Znanost in tehnologija

Študent v mehiški džungli po naključju odkril izgubljeno starodavno mesto

Mexico City, 29. 10. 2024 17.44 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Stoletja po tem, ko je izginilo pod krošnjami mehiške džungle, je doktorski študent poskrbel, da je ogromno majevsko mesto ponovno vzniknilo na zemljevidu. V mestu, ki so ga poimenovali Valeriana, so odkrili piramide, zaprte trge, športno igrišče in rezervoar. Zgrajeno naj bi bilo dobro stoletje pred našim štetjem, znanstveniki pa so ga odkrili s pomočjo laserskega kartiranja.

Starodavno mesto, ki so ga poimenovali po bližnji laguni Valeriana, so odkrili z uporabo laserskega kartiranja, ki lahko odkriva pod vegetacijo zakopane strukture, poroča BBC. Ekipa je na raziskovalnem območju v velikosti škotske prestolnice Edinburgh "po nesreči" odkrila kar tri najdišča. "Bil sem na kakšni 16. strani Googlovega iskalnika, ko sem našel lasersko raziskavo, ki jo je opravila mehiška organizacija za spremljanje okolja," je pojasnil Luke Auld-Thomas, doktorski študent na univerzi Tulane v ZDA.

Šlo je za raziskavo lidar, tehniko daljinskega zaznavanja, ki s pomočjo tisočerih laserskih impulzov, ki jih sprožijo iz letala, in časa, ki je potreben, da se signal vrne, preslika predmete pod seboj in tako ustvari zemljevid. Ko je torej Auld-Thomas z arheološkimi metodami obdelal podatke, je opazil, kar so drugi spregledali.

Starodavno mesto Calakmul - mesto, ki po nasičenosti presega Valeriano
Starodavno mesto Calakmul - mesto, ki po nasičenosti presega Valeriano FOTO: AP

Ogromno starodavno mesto bi lahko na svojem vrhuncu (med letoma 750 in 850 našega štetja) predstavljalo dom med 30.000 in 50.000 prebivalcem. To je več od števila ljudi, ki v regiji živijo danes. Arheologi ocenjujejo, da mesto, ki ima znake glavnega mesta, po gostoti stavn sledi takoj za Calakmulom - največjim odkritim majevski mestom v starodavni Latinski Ameriki.

Najdba pa bi lahko pomagala spremeniti tudi idejo, da so starodavne "civilizacije v trope odšle, da bi umrle". Na slednje opozarja profesor Marcello Canuto, soavtor raziskave, ki pravi, da je bil ta del sveta v resnici dom bogatih in kompleksnih kultur. Čeprav ni zagotovila, kaj je pripeljalo do propada in končne zapustitve mesta, arheologi pravijo, da so ključno vlogo pri tem odigrale podnebne spremembe. 

'Tehnologija, ki odpira svet izgubljenih civilizacij'

Mesto, ki je obsegalo približno 16,6 kvadratnih kilometrov, je imelo dve glavni središči, ki sta stali na razdalji dveh kilometrov. Ima dva trga s tempeljskimi piramidami, kjer so Maji častili, skrivali svoje zaklade, kot so maske iz žada, in pokopali mrtve. V mestu so odkrili tudi igrišče, prav tako pa obstajajo dokazi o rezervoarju, kar kaže na to, da so ljudje uporabljali pokrajino za podporo velikemu številu prebivalstva.

Starodavno mesto Calakmul
Starodavno mesto Calakmul FOTO: AP

Auld-Thomas in Canuto sta pregledala tri različna najdišča v džungli ter našla 6764 zgradb različnih velikosti. Po mnenju doktorskega študenta se je konec civilizacije zgodil zaradi razseljevanja ljudstva zaradi sušnih razmer, k izkoreninjenju majevskih mestnih držav pa da so kasneje pripomogle tudi vojne in osvajanje ozemlja s strani španskih zavojevalcev v 16. stoletju.

Canuto pa je medtem poudaril, da bi lahko tehnologija lidar revolucionirala način, kako arheologi raziskujejo območja, pokrita z rastlinjem, kot so tropi. "To odpira svet izgubljenih civilizacij," je dejal. V zgodnjih letih njegove kariere so namreč raziskave opravljali peš in ročno, s preprostimi instrumenti za preverjanje tal. A v zadnjem desetletju, odkar je bil lidar uporabljen v mezoameriški regiji, je ta po besedah profesorja preslikal približno 10-krat večjo površino, kot so jo arheologi uspeli v približno stoletju dela.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (10)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

SAME KLOBASE
30. 10. 2024 08.05
-1
Rešili so svet.....
Sickk 2
29. 10. 2024 21.57
+1
Ja, da se ni usrou mogoce..
Nace Štremljasti
29. 10. 2024 21.25
+0
sramota to ješe ostalo po plenjenju Špancev ter katolikov kakšna je to katoliška vera ki je kradla ter še krade po svetu
boslo
29. 10. 2024 21.00
-1
Študent v džungli....dela za kartel...pa to
Jakuf Ohrovt
29. 10. 2024 20.50
+1
Ha ha ha krive so podnebne spremembe 🤣🤣
Samo.Jst
30. 10. 2024 09.18
So bankrotirali na CO2 odpustkih. Evo, zgodovina se ponavlja #sarkazem
Bagzii
29. 10. 2024 20.48
+2
Leta 1400 španska odprava, ki je prva prepotovala Amazonko, piše o ogromnih mestih od Amazonki. 200 let kasneje o tem ne duha ne sluha. Vse do danes, je bila stvar razumljena kot laž, no danes odkrivajo ostanke mest po ceoltni dolžini. Verjetno je bila žrtev malarije, grajeno pa iz lesa zato 200 let kasneje ne duhe ne sluha o tem kar so pisali prvi popotniki (imen pa se ne spomnim, španska odprava vglavnem)
Dr.Arslanagić
29. 10. 2024 20.36
+1
Mrgoli tega tam v teh đžunglah... samo ker se nihče nevzmeni
Bagzii
29. 10. 2024 20.51
+0
Ne zmeni? T veš, da džungla ni nek gozd v katerem nabiraš kostanj in jurčke ampak je že zgolj pomikanje po pragozdi nemogoče zaradi močnega in gostega rastja, sploh pa ja 28x ! večji od Velike Britanije naprimer. Izboli kupi karto pa se ti zmeni, če misliš da gre tako.
Betuul
29. 10. 2024 20.34
-2
Ma to! ☝️so odkrili že davno talenti gaga