arheologi

Ob Mrtvem morju odkrili piramidi podobno stavbo

28. 03. 2025 06.51

Izraelski raziskovalci so v bližini Mrtvega morja odkrili veliko, piramidi podobno stavbo. Približno 2200 let stara stavba je nastala v obdobju Ptolemajcev (305 do 30 let pred našim štetjem) in v obdobju Selevkidskega cesarstva (312–47 pred našim štetjem).

Najdba na Vipavskem bi lahko odstranila tančice s 1600 let stare skrivnosti

21. 03. 2025 16.45

Točna lokacija znamenite bitke pri Mrzli reki, ki se je najverjetneje na območju Vipave zgodila leta 394, je bila več kot poldrugo tisočletje neznana. Kot so povedali v Narodnem muzeju Slovenije, pa nas od tega odkritja morda loči le kratek čas. Na arheološkem najdišču v Budanjah so namreč našli več predmetov, ki bi lahko razkrili lokacijo.

Prazgodovinsko grobišče Flagstones naj bi bilo starejše od Stonehengea

09. 03. 2025 07.28

Arheološke raziskave prazgodovinskega grobišča Flagstones so pokazale, da je tamkajšnji niz jam v obliki kroga najzgodnejša znana tovrstna krožna struktura v Veliki Britaniji. Nova datacija Flagstones v bližini Dorchestra v grofiji Dorset postavlja v čas 3200 let p. n. št. kar je približno dve stoletji prej, kot je veljalo doslej.

Na parceli, kjer bo zrasla Emonika, skriti ostanki rimske Emone

25. 02. 2025 19.15

Doslej še neznano antično pokopališče, polno dragocenih predmetov. Sledovi emonske zemljiške razdelitve. In ostanki še neodkrite rimske ceste. Vse to se je kar dve tisočletji skrivalo ob ljubljanski železniški postaji, kjer bo v prihodnjih dveh letih zrasla Emonika. Arheološka izkopavanja so potekala lani spomladi in poleti, najzanimivejša odkritja pa so v torek prvič javno predstavili v zakladnici Mestnega muzeja Ljubljana. Madžarski investitorji si del zbirke želijo vključiti tudi v novo Emoniko.

V Pompejih odkrili zasebno kopališče za bogate

26. 01. 2025 18.04

Med ruševinami starodavnih Pompejev so arheologi nedavno odkrili kompleks termalnega kopališča, za katerega domnevajo, da je bil namenjen za zasebne potrebe bogatih Pompejcev. Gre za enega največjih in najbolj prefinjenih kopališč v Pompejih, zato so ga arheologi označili za odkritje stoletja.

Med izkopavanji odkrili bazen in ostanke ogrevalnega sistema

18. 12. 2024 14.56

Na območju, kjer je predvidena gradnja nove Narodne in univerzitetne knjižnice (NUK II), so predstavili potek arheoloških izkopavanj. V tem delu raziskujejo območje dveh stanovanjskih objektov – insul, kjer so med drugim našli ostanke bazena in sistema talnega ogrevanja. Primerke drobnih najdb so razstavili v Spomeniškovarstvenem centru ZVKDS.

V Milanu razstavljenih več kot 80 umetnin, ki so jih zaplenili mafiji

06. 12. 2024 16.22

V Milanu je na ogled več kot 80 del moderne in sodobne umetnosti, ki so jih zaplenili italijanski mafiji. Med njimi so dela španskega nadrealističnega umetnika Salvadorja Dalija in ameriškega pop art umetnika Andyja Warhola. Umetniška dela so pogosto valuta pri nezakoniti preprodaji mamil in orožja.

Študent v mehiški džungli po naključju odkril izgubljeno starodavno mesto

29. 10. 2024 17.44

Stoletja po tem, ko je izginilo pod krošnjami mehiške džungle, je doktorski študent poskrbel, da je ogromno majevsko mesto ponovno vzniknilo na zemljevidu. V mestu, ki so ga poimenovali Valeriana, so odkrili piramide, zaprte trge, športno igrišče in rezervoar. Zgrajeno naj bi bilo dobro stoletje pred našim štetjem, znanstveniki pa so ga odkrili s pomočjo laserskega kartiranja.

Neverjetno odkritje: arheologi našli pozabljeni mesti ob svilni poti

25. 10. 2024 16.07

Arheologi so v gorah vzhodnega Uzbekistana prišli do čudovitega odkritja. Našli so namreč ostanke dveh srednjeveških mest, kar bi lahko bistveno vplivalo na naše razumevanje legendarne svilne poti, starodavne karavanske poti med Kitajsko in Rimom.

Požar v muzeju: kako rešiti ljudi in artefakte nacionalnega pomena?

23. 10. 2024 14.53

V Narodnem muzeju Slovenije je v okviru meseca požarne varnosti potekala vaja evakuacije iz objekta v primeru požara. Kot so poudarili sodelujoči, je pri evakuaciji na prvem mestu varnost človeških življenj, trudijo pa se rešiti tudi dragocene muzejske predmete, ki so nacionalnega pomena.

Boj za več milijard vreden zaklad na dnu Karibskega morja

06. 10. 2024 13.24

Velja za 'sveti gral' pomorske arheologije, razglašena pa je bila tudi za najdragocenejšo ladijsko razbitino na svetu. Toda leta po tem, ko so špansko ladjo San Jose, ki je prevažala zlato, našli na dnu Karibskega morja, še vedno ni enotnega mnenja o tem, komu pripada njen zaklad. Kolumbija, Španija, ameriško zasebno podjetje in predstavniki staroselcev iz Bolivije in Peruja so se zapletli v oster in predvsem zapleten spor.

Pri prenovi novomeške sodne stavbe odkrili človeško okostje

27. 09. 2024 15.14

Izvajalci prenove sodne stavbe v Novem mestu so v četrtek pri delih naleteli na človeško okostje. Dela so zato začasno prekinili, so navedli na ministrstvu za pravosodje. Zadevo so prevzeli policija in arheologi, šlo naj bi za okostje iz 17. oziroma 18. stoletja.

Župan Sinja na izviru Cetine: 'Kdo vam je dal pravico, da se tukaj kopate?'

01. 09. 2024 15.47

Župan Sinja Miro Bulj je izredno jezno napadel ljudi, ki se kopajo na izviru reke Cetine v naravnem parku Dinara. "Kdo vam je dal pravico, da se tukaj kopate," jih je vprašal. Jezen je namreč, ker država in institucije ne skrbijo za čim bolj čist vir pitne vode, napovedal pa je tudi že novinarsko konferenco.

Bi bili povsem sami na Akropoli? Za 5000 evrov je to mogoče

04. 07. 2024 08.11

Akropola v Atenah, ki velja za enega najbolj obiskanih starodavnih spomenikov na svetu, poslej ponuja zasebne obiske za 5000 evrov. Zasebne obiske Akropole so napovedali že lani, kar je sprožilo številne polemike.

Analiza DNK: ne dekleta, v jami so dečki, med njimi dvojčki

16. 06. 2024 20.32

Pred skoraj 60 leti so arheologi odkrili človeške kosti v Chichén Itzi, enem najmočnejših mest starih Majev. Šlo je za stotine človeških žrtev. Arheologi so ugotovili, da so bili mladi odrasli in otroci tam odloženi v razponu osmih stoletij, in domnevali so, da gre večinoma za mlade ženske. Takrat je veljalo, da imajo Maji za svoja obredna žrtvovanja raje ženske žrtve. Zdaj pa je nova študija DNK to predpostavko obrnila na glavo.

Velika arheološka najdba na Mljetu: Odisejev otok

26. 05. 2024 16.44

Prvič po 50 letih podrobneje opazujejo morsko dno v Polačah na otoku Mljet. Arheologi so namreč odkrili najdišče, podobno Dioklecijanovi palači.

V mestu, ki je leta spalo pod pepelom, odkrili osupljive freske

14. 04. 2024 17.24

Med izkopavanji v Pompejih, starodavnem rimskem mestu, ki ga je leta 79 pokopal Vezuv, so arheologi odkrili osupljive umetnine. Gre za freske, ki upodabljajo mitske grške figure, vključno s Heleno iz Troje, naslikane pa so na visokih črnih stenah.

Padala z 38 tisoč obroki, trčenje ladij in že tretja bomba v Novi Gorici

09. 03. 2024 13.03

Tudi ta teden je zaznamovalo nemalo dogodkov, ki so jih opazovalci ujeli v objektive. Med drugim so ZDA v Gazo s padali odvrgle 38 tisoč obrokov hrane, v Južnokitajskem morju je prišlo do trčenja ladij, v ameriški zvezni državi Kentucky je voznica tovornjaka obvisela na mostu, v Nemčiji so morda odkrili največje množično grobišče v Evropi, pri nas pa je poleg hišnih preiskav v zvezi z afero sodna stavba odmevala tudi novica, da so v Novi Gorici odkrili že tretjo neeksplodirano bombo.

V Nürnbergu odkrili morda največje množično grobišče v Evropi

06. 03. 2024 16.52

Arheologi naj bi v južni Nemčiji odkrili morda celo največje množično grobišče, kar so jih kdaj koli izkopali v Evropi. V Nürnbergu so namreč našli približno 1000 okostij, strokovnjaki menijo, da naj bi šlo za žrtve kuge. Skupaj bi lahko bilo v grobišču tudi več kot 2000 okostij.

Ljubiteljski zgodovinar v gozdu našel redko, 4000 let staro bakreno bodalo

26. 02. 2024 06.15

Arheologi so 4000 let staro bakreno bodalo, najdeno v gozdu na jugovzhodu Poljske, označili za izjemno. Redko orožje je odkril ljubiteljski zgodovinar Piotr Gorlach, ki je v bližini kraja Korzenica na jugovzhodu države z detektorjem kovin v gozdu iskal vojaške predmete iz prve in druge svetovne vojne.

Kaj je še ostalo nepoškodovanega v Gazi?

21. 01. 2024 07.16

Malce več kot 100 dni mineva od začetka konflikta na Bližnjem vzhodu. Več kot 24.000 mrtvih, domovi uničeni, infrastruktura porušena. A ne samo to. Palestinska enklava je bila dom številnim zgodovinsko pomembnim spomenikom, ki so tam stali tisoče ali več let, zdaj pa jih ni več.

Pod bujnim rastlinjem v Amazoniji se je skrivalo ogromno starodavno mesto

12. 01. 2024 13.21

Raziskovalce je navdušilo odkritje ogromnega starodavnega mesta v Amazoniji. To se je skrivalo pod bujnim rastlinjem. Novo odkritje spreminja pogled na kulturo Amazonije, pravijo arheologi.

Arheolog brskal po policah in naletel na človeško lobanjo

06. 11. 2023 17.07

Nakupovanje za noč čarovnic je po navadi zanimiva in zabavna izkušnja, a to ni bila izkušnja antropologa, ki je slučajno zašel v dobrodelno trgovino in naletel na srhljivo najdbo. Na eni izmed polic je namreč počivala človeška lobanja.

Okostje otroka iz 17. stoletja priklenjeno v grob, da ne bi 'vstal od mrtvih'

01. 11. 2023 11.05

Na Poljskem so našli okostje otroka, ki je bilo priklenjeno v grob. Gre za posmrtne ostanke iz 17. stoletja, kot pojasnjuje raziskovalec srednjeveških pokopov, pa so trupla v grobove priklenili, da bi umrlim preprečili, da bi "vstali od mrtvih".

Čoln deblak, ki ga so našli na obrežju Mure, bodo znova potopili v vodo

12. 10. 2023 07.00

Čoln deblak, ki najverjetneje izvira iz prazgodovine in ki so ga minuli teden našli na obrežju Mure, bodo arheologi ta konec tedna znova potopili v vodo na Soboškem jezeru. Rezultate analiz lesa in mahu z deblaka, ki jih delajo v Miamiju, pričakujejo v prihodnji teden, je povedal strokovnjak za podvodno arheologijo Andrej Gaspari.

Leseno odkritje, staro pol milijona let, presenetilo priznane arheologe

21. 09. 2023 11.17

Arheologi so na severu Zambije blizu meje s Tanzanijo odkrili najstarejšo leseno konstrukcijo na svetu, staro skoraj pol milijona let. Hlodi, oblikovani z ostrim orodjem na bregu reke ob slapu Kalambo, so morda nekoč tvorili sprehajalno pot ali ploščad. Odkritje nakazuje, da so bili naši predniki bolj napredni, kot se domneva. Da so si olajšali življenje in ustvarili nekaj, česar še nikoli niso videli, so uporabili razum, domišljijo in spretnosti.

Arheologi v vili blizu Pompejev odkrili sobo, v kateri so bivali sužnji

20. 08. 2023 16.40

Arheologi so v rimski vili v bližini Pompejev odkrili majhno spalnico, ki so jo skoraj zagotovo uporabljali sužnji, je sporočilo italijansko ministrstvo za kulturo. Odkritje je po besedah arheologov znova osvetlilo nizek status sužnjev v antični družbi.

Odkrili ostanke starodavnega gledališča rimskega cesarja Nerona

31. 07. 2023 08.10

Pod vrtom blizu Vatikana v Rimu so odkrili ostanke starodavnega gledališča rimskega cesarja Nerona, v katerem so domovali poezija in glasbene predstave. Ruševine so našli pod obzidanim vrtom palače Palazzo della Rovere, ki se nahaja ob ulici Via della Conciliazione in vodi do Trga svetega Petra.

Našli potopljeno mesto, ki naj bi ga zaradi grehov ljudi pogoltnilo morje

03. 07. 2023 18.09

Nemška legenda pravi, da je nekoč cvetoče mesto zaradi grehov doletela kazen; pogoltnilo ga je morje. Zdaj so ob obali severne Nemčije odkrili ostanke starodavne naselbine, mesto Rungholt pa je svoje mesto tako prvič dobilo tudi na zemljevidu. Med raziskavo so znanstveniki našli ostanke pristanišča, temelje velike cerkve in drenažne sisteme.

Med ruševinami starodavnih Pompejev našli fresko 'pice'

28. 06. 2023 18.26

Ena najbolj priljubljenih jedi na svetu je, kot kaže, navduševala tudi prebivalce starodavnega mesta Pompeji. Na to kaže novoodkrita freska starodavnega sorodnika novodobne pice – somuna (lepinje) z najrazličnejšimi dodatki. Poslikava pa razkriva tudi, da na starodavni jedi manjka nekaj ključih sestavin.