To pa je podvig: Slovenija v finalu košarkarskega EP

Varšava, 20. 07. 2024 19.52 |

Odlične novice prihajajo s Poljske. Reprezentanca Slovenije do 20 let se je na evropskem prvenstvu v košarki na Poljskem uvrstila v veliki finale. Slovenija na prvenstvu še ni doživela poraza. Naša reprezentanca je v predtekmovanju premagala Litvo, Islandijo in Črno goro, v osmini finala Severno Makedonijo, v četrtfinalu po pravi drami domačo Poljsko, v polfinalu pa še Belgijo (91:79). Lansko leto so se Slovenci pomerili na EP v Grčiji in zasedli končno enajsto mesto, na Poljskem pa bodo ostali vse do konca turnirja in v žepu že imajo najmanj srebrno medaljo. Za zlato se bodo udarili s Francozi, ki so bili v drugem polfinalu boljši od Grkov (69:57).

Varovanci trenerja Petra Markovinovića še niso izgubili tekme na EP in so le še korak oddaljeni od ponovitve dosežkov zlate generacije igralcev do 20 let z začetka stoletja. Jaka Lakovič, Matjaž Smodiš, Marko Maravič, Primož Brezec, Sani Bečirović, Boštjan Nachbar, Goran Dragić, Erazem Lorbek, Emir Preldžić, Jaka Klobučar in Gašper Vidmar so bili dvakrat zlati na prvenstvih 2000 na Ohridu in 2004 v Brnu ter bronasti 2006 v Izmirju.

V polfinalu je Slovenija temelje zmage postavila že v prvem polčasu. Uvodno četrtino je dobila s 35:18, pred odmorom pa je imela že 29 točk naskoka.

Urban Klavžar
Urban Klavžar FOTO: Fiba

Urban Klavžar je, kot še poroča STA, dosegel 20 točk (trojke 5:8), 19 jih je dodal Matija Samar, 13 Arne Osojnik, 12 Domen Petrovič in deset Vukašin Todorović ter Sergej Macura. V ekipi so še Jan Zemljič, Nal Belko, Luka Lampret, Gašper Škorjanc, Filip Horvat in Gašper Kočevar.

Slovenija je v skupinskem delu premagala Črno goro (81:61), Litvo (69:62) in Islandijo (98:68), v osmini finala je bila boljša od Severne Makedonije (82:71), v četrtfinalu pa od Poljske s 73:72.

Izid, EP, polfinale:
Slovenija - Belgija 91:79 (35:18, 25:18, 15:18, 16:25)

Seznam reprezentantov:
Filip Horvat (Cedevita Olimpija)
Vukašin Todorović (Cedevita Olimpija )
Luka Lampret (LTH Castings Škofja Lok)
Arne Osojnik (Eastern Michigan Eagles) (ZDA)
Gašper Kočevar (Oldenburg) (NEM)
Matija Samar (Fuenlabrada/La Roda) (ŠPA)
Nal Belko (Šentjur)
Domen Petrovič (GGD Šenčur)
Gašper Škorjanc (Terme Olimia Podčetrtek)
Urban Klavžar (Grupo Alega Cantabria) (ŠPA)
Sergej Macura (Ilirija)
Jan Zemljič (Kansai Helios Domžale)
Selektor: Peter Markovinovič

KOMENTARJI (23)

yanay
21. 07. 2024 13.03
Na Fibini strani sem si ravno odprl tekmo Češka : Litva, ki igrata za 5. mesto!
+1
Se opravičujem, če sem spregledal - kdaj je finale, pa če je prenos kje?
yanay
21. 07. 2024 12.58
Greš na "fiba.basketball/en/events/fiba-u20-eurobasket-2024/games", klikneš na tekmo, ki jo hočeš gledati, odpre se druga stran, desno zgoraj je okence, kamor klikneš in to je povezava do direktnega prenosa. Prenašajo vse tekme, ki se danes še igrajo!
yanay
21. 07. 2024 10.35
+2
Včerajšnja tekma med Francijo in Grčijo je imela dva različna polčasa. V prvem so Francozi deklasirali Grke, v drugem polčasu pa so Grki le dokazali, da niso zastonj prišli v polfinale. V drugem polčasu so nadoknadili 18 točk, žal jim je za še večji približek zmanjkalo koncentracije. Zgrešili so 6 prostih metov in tri zicerje in izgubili so po nepotrebnem nekaj žog. Današnja tekma bo na nož. Naši fantje bodo morali na agresivno francosko obrambo odgovoriti ravno tako agresivno, dobesedno stepsti se bodo morali. Grki so včeraj dokazali ravno to, stepli so se za vsako žogo v drugem polčasu. Naši mladci so dokazali, da lahko igrajo zelo dobro obrambo, proti Francozom bodo morali igrati še boljšo.
borjac
21. 07. 2024 09.59
+13
"To pa je podvig: Slovenija v finalu košarkarskega EP", imamo fantastične mlade igralce, pa se človek vpraša , le kakšni nesposobneži vodijo SKZ, da jim je uspelo uničiti vse te talente , ki so bili do sedaj na vrhu mladinske košarke, totalna nesposobnost diktatorčka Erjavca, popolno pomanjkanje znanja o košarki, podpora nesposobnemu Selektorju Skuliću, uničenje Ženske reprezentance, in plačevanje Grškega trenerja, ki sploh še ni zmagal nobene tekme niti uradne niti neuradne, KZS nima niti centra za spremljanje, podporo , in vzgojo mladih talentov, ki jih kot lahko vidimo imamo ogromno, človek se vpraša , le kako uspe Erjavcu vse to uničiti ?? ali ni v Sloveniji prav nikogar , ki bi mu moral ta nesposobnež, uničevalec Slovenske košarke odgovarjati za svoje delo ??