Pust je za mnoge priložnost, da si dajo ’duška’ in se vsaj za nekaj dni prelevijo v nekoga drugega. Med Slovenkami in Slovenci je pust očitno priljubljen, saj smo od januarja do novembra 2018 v Slovenijo uvozili za skoraj 10 milijonov evrov prazničnih, karnevalskih in drugih izdelkov za razvedrilo, izvozili pa jih za nekaj več kot 2,5 milijona. Največ teh izdelkov smo uvozili iz Italije, in sicer za skoraj 4,5 milijona evrov karnevalskih in drugih izdelkov za razvedrilo, izvozili v omenjeno državo pa smo jih za nekaj več kot milijon evrov.
Priimki, ki spominjajo na pust
Statistični urad RS je pripravil nekaj zanimivih statističnih podatkov na temo pusta. Kot ugotavljajo, je bilo 1. januarja lani v Sloveniji 356 prebivalcev s priimkom Pust, 316 se jih je pisalo Kurent, 38 pa Krof. Največ prebivalcev Slovenije s priimkom Pust je živelo v osrednjeslovenski statistični regiji, in sicer 138, kar pomeni, da je bil ta priimek na 648. mestu po pogostnosti. Oseb s priimkom Kurent je bilo 184, kar pomeni, da je bil ta priimek na 452. mestu po pogostnosti. Ta priimek pa ni najpogostejši v podravski statistični regiji, kjer so kurenti doma, pač pa v osrednjeslovenski.
Brez krofov ni pusta
Ste se kdaj vprašali, koliko vas stanejo pustni krofi, ali vas bolj zanima, koliko kilokalorij ima krof? Cene krofov v trgovinah spremlja Surs samo skupaj z drugimi podobnimi izdelki (pekovski in slaščičarski izdelki), zato povprečne cene krofa ne morejo navesti. So pa navedli povprečne cene najpomembnejših sestavin za pripravo krofov:
– pšenična moka (kg) 0,66 evra – trajno polnomastno mleko (l) 0,74 evra
– 10 kosov jajc 1,67 evra – jedilno olje (l) 1,40 evra
– beli sladkor (kg) 0,83 evra – džem (kg) 5,60 evra
– kuhinjska sol (kg) 0,69 evra – limone (kg) 2,07 evra
Se cvrtje krofov doma izplača? Meni se
Ker sem velika ljubiteljica krofov in jih tudi sama rada cvrem, sem izračunala, koliko me pride en domači krof. Pripravljeni po mojem najljubšem receptu (vedno uspe), iz domačih sestavin, polnjeni z najljubšo domačo marmelado, ocvrti v svežem olju in brez različnih dodatkov (konzervansov, ojačevalcev okusa in barvil) me stanejo okoli 48 centov na krof (velikost klasičnega prodajnega krofa s težo 80 gramov).
V času pusta so krofi v trgovinah in pekarnah praviloma v akciji, zato jih lahko dobite tudi za manj kot pol evra. Moja računica tako kaže v prid kupljenim krofom. A zares okusnega krofa za takšen denar ne boste dobili v trgovini, kvečjemu doma. Pa četudi se vam bo delo ponesrečilo in ne bodo najlepši, bodo vseeno dobri. Kaj dobri, odlični!
Še več zanimivosti o krofih si lahko preberete v članku Okusno.je z naslovom Tega o krofih zagotovo niste vedeli!
Od mastnega pusta do posta
Po pustnem torku pride pepelnična sreda, s katero se za kristjane začne 40-dnevni post. To je čas pred veliko nočjo, v katerem se omejujejo pri uživanju hrane, zlasti mesa. Zato še nekaj statistike o mesu.
Prebivalec Slovenije je v 2017 za prehrano porabil 93 kg mesa. Stopnja samooskrbe s svežim mesom (in predelanimi mesnimi proizvodi) od 2000 do 2017 ni bila nikoli 100-odstotna. V Sloveniji smo najbolj samooskrbni s svežim konjskim in perutninskim mesom (obe omenjeni vrsti mesa izvažamo), najmanj samooskrbni pa smo s svinjino (v 2017 smo je pridelali v Sloveniji le 38 odstotkov).
KOMENTARJI (71)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.