"Na OŠ Gustava Šiliha v Velenju se je zaradi maske onesvestila deklica iz sedmega razreda. Ker ni prišla k sebi, je bila z reševalnim vozilom odpeljana v bolnišnico. Kljub temu da je stalno opozarjala na to, da ima astmo, so jo silili, da nosi masko. Sošolci so jokali, medtem ko so jo reševalci odnesli na nosilih. Mediji so bili o tem obveščeni, vendar pričakovano molčijo," je na svojem Facebookovem profilu zapisal kranjski mestni svetnik Zoran Stevanović.
Kljub temu da ni nihče imel preverjene informacije, se je zgodba o deklici razširila kot požar, mediji pa smo bili spet obtoženi prikrivanja podatkov, ki vedno potrebujejo določen čas, da jih preverimo. Sploh če o tem nismo obveščeni.
Ravnateljica: Deklica maske ni nosila, saj je jedla
Danes smo govorili z ravnateljico šole Liljano Lihteneker, ki je potrdila, da so včeraj res poklicali dežurnega zdravnika ZD Velenje, in sicer zaradi deklice iz sedmega razreda, ki ji je med malico postalo slabo. Poudarila pa je, da deklica v tem času ni nosila maske, saj je jedla, niti nima nikakršnih težav z astmo.
"V času malice naše učence razsedemo, saj imamo za to dovolj prostora, da lahko sedijo brez maske in na dovolj veliki varnostni razdalji. Deklica je jedla in na obrazu ni imela maske. Potem pa je deklica v njeni bližini učitelje, ki so vedno blizu otrok, opozorila, da ji je postalo slabo. Postala je bleda, roka se ji je začela tresti. Učitelji so nemudoma ukrepali in jo odpeljali na hodnik, kjer se je ulegla. Poklicali smo njene starše in dežurnega zdravnika, ki jo je pregledal. O tem, kaj je ugotovil, ne morem govoriti, je pa svetoval, naj gre deklica na opazovanje, zato so jo odpeljali v Celje," je dogodek opisala ravnateljica.
Po njenih besedah ima deklica zdravstvene težave že dve leti. Po izbruhu epidemije je ni bilo več v šolo, tudi letos je bila v šoli vsega skupaj samo pet dni. Več o njenem zdravstvenem stanju zaradi varstva osebnih podatkov ni mogla povedati.
Da je deklici postalo slabo pod masko, je torej po njenih besedah laž. Je pa res, še dodaja, da so se otroci ob tem prestrašili, saj je prihod zdravnika zanje velik dogodek. "Mi smo se nemudoma odzvali in ravnali v skladu s pravili. Starši niti niso želeli, da pokličemo zdravnika, a smo ga vseeno, ker je to naša odgovornost. Jaz sem tu odgovorna za 550 otrok, " je še pojasnila.
Kot še pravi, se na šoli držijo pravil in ravnajo po protokolu Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ), a so pri tem "zelo življenjski". V razredih, kjer je skupaj tudi po 29 otrok, ti nosijo masko, tam, kjer je varnostna razdalja mogoča, pa to ni potrebno.
Lihtenekerjeva je povedala tudi, da je danes govorila z očetom deklice, ki ji je povedal, da se ta "odlično" počuti in da bo danes prišla v šolo.
Zdravniki: Maska ne more biti razlog za astmatični napad
Predstojnica Kliničnega inštituta za medicino dela, prometa in športa Metoda Dodič Fikfak, ki je poleg vladnega govorca Jelka Kacina na današnji novinarski konferenci predstavljala aktualno stanje, je na novinarsko vprašanje, ali maska lahko otežuje dihanje do te mere, da nekdo pade v nezavest, odgovorila, da ne.
"Pri nošenju maske, ki zelo dobro drži zrak, ampak to niso maske, ki jih nosite vi ali jaz, pač pa maske tipa FFP2, FFP3, ki dejansko držijo zrak, je koncentracija ogljikovega dioksida, ki ga izdihamo, večja in lahko nastane večja težava pri določenih bolnikih. Gotovo pa ne toliko, da bi padli v nezavest, ker bo vsak prej prišel do zraka," je pojasnila. Pozvala je ljudi, naj ne delajo "velike znanosti z maskami". "Če bi šli v proizvodnjo in videli, koliko ljudi jih nosi vsak dan, 40 let … pa ne takih, pač pa maske, ki ne smejo puščati kemijskih snovi notri, kar je še malo hujše od virusa," je še dejala.
Na vprašanje, ali maska za katere tipe bolnikov ni primerna in resno ogroža njihovo zdravstveno stanje, pa je Dodik Fikfakova odgovorila, da v Zakonu o varnosti in zdravju pri delu piše, da mora delodajalec posebej poskrbeti za ogrožene skupine bolnikov. "To so običajno kronični bolniki. Posebej pa morajo poskrbeti tudi za mladoletnike in nosečnice." Ti bolniki morajo prvi dobiti možnost dela od doma, maska pride povsem na koncu. "Če pa pride do tega, da jo morate nositi, vam svetujem, da se pogovorite s specifičnim zdravnikom – če gre za astmatika, s pulmologom, če gre za sladkornega bolnika, kjer je sicer manj verjetno, da bi ga motila maska, s svojim endokrinologom, in tako dalje."
Tudi pulmolog Matjaž Fležar je za oddajo SVET povedal, da maska ni in ne more biti razlog za astmatični napad. "Maska ni alergen ali dražilec. Lahko pa deluje kot sprožilec. Človek, ki želi povečano in zelo hitro dihati, mu maska to ovira, in v včasih v stresnih situacijah prihaja do tega, da bi radi dihali več, ko se razburimo, in seveda takrat nas maska moti. Posledično še bolj globoko dihamo, pojavijo se mravljinci, slabost, vrtoglavica, lahko celo izguba zavesti. Temu strokovno rečemo hiperventilacijski sindrom oz. akutna panična reakcija."
Po njegovih besedah je maska manj primerna za bolnike z napredovano okvaro pljuč, ki že tako ali tako lovijo sapo, in bolnike, ki prejemajo kisik na nos. "Ti bolniki so večinoma doma oz. imajo taka navodila."
Če pod masko dobite občutek, da vam nenadoma primanjkuje zraka, bo pomagalo že, če si jo pomaknete pod nos, svetuje. "S tem ne bomo nikogar okužili, sicer je možnost, da vdihemo virus, če je nekdo okužen okoli nas, ampak nos bo spet dobil svojo vlogo in počasi bomo spet lahko zadihali skozi nos, mimo maske. To lahko, da bo preprečilo napad, kot sem ga prej opisal, in s tem ne bomo ogrožali nikogar okoli sebe," je še dejal.
KOMENTARJI (439)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.