere serije gledali. Vse te stvari pritiskajo in zagotovo povzročajo stres pri otrocih," opozarja direktorica Javnega zavoda Mala Ulica Eva Strmljan Kreslin. "V tem starostnem obdobju želimo nekako čim več doživeti, uživati, obenem pa moraš skrbeti še za šolo, kar je zelo težko," pojasni Ira. "Če sem pred 15 leti še govorila, da so starši samo obremenjeni s tem, kakšni bi morali biti kot starši, zato da bodo čim več naredili za otroka, je danes to že mnogo hujše, ker na otroka pritiskajo vsi ti vplivneži," dodaja Strmljan Kreslin.

V poplavi mnogokrat nerealnih podob in informacij iz digitalnega sveta, s katerimi se mladi vse pogosteje primerjajo, bi morali otroke učiti tudi prizemljenosti. "In kar je še zelo pomembno, da vedno povezujemo neko zadovoljstvo v življenju z realno samopodobo. Vsi ne moremo imeti petic, niti ni tako mišljeno, ampak če se potrudim za neko oceno, če sem proaktiven, mora biti občutek dober, ne glede na to, ali je to dvojka, trojka, štirka. Ta del se mi zdi, da je treba močno ozaveščati," pravi Vidmarjeva. Da bo otrok sprejel usmerjanja, nasvete ter se nam v stresnih in težkih situacijah zaupal, je treba graditi na zaupanju, sta prepričani strokovnjakinji. "Na naših treningih starševstva starše učimo, naj se nekako posvetijo otroku vsaj 15 minut na dan, tako da bo otrok vodil pogovor, vodil igro, da ima občutek, da ga slišimo, vidimo, da sodelujemo z njim. Potem bodo vsi ti naši nasveti in usmerjanja padli na plodnejša tla," še dodaja Strmljan Kreslinova.

Stresu se je nemogoče popolnoma izogniti, meni Vidmarjeva, zato je otroke bolje učiti, kako ga prepoznati in obvladovati: "Kar bi bilo smiselno je, da ne govorimo toliko o stresu, kot govorimo o osebnostni čvrstosti, prožnosti. Nisem se rodila, da se znam ali ne znam spoprijemati s stresom. Naši dijaki so zelo opremljeni s teorijo, zdaj pa rabijo malo spodbude, da jo dajo v prakso."

"Tudi sama še nisem čisto našla pravega recepta, kako se soočati s stresom. Mislim, da je za vsakega posameznika drugače. Meni bo morda odgovarjalo, da grem na sprehod, nekateri se bodo igrali s psom, nekateri poslušali glasbo, nekateri šli spat," pojasni dijakinja Taja. Vsa dekleta pa se strinjajo, da je težavo bolje izpostaviti naglas, saj takrat izgubi moč, s katero te je dušila.

Je šola danes bolj stresna kot je bila včasih?

"Težava je v tem, da živimo v zelo kompetitivnem okolju," pravi dr. Tristan Rigler. "Stres je bil vedno povezan s šolo v otroštvu, ker so vedno neka pričakovanja, zahteve in seveda tudi medvrstniško nasilje. V današnjem svetu pa, ker je tudi pretok informacij toliko večji, vidimo izjemno tekmovalnost." In kako pomagati otroku v stiski? "Najprej je treba prepoznati, da je v stiski, kar je velikokrat zelo težko. Če govorimo o otrocih, sploh kadar govorimo o mladostnikih, moramo biti pozorni na to, če se otrok v relativno kratkem času zelo spremeni," opozarja Rigler. Lahko pristopimo k otroku in se poskusimo z njim pogovoriti. Velikokrat so znaki stiske zelo dvoumni, zato je vsako priložnost, ko se otrok želi pogovoriti z nami, potrebno tudi izkoristiti, še dodaja.

Premalo je pristnih stikov. "Način komunikacije se je spremenil," se strinja Rigler. Vzpostavil se je nekakšen hibridni sistem, kljub temu, da se mladi pogovarjajo v živo, še vedno sledijo dogajanju na telefonu, kar ni nič slabega, še pravi: "Velikokrat pa poznamo kar nekaj dijakov in otrok, ki so v razredu osamljeni, izključeni in iščejo kontakte prek telefona. Vendar to je povsem druga komunikacija, način stika, kot ga poznamo, če je stik prijateljski, pristen." Pa lahko telefon otroku dvigne samozavest? "V današnjem času se spodbuja, da je otrok samozavesten, da zna pohvaliti sebe in druge. Tako da ni vse negativno. Ampak na žalost vidimo ogromno spletnega nasilja, primerjanja z nerealnimi podobami, plastične operacije, filtri in tako naprej."

Kako otroku dvigniti samozavest, da bo lažje kos stresnim izzivom?

"Predvsem svetujemo, da ne stavi vse na eno karto. To pomeni, veliko otrok se želi dokazati samo na enem področju in na tistem biti briljanten. Ali je to šola, določen šport, določena veščina. Spodbujamo, da razprši te stvari, da so določene dejavnosti namenjene redukciji stresa, ne da je vse usmerjeno samo v uspeh," svetuje Rigler. Poudarja tudi, da je pomembno pohvaliti otrokove realne sposobnosti.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (26)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

tirolec
08. 04. 2025 09.51
-1
V Jugoslaviji so naši učitelji uporabljali šibo. Vsak jo je upravičeno dobil in temu nihče od staršev ali drugih ni ugovarjal. Vsi mi, smo dobro vedeli zakaj smo jih dobili..., če smo doma povedali za kazen....smo jih še doma dobili po riti...Zato takih ne delajo več, saj so vsi prikovani na PRAVICE - DOLŽNOSTI pa nobenih. Da o današnjih starših ne izgubljam besed....,saj je vse prikovano le na mobitele....
dasmullkind
08. 04. 2025 11.39
+2
Današnje starše ste vzgojili vi, ki ste jih v šoli fasali s šibo pa potem še doma.
Betuul
08. 04. 2025 20.25
In pri verouku! Je imel tako dolgo šibo da je segla čez tri klopi .! Ampak je samo žugal
kapetan
08. 04. 2025 09.38
+2
Slovenski šolski sistem je čas pokopal. Prvo ni reda v šolah kot je bil. Največji faktor stresa otrokom je pa kup balasta v učni snovi kar otroke preobremenjuje z življenjsko nepotrebnimi podatki. Veliko uciteljev meni da so tam namenjeni sami sebi oz plači. Nihče nic ne odgovarja tukaj. Učni program samo nalaga in ne izloča balasta zastarele nikomur več uporabne snovi. Očitno je da na ministrstvu spijo ker placa sama od sebe 15. pride in skrbijo za svoje ritke najmanj pa za šolstvo. To ustvarja utrujene in stresirane otroke. Sola dejansko je namenjena zaposlovanju funkcionarjev na ministrstvu za mešanje megle ne pa poučevanje otrok. Danes otrok v 1. razredu pride domov kup domačih nalog, tuj jezik v prvem razredu.... Preveč imajo vsega in 1/2 snovi danes v tem svetu neprilagojene novim razmeram. Če v javno upravi nihče ne odgovarja za svoje nedelo pač trpi populacija spodaj. Kaj je tu nejasnega?
Kdor?m
08. 04. 2025 09.32
+4
Zelo enostavno je valit krivdo na učitelje in šole, dejstvo pa je da obstajata dva glavna razloga za vse to. Prvi je Šolski sistem, ki učiteljem onemogoča vsakršno kaznovanje do te mere, da otroka tudi ne sme grdo pogledati ali povzdigniti glasu. Druga stvar, še bolj kritična pa je vzgoja. Nenormalno je, da otroci niso sposobni narediti osnovne šole, da imajo popravce in da padajo razrede. Dejstvo je, da se šolski sistem in količina snovi ni bistveno spremenila v zadnjih 10-15 ali še več letih in učbeniki ostajajo enaki. Torej ni problem v količini in tipu snovi, saj smo nekoč prav VSI naredili osnovno šolo, pa nihče ni imel dokumentov, ki prvijo, da ima posebne potrebe. Na celi šoli, je bilo nekaj posameznikov, pri katerih je bilo več problemov, pa tudi ti so ob pomoči sošolcev in staršev opravili osnovno šolo. Danes pa ima vsak drugi otrok že neko omejitev in posebne pristope, predvsem ADHD oziroma motne pozornosti. Otroci niso več zmožni biti skoncentrirani na neko stvar niti 15min, kaj šele celo šolsko uro. Tudi doma se ne morejo spravit za knjige, da bi tisto 1h bili skoncentrirni in obnovili snov ter naredili domačo nalogo. Vse to pa izhaja iz socialnih omrežij in dostopnosti do njih in do tehnologije. Otroci imajo povno rit vsega že od malega. Ni normlno, da si otroček ne zna obuti čevljev in povedati 2 stavka, zna pa že uporabljati pametni telefon. To pa je problem staršev, ker jih otroci zmanipulirajo in jim od rojstva porivajo telefon v roke brez omejitev, samo zato da so ga frej. In vse to se potem odraža na stanju kasneje v osnovni in srednji šoli, kar vidimo sedaj.
PuntaChristo
08. 04. 2025 09.34
-1
Nebodijetreba
08. 04. 2025 09.29
+5
Ne TUDI zaradi pričakovanj staršev, ampak PREDVSEM ...
KVAJSTABO
08. 04. 2025 09.12
+0
Običajno se tisti ( večinoma deklice), ki ne kapirajo snovi in, da nebi razočarali staršev, se učijo napamet. Morajo biti petke, da se starši hvalijo. Vmes je lahko tudi kakšna štirica ampak samo za seme. V srednji se vse pokaže. Vem iz izkušenj.
Julijann
08. 04. 2025 08.32
+9
Iz šolskega sistema vržt nepotrebne stvari s katerimi se tudi mori otroke. Staršem pa dati na znanje, da je otrok , otrok in ne robot, ki mora poleg šole obiskovati še na kupe izvenšolskih dejavnosti. Otroci res izgubljajo svoje otroštvo.
jazpatipažidanamarela
08. 04. 2025 08.26
+1
A to pa ne boste napisali, da so nekateri starši (do sedaj videno oziroma slišano samo ženske), ki se s svojimi od 5 do 7 let starimi otroci pogovarjajo v javnosti večinoma angleško pa so sicer oboji Slovenci.
dasmullkind
08. 04. 2025 11.27
+3
Zakaj pa ne! Dokazano je, da se otroci hitro naučijo tujih jezikov. Angleščina je vsaj uporabna.
96bimBo
08. 04. 2025 08.18
+10
Nekoč smo bili v OŠ učenci, ki smo imeli obveznosti. Poznali smo ukore in tudi izključitve iz šole zaradi slabega vedenja. Danes pa v šolo hodijo sončki, pohabljeni zaradi permisivne vzgoje, ki se jim ne sme niti požugati.
jazpatipažidanamarela
08. 04. 2025 08.27
+4
Pa ti sončki imajo vsi po vrsti neke odločbe in dodatno strokovno pomoč - zaposleno v razredu.
PuntaChristo
08. 04. 2025 08.04
+0
Dajte no, šola jim povroča stres!!! Stres jim povzroča to, da se morajo nonstop z nekom merit, aplikacije jim povzročajo stres in telefoni, ne šola. Danes je šola "pis of kejk" .. prve tri razrede so kot v vrtecu, ni ocen, zgolj igranje. Učitelj te ne sme niti grdo pogledat ne pa prev včasih, ko si od učitla dobo šamar in doma niti povedat nisi upal. Zato pa so otroci tako mehkužni in hitro zamerljivii, ker jih starši nonstop ujčkajo.
Amethist
08. 04. 2025 12.13
+1
jaz imam prvosolko, pa nimam obcutka, da bi se samo igrali in da ni ocen. O ja so. In od otrok zahtevajo eno leto prej in tisto, kar smo mi se ucili v visjih razredih. Tako da ne blebečite nekaj na pamet. Se vidi iz zapisa, da nimate otroka v prvi triadi.
MI SMO BALKI...pa to
07. 04. 2025 21.56
+5
Šolski sistem.v sloveniji ni namenjen učencem...ampak učiteljem...pa to
petka5
07. 04. 2025 21.55
+1
Spet so starši krivi, sistem in preobsežna šola pa ne
Betuul
07. 04. 2025 21.42
+4
Sploh ni jasno kaj se šolstvo gre! Klasična OŠ bi se morala oblikovati s časom v katerem smo se znašli vsi! Morda ni dovolj da je v šoli samo razredz učenci in učitelji in starši in ravnatelj! Morda bi morali imeti v šoli poleg učitelja, še zlasti v nižjih stopnjah; celo dežurnega vzgojitelja ki bi z otroci sodeloval na vzgojnem nivoju! Ali pa v šoli policist! Še zlasti v mestnih centrih bi moral biti obvezno policist! In obhod policije vsaj 3x dnevno itd! Vglavno za vzgojo in varnost OŠ ni irejeno nič.
mandan
07. 04. 2025 21.28
+3
Problem je šolski nenormalni sistem ki ga uveljavlja ministrstvo in seveda učitelji. Ne niso krivi starši. Sistem ki zahteva nenormalno veliko znanja ki nima veze z realnostjo. Temveč dela invalide iz otroštva.
Uporabnik1812060
08. 04. 2025 08.19
+3
Še kako so starši zelo krivi za stanje svojega otroka! Kdo pa jih je dolžan vzgajati? Absolutno pa je kriv tudi šolski sistem, ki se je iz 80ih, ko se je vedelo kako in kaj, razvil v preokupirano svaštarnico, naphano z enormnim balastom učne snovi, ki ne koristijo nikomur.
SlobodaNE
07. 04. 2025 21.28
+2
Poden da se spraviš na otroka. Tudi učitelj bi moral niti kazensko odgovoren če dela hude stvari. Je pa treba biti strog ne pa vse dovolit to pa.
Nebodijetreba
08. 04. 2025 09.21
Slobodane, zdi se mi, da niti svojega sončka ne obvladaš in da si eden tistih, ki rušijo avtoriteto učiteljev.
Kamulator
07. 04. 2025 21.22
+4
Zaradi učiteljev ala vsevedov. Starši so pa premehkužni.