Slovenija

Začenja se sezona alergenega cvetnega prahu ambrozije

Ljubljana, 13. 08. 2021 08.50 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Sončno vreme v tem tednu je ugodno za sproščanje cvetnega prahu v zrak, kar prinaša težave ljudem z alergijami nanj. Še vedno poteka sezona pelina, v nižinah se začenja tudi sezona ambrozije. Pomembno vlogo bodo imele tudi trave in trpotec, vendar bo njihova obremenitev nizka. V zraku bodo večje količine cvetnega prahu kopriv in konopljevk.

Obremenitev zraka s cvetnim prahom ambrozije je zaenkrat še nizka, vendar se bo postopoma povečala do srednje visoke, so zapisali na spletnih straneh Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano (NLZOH). Do srednje visoke se bo povečala obremenitev s cvetnim prahom pelina, ki je lahko ob tleh in v bližini rastlin še štirikrat večja.

Sončno vreme v tem tednu je ugodno za sproščanje cvetnega prahu v zrak, kar prinaša težave ljudem z alergijami nanj.
Sončno vreme v tem tednu je ugodno za sproščanje cvetnega prahu v zrak, kar prinaša težave ljudem z alergijami nanj. FOTO: Dreamstime

Nekoliko večja obremenitev s cvetnim prahom ambrozije bo na območju Lendave, kjer so že izmerili prek 20 zrn v kubičnem metru zraka, obremenitve bodo tu srednje do visoke. V Primorju bodo prisotna zrna trav, pelina, trpotca, metlikovk in prva zrna ambrozije, vendar bo obremenitev s cvetnim prahom v splošnem nizka.

Na Primorskem je koncentracija peloda ambrozije nižja, kot na primer v severovzhodnem delu Slovenije, kjer so obremenitve najvišje in trajajo najdlje časa, je pojasnila Andreja Kofol Seliger iz NLZOH. Ambrozija postaja vse pomembnejši alergen, ker se je v Sloveniji po drugi svetovni vojni močno razširila. Po Sloveniji zadnja leta izvajajo ukrepe za zatiranje širjenja ambrozije, ki vključujejo puljenje pred cvetenjem. Je pa pri tem smiselno uporabiti vsaj zaščitne rokavice.

"Ambrozija je invazivna tujerodna rastlina, njen pelod je tako oblikovan, da dolgo ostaja v zraku in je dobro ploven," je dodala. Zaradi zelo visoke produkcije peloda in dobre plovnosti lahko dosegajo tudi koncentracije visoke vrednosti in tak pelod lahko potuje na krajše oziroma na daljše razdalje, še dodaja Kofol Seligerjeva.

To so alergeni, ki se nahajajo v zraku, zato je skoraj nemogoče, da bi se jim popolnoma izognili, lahko pa uvedemo nekatere ukrepe, ki bodo zmanjšali izpostavljenost. To lahko po njenih navedbah naredimo tako, da "izbiramo čas sprehodov in zunanjih aktivnosti takrat, ko obremenitve niso najvišje". Če gre za bližnji vir ambrozije, so najvišje obremenitve v dopoldanskem času, začne se že po šesti uri zjutraj, in v popoldanskem času, medtem ko se zvečer obremenitev zniža.

Kdor meni, da ima alergijo na cvetni prah ambrozije, je po mnenju Kofol Seligerjeve dobro, da obišče zdravnika za postavitev diagnoze. Prav tako zdravnika lahko obišče, če so simptomi zelo moteči, sicer pa se je priporočljivo izogibati preveliki izpostavljenosti ambroziji. Simptomi alergijskega rintisa so lahko pridruženi tudi pri bolnikih z astmo, takrat pa je, kot pravi Kofol Seligerjeva, "jasno, da je treba obiskati zdravnika". Kot še pišejo na NLZOH, so poleg cvetnega prahu na vseh merilnih postajah zaznali tudi visoke obremenitve s sporami plesni. K visoki obremenitvi pomembno prispevajo žetev, košnja in druga opravila na poljih.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (12)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

crazymoto
13. 08. 2021 17.36
Ja bolj nevarno kot pa neki "kitajski prehlad"...
big brother
13. 08. 2021 13.26
+1
Jz že od marca kiham ko zmešan
Delavec_Slo
13. 08. 2021 13.00
+2
In alergenov imenovanimi politiki!
Aijn Prenn
13. 08. 2021 11.24
+1
Ovce in koze jo rade jedo.
brabusednet
13. 08. 2021 11.17
+3
Sem se pred dnevi z kolesom peljal med Lovrencem na Dravskem polji.Ob kolesarski stezi z leve je velika njiva posajena z oljnimi bučami.Sedaj je Ambrozija prerasla buče,da jih skoraj ni videti.Visoka je več,kot meter in tudi na bankinah ob cesti jo je povsod.To bi morali cestarji njive pa kmetje pokosit preden začne cvetet.
flojdi
13. 08. 2021 15.39
. sj. to je tuja stvar. meni jo je lani uspelo videti marsikje. zdaj je že tu. ravnotako je povsod čedalje več grandulifere- nedotike , pa dresnika. to bi morali pulit , ali pokončat najkasneje pred dozoritvijo semen. meni je nedotiko nekje v gmajni uspelo poruvat , in je ni več. je pa zanimiva .. semena strelja kr neki metrov daleč , v steblu pa ima Ogromno vode ( ki jo odžira domorodnim rastlinam
ervirus
13. 08. 2021 10.39
-7
Maske gor in vse okej
Delavec_Slo
13. 08. 2021 10.08
+6
In pol bo vse kovid ane!
MUNGATUMBA
13. 08. 2021 09.59
+1
In vse to bodo h Kovidu pripisali
zibertmi
13. 08. 2021 09.17
+5
znaki delta virusa ,so rekli pred časom pristojni,ni več izguba vonja in okusa,temveč tudi kihanje.čas bo pokazal kdaj bo alergija izginila
flojdi
13. 08. 2021 15.41
. oh , eni ldje se navadjo komot na čist vse. ne pa vsi.
flojdi
13. 08. 2021 15.42
. eni celo pravijo : se bo treba navadit. sprejemat.posledice. sam preprečit , vzrokov , bohnedej probat