Matjaž Škorjanc

Afera Mariposa: iskali so ga tudi Američani, zdaj je zadeva zastarala

08. 01. 2025 09.58

Afera Mariposa je zastarala, piše Večer. Potem ko je ustavno sodišče razveljavilo obsodbo zoper Matjaža Škorjanca, domnevnega avtorja zlonamerne kode, ki je okužila računalnike po vsem svetu, mariborsko sodišče v ponovljenem sojenju dokaznega postopka ni pripeljalo do konca. Škorjancu so že vrnili zaseženo stanovanje, prav tako mu morajo vrniti 25.320 evrov plačane kazni, pripada mu tudi odškodnina. Bo tožil državo?

To pa je podvig: Slovenija v finalu košarkarskega EP

20. 07. 2024 19.52

Odlične novice prihajajo s Poljske. Reprezentanca Slovenije do 20 let se je na evropskem prvenstvu v košarki na Poljskem uvrstila v veliki finale. Slovenija na prvenstvu še ni doživela poraza. Naša reprezentanca je v predtekmovanju premagala Litvo, Islandijo in Črno goro, v osmini finala Severno Makedonijo, v četrtfinalu po pravi drami domačo Poljsko, v polfinalu pa še Belgijo (91:79). Lansko leto so se Slovenci pomerili na EP v Grčiji in zasedli končno enajsto mesto, na Poljskem pa bodo ostali vse do konca turnirja in v žepu že imajo najmanj srebrno medaljo. Za zlato se bodo udarili s Francozi, ki so bili v drugem polfinalu boljši od Grkov (69:57).

ZDA za Slovenca želijo dvojno kazen, ali bo Slovenija pokleknila?

31. 01. 2020 18.00

23. septembra je nemška policija na podlagi tiralice ZDA priprla Matjaža Škorjanca. Ta je v Sloveniji poznan iz afere Mariposa, ko je izdelal program za vdor v informacijski sistem. V domovini je bil obsojen, kazen je odslužil, a ZDA so, ko je odkorakal na prostost, za njim razpisale novo tiralico. Nemški sodni mlini že mesece odločajo, da bi ga izročili ZDA. Zagovorniki vztrajajo, da ti dvakrat za isto kaznivo dejanje ne morejo soditi. Slovenski birokrati pa medlo: to je zadeva med Nemčijo in ZDA.

Računalničar, ki kljub prestani kazni, trepeta pred izročitvijo ZDA

31. 01. 2020 18.00

Matjaž Škorjanc je verjetno najbolj znan računalničar v Sloveniji, ki je bil obsojen, ker je prodajal zlonamerni računalniški program mariposa. Prestal je zaporno kazen štiri leta in deset mesecev. Zdaj sedi v münchenskem zaporu in čaka na morebitno izročitev ZDA.

Nemci po nalogu ZDA prijeli programerja Škorjanca, grozi mu do 50 let zapora

01. 10. 2019 10.20

Nemška zvezna policija je aretirala Matjaža Škorjanca, za katerim so ZDA izdale mednarodni zaporni nalog za izročitev. Programer je obtožen da je bil med letoma 2008 in 2013 kot član kriminalne združbe udeležen v več računalniških goljufijah, v katerih so bile žrtve oškodovane za več milijonov evrov. Grozi mu do 50 let zaporne kazni.

Obtožnice v ZDA proti slovenskima hekerjema: grozi jima do 50 let zapora

09. 06. 2019 11.09

Zvezno sodišče v ameriški prestolnici Washington je ta teden objavilo doslej zapečatene obtožnice proti Američanu, Špancu in dvema Slovencema zaradi kriminalnega združevanja in bančnih ter drugih prevar prek spletnega hekerskega foruma Darkode, ki so ga leta 2015 zaprli.

VIDEO: Ekskluzivni pogovor z delnim lastnikom podjetja NiceHash: Odločno zanikam, da smo sami sebe okradli

08. 12. 2017 06.35

Martin Škorjanc, lastnik družbe H-Bit in delni lastnik podjetja NiceHash, ki je bilo žrtev največjega hekerskega napada pri nas, je ostro zanikal govorice, da je on, njegov sin Matjaž Škerjanc ali kdor koli od zaposlenih vpleten v rop kripto valut. Uporabnike NiceHasha pa je nagovoril direktor družbe Marko Kobal, ki je dejal, da ni znano, ali bodo uporabniki še kdaj videli svoje kriptokovance.

Višje sodišče hekerju Škorjancu naložilo dodatnih 25.000 evrov denarne kazni

05. 02. 2015 15.09

Višje sodišče v Mariboru je presodilo, da sta bili za računalničarja Matjaža Škorjanca in njegovo partnerico izrečeni ustrezni zakonski sankciji. Pritožbam obrambe in tožilstva je pritrdilo le toliko, da mu je v kazen vštelo dva dni pridržanja in mu naložilo dodatnih 25.000 evrov denarne kazni.

FOTO: Hekerju skoraj 5 let zapora, denarna kazen ter odvzem stanovanja in avtomobila

23. 12. 2013 16.17

Mariborsko sodišče je računalničarja Matjaža Škorjanca spoznalo za krivega izdelave zlonamernega računalniškega programa za vdor v informacijske sisteme, pomoči pri nezakonitem početju in pranja denarja.

Štajerski heker se brani s prostosti

28. 06. 2013 14.25

Računalniški heker Matjaž Škorjanc je na nadaljevanje sojenja tokrat prišel kar od doma. Ker mu je bil odpravljen pripor, se lahko zdaj brani s prostosti. Škorjanc se še vedno brani z molkom.

Strog režim za najbolj znanega slovenskega hekerja

27. 05. 2013 14.13

Najbolj znan slovenski heker Matjaž Škorjanc je v priporu že več kot leto in pol. Zanj velja posebej strog režim, saj mu je razen redkih obiskov bližnjih za stekleno pregrado prepovedano vsakršno komuniciranje z zunanjim svetom. Sodišče bo moralo odločati o odpravi pripora.

Na sojenju Iserdu iz afere Mariposa pričal agent FBI

19. 10. 2012 13.18

Na mariborskem okrožnem sodišču se je nadaljevalo sojenje računalničarju Matjažu Škorjancu. Škorjanc naj bi med marcem 2008 in majem 2011 izdeloval program, s katerim je mogoče vdreti v tuj informacijski sistem, in ga prodajal prek spleta.

V ZDA bi mu grozilo 65 let zapora, v Sloveniji šest in pol

23. 08. 2012 17.48

Sodni spisi proti Iserdu, najbrž najbolj znanemu slovenskemu hekerju, obsegajo kar 7000 strani. Obtožujejo ga, da je izdelal program za vdor v informacijski sistem in ga najmanj 233-krat prodal, med drugim španski kriminalni združbi, ki je nato vdirala v računalnike.

Štajerski heker se še ni želel zagovarjati, njegovo nekdanje dekle pa je krivdo zanikalo

06. 08. 2012 08.46

26-letnega računalničarja iz Hotinje vasi obtožnica med drugim bremeni izdelave programa za vdor v informacijski sistem in pranja denarja velike vrednosti. Obtoženec je sicer znan tudi pod vzdevkom Iserdo, na sodišču pa se še ni želel zagovarjati.

Bonton za otroke

11. 03. 2001 00.00

Knjiga mladega avtorja Tomaža Škorjanca Bonton za otroke, ki jo je s posluhom za otroško dušo ilustriral priznani ilustrator Matjaž Schmidt, je namenjena otrokom od petega do dvanajstega leta, prav tako pa tudi staršem in vzgojiteljem. Avtor začne pot skozi svet lepega vedenja s poglavjem Pri mizi. Otroke poskuša na nevsiljiv način seznaniti s pravili lepega obnašanja, pri tem pa predstavi tudi druge kulture in pokaže načine, kako sprejeti tujca v naši deželi. Škorjanc v knjigi otrokom razloži, da bonton ni samo zbirka pravil lepega vedenja, temveč, da je lepo vedenje tudi izraz odnosov med ljudmi, izraz do okolja in narave.