cvrtje

Pekel krompir, zanetil požar, z gasilnim aparatom posredoval sosed

06. 03. 2025 06.20

V naselju Gornja Bistrica je v kuhinji stanovanjske hiše izbruhnil požar, v katerem je bila hudo poškodovana ena oseba.

Olja – potvorbe, zavajanje in vprašljiva kakovost

19. 10. 2024 10.58

Vsak prebivalec Slovenije doma porabi slabih 7 in pol litrov jedilnega olja na leto – od klasičnih in široko uporabnih – bučnega, oljčnega, sončničnega, lanenega, konopljinega, orehovega in arašidovega. Olja so pomemben del uravnotežene prehrane, a niso vsa enako kakovostna.

Kaja Balentič je znova dokazala, da z njo ni šale

29. 05. 2024 22.10

Zmagovalec zadnjega testa prepoznavanja okusov je bil Luka Pangos, ki se je boril že za drugo časovno prednost. Izbiral je tudi sestavino za kuhanje, eno njegovih najljubših vrst zelenjave, a je njegova nasprotnica Kaja Balentič na koncu pripravila boljšo jed.

Amadeja ni izkoristila imunitete, napaka jo je stala mesta v tekmovanju

25. 04. 2024 22.15

Tekmovalci so se za obstanek pomerili v najdaljšem kuhanju doslej. Amadeja Lube se je izziva lotila napačno, obenem pa ni izkoristila imunitete, zato se je morala posloviti.

Matjaž Vengust: To so preizkušnje, ki so samo enkrat v življenju

29. 03. 2024 08.49

Matjaž Vengust je iz MasterChef kuhinje odšel z dvignjeno glavo, saj zanj ogromno šteje že to, da je bil eden od petnajsterice 'odštekanih' kuharjev nove sezone. Načrtov za prihodnost ima še preveč, prepričan pa je, da ga bo zaneslo tudi v kulinarične vode.

Matjaž Vengust se je poslovil: Nekdo mora iti

28. 03. 2024 22.10

Devet tekmovalcev je na izločitvenem testu kuhalo z jajcem. V prvem delu testa so se izkazali Domen Beribak, Julija Bukvič in Matej Muhvič. Zadnje možnosti za obstanek v drugem krogu testa ni izkoristil Matjaž Vengust, ki pa odhaja z nadvse lepimi spomini na MasterChef tekmovanje.

Luka Pangos sodnikom zakuhal nebeško doživetje

20. 03. 2024 22.10

Osmerica tekmovalcev se je pomerila v pripravi ocvrtega piščanca. Luka Pangos je zadel bistvo izziva in sodnikom prikuhal pravo kulinarično doživetje. Preostalih sedem tekmovalcev si je nadelo črne predpasnike.

BLOG: Kako zdraviti okužbo s salmonelo?

16. 07. 2023 10.32

Bakterija salmonela povzroča bolezen, imenovano salmoneloza, ki se kaže s številnimi simptomi, vključno z drisko, bruhanjem, bolečinami v trebuhu, slabostjo, vročino in glavobolom. Simptomi se običajno pojavijo nekaj ur ali dni po okužbi in običajna inkubacijska doba, čas od okužbe do začetka bolezni, traja od 6 do 72 ur, ponavadi od 12 do 36 ur. Pri preprečevanju okužbe s salmonelo je ključnega pomena preventiva.

Matic in Patrik ponosno dvignila pokal Malega šefa Slovenije

07. 05. 2023 18.55

Dobili smo zmagovalca 5. sezone Malega šefa Slovenije, to sta Matic in Patrik iz Semiča. Borba je bila izredno napeta, Jorg pa je odločal o zadnji dodeljeni zvezdici.

Korošca s poniji prikolesarila do Dubrovnika: orkanska burja, sneg in škripanje

16. 04. 2023 13.56

Prvega aprila, na dan norcev, sta se Robi Krajnc in Jure Mravljak s Koroškega odpravila do hrvaškega Dubrovnika. In to kar s kolesom. Poni kolesom, ki je sicer namenjeno za vožnjo po mestu. Kljub temu je Korošcema uspelo in v vetru, snegu ter ob glasnem škripanju sta na velikonočni ponedeljek le dosegla cilj.

Marko po slabem začetku skupino ponosno popeljal na balkon: Bravo!

15. 03. 2023 22.25

V prvem delu izziva skupin je najslabše kazalo vodji Marku Lapajnetu, ki si je kot zadnji s kulinaričnim znanjem priigral svoje člane. Na koncu si je prav njegova skupina z najboljšimi jedmi prikuhala varnost.

Težko slovo za Pio, odšla je s toplo Binetovo popotnico

01. 04. 2022 22.33

Na individulanem izzivu so zablesteli Maša in še posebej Evita z odličnima sladicama ter Miro s svojim domiselnim prigrizkom. Izločitve si vsekakor ni zaslužil Luka, ki je pripravil vrhunsko morsko jed. Kljub sproščenemu kuhanju in Binetovim pohvalam pa se je morala posloviti Pia Brglez.

Ljubljanske mlekarne z nadzorovano porabo naravnih virov skrbijo za okolje

15. 05. 2021 00.15

Pri ravnanju z odpadki je ključnega pomena spodbujanje trajnostnega gospodarjenja z naravnimi viri in njihove učinkovite rabe, torej da že v izhodišču ustvarimo manj stvari, ki bi lahko končale med odpadki. Spodbujata se ponovna uporaba in recikliranje. Oboje pomembno zmanjša potrebo po naravnih virih in količino odpadkov, ki pogosto pristanejo v vodah.

Na 'debeli četrtek' število krofov ne šteje

11. 02. 2021 14.08

Zadnji četrtek pred pustom, ki ga vedno praznujemo v torek, je po stari slovenski šegi imenovan tudi "debeli ali tolsti četrtek". Tradicionalno naj bi se na ta dan najedli mastnih jedi, to je tudi prvi dan pustnega časa.

V Sloveniji živijo tudi Krofi, Pusti in Kurenti, prodaja krofov narašča

22. 02. 2020 11.13

Pred nami so dnevi pustnega rajanja. S tem praznikom pa se ne povezujejo zgolj maske, ampak o njem lahko nekaj zanimivosti pove tudi statistika. Tako imamo v naši državi prebivalce, ki se pišejo Pust, Kurent in Krof. Lani je Slovenija uvozila za skoraj osem milijonov evrov prazničnih, karnevalskih in drugih izdelkov za razvedrilo. Seveda tudi brez krofov v tem času ne gre. Koliko jih pojemo Slovenci?

BLOG: Sodobni način življenja je eden največjih krivcev za prebavne težave

16. 02. 2020 07.00

Zagotovo ste že imeli kdaj težave z zaprtjem ali pa poznate koga, ki ga mučijo težave z neodvajanjem blata. Biti cel dan zaprt oz. nezmožnost odvajati blato je neprijetno in boleče. Razlogi za to so med drugim starost, uživanje določenih zdravil, čustvena preobremenjenost ipd. Sodobni način življenja pa je prav gotovo eden največjih krivcev za številne prebavne težave.

Inšpektorji pregledali 951 slovenskih gostiln, vsaka četrta ne ustreza standardom

12. 12. 2019 16.52

Leto 2019: umazanija, plesen, prostori, s katerih se lušči omet, jim manjkajo celo deli stropa ali sten, pomanjkanje umivalnikov, nesledljivi (mesni) izdelki v (umazanih) hladilnikih, mrčes, olje, v katerem se je prevečkrat cvrla hrana, pomanjkljiva osebna higiena, slaba higiena pri ravnanju z živili ... Vse to je manj laskava podoba nekaterih gostiln, razkrivajo inšpektorji.

Kako jesti zdravo na bone?

01. 10. 2019 15.03

Univerzitetna središča so ponovno oživela in z novim študijskim letom se začenja sezona študentskih bonov, priročnega in večinoma cenovno ugodnega načina prehranjevanja. Pa je primerno prav vse, kar nam ponudniki ponujajo? Kaj loči bolj primeren obrok od manj primernega?

BLOG: Je prehranjevanje s kokosovim oljem zdravo ?

21. 07. 2019 09.19

Veliko ljudi je zmedenih glede uživanja kokosovega olja zaradi raznih poročil in priporočil strokovnjakov o nasičenih maščobah. Priporočan zmanjšan vnos nasičenih maščob še ne pomeni, da jih ne smemo uživati. Ni se vam treba popolnoma izogibati nasičenim maščobam, saj jih naše telo potrebuje za izboljšanje imuniskega sistema in za zaščito jeter pred toksini.

Tradicionalne dobrote Prekmurja in Bele krajine

05. 06. 2019 08.10

Naš kulinarični sprehod po Sloveniji se počasi zaključuje. Vzporedno z zabavnim kuharskim šovom Mali šef Slovenije smo zadnjih deset tednov spoznavali okuse slovenskih pokrajin in regij glede na kraje, od koder prihajajo tekmovalci. Prečesali smo torej dobršen del naše lepe zelene dežele, ostali pa sta nam še dve pokrajini, ki slovita po bogati kulinarični ponudbi in gostoljubju. Tokrat se bomo torej sprehodili po Prekmurju in Beli krajini.

Slovenci smo ljubitelji šemljenja in pustnih krofov. Pa se jih izplača pripraviti doma?

02. 03. 2019 07.00

Čas pusta je čas norčij, šemljenja in seveda mastne hrane. Poleg mask nas na pustni čas vežejo tudi priimki, saj imamo v Sloveniji 356 prebivalcev s priimkom Pust, 316 s priimkom Kurent, 38 pa se jih piše Krof. Mnoge pa na pustni čas spominjajo prav dišeči pustni krofi. Mi smo za primerjavo cvrli dišeče krofe doma in izračunali, ali se priprava krofov doma sploh izplača.

So olja pri segrevanju res strupena?

26. 02. 2019 13.47

Kaj je z raznimi trdno usidranimi miti, ki krožijo med nami – na primer, da ne smemo segrevati oljčnega olja? Pa to, da je svinjska mast res najslabša maščoba? Testirali smo tri olja, kako se obnašajo pri segrevanju. Naredili smo preprost kuhinjski preizkus s strokovnjakoma za prehrano Inštituta za nutricistiko. Izmerili smo temperaturo, ko se olje začne dimiti. Višja kot je ta točka, višje temperature prenese olje. 

BLOG: Tudi zelenjava je lahko zdravju škodljiva

16. 09. 2018 07.00

Razhudnike, kot so paradižnik, krompir, paprika, čili, feferoni, jajčevci, goji jagode in ašvaganda, zelo dobro poznamo in se z njimi redno prehranjujemo. Le redko pa se zavedamo njihove nevarnosti za zdravje. Da, tudi zelenjava je lahko zdravju škodljiva.

V svojem srcu nosi spomine na izjemno žensko

15. 05. 2018 06.51

V MasterChefu se med napetimi kuharskimi bitkami pišejo ganljive zgodbe. Minuli teden se je gledalcev dotaknila tista o receptu, ki ga dobrosrčni Boris Cesar vedno nosi s seboj. Tekmovalec razkriva, zakaj je košček papirja zanj neprecenljiv.

50.400 minut in kaj vse je možno nareditit v tako kratkem času?

02. 08. 2016 06.30

Odgovor, ki po navadi sledi vprašanju, zakaj se ne gibamo oz. zakaj ne skrbimo za svoje telo, je že precej obrabljen – »Nimam časa.« To je pravzaprav izgovor in ne odgovor!

Margarina, mleko, brezglutenska dieta ... Resnica o neresnicah o (pre)hrani

31. 05. 2016 06.30

Ghee maslo, margarina, kravje mleko, brezglutenska dieta ... V poplavi informacij o hrani je včasih težko razločiti, kaj je res in kaj ne. Mnogim živilom, ki so se na našem trgu pojavila v zadnjem času, pripisujejo neverjetne učinkovine, vendar to ni nujno res. O prehrani smo se pogovarjali z dr. Špelo Može Bornšek, ki je pojasnila marsikatero (zmotno) prepričanje.

Nutricionisti: rastlinsko olje zamenjajte za maslo ali mast

10. 11. 2015 09.36

Po opozorilu ene izmed agencij WHO, da je uživanje predelanega mesa povezano z rakom na debelem črevesu, se opozorila o zdravem načinu prehranjevanja kar vrstijo. Nutricionisti zdaj opozarjajo, da je cvrtje hrane na rastlinskem olju bolj škodljivo od cvrtja na maslu ali masti.

Američani končno prepovedali transmaščobe. Kdaj jih bomo pa mi?

17. 06. 2015 06.30

Ameriška uprava za hrano in zdravila prepoveduje uporabo transmaščob v prehrambenih izdelkih. Industrijsko pridelane transmaščobne kisline so namreč zelo škodljive, saj nižajo raven koristnega holesterola in dvigajo raven škodljivega holesterola v krvi.

Ne bojte se naravnih maščob, izogibajte se le predelanim

30. 05. 2015 07.00

O tem, ali so nasičene maščobe, ki jih najdemo v živilih živalskega izvora, dobre ali slabe, potekajo burne razprave, izvaja se mnogo raziskav. A o nečem se strinjajo vsi - obstajajo maščobe, ki človeku resno škodijo. To so transmaščobe, ki jih pravzaprav proizvaja ravno človek.

FOTO in VIDEO: Zaradi požara evakuirali trgovski center v središču Maribora

06. 05. 2013 12.19

V kuhinji gostinskega lokala v trgovskem centru v središču Maribora je izbruhnil požar. Gasilci so morali zaradi dima stavbo evakuirati, a k sreči ni bil nihče poškodovan. Policisti vzrok za požar še preiskujejo.