Na okrožnem sodišču v Mariboru se je začelo sojenje v hekerski aferi Mariposa. Na zatožno klop je skupaj s soobtoženim nekdanjim dekletom sedel 26-letni računalničar iz Hotinje vasi Matjaž Škorjanc, ki ga obtožnica bremeni izdelave zlonamerne kode BF bot za vdor v informacijski sistem, trikratne pomoči pri napadu na informacijski sistem in pranja denarja velike vrednosti.
Danes 26-letni Škorjanc, znan tudi pod vzdevkom Iserdo, naj bi v obdobju med marcem 2008 in majem 2011 izdeloval program, s katerim je mogoče vdreti v tuj informacijski sistem, in ga prodajal prek spleta. Med glavnimi kupci naj bi bila španska kriminalna združba, ki naj bi s programom vdrla v računalnike po vsem svetu in jih združila v omrežje Mariposa (v prevodu metulj). Po obtožnici naj bi bilo z omenjeno škodljivo kodo okuženih najmanj 23.000 računalnikov, med drugim naj bi z njeno pomočjo izvedli tudi skupinski napad na strežnike v Kanadi. Škodo, ki je bila s tem povzročena, ocenjujejo na najmanj 3,3 milijona evrov.
Po navedbah iz obtožnice je Škorjanc kodo prodal najmanj 233-krat, denar pa so mu kupci nakazovali na bančni račun takratne partnerice Nuše Čoh. S tem naj bi si prvoobtoženi nezakonito pridobil 115.000 evrov, s čimer si je kupil stanovanje, avto ter drago računalniško in elektronsko opremo.
26-letno zdravnico Nušo Čoh obtožnica bremeni pomoči pri pranju denarja. To je po navedbah tožilstva počela zavestno, medtem ko je sama danes ponovila, da ni vedela, da gre pri Škorjančevem početju "za kar koli spornega ali škodljivega". S slednjim sta se spoznala leta 2007 med študijem medicine in povedal ji je, da izdeluje računalniške programe. Nakazila na njen in ne njegov račun si je razlagala kot "davčno ugodnejša".
Prvi dan obravnave minil tudi v znamenju postopkovnih vprašanj
Današnji prvi dan glavne obravnave je bilo veliko pozornosti namenjene tudi postopkovnim vprašanjem. Obramba je neuspešno zahtevala zavrnitev obtožnice, saj jo je vložil okrajni in ne okrožni tožilec. Prav tako je zahtevala odpravo pripora in dovoljenje, da dobi Škorjanc vpogled v vso dokazno gradivo. Šele potem se bo Škorjanc tudi sam zagovarjal, obramba pa pravi, da fant "nima nobene zveze" s spornim računalniškim programom.
Tudi odvetnik Čohove Borut Mihurko je prepričan, da je resnica na strani obrambe. "Menim, da je moja klientka danes ustrezno pričala, da ni niti vedela, niti morala vedeti, niti mogla vedeti, da bi bili ti programi lahko kakor koli škodljivi." "Če so ljudje plačevali z različnih koncev sveta, v današnji globalizaciji ni nič posebnega. Da je nekdo z nekim intelektualnim delom v razmeroma kratkem času ustvaril zelo velik dobiček, pa tudi ni nič problematičnega, če vemo, kako sta nastala Facebook, Microsoftov imperij itd.," je dejal.
Naslednja obravnava je napovedana za četrtek, ko naj bi začeli z branjem dokaznih listin. Te obsegajo več kot 6000 strani, poleg tega je veliko gradiva še v elektronski obliki.
Med obtoženimi v zadevi je bila tudi prvoobtoženčeva mati Zdenka Škorjanc, ki jo tožilstvo bremeni pranja denarja. Iz zdravstvenih razlogov je sodišče njen primer izločilo in ji bo sodilo ločeno.
Sicer sta soobtožena Darko Goričanac in Mentor Leniqi kaznivo dejanje napada na informacijski sistem priznala in se pogodila s tožilstvom, prvi za leto in šest mesecev zapora, drugi pa za leto in tri mesece.
KOMENTARJI (41)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.