žrtve nacizma

Poslanci sprejeli novelo zakona proti poveličevanju nacizma in fašizma

19. 12. 2024 16.20

Poslanci so na redni seji državnega zbora z 48 glasovi za in šestimi proti sprejeli novelo zakona o varstvu javnega reda in miru, ki prepoveduje poveličevanje nacizma in fašizma. Za so glasovali v koalicijskih Svobodi, SD in Levici. Proti so bili v opozicijski NSi, poslanci SDS pa so bili med glasovanjem odsotni.

Interpelacija Stojmenove Duh na redni septembrski seji DZ

13. 09. 2024 11.13

Ministrica za digitalno preobrazbo Emilija Stojmenova Duh se bo pred poslanci zagovarjala na redni seji, ki se bo začela 23. septembra, je sklenil kolegij predsednice DZ, ki je določil dnevni red seje. Na njej DZ čaka tudi vrsta zakonskih predlogov, za katere bodo poslanci odločali, ali so primerni za nadaljnjo obravnavo.

Incident v Münchnu poskus terorističnega dejanja

05. 09. 2024 11.06

Incident pri izraelskem konzulatu v Münchnu, v katerem je bil ubit 18-letni avstrijski državljan, nemški organi obravnavajo kot poskus terorističnega napada, sta sporočila policija in tožilstvo. Kancler Olaf Scholz je medtem v odzivu poudaril, da za antisemitizem in islamizem v Nemčiji ni prostora.

Nemčija namerava žrtvam nacizma na Poljskem izplačati odškodnino

02. 07. 2024 17.45

Nemčija namerava izplačati odškodnino približno 40.000 še živečim žrtvam nemške nacistične okupacije Poljske med drugo svetovno vojno, je med obiskom v Varšavi napovedal nemški kancler Olaf Scholz. Poljski premier Donald Tusk je odločitev Nemčije pozdravil in dodal, da bi žrtve odškodnino lahko prejele v prihodnjih mesecih.

Dan spomina na žrtve holokavsta: 'Nedolžni ljudje, ki jih je pokosil srp sovraštva'

27. 01. 2024 13.02

Predsednica republike Nataša Pirc Musar je v poslanici ob mednarodnem dnevu spomina na žrtve holokavsta spomnila na številne spopade, ki divjajo po svetu in v katerih še vedno najbolj trpijo nedolžni ljudje, ki si želijo le miru. Kot je dodala, gre za teptanje človečnosti in grobo ignoranco humanitarnega prava. Ob mednarodnem dnevu spomina na žrtve holokavsta se je predsednik vlade Robert Golob srečal s predsednikom Judovskega kulturnega centra Robertom Waltlom. Srečanje je potekalo v znak spoštovanja do vseh žrtev holokavsta ter kot izraz predanosti ohranjanju spomina na to temno obdobje zgodovine.

Bi se rada Nemčija s podporo Izraelu 'oprala' nacistične preteklosti?

08. 12. 2023 11.44

Želi Nemčija s svojo podporo Izraelu popraviti svojo nacistično preteklost in oprati svojo mednarodno podobo? Vsekakor je to eno izmed vprašanj, ki si ga postavljajo številni, medtem ko nemški kancler Olaf Scholz neustrašno zagovarja Izrael.

Komu zvoni? Strah pred politično desnico in porazi levice

21. 10. 2023 09.03

Zadnja leta naj bi se v Evropi znova spopadali z vzponom desnega populizma. Desni populizem je predstavljen kot tujek, kot nekaj nenaravnega in nesprejemljivega, nekaj, kar ruši obstoječo politično-ekonomsko ureditev. Zmaga Fica na Slovaškem, ponovna zmaga PiS-a na Poljskem (čeprav najverjetneje ne bodo mogli oblikovati vlade) v zadnjem mesecu govorita tej tezi v prid.

Sovražnika si (skoraj vedno) ustvariš sam

15. 10. 2023 15.25

"Hamas je, na moje veliko obžalovanje, ustvaril Izrael." Tako je pred nekaj leti v intervjuju za Wall Street Journal dejal Avner Cohen, izraelski visoki uradnik, ki je več kot 20 let delal v Gazi. Podobno je trdil tudi Yizak Segev, vojaški poveljnik v Gazi v osemdesetih. Cohen je, kot piše Intercept, že v osemdesetih v uradnem poročilu opozoril, da je podpora palestinskim islamistom proti sekularnemu, socialistično usmerjenemu PLO, Palestinski osvobodilni organizaciji in njenemu najvplivnejšemu krilu Fatahu na zasedenih ozemljih slaba zamisel.

Rusija uvedla postopek proti znanemu nevladniku zaradi 'diskreditacije vojske'

21. 03. 2023 20.56

Ruske oblasti so proti Olegu Orlovu, enemu od vodilnih osebnosti nevladne organizacije za človekove pravice Memorial, sprožile kazenski postopek zaradi "diskreditacije ruske vojske", je sporočila organizacija, ki je bila lani med prejemniki Nobelove nagrade za mir.

Nazaj v prihodnost: strojnice 19. stoletja, puške iz '1. vojne', muzejski tank

11. 03. 2023 07.00

V Ukrajini se vse pogosteje pojavljajo 60 let stari predelani oklepniki iz sovjetskih časov, havbice iz druge svetovne vojne, strojnice in puške iz 19. stoletja, tanki, odstranjeni s spomeniških podestov, dostavna vozila z nameščenimi strojnicami, "zvarjeni" kosi odpadnega orožja ... Le redkokateri strokovnjak, še manj pa laična javnost, je pred rusko invazijo pričakoval, da bodo na bojišču grmela 'predpotopna' orožja iz nekih drugih, pozabljenih časov. Meja med zgodovino in sedanjostjo je včasih zabrisana.

Rusi vojno v Ukrajini vidijo kot reprizo druge svetovne vojne

26. 02. 2023 07.00

Medtem ko v Ukrajini divja brutalna vojna po nezakoniti ruski invaziji, pa življenje v Rusiji teče popolnoma normalno, pripoveduje Denis Mancevič. Pokojnine, plače in socialni transferji se kljub sankcijam normalno izplačujejo, rubelj je stabilen. Na ukrajinski fronti v deset tisočih unirajo ruski fantje iz ruralnih in revnih območij, človeško življenje pa v Rusiji še vedno ni prav dosti vredno. Ruska propaganda je dosegla, da Rusi kolektivni Zahod vidijo kot podaljšek nacizma iz druge svetovne vojne. Kako se lahko v takšnih okoliščinah vojna v Ukrajini sploh konča?

Strup v žile, steklo na rane, kemikalije v oči: 'angel smrti' umrl na plaži

08. 02. 2023 08.02

Josef Mengele si je prislužil vzdevek angel smrti, ker je imel moč odločati o tem, kdo bo živel in kdo umrl v koncentracijskem taborišču Auschwitz, zaradi svojih grozljivih poskusov na ujetnikih. A roka pravice ga ni nikoli ujela, tudi po zaslugi vplivnih podpornikov. Umrl je na brazilski plaži veliko bolj mirno kot njegove žrtve.

'Potem so otroški glasovi počasi utihnili, spoznali so, da ne bo nikogar'

27. 01. 2023 13.38

"Najhuje je bilo ponoči. Otroci so jokali, vpili so, ker so bili lačni, ker jih je zeblo, ker so pogrešali svoje matere. Ampak potem so otroški glasovi počasi potihnili, spoznali so, da ne bo nikogar." Tako se obdobja v koncentracijskem taborišču Auschwitz spominja Zdzislawa Wlodarczy. Ko so njeno družino odpeljali v taborišče, je bila stara 11 let.

Vlada 17. maj določila za dan spomina na žrtve komunističnega nasilja

12. 05. 2022 20.37

Vlada je razglasila, da se 17. maj v Sloveniji obeležuje kot nacionalni dan spomina na žrtve komunističnega nasilja. V Levici opozarjajo, da želi vlada s temi potezami stranke desnice "zapletati v večne kulturne boje, ki nimajo nikakršne povezave s težavami današnjega dne". Robert Golob pa je v odzivu na vladno odločitev poudaril pomen resnice.

Kandidatka SD kot najstnica pozirala z nacističnim pozdravom. 'Bila sem žrtev novačenja'

14. 04. 2022 13.38

V uredništvo smo prejeli fotografijo kandidatke SD za poslanko iz najstniških let, na kateri v družbi treh mladeničev pozira z iztegnjeno desno roko. Šlo naj bi za skupino neonacistov, s katerimi je nekoč prijateljevala. Dolesova je potrdila, da je na fotografiji res ona, a je poudarila, da je bila takrat stara 13 let. Kot pravi, je bila kot otrok žrtev novačenja neonacistične skupine. "To kratko obdobje obžalujem, a ga ne morem spremeniti," je dejala.

'Kalkulator smrti': ne vidimo, ne slišimo, samo služimo

30. 01. 2022 08.01

Te dni smo se spomnili 77. obletnice osvoboditve tovarne smrti, uničevalnega taborišča Auschwitz na Poljskem. A sovraštvo ni poteptano, spet se razrašča, zavedati pa se je treba, da je bila pomembna komponenta nacističnega morilskega stroja tudi koristoljubje. Cel spekter ljudi in podjetij je bilo pripravljenih sodelovati z morilskim režimom, odkrito ali se pretvarjati, da ne vedo, kaj se dogaja. To pa je Adolfu Hitlerju omogočilo tudi napredni "informacijski sistem", s katerim je lažje lovil in moril Jude, pa tudi druge, po njegovem življenja nevredne ljudi.

Na Ulici talcev v Ljubljani poškodovali spomenik žrtvam fašizma

08. 09. 2021 10.22

Po poročanju ljubljanske policijske uprave je za zdaj neznani storilec ponoči v središču Ljubljane na spomeniku poškodoval spominsko ploščo in vazo. Policijska preiskava je v teku. Gre za spomenik žrtvam fašizma na Ulici talcev.

Tonin: Dokazujejo, da gredo v svoji brezidejnosti in agresivnosti lahko še nižje. Šarec: Pozni ste

28. 08. 2021 16.51

Predsednik NSi Matej Tonin se je odzval na petkov protest, na katerem so se protestniki ustavili tudi pred sedežem NSi. Poudaril je, da verjame v strpno in spoštljivo politiko, da pa v družbi očitno "vsi ne delimo istih vrednot". Po njegovih navedbah si glasna manjšina domišlja, da predstavlja ljudstvo, ter ne izbira sredstev in načinov. Marjan Šarec, prvak LMŠ, ki so jo protestniki prav tako obiskali, pa pravi, da so sami že pred časom opozorili na krepitev nacizma in fašizma.

Janša: Če se iz zgodovine nismo sposobni ničesar naučiti, bomo obsojeni na ponavljanje

23. 08. 2021 06.39

Premier Janez Janša je ob vseevropskem dnevu spomina na žrtve vseh totalitarnih in avtoritarnih režimov poudaril, da bomo, če se iz zgodovine nismo sposobni ničesar naučiti, obsojeni na ponavljanje. Za doseg narodne sprave pa nas po njegovih besedah čaka še veliko dela. Predsednik DZ Igor Zorčič je medtem dejal, da je vsako poveličevanje nacizma in totalitarnih simbolov izredno nevarno in nedopustno, pa vendar vse bolj pogosto početje. Zato bi moralo biti tudi pri nas kazensko preganjano, se je zavzel.

Ugrabitelj Natasche Kampusch želel, da bi se počutila kot žrtev nacistov

04. 08. 2021 14.42

Moški, ki me je osem let zadrževal v ujetništvu, je želel, da bi se počutila kot žrtev nacizma, je v intervjuju izjavila Natascha Kampusch. "Za jesti mi je dal zelo malo, malo oblačil, poniževal me je, opravljati sem morala težka dela in obril mi je glavo," je 33-letnica življenje v ujetništvu opisala v intervjuju za avstrijsko televizijo ob skorajšnjem izidu druge knjige.

Najdba v Auschwitzu: v dimniku našli predmete, ki bi taboriščnikom lahko služili tudi za pobeg

02. 06. 2020 06.00

Svetovno javnost je osupnilo nedavno odkritje v zloglasnem koncentracijskem taborišču Auschwitz. Pod dimnikom bloka 17 so namreč našli vrsto predmetov, za katere predvidevajo, da so jih tja skrili interniranci. Si pa raziskovalci še niso povsem enotni, čemu so ti služili - za vsakodnevno uporabo, kot sredstvo trgovanja z drugimi ujetniki ali morda celo za pomoč pri pobegu?

75-letnica osvoboditve Mauthausna: najtemnejša plat zgodovine in simbol za grozote nacizma

05. 05. 2020 15.59

V Avstriji so se spomnili 75. obletnice osvoboditve koncentracijskega taborišča Mauthausen blizu Linza. Vidnejši avstrijski politiki so ob obletnici pozvali k boju proti antisemitizmu.

Pahor: Čakajo nas časi preizkušenj, ohraniti moramo vero v človečnost

27. 04. 2020 07.11

"Danes ni vojne. V sedanjih kriznih razmerah ne gre za to, da premagamo drug narod. Danes je mir in gre za to, da sodelujemo z vsemi drugimi narodi. Zmaga bo skupna ali pa je ne bo. Od tega, ali bomo vsi narodi sodelovali, je zelo pomembno, ali bomo svetovni mir ohranili ali ne," je v nagovoru državljanom ob državnem prazniku dejal predsednik Pahor. S predsednikom Zveze združenj borcev za vrednote NOB sta položila venca k spomeniku Osvobodilne fronte v Rožni dolini.

'Nekateri zlorabljajo zgodovinske dogodke za zagotavljanje političnih in osebnih ciljev'

19. 01. 2020 15.05

Pred svetovnim dnevom spomina na žrtve holokavsta so se v Ljubljani spomnili grozot tistega časa in posvarili pred pozabljanjem. Varuh človekovih pravic Peter Svetina je v slavnostnem nagovoru dejal, da si ne more in ne zna predstavljati stisk, ki so jih doživljali preživeli, a da je dolžnost vseh, da se tega ne pozabi.

'Ne smemo igrati bolnika in si hoditi po kurjih očesih'

06. 10. 2019 07.55

"Mi v svetu ne moremo igrati nobene resne vloge, če nismo enotni. Lahko imamo armado, ampak kje in za kaj se bo borila? Naša najmočnejša moč je lahko politična enotnost do ključnih svetovnih problemov. Evropska zveza ima podlago, da bi zastopala neka pravila vladanja in sodelovanja v globaliziranem svetu," o vlogi in moči povezave razmišlja naš sogovornik Lojze Peterle.

'Populizem ni nujno fašizem, je pa na dobri poti'

21. 09. 2019 07.40

"Obkladanje ljudi s fašisti in nacisti, pa tudi s komunisti, je zame nesprejemljivo. To je etiketa, ki se jo nalepi nekomu, ki ga ne maraš," pripoveduje Dušan Nećak, zaslužni profesor s Filozofske fakultete. "Eni pravijo, da se zgodovina ponavlja, drugi pravijo, zgodovina se ponavlja, a kot farsa, tretji pravijo, da se zgodovina nikoli ne ponavlja, sam pa sem mnenja, da se zgodovina ponavlja na ta način, da zaznamo, da smo nekatere stvari, ki se dogajajo danes, že videli v zgodovini."

Zborovanje v Pliberku: antifašisti 'proti nacizmu pod krinko'

18. 05. 2019 12.49

Na Libuškem polju pri Pliberku je ob okrepljenem policijskem nadzoru potekala tradicionalna slovesnost v spomin na hrvaške žrtve povojnih pobojev. Zbralo se je med osem in deset tisoč ljudi, večinoma iz Hrvaške in BiH. V Pliberk so prispeli tudi antifašisti, ki so shod označili za poveličevanje nacizma in ustaštva pod krinko.

Sužnji, sramujte se – besede, namenjene Slovencem

19. 02. 2019 13.35

Kaj pomeni biti zamejski Slovenec? Tudi to, da te, z grenkobo pripoveduje dijakinja Valentina, sredi Gorice žalijo z besedami, kot so sužnji, sramujte se, vrnite se v svojo deželo.

Tajani: Obžalujem, da sem uporabil besede, ki so morda užalile vaše državljane

13. 02. 2019 09.46

Pozivi k odstopu predsednika Evropskega parlamenta Antonia Tajanija zaradi njegovih izjav v Bazovici, zgodovinskega revizionizma in poskusov potvarjanja zgodovine, so vse glasnejši. "Iskreno se opravičujem in obžalujem, da sem uporabil besede, ki so morda užalile vaše državljane in so bile razumljene kot neke vrste ozemeljske zahteve," pa je sebi v bran dejal Tajani.

'Nemška Wehrmacht dekleta na Nizozemskem so vzmetnice za vojake'

17. 05. 2018 06.20

Več kot 70 let po tem, ko je prvič izšel Dnevnik Ane Frank, so strokovnjaki razvozlali dve doslej neberljivi strani zapisa te judovske deklice, žrtve nacizma. Strani je v Amsterdamu predstavila Fundacija Ane Frank, dešifrirali pa so ju z uporabo digitalne fototehnologije. Strani takratne 13-letnice sta vključevali šale in odlomek o spolnosti.