Permanentno podaljševanje trepalnic je sanjska rešitev za vse, ki si želijo usodno zapeljivih trepalnic filmskih zvezd, pa jim ni treba izgubljati časa z nenehnim nanašanjem maskare ali nerodnim lepljenjem umetnih. A za kakšno ceno?
Dobesedno - za kakšno ceno, to je bistveno vprašanje, o katerem bi morala razmisliti vsaka ženska, ki se spogleduje z idejo podaljšanih trepalnic. Te se za razliko od umetnih lahko nosijo dober mesec, nato pa jih je treba obnoviti.
Uvodno navdušenje hitro skazi cena, saj se na prvi pogled zdi zelo visoka za postopek, ki ga je treba ponavljati enkrat mesečno.
Zato se mnogim zdi naravnost fantastično, da se danes že skoraj povsod umetno podaljšujejo trepalnice, od wellnes centrov do frizerskih salonov, da ne omenjamo deklet, ki znanje pridobijo na kratkem tečaju ali pa morda kar preko vodiča na Youtubu – in vsi to storitev nudijo po neverjetno nizkih cenah.
A iskanje cenejše lepote nas lahko zelo drago stane.

Posledice nestrokovnega nanosa trepalnic niso le manjše nevšečnosti, ostanete lahko celo brez svojih, v najhujših primerih pa lahko tako poškodujejo oči, da lahko izgubite vid.
Kozmetični strokovnjaki posvetijo mnogo časa učenju pravilnega, varnega in strokovnega podaljševanja, zares dosegajo visoke standarde varnosti in uporabljajo preverjene, kakovostne materiale ter upoštevajo najvišje higienične zahteve.
A kozmetične storitve lahko nudijo tudi manj izučeni posamezniki, ki le opravijo kakšen tečaj, ali pa delo kratko malo opravljajo na črno.
V zadnjem času, sploh zaradi velike brezposelnosti, se namreč veliko deklet izobražuje le preko kratkih tečajev. Te tečaje lahko izvaja in obiskuje vsak, brez kakršnega koli kozmetičnega predznanja o koži. "Trenutno je stanje na trgu podaljševanja trepalnic obupno. Tečajev je ogromno. Mlade punce se zavaja, da bodo s trepalnicami obogatele, kar ne drži. Po tečaju začnejo takoj izdelovati trepalnice in vadijo praktično na ''nevednih'' strankah brez kontrole.Večkrat smo se udeležili kakšnega tečaja in videli, da so tam ljudje, ki ne poznajo niti osnov sestave kože, kar pa je pri kozmetičnih storitvah obvezno," opozarja Irena Silič Torkar, kozmetičarka in predsednica sekcije kozmetikov pri Območni obrtno-podjetniški zbornici Nova Gorica.
Tudi salon za trepalnice lahko odpre vsak, ki je naredil tečaj, in ni treba, da ima končano kozmetično šolo, ne potrebuje niti obrtnega dovoljenja, opozarja Silič Torkarjeva. Poleg tega pa na trgu deluje tudi ogromno "kozmetičark", ki delo opravljajo na črno.
"Te storitve zaradi nizkih cen potrošnika hitro pritegnejo, zato le-ti večkrat izberejo ugodnosti namesto varnosti in kvalitete. Pod vprašajem ni le strokovnost izvajanja storitev, ampak tudi higiena, sterilnost instrumentov, kakovost in varnost aparatur, oporečnost in sestavina izdelkov, ki jih uporabljajo samooklicane kozmetičarke. V neregistriranih salonih namreč nihče ne preverja zakonsko predpisanih določil, ki se jih je treba držati," je povedala Silič Torkarjeva.
V kozmetičnih salonih imajo namreč večkrat letno redne in izredne sanitarne preglede, kjer inšpektorji preverjajo dnevnik sterilizacije, ustreznost sestavin kozmetičnih izdelkov, njihove roke uporabe, jemanje vzorcev proizvodov, pravilno ravnanje s kužnim materialom. Kozmetični izdelki pa morajo imeti ustrezen certifikat in deklaracijo ter datum odprtja in rok uporabnosti.
Vsega tega pa neregistrirani saloni in posameznice, ki nudijo različne kozmetične storitve, nimajo, nekateri se zaradi kratkih tečajev, ki ne zajemajo higieničnih osnov, sploh ne zavedajo, kaj vse bi morali upoštevati in kakšne hude posledice neupoštevanje tovrstnih standardov lahko prinese.
"Če te nekdo nauči, da ni potrebna sterilizacija in dezinfekcija, ter da nisi niti pregledan s strani inšpekcije, boš težko delal prav," opozarja Silič Torkarjeva.
V večini neregistriranih salonov in pri posameznicah, ki nudijo različne kozmetične storitve, je v porastu tudi uporaba neustreznih, celo zdravju škodljivih proizvodov, saj si preko tujih spletnih prodajaln naročajo tudi takšne izdelke, ki v Evropski uniji niso dovoljeni, ker vsebujejo zdravju škodljive kemikalije. A ker so cenejši, mnogi pa se ne zavedajo njihove nevarnosti, so pri tovrstnih "kozmetičarkah" zelo priljubljeni.
Ker pa jih veliko med njimi tudi nestrokovno opravlja svoje kozmetične storitve, to vse skupaj lahko privede do trajnih zdravstvenih težav.
"Mladim puncam, ki želijo obiskovati take tečaje in ne delajo v kozmetičnem salonu, to odsvetujem. Najprej naj se vpišejo na kozmetično šolo – to je osnova. Po nekaj letih dela pa se odločite za dodatna izobraževanja, ne pa obratno," še svetuje Silič Torkarjeva.

Zelo zahteven postopek
Podaljški trepalnic izgledajo nadvse lepo – ko so dobro narejeni. Za kozmetologa je to eden izmed najtežjih postopkov za učenje. Gre skoraj za mikrooperacijo. Stilist s pinceto umetno trepalnico pomoči v lepilo, z drugo pinceto pa razmakne naravne trepalnice, da izolira eno in nanjo prilepi umetno. Na enem očesu tako prilepi med 50 in 150 trepalnic. Uporablja trepalnice različne dolžine, glede na dolžino naravnih trepalnic (na krajše lepi krajše, da jih ne obremeni preveč).
Trajno lahko izgubite svoje trepalnice
Če je umetna trepalnica težja od naravne ali če neizkušena kozmetičarka na eno naravno nalepi več umetnih, lahko naravne trepalnice zaradi preobremenitve izpadejo in se precej razredčijo.
Zaradi obremenitve trepalnic se lasni mešiček, iz katerega raste trepalnica, poškoduje, zato se rast novih trepalnic upočasni ali celo trajno zaustavi, kar pomeni, da za vedno ostanete brez svojih trepalnic.
Trepalnice niso pomembne le zaradi estetskega učinka, temveč predvsem zaradi svoje zaščitne funkcije. "Oči ščitijo pred poškodbami, umazanijo in premočno svetlobo, z utripanjem pa tudi porazdeljujejo solzni film, ki ima tudi sam številne pomembne funkcije. Trepalnice zaustavljajo prašne delce, vodo in znoj, da ne pride v oko, z njihovo pomočjo pa tudi začutimo, da nam prašni delci ali pa manjši insekti ne zaidejo v oko," pojasnjuje Peter Golmajer, dr. med., specialist oftalmolog iz ZD Ljubljana – Vič-Rudnik.
Če že za nekaj časa izgubite trepalnice, je hudo, a če jih izgubite za vedno, boste celo življenje zaradi tega imele težave.
Lepilo je lahko zelo nevarno
Pri podaljševanju trepalnic eno največjih nevarnosti predstavlja lepilo, ki se pri tem uporablja, saj je v njem več kemičnih snovi, ki lahko povzročijo alergično reakcijo, opozarja Golmajer.
"Pravzaprav so vse kemične snovi očem nevarne, saj so oči občutljiv organ in se lahko hitro poškodujejo, vnamejo, vzdražijo in obolijo. A še posebno nevaren je formaldehid, ki je toksičen, alergen, kancerogen in mutagen," je povedal. Najdemo ga predvsem v cenejših različicah lepila, po katerem posegajo predvsem manj strokovno usposobljeni stilisti, ki se niti ne zavedajo vseh posledic varčevanja pri materialu.
Kakovostna lepila, ki formaldehida ne vsebujejo, so dosti dražja, zato ste lahko pri poceni storitvah upravičeno skeptični glede kakovosti lepila.
Tudi če lepilo ne povzroči alergije, lahko vseeno draži oči, ki so same po sebi precej občutljive in se lahko hitro vnamejo ali poškodujejo.
Nekvalificirane kozmetičarke lahko trepalnico nalepijo na veko namesto na naravno trepalnico, kar lahko povzroča draženje ali resne poškodbe.
Poročajo tudi o primerih, ko stranke zaradi preobilice lepila niso mogle odpreti oči, saj so se veke zalepile skupaj.
Pri podaljševanju pa alergije ne izzove samo lepilo, temveč lahko reakcije izzovejo same umetne trepalnice ali pa podložke za oči, ki se uporabljajo med postopkom.
Umetne trepalnice lahko poškodujejo oči
Da je oko eden izmed pomembnejših telesnih organov, ni treba poudarjati, pogosto pa pozabimo, da je tudi eden bolj občutljivih organov. Pozabljamo, da ga dodajanje umetnih, tujih materialov v njegovo bližino lahko precej ogroža.
Podaljšane trepalnice lahko predstavljajo večje tveganje za bakterijske ali glivične okužbe, saj se v njih ujame več umazanije in bakterije, ki nato povzročajo draženje oči ali vnetja. "Vnetje roženice pa v najhujših primerih lahko vodi tudi v trajno izgubo vida," svari Golmajer.
Ne le vnetje, izgubo vida lahko povzročijo tudi poškodbe roženice, če umetne trepalnice pridejo v oko in povzročijo razjede.
Sicer so tovrstne poškodbe zelo redke, toda stalna izguba trepalnic je zelo pogosta.
"Sicer je resnih poškodb zaenkrat dokaj malo, večinoma gre za lažje alergične reakcije ali pa lažja vnetja in draženja očesne veznice. Pričakovati pa je porast teh težav, saj postaja podaljševanje trepalnic vedno bolj modno," opozarja Golmajer.
Bodite pozorni na znake alergije
Podaljšane trepalnice so varne, če postopek s sterilnimi instrumenti v higieničnem okolju opravijo primerno usposobljeni in izkušeni strokovnjaki. A še vedno ni zagotovila, da ne bodo dražile vaših oči ali da ne boste razvili alergije, četudi se pri postopku uporablja preverjene materiale.
"Do alergij lahko pride v vsakem primeru. Stranka lahko razvije alergijo šele po določenem obdobju nošenja trepalnic ali pa takoj po postopku," pojasnjuje Silič Torkarjeva.
Če po postopku čutite kakršen koli neprijeten občutek ali draženje, takoj obiščite zdravnika. Ne čakajte predolgo, ker so oči izredno občutljive in se lahko težave hitro poslabšajo.

Ali so tudi pravilno podaljšane trepalnice na dolgi rok škodljive?
Če je celoten postopek pravilen (pravilna izbira dolžine in debeline trepalnic, reden obisk stranke, pravilna odstranitev trepalnic in pravilna nega doma) do poškodb ne pride, trdi Silič Torkarjeva. Lahko pa pride do poškodb, če si stranka želi predolge in predebele trepalnice, pa je kozmetičarka ne uspe odvrniti od njenih namer, kar je sploh pogosto pri delu na črno, ko se dekleta niti ne zavedajo, kakšno škodo lahko povzročijo z nanosom neprimernih trepalnic.
Pogosto v neprofesionalnih salonih tudi nimajo več vrst trepalnic, kar pa je v profesionalnih salonih nujno, saj imajo stranke različno debele in dolge trepalnice, od tega pa je tudi odvisno, kakšne umetne trepalnice pridejo zanje v poštev. "Profesionalen salon mora imeti celo paleto različnih tipov ter dolžin trepalnic. Isto kot profesionalen frizer, ki tudi nima samo enega odtenka blond barve," se je pošalila Silič Torkarjeva.
Kaj pravijo okulisti?
"Umetnih trepalnic ne svetujem in tudi ne odsvetujem, če je želja in so narejene pri strokovno usposobljeni osebi," meni Maja Novak Brecelj, dr med. spec.oftalmolog.
"V oko lahko pade delček trepalnice, barvila ali lepila in naredi manjšo ali večjo poškodbo, mehanično ranico ali pa kemično abrazijo, s čimer posname roženico. Teža poškodbe je odvisna od tega, kako dolgo je tujek v očesu in ali je na veznici ali na roženici. Mislim pa, da se to veščim in previdnim izvajalcem ne dogaja ali pa zelo redko," je povedala.
Dodala je, da so pred leti v njihovi ambulanti imeli pacientko z večjo površno rano roženice, ki pa se je z ustrezno oskrbo lepo zacelila in na srečo ni bilo trajnih posledic. "Mislim, da če se izkaže na dolgi rok, da umetne trepalnice povzročajo škodo ali vnetje kože veke, se to v kratkem z odstranitvijo trepalnic in s pomočjo izbranega mazila popravi," je dodala.
A kot rečeno, tudi sama poudarja, da izberite osebo, ki je res strokovno usposobljena.
To poudarja tudi Golmajer. "Vsekakor je pomembno, da podaljševanje trepalnic izvaja izučena in izšolana oseba, v dobrih higienskih razmerah in s kvalitetnimi materiali, ki ne dražijo kože ali ostalih očesnih struktur. Zelo moramo bitu tudi pozorni, da ne pride do poškodbe kože veke, očesne veznice ali celo roženice, ki bi lahko vodilo do trajnih okvar vida."
Če se že odločimo za podaljševanje, to prepustimo preverjenim in izšolanim osebam, ki nam bodo znale tudi svetovati in nas podučiti tudi o možnih stranskih pojavih, še svetuje.
Na kaj morate biti pozorni, ko se odločate za podaljške?
Izberite registriran kozmetični salon, ki se ukvarja samo s podaljševanjem trepalnic ali ima strokovnjaka, ki je resnično usposobljen in specializiran za to delo. Pomembno je, da ima stilist opravljen certifikat, ki sicer ni obvezen, a je pri tako zahtevnem in potencialno nevarnem postopku priporočljiv.
Stranka, ki izbira med uradnimi saloni, naj se prepriča o njihovem delu, naj preveri priporočila, pregleda fotografije trepalnic, ki so jih naredili njihovi stilisti. Pomembna pa je tudi cena, priporoča Silič Torkarjeva. "Prepoceni storitev pomeni varčevanje pri materialih, zato bodite previdne. Vseeno gre za vaše oči. Priporočena minimalna cena podaljševanja trepalnic je nekje vsaj 60 evrov, korektura pa vsaj 40 evrov. To je res minimalna cena, kjer so vključeni stroški, material in delo," svetuje.
Oseba, ki izvaja postopek, mora vedeti, kako opraviti čisti postopek – uporablja rokavice in masko, sterilizira pribor, mora preveriti, ali ste imeli kakšne posege na očeh, mora tudi preučiti vaše trepalnice in se šele nato odločiti, kaj bo storila in kaj je za vaše trepalnice primerno.
Prosite, da vam pokažejo izdelke, s katerimi opravljajo postopke, da lahko preverite njihove sestavine.
Prepričajte se, da vsako trepalnico na koncu postopka očistijo, da na njih ne ostane nič lepila. Razmislite tudi, da bi pred postopkom opravili alergijski test. Mnogo ljudi ni alergičnih na lepilo, a se je vseeno dobro prepričati prej.
Pomembno je, da dobite navodila, kako po opravljenem postopku negovati trepalnice. Mnoga dekleta navodil ne dobijo in so zmotno prepričana, da trepalnic sploh ne smejo zmočiti, zato pazijo, da jih varujejo pred vodo – zato se na njih nabira še več umazanije in bakterij, kar pa je zaradi možnosti razvoja okužb lahko zelo nevarno. "Vsak proizvajalec ima drugačne, a v osnovi podobne napotke. Glede na tip lepila se priporoča od treh pa do 48 ur neumivanja trepalnic. Nato pa trepalnice normalno umivate," pojasnjuje Silič Torkarjeva.
Če imate redke trepalnice ali pa nimate časa ali sredstev za redno vzdrževanje podaljšanih, raje dvakrat premislite, preden se odločite zanje. O podaljševanju pa še posebno razmislite tiste, ki spite na trebuhu. V tem primeru povečate obremenitev trepalnic, zato umetne (skupaj z naravnimi) hitreje izpadejo in zaradi obremenitve lahko precej poškodujejo vaše naravne trepalnice. Tistim, ki spite na trebuhu, se torej podaljšane trepalnice ne priporočajo.
Ker so trepalnice na voljo na vsakem koraku, je ključnega pomena previdnost pri izboru specialista, ki ima nujne izkušnje in veščine, da lahko delo opravi varno.
Ne izberite ponudnikov z najnižjimi cenami, vendarle je zdravje vaših oči na prvem mestu.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.