alergen

BLOG: Zakaj so sirotkine beljakovine tako priljubljene?

25. 02. 2024 07.00

Prihaja pomlad, fitnes centri pokajo po šivih in številni posamezniki se zavzeto lotevajo preoblikovanja postave, pridobivanja mišic in izgube odvečnih kilogramov. V tem obdobju mnogi iščejo učinkovite načine za doseganje zastavljenih ciljev, med številnimi možnostmi, ki jih ponuja prehranski svet, pa izstopajo sirotkine beljakovine, ki so postale pravi fenomen v svetu športne prehrane.

Odpoklic izdelkov 'Adventni koledar'

02. 12. 2023 15.56

Podjetje Lidl Slovenija je iz prodaje odpoklicalo izdelke "Adventni koledar, 75g, proizvajalca KDC Pomorzanka Sp. Z.o.o. Ugotovljeno je bilo namreč, da na deklaraciji izdelkov v slovenskem jeziku ni ustrezno preveden alergen: arašidi, saj je navedeno, da gre za orehe.

Kako ravnati, da s potovanja ne prinesete posteljnih stenic?

08. 10. 2023 18.45

"Nihče ni varen," je pred dnevi opozoril podžupan Pariza, ko so družbena omrežja preplavili posnetki in fotografije posteljnih stenic, ki lezejo po sedežih javnega prevoza. Njihov pojav in prisotnost nista nujno povezana s slabo higieno oziroma pomanjkljivim vzdrževanjem, opozarjajo v NIJZ. Pojavijo se lahko tudi v hotelih s petimi zvezdicami. In niso zgolj problem Francije oziroma njene prestolnice.

Zakaj so kreme z zlatom škodljive?

02. 01. 2023 00.15

V zadnjem času opažamo ogromno izdelkov, ki vsebujejo zlato in ga zaradi te sestavine hvalijo v nedogled. Pa ste pomislili, če je resnično lahko 24-karatno zlato zdravo in dobro za vašo kožo? Na obraz namreč nanašate tujek, ki ni naravni del sestave kože.

Letos v zraku nadpovprečna količina cvetnega prahu

26. 05. 2022 10.49

Letošnja sezona pojavljanja cvetnega prahu je v Sloveniji izstopajoča, ugotavlja stroka. Sezona se je začela nadpovprečno zgodaj, doslej pa smo imeli že več obdobij z visokimi obremenitvami zraka s cvetnim prahom. Trenutno je v zraku predvsem cvetni prah trav, večina dreves pa zaključuje sezono sproščanja cvetnega prahu. V naši državi so glavni alergen trave. Visoke obremenitve se bodo sicer zmanjševale tudi s košnjo, a stroka še nekaj časa ne pričakuje izrazitejšega znižanja.

Na lovu za meduzami našli delfine

19. 04. 2022 10.53

Ribiški pomol v Kopru opoldne – čas, ko se večina bark že vrne v pristan. A zadnje čase večina sploh ne izpluje, ker je ulov zadnje mesece preveč uboren. Njihove mreže se namreč namesto od rib šibijo od meduz. Zakaj pravzaprav zadnja leta doživljamo vedno bolj množična in daljša pojavljanja meduz, ki jih je svetovna zgodovina sicer beležila že pred stoletji, nikoli pa tako pogosto? Z ekipo Preverjenega smo odšli na morje, da bi ulovili plavajoče "želatinaste velikane", našli pa nekaj povsem drugega.

Začenja se sezona alergenega cvetnega prahu ambrozije

13. 08. 2021 08.50

Sončno vreme v tem tednu je ugodno za sproščanje cvetnega prahu v zrak, kar prinaša težave ljudem z alergijami nanj. Še vedno poteka sezona pelina, v nižinah se začenja tudi sezona ambrozije. Pomembno vlogo bodo imele tudi trave in trpotec, vendar bo njihova obremenitev nizka. V zraku bodo večje količine cvetnega prahu kopriv in konopljevk.

Ob pomanjkanju učinkovitih zdravil cepljenje ranljivih oseb ključnega pomena

10. 03. 2021 06.00

Nenalezljive kronične bolezni, kot so bolezni srca in ožilja, rak in diabetes, so najpogostejši vzrok smrti v Evropski uniji in predstavljajo največji del stroškov v zdravstvu. EU samo za zdravljenja diabetesa letno odšteje okoli 150 milijard evrov. Kronične bolezni so tudi eden glavnih vzrokov za hospitalizacije in smrti zaradi covida-19. Zaradi večjega tveganja za težji potek bolezni jim je cepljenje priporočeno in spadajo v prioritetne skupine. Po mnenju strokovnjakov je cepljenje poleg osnovnih preventivnih ukrepov naše najpomembnejše orodje, s katerim lahko te ranljive skupine prebivalstva zaščitimo pred okužbo.

Cepivo je varno in nudi boljšo zaščito, kot če bi preboleli covid-19

17. 01. 2021 07.11

Cepivo je naš največji zaveznik v boju proti koronavirusu in pravzaprav edino zagotovilo, da naslednjo jesen in zimo ne bomo spet "zaprti". A so kljub temu številni skeptični. Omenjajo alergijske reakcije, slab imunski odziv, stranske učinke ... Stroka pravi drugače: stranski učinki so blagi in prehodni, po cepljenju imamo boljšo imunsko zaščito, kot če prebolimo covid, in to ob veliko manjšem tveganju, alergijske reakcije pa so zelo redke.

Do zdaj tri prijave nezaželenih učinkov, strategija naročanja še v pripravi

06. 01. 2021 11.26

V Sloveniji smo že prejeli 33.150 odmerkov cepiva, vsak ponedeljek jih bomo dobili še približno 16.000. Naslednji teden bodo na vrsto za cepljenje prišli starejši od 80 let. Do zdaj so dobili tri prijave nezaželenih učinkov. V kratkem bodo znani izsledki strokovne skupine, ki preučuje vzorčno povezanost med smrtjo in cepivom. Če se želite cepiti, to sporočite osebnemu zdravniku. Bodo pa kmalu znana podrobnejša navodila.

Ravnateljica pojasnjuje: Deklica, ki se je onesvestila, ni nosila maske, niti ni astmatik

25. 09. 2020 10.24

Kot blisk se je po družbenih omrežjih razširila informacija, da se je – potem ko so jo silili, naj nosi masko, čeprav ima astmo – onesvestila učenka 7. razreda OŠ Gustava Šiliha v Velenju. A ravnateljica trdi, da je to laž, saj se je dogodek zgodil med malico, ko deklica maske ni nosila. Prav tako po njenih besedah nima težav z astmo, ampak ima druge zdravstvene težave, o katerih zaradi varstva podatkov ne more govoriti. Oče deklice je povedal, da se danes počuti dobro in se vrača v šolo. Tudi zdravniki opozarjajo, da maska ne more biti razlog za astmatični napad.

Glavna sezona cvetenja breze, gabra in jesena: kako zmanjšati izpostavljenost?

07. 04. 2020 11.38

Obremenitve s cvetnim prahom v zadnjih dneh so visoke. To povzroča težave tistim, ki trpijo za sezonskimi alergijami. V tem času naj ti prilagodijo vedenje in zmanjšajo izpostavljenost alergenom. Na različne načine lahko poskrbijo tudi za čim manjšo izpostavljenost v notranjih prostorih: ''Redno čiščenje prahu, naprave za čiščenje zraka, ki ne proizvajajo velikih količin ozona, okenska zaščita z gosto mrežo, neprepustno za cvetni prah in prezračevalne naprave z dobrimi filtri bodo zmanjšali obremenjenost bivalnih prostorov z alergeni cvetnega prahu.''

BLOG: Hrana, primerna za uživanje v sezoni alergij

12. 05. 2019 07.00

Konvencionalna medicina sezonske alergije odpravlja z injekcijami in tableti, ki na žalost ustvarjajo stranske učinke in ne rešujejo težave v korenu. Obstajajo številna naravna sredstva za lajšanje alergij, ki jih lahko poskusite najprej, na primer uporaba eteričnega olja kadilne bosvelije, evkaliptusovega olja in kvercetina.

BLOG: Intoleranca na gluten in celiakija

14. 04. 2019 07.00

Intoleranca na gluten je postala vzrok za zdravstvene težave vse več ljudi. Povzroča velik stres na organizem in lahko pripelje do utrujenosti nadledvičnih žlez ali celo izgorelosti nadledvičnic, tako da se sposobnost telesa, da proizvaja kortizol, praktično izniči, kar povzroča nastanek težav s težo, utrujenost in depresijo. Takrat je odstranitev glutena iz prehrane prvi korak k izboljšanju zdravja.

Vam cvetoča pomlad predstavlja veselje ali nočno moro?

06. 04. 2019 07.00

Med 300.000 in 400.000 Slovencev se od konca zime pa vse do poznega poletja bori z bolj ali manj izrazitimi simptomi cvetnega prahu. Poleg vodenega izcedka iz nosu nastopijo močno kihanje v napadih, zamašen nos, oteženo dihanje in srbenje nosu. Oči so pekoče, srbijo lahko tudi ušesa in žrelo. Pa veste, kateri alergen je kriv za nočno moro, ki jo prestajate?

Bolj kalorična od alkohola je le še maščoba

18. 12. 2018 10.52

V Sloveniji je letna poraba čistega alkohola okrog 10 litrov na prebivalca, starejšega od 15 let. Znano je, da alkohol škodi zdravju, pa tudi v prehranskem smislu od pitja alkoholnih pijač nimamo nič dobrega – ne vsebujejo hranljivih snovi, so visokoenergijske in povzročajo nabiranje maščobnih oblog na telesu. Bolj kalorična od alkohola je le še maščoba.

Pozor: če jemljete zdravila, lahko nastopi preobčutljivost na sonce!

17. 07. 2018 09.25

Čeprav smo v letošnjem koledarskem poletju do sedaj videli bolj malo sončnih žarkov, velja opozoriti, da se lahko ob kombinaciji določenih zdravil in izpostavljanju soncu pojavi preobčutljivost kože.

BLOG: Kakšne so prednosti in slabosti uživanja temne čokolade?

18. 02. 2018 06.30

Temna čokolada je živilo, bogato s kalorijami in z visoko vsebnostjo maščob, zato je pomembno, da z njenim uživanjem ne pretiravamo, vsekakor pa se ji ni treba odrekati. Priporočam vam, da čokolado uživate razumno in v zmernih količinah. Na koncu ste vi tisti, ki lahko najbolje določite, ali vam čokolada koristi ali škoduje.

Poletna nadloga, zaradi katere lahko končamo na urgenci

10. 08. 2017 08.42

Piki žuželk so večinoma nenevarni, pa čeprav neprijetni. Težave lahko hitro omilimo s hlajenjem mesta pika in kakšno kremo proti vnetju. Izjema so alergijske reakcije na pike, ki so lahko življenjsko ogrožajoče. Alergijo na pike žuželk ima okoli pet odstotkov ljudi.

BLOG: Jajca – da ali ne?

16. 04. 2017 06.30

Jajca so bila od nekdaj pomemben del naše prehrane, dokler niso bila nekako čez noč označena za živilo, ki naj bi bilo našemu zdravju škodljivo. Težava naj bi bila v preveliki količini maščob in holesterola, ki ga to živilo vsebuje. Slišati je tudi nasvete, naj uživamo samo beljake, rumenjake pa odstranimo. Prosim vas, ne počnite tega!

Zaradi želje po zapeljivih trepalnicah lahko ostanete tudi brez njih

17. 10. 2016 08.19

Posledice nestrokovnega podaljševanja trepalnic niso le manjše nevšečnosti, ostanete lahko celo brez svojih, v najhujših primerih pa lahko tako poškodujejo oči, da lahko izgubite vid. Če se odločite zanje, pa se prepričajte, da postopek izvaja strokovno usposobljena oseba.

Kihate, smrkate, imate solzne oči? Te dni je v zraku precej cvetnega prahu, predvsem breze in gabra

05. 04. 2016 14.44

Te dni je v zraku že precej cvetnega prahu, ki povzroča težave preobčutljivim ljudem. V nižinah je predvsem visoka obremenjenost s cvetnim prahom breze in gabra. Olajšanje za alergike prihaja v petek, ko bo po napovedih vremenoslovcev dež spral zrak.

Alergijo na cvetni prah lahko razvije vsak

23. 03. 2015 14.02

Zaradi dolge in vlažne zime se je zamaknila tudi sezona alergij. Trenutno je v zraku prisoten cvetni prah leske in jelše, v Primorju tudi cvetni prah cipresovk. Na cvetni prah je sicer alergičen že skoraj vsak tretji človek, strokovnjaki pa še nimajo trdnih dokazov, zakaj število alergikov narašča.

Boljša informiranost ali kup težav?

13. 12. 2014 07.16

Nova zakonodaja določa osnovna načela glede označevanja živil in predpisuje konkretnejše zahteve, kot so npr. obvezne informacije o poreklu določenih vrst mesa, jasnejše navedbe o alergenih snoveh ali jasnejše informacije o hranilni vrednosti za večino predpakiranih predelanih živil.

OZS se navajanje podatkov o alergenih ne zdi smiselno, GZS v tem vidi korak v pravo smer

12. 12. 2014 09.00

V OZS obžalujejo odločitev o označevanju živil, ki predvideva jasno navedbo podatkov o alergenih v gostinskih lokalih. Menijo, da evropska uredba za gostince predstavlja dodatno obremenitev. V GZS po drugi strani menijo, da je to korak v smer boljšega informiranja potrošnika.

Sedem slabih živil, ki jih ne bi smeli uživati

18. 03. 2013 11.32

Če želimo zdravo živeti, se moramo številnim slabim živilom preprosto odreči. Pri tem bo lahko v pomoč seznam živil, ki jih ne bi smeli uživati. Na seznamu so taka, za katere je dobro znano, da so škodljiva, a tudi taka, ki jih promovirajo kot zdrava.

Nemočni v boju z ambrozijo?

17. 08. 2011 07.27

Ambrozija cveti od konca julija do konca septembra. Plevel, ki se vse bolj širi in velja za enega od najmočnejših alergenov, pri občutljivih ljudeh pa povzroča hude alergijske reakcije na koži ter astmatične napade, je težko izkoreniniti.

Pozor! Morda imate alergijo, vendar niti ne veste

21. 12. 2010 08.13

Kako se doma skozi leto ubraniti alergij? Nekatere se kažejo v zelo blagih oblikah, tako da morda niti ne veste, da ste alergični na pršice, plesen, hišni prah ali domače živali.

Ambrozija - alergena pošast

23. 08. 2009 10.19

Ambrozija je plevel, ki se vse bolj širi in velja za enega od najmočnejših alergenov. Prav zato so v nekaterih državah že sprejeli posebne ukrepe za iztrebljanje te rastline.

Ko pik boli

18. 08. 2008 09.03

Počitnice lahko hitro pokvarijo nadležni in včasih tudi nevarni piki žuželk, meduz in podobno. Še posebej občutljivi so otroci in alergiki.