Pri ameriški reviji Shape so oblikovali seznam živil, za katera menijo, da je bolje, če jih ne uživamo. Ne gre le za to, da so živila neprimerna za tiste, ki hujšajo, ampak imajo zelo slabe učinke na zdravje in tako bi se jim morali izogibati vsi.
Prvo živilo na seznamu so riževi vaflji. Ti so včasih veljali za idealno dietno živilo, a pri reviji Shape opozarjajo, da to ni res. Riževi vaflji imajo lahko glikemični indeks tudi 91. Glikemični indeks predstavlja stopnjo, s katero posamezna živila neposredno vplivajo na spremembo ravni krvnega sladkorja v telesu, lestvica pa je oblikovana s stopnjami od 0 do 100. Tako riževi vaflji spadajo med tista živila, ki povišajo sladkor v krvi, to pa je slabo tako za hujšanje kot za zdravje.
Drugo živilo, ki se mu je dobro izogibati, je t. i. brezmaščobni preliv za solato. Pri reviji Shape razlagajo, da so se proizvajalci vmešali v standardno mešanico za solato, torej kis in rastlinsko olje, ter na trg dali solatni preliv, ki nima maščob, ima pa sladkor, koruzni sirup in številne sestavine, ki jih navadni smrtniki niti ne znajo izgovoriti.
Na seznamu je tudi sejtan. Gre za živilo, ki v vegetarijanskih jedeh pogosto nadomešča meso. Za razliko od večine takšnih živil sejtan ne temelji na soji, pač pa je narejen iz pšeničnega glutena. Pšenični gluten je alergen in po navadi ga najdemo le v majhnih količinah v pšeničnih izdelkih. Čeprav ni raziskav, ki bi povezale sejtan z alergijami, pa ga pri reviji Shape zaradi možnosti, da velike količine tega živila sprožijo alergije, odsvetujejo.
Prav tako odsvetujejo uživanje morskega psa. Ta sicer vsebuje podobne ravni omega 3 maščob kot tuna, a hkrati vsebuje trikrat več živega srebra. Uživati ne bi smeli niti rafiniranih žit, v to kategorijo pa pade večina kosmičev, testenin in riževih izdelkov, ki jih najdemo na trgovskih policah. Pri reviji Shape razlagajo, da živila rafinirajo tako, da njihove naravne vlaknine, vitamine in minerale odstranijo.
Seveda se je priporočljivo izogibati tudi sladkim pijačam. Prazna energija (kalorije) namreč redi, posamezniku pa ob tem ne daje občutka sitosti. Pri reviji Shape razlagajo, da preprosti sladkorji nižajo stopnjo dobrega holesterola in povečujejo stopnjo trigliceridov. Pitje sladkih pijač tudi oteži okrevanje telesa po vadbi in povečuje tveganje za nastanek številnih kroničnih bolezni.
Ne priporočajo niti uživanja koruznega zdroba. Pravijo, da mu manjka pomemben del vitaminov ali mineralov. Vsebuje majhno količino vlaknin in nobenih bistvenih maščob. Nima močnega okusa, zato mu pogosto dodajajo maslo ali smetano, kar ustvari kombinacijo preprostih ogljikovih hidratov in nasičenih maščob.
KOMENTARJI (149)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.