Na mariborskem okrožnem sodišču se je nadaljevalo sojenje računalničarju Matjažu Škorjancu. Tožilstvo ga med drugim bremeni izdelave programa za vdor v informacijski sistem in pranja denarja velike vrednosti. Danes 26-letni Škorjanc, znan tudi pod vzdevkom Iserdo v aferi Mariposa, na očitke tožilstva odgovarja z molkom, saj mu v priporu še ni uspelo prebrati celotnega kazenskega spisa. Soobtožena Nuša Čoh je ob začetku sodnega procesa zanikala krivdo.
Pričal agent FBI
Kot pričo so danes zaslišali agenta ameriškega Zveznega preiskovalnega urada (FBI). Ta je potrdil, da je Iserdo odgovoren za vdore v milijone računalnikov po vsem svetu. V ZDA so škodo ocenili na 30 milijonov dolarjev.
Pred sodni senat je stopil posebni agent FBI Jeff Collins iz oddelka FBI v Honoluluju, specializiranega za računalniški kriminal. Oktobra 2009 je bil imenovan za koordinatorja preiskave v zadevi Iserdo, v kateri je bilo s pomočjo programske opreme, ki naj bi jo izdelal Škorjanc, v treh mesecih okuženih najmanj 10 milijonov računalnikov v različnih državah, tudi ZDA in Kanadi.
Po besedah Collinsa je FBI dobil prve namige o širjenju škodljive programske opreme oktobra 2008, njihove ugotovitve pa so jih pripeljale do osebe, ki se je na svetovnem spletu predstavljala kot Iserdo. S pomočjo tajnega agenta so se dogovorili za nakup opreme, ki jo je Iserdo odkrito oglaševal kot zelo učinkovit računalniški virus, plačilo pa so nakazali v Slovenijo na ime Nuša Čoh.
Opremo so analizirali in ugotovitve posredovali slovenski policiji. Decembra 2009 so preiskavo nadaljevali ob pomoči kanadskega podjetja Defence Intelligence, ki skrbi za strežnike številnih vladnih in drugih ustanov v Kanadi. Na teh strežnikih naj bi škodljiva programska oprema povzročila največ škode, s tem da so jo tja usmerili iz Španije. Zadevo so takrat poimenovali Mariposa.
FBI je v sodelovanju s špansko policijo ugotovil, da je krivec Florencio Luiz, ki je bil pomemben član Iserdovega skrivnega spletnega foruma Darkcode. Med drugim je za Iserda opravljal prevode v španščino, je sodišču pojasnil Collins.
Po mnenju Collinsa je Iserdo dobro vedel, kakšne so lahko posledice njegovega dela, saj je opremo oglaševal kot škodljivo in nudil pomoč pri njeni uporabi. Kot je dejal, je takšna oprema zelo nevarna, saj se hitro širi, sproti prilagaja in se je zelo težko zaščititi pred njo.
Škorjanc naj bi izdeloval škodljiv računalniški program
Škorjanc naj bi v obdobju med marcem 2008 in majem 2011 izdeloval program, s katerim je mogoče vdreti v tuj informacijski sistem, in ga prodajal prek spleta. Med glavnimi kupci naj bi bila španska kriminalna združba, ki naj bi s programom vdrla v računalnike po vsem svetu.
Po obtožnici naj bi bilo z omenjeno škodljivo kodo okuženih najmanj 23.000 računalnikov. Med drugim naj bi z njeno pomočjo izvedli tudi skupinski napad na kanadsko spletno obrambno mrežo, v katero so bili vključeni strežniki številnih vladnih in drugih ustanov v državi. Škodo, ki je bila s tem povzročena, se ocenjuje na najmanj 3,3 milijona evrov.
Po navedbah iz obtožnice je Škorjanc kodo prodal najmanj 233-krat, denar pa so mu kupci nakazovali na bančni račun takratne partnerice Nuše Čoh. S tem naj bi si prvoobtoženi nezakonito pridobil 115.000 evrov, s čimer si je kupil stanovanje, avto ter drago računalniško in elektronsko opremo.
Afero so kriminalisti razkrili v sodelovanju z ameriškim Zveznim preiskovalnim uradom (FBI).
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.