Poslanec Svobode Martin Premk, ki je predstavil stališče predlagatelja in poslanske skupine Svoboda, je poudaril, da želijo s predlogom na zakonski ravni prepovedati poveličevanje nacističnih in fašističnih ideologij. "Letos smo bili namreč priča na ulicah našega glavnega mesta zloveščim prizorom, ki jih poznamo iz zgodovine, pa smo mislili, da jih nikoli več ne bomo videli," je dejal Premk.
Spomnil je na paradiranje zamaskiranih paravojaških skupin po ulicah, ki so pozivale k sovraštvu in nasilju. "Z novelo bi preprečili širjenja sovražnosti in zlorabe zgodovine v politično manipuliranje," je dejal Premk.
Poslanec Svobode je poudaril, da je vsa povojna demokratična Evropa utemeljena na zmagi nad nacizmom in fašizmom. Enačenje teh s komunizmom je "cilj skrajno desnih in neonacističnih skupin", ki želijo s tem zmanjšati zločine omenjenih dveh ideologij.
Poslanec SDS Andrej Hoivik je medtem v predstavitvi stališč poslanskih skupin poudaril, da je predlog novele zakona ideološki in razdvaja državljane. "Pri tem ne bomo sodelovali," je poudaril poslanec. Meni, da bi morali obsoditi "vse tri totalitarne režime", med katere sodi po mnenju stranke SDS tudi komunizem. Pri tem je citiral pokojnega pisatelja Borisa Pahorja, ki je po besedah Hoivika zatrdil, da so bili komunistični napadi hujši od fašizma.
Tudi poslanka NSi Vida Čadonič Špelič meni, da so predlagatelji predloga novele spregledali komunizem. "Ne pozabite, da v Sloveniji živijo ljudje, ki so bili žrtve komunizma," je poudarila ter dodala, da bi moralo biti prepovedano "netiti sovraštvo in ubijati v imenu katerekoli ideologije". "Če bi predlagatelji z zakonom dejansko želeli prepovedati vse zlo, s katerim ima slovenski narod zelo slabe izkušnje, bi torej v zakon vnesli vse tri režime," je poudarila poslanka.
Poslanec SD Damijan Bezjak Zrim je dejal, da so "spomini na zavržne primere izražanja nacizma in fašizma ter poveličevanja nasilja iz letošnje spomladi nekoliko zbledeli, dejstvo pa je, da so tovrstni vzgibi še vedno v naši družbi". Poudaril je, da je "edini potreben odziv nanje ničelna toleranca".
Po besedah poslanke Levice Tatjane Greif je bilo sprejetje predloga zakona nujno. To dokazujejo dogodki v zadnjih mesecih, kot je zbiranje pripadnikov neonacističnih skupin. Meni, da bodo na podlagi predloga zakona takšne situacije lažje sankcionirali. "Besedilo predloga zakona sledi zgodovinskim dejstvom in izsledkom zgodovinske znanosti," je še zatrdila poslanka.
Stranki SDS in NSi sta k predlogu vložili dopolnilo, s katerim sta predlagali, naj med prepovedane ideologije vključijo tudi komunizem. Poslanci so obe dopolnili zavrnili.
Predlog novele zakona o varstvu javnega reda in miru, ki prepoveduje poveličevanja nacizma in fašizma, so v parlamentarno proceduro poleti vložile Svoboda, SD in Levica. Novela med drugim prepoveduje uporabo simbolov nacistične ali fašistične ideologije na javnem kraju. Za kršitelje vpeljuje globo od 500 do 1000 evrov.
KOMENTARJI (546)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.