Šempeter-Vrtojba

Izogibajo se cestninam: omejitev težkih tovornih vozil na območju Krasa
13. 03. 2025 13.33Direkcija za infrastrukturo je naročila izdelavo načrta prometne ureditve, s katerim se omeji tranzit težkih tovornih vozil na območju Krasa. Ukrep se nanaša na cestno povezavo med hitro cesto H4 Razdrto–Vrtojba in avtocesto A3 Gabrk–Fernetiči, kjer se s prometno ureditvijo prepreči odliv tranzitnega tovornega prometa na državne ceste, ki so v upravljanju Direkcije za infrastrukturo. Glavni cilj je izboljšanje prometne varnosti, izboljšanje pretočnosti prometa in zmanjšanje obremenitve okolja ter zaščita državnih cest pred prekomernimi obremenitvami.

V obalno-kraški in goriški regiji znova razglašena velika požarna ogroženost
09. 08. 2024 14.27Uprava RS za zaščito in reševanje je za občine v obalno-kraški in goriški statistični regiji znova razglasila požarno ogroženost, ki bo veljala od sobote do preklica, so sporočili z uprave. Tako bo v naravnem okolju prepovedano kuriti, požigati in odmetavati predmete, ki lahko povzročijo požar. Poostren nadzor bo opravljala tudi Policija.

Takoj po preklicu velike požarne ogroženosti zagorelo pod Nanosom
30. 07. 2024 14.38Z ajdovske občine so sporočili, da se je na na nedostopnem terenu na nanoški planoti vnel manjši požar, ki je zdaj že pod nadzorom. Po do zdaj zbranih podatkih je zgorelo pol hektarja borovega gozda. Tja so nemudoma odhiteli gasilci, na pomoč je prišlo tudi letalo za gašenje iz zraka air tractor. Uprava RS za zaščito in reševanje je sicer pravkar razglasila prenehanje velike požarne ogroženosti v naravnem okolju na Primorskem, se je večina občin odločila, da veljavnost požarne ogroženosti na njihovem območju podaljšajo.

Največ padavin padlo na območju Uršlje gore, poteka sanacija po ujmi
29. 07. 2024 06.05Poplavljeni objekti, odkrite strehe, sproženi zemeljski plazovi, podrta drevesa ... Takšen je izkupiček neurij, ki so v nedeljo popoldan in zvečer udrihala po Sloveniji. Skoraj leto dni od lanske poletne ujme sta tako glavnino fronte prejeli prav območji Črne na Koroškem in Logarska dolina. Večerna nevihtna fronta je medtem divjala na zahodu države, kjer pa sicer po doslej zbranih podatkih ni bila tako huda. Z Goriške sicer poročajo o požaru, ki ga je pod Skalnico zanetil udar strele, a je že pogašen. Gasilci na terenu še vedno sanirajo škodo po neurju, največ padavin je sicer padlo na območju Uršlje gore.

Geološki zavod opozarja na nevarnost zemeljskih plazov
20. 07. 2024 12.41Geološki zavod Slovenije ob napovedi povečanih količin padavin in namočenosti tal opozarja na povečano nevarnost nastanka in ponovne sprožitve zemeljskih plazov. Ta bo veljala tudi za prihodnje dni, ko se bodo padavine umirile. Danes čez dan lahko ponekod na Savinjskem in Koroškem pade okoli 20 litrov padavin na kvadratni meter, lokalno tudi več.

Kakšne so sankcije za vožnjo brez vozovnice in kje je javni prevoz brezplačen?
16. 06. 2024 15.59Je ukrep, po katerem je morala dijakinja drugega letnika gimnazije na sodišče, ker ni plačala vožnje z avtobusom LPP, pretiran? Preverili smo, kako je s sankcijami pri drugih prevoznikih. Družba Arriva je v letu 2023 obravnavala 163 primerov vožnje brez vozovnice, od tega 72 pri mladoletnikih. Primera, ki bi ga obravnavalo sodišče, še niso imeli. Tudi pri Marpromu v vseh letih delovanja niso podali nobenega predloga za postopek na sodišču zaradi vožnje brez vozovnice. Kaj pa mesta, ki ponujajo brezplačen javni prevoz? In zakaj bodo Jesenice že čez nekaj dni ostale brez mestnega avtobusa?

Kdo bo rešitelj Kanina? Ministrstvo prejelo več predlogov investitorjev
14. 05. 2024 16.58Na ministrstvu za infrastrukturo so po besedah ministrice Alenke Bratušek prejeli več predlogov investitorjev za javno-zasebno partnerstvo pri upravljanju smučišča Kanin. Zdaj jih proučujejo na ministrstvu za finance, je Bratušek povedala po seji sveta goriške razvojne regije. Bovški župan Valter Mlekuž vztraja, da je pomoč države nujna.

Občini Šempeter-Vrtojba negativno mnenje računskega sodišča
14. 12. 2023 15.38Računsko sodišče je Občini Šempeter-Vrtojba izdalo negativno mnenje glede poslovanja v letu 2021. Nepravilnosti so med drugim ugotovili na področju priprave in izvajanja proračuna, prodaj nepremičnega premoženja ter nekaterih javnih naročil. V občini so zatrdili, da se bodo priporočil računskega sodišča vsekakor držali.

V Šempetru pri Gorici na trgu na občanko padlo drevo in jo poškodovalo
10. 11. 2023 21.36Malo po 20. uri je na trgu v Šempetru pri Gorici na občanko padlo drevo. Posredovali so gasilci, ki so zavarovali kraj dogodka, kamor so prišli tudi reševalci nujne medicinske pomoči. Poškodovanko so reševalci prepeljali v šempetrsko bolnišnico zaradi hude poškodbe na nogi. Na trgu je bilo v času nesreče okoli 50 ljudi, ki so se pred tem udeležili martinovanja.

Obnoviti bo treba 200 kilometrov namakalnih vodov
04. 10. 2023 16.34V začetku 2024 bo pet občin v Vipavski dolini prevzelo v last namakalni sistem iz zadrževalnika Vogršček. Vendar pa bo okoli 200 kilometrov namakalnih vodov treba temeljito obnoviti, kar se je pokazalo letos, ko so našteli 38 večjih napak na primarnem vodu. Pred obnovo pa bo treba pridobiti tudi soglasja uporabnikov. Ti se bojijo, da bodo po tehnološki posodobitvi morali za uporabo namakalnega sistema plačevati več kot doslej.

Prve grobe ocene po neurjih: prizadetih okoli 10.000 hektarjev kmetijskih površin
26. 07. 2023 13.35Neurja z vetrom in točo, ki so po državi divjala v zadnjih dveh tednih, so po prvih grobih ocenah Kmetijsko gozdarske zbornice (KGZS) povzročila škodo na okoli 10.000 hektarjih kultur, poljščin, sadovnjakov in vinogradov. Velika škoda je po ponedeljkovem neurju tudi na Severnoprimorskem. V zbornici državo pozivajo k hitri pomoči kmetom in sprejemu interventnega zakona za odpravo posledic škode. Premier Robert Golob in kmetijska ministrica Irena Šinko sta se sešla s predstavniki osrednjih kmetijskih organizacij.

Prebivalci Vrtojbe od Kolektorja CPG zahtevajo zaprtje asfaltne baze
27. 06. 2023 16.14Štiri leta pogovorov, prošenj in vprašanj, zdaj pa imajo Vrtojbčani dovolj. Dovolj smradu, dovolj hrupa in dovolj škodljivih izpustov. Zahtevajo popolno zaprtje asfaltne baze na območju Vrtojbe, proti njenemu lastniku, Kolektorju CGP, pa bodo vložili tudi tožbo. Asfaltna baza Vrtojba po mnenju civilne iniciative ne deluje samo na neprimerni lokaciji sredi kraja, temveč tudi brez gradbene in okoljevarstvene dokumentacije. Na inšpekcijo za okolje in prostor so doslej poslali več prijav, obrnili so se tudi že na pristojno ministrstvo, vlado, predsednika države in varuha človekovih pravic, a spremenilo se ni nič.

V Vrtojbi imajo dovolj smradu, hrupa in prahu
03. 06. 2023 18.20Civilna iniciativa Vrtojba je pripravila miren protestni shod, s katerim so opozorili na onesnaževanje in nesprejemljivo bližino asfaltne baze. Nekdanja gramoznica je za okolje moteča zaradi smradu, hrupa in prahu, kar moti tako prebivalce Vrtojbe kot tudi Štandreža na italijanski strani državne meje. Zato si želijo njenega zaprtja.

Namakalni sistem Vogršček zaradi puščanja zaprli po le enem dnevu delovanja
16. 03. 2023 17.22Namakalni sistem iz zadrževalnika Vogršček, ki je začel delovati v ponedeljek, so že v torek zaradi večjega števila ugotovljenih napak ponovno zaprli. Zaradi večje napake na primarnem vodu bi namreč lahko prišlo do prevelikih izgub vode, so pojasnili v družbi Vodovodi in kanalizacija Nova Gorica.

V prvem krogu izvoljenih 165 županov, 47 dvobojev v drugem krogu
21. 11. 2022 06.28V prvem krogu županskih volitev so od 212 občin župane izvolili v 165 občinah, kažejo trenutni delni in neuradni izidi. Pred štirimi leti se je to zgodilo v 156 občinah. Župane za prihodnja štiri leta so v nedeljo dobili tudi v šestih mestnih občinah. V 51 občinah pa novi župani v letošnji volilni tekmi niso imeli protikandidata.

Je novogoriška brezposelnost najnižja doslej?
14. 11. 2022 06.00V tretjem soočenju pred lokalnimi volitvami na 24UR ZVEČER so se pomerili kandidati za župana oz. županjo Nove Gorice – aktualni župan Klemen Miklavič, Samo Turel (Gibanje Svoboda), Tomaž Horvat (SD) in Damjana Pavlica (SDS). Ali se v Novi Gorici kaže trend odseljevanja občanov? Je stopnja brezposelnosti na najnižji ravni? So okoliške občine bolj uspešne pri črpanju sredstev?

Najvišja povprečna plača v Podlehniku, najmanj delovno aktivnih v Kuzmi
20. 10. 2022 06.00Še pred nedeljskim prvim krogom predsedniških volitev se pričenja kampanja pred lokalnimi volitvami, ki bodo v nedeljo, 20. novembra. Novinarji rubrike Dejstva bomo pod drobnogled vzeli kandidate za župane in občinske svete, med seboj primerjali občine, kako se je življenje prebivalcev v tem mandatu izboljšalo oziroma spremenilo, koliko projektov so zaključili in koliko evropskih milijonov pravočasno počrpali. Začenjamo s povprečno plačo, ki je v Sloveniji lani znašala 1.969 evrov bruto.

Velika požarna ogroženost večinoma odpravljena, oživel izvir Rižane
19. 08. 2022 14.24Uprava RS za zaščito in reševanje z današnjim dnem razglaša preklic požarne ogroženosti naravnega okolja, ki je bila razglašena 20. julija. Velika požarna ogroženost še vedno velja v občini Ajdovščina, je zapisano na spletnem portalu vlade. Medtem je po deževju nekaj vode znova priteklo tudi iz naravnega izvira Rižane.

Živo srebro bi lahko doseglo 37 stopinj Celzija, suša se bo stopnjevala
05. 08. 2022 09.17Agencija za okolje opozarja, da bo sredi dneva in popoldne v notranjosti Slovenije in na Primorskem velika toplotna obremenitev. Za Primorsko velja enako tudi v soboto. Tam je sicer razglašena zelo velika požarna ogroženost v naravi, velika nevarnost pa je tudi drugod. Najvišje dnevne temperature bi lahko dosegle 37 stopinj Celzija. V nedeljo bo na Primorskem še vroče, drugod pa naj bi vročina popustila.

Vročina se bo stopnjevala: temperature vse do 38 stopinj Celzija
01. 08. 2022 10.02Po manjši osvežitvi, ki smo je bili deležni v preteklih dneh, se bodo temperature v tem tednu zaradi vročega afriškega zraka znova dvignile, ponekod do 38 stopinj Celzija. Najbolj vroče bo v četrtek in petek, ob koncu tedna pa nas bodo morda spet nekoliko ohladile krajevne plohe in nevihte. Obilnejšega deževja še ni na vidiku, prav tako dolgotrajnejših ohladitev.

Največ dežja na skrajnem jugu države, na goriškem Krasu le nekaj kapelj
26. 07. 2022 07.51Po sončnem in zelo vročem ponedeljku s temperaturami, ki so se na Goriškem in v Vipavski dolini povzpele tudi do 38 stopinj, nam je torek končno prinesel dobrodošlo osvežitev z dežjem. Vendar pa hladna fronta goriškemu Krasu ni prinesla večje količine dežja. Nalivi so se namreč pojavljali nekoliko južneje, in sicer v pasu od Slovenske Istre, čez južni del Notranjske do Kočevske, kjer je ponekod padala tudi toča. Nad Obalo se je sicer razvila močnejša nevihta, ki je tamkajšnjim prebivalcem prinesla ohladitev.

Na požarišču stabilno, na preži ostaja še dobrih 100 gasilcev
25. 07. 2022 06.41Razmere na goriškem Krasu, kjer so se v preteklih dneh borili z največjim požarom v Sloveniji do zdaj, so stabilne. Na požarišču bo ponoči ostalo 139 gasilcev belokranjske gasilske regije, so napovedali v regijskem štabu Civilne zaščite za severno Primorsko. Podobno število naj bi jih bilo tudi v torek čez dan. Takrat so sicer napovedane tudi padavine, vendar se bojijo, da ne bodo prinesle takšnega učinka, kot si želijo. Plohe so namreč napovedane šele ob 12. uri, in ne že zjutraj, padlo pa bo največ od sedem do 15 litrov na kvadratni meter, kar ni veliko.

Ognjeni zublji pogoltnili kočo pri Renčah
23. 07. 2022 11.01V določenih zaselkih na Krasu je ogenj prišel v neposredno bližino objektov, pri čemer je pogorela koča med Renčami in Trsteljem. Po navedbah župana občine Renče - Vogrsko Tarika Žigona je to zaenkrat edina materialna škoda na objektih. Župan upa, da bo pri tem ostalo, a vremenska napoved tudi za danes ni obetavna.

Izdano dvojno rdeče opozorilo: zaradi vročine in požarne ogroženosti
21. 07. 2022 08.51Četrtek smo v večjem delu Slovenije začeli s prijetno svežino, a že kmalu nam bo spet vroče. K nam se namreč širi afriški zrak, ki nam prinaša stopnjevanje vročine. V sredo se je najbolj ogrelo na Goriškem, Tolminskem in v Vipavski dolini, kjer so temperature lokalno presegle 37 stopinj Celzija, danes pa bo tukaj še za stopinjo ali dve bolj vroče. Arso je za petek, soboto in nedeljo povišal stopnjo vremenskega opozorila za visoke temperature za Primorsko na najvišjo – rdečo stopnjo. V soboto bo rdeče opozorilo veljalo tudi za osrednjo in JV Slovenijo.

Vročina se bo stopnjevala, vse kaže na dolgotrajnejši vročinski val
20. 07. 2022 08.05Vse več meteoroloških izračunov kaže na dolgotrajnejši vročinski val. Po nižinah osrednje in vzhodne Slovenije bomo že danes izmerili od 33 do 35, na Goriškem in v Vipavski dolini tudi do 37 stopinj Celzija, v prihodnjih dneh pa se bo vročina še stopnjevala. Najbolj vroč dan v tem tednu bo na Primorskem petek, v preostalem delu Slovenije pa sobota, ko se bo lahko lokalno ogrelo tudi do 40 stopinj, večinoma pa se bodo temperature gibale od 35 do 39 stopinj Celzija.

Za jugozahodni del države razglašena zelo velika požarna ogroženost
20. 07. 2022 07.02Uprava RS za zaščito in reševanje je z današnjim dnem razglasila zelo veliko požarno ogroženost naravnega okolja v občinah Ankaran, Izola, Koper, Piran, Hrpelje-Kozina, Divača, Sežana, Komen, Postojna, Ilirska Bistrica, Pivka, Nova Gorica, Kanal, Brda, Šempeter-Vrtojba, Miren-Kostanjevica, Renče-Vogrsko, Ajdovščina in Vipava.

Razglašena velika požarna ogroženost naravnega okolja
19. 07. 2022 07.57Vlada Republike Slovenije je na območjih izpostave Uprave za zaščito in reševanje Koper, Postojna in Nova Gorica razglasila zelo veliko požarno ogroženost naravnega okolja. Na ostalih območjih države je razglašena velika požarna ogroženost naravnega okolja. Inšpektorat za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami in Policija bosta nad spoštovanjem razglasa izvajala poostren nadzor.

Prenehanje velike požarne ogroženosti v več delih države
08. 07. 2022 15.06V nekaterih delih po Sloveniji je preklicana velika požarna ogroženost naravnega okolja, ki je bila razglašena 1. julija. Gre za nekatere občine na območju izpostav uprave za zaščito in reševanje Nova Gorica in Postojna. V veljavi pa ostaja požarna ogroženost na območju izpostav uprave za zaščito in reševanje Koper.

Nov predlog: 15 pokrajin, poseben status za Ljubljano
06. 07. 2022 14.21Po tem, ko se je strokovna javnost poenotila v pobudi za ustanovitev desetih pokrajin z Ljubljano in Mariborom, ki bi imele poseben status, sedaj državni svet predlaga ustanovitev 15 pokrajin, poseben status pa bi imela samo Ljubljana. Državni svet bo paket treh zakonov za ustanovitev pokrajin vložil v parlamentarno proceduro. Zakonodajno iniciativo je podprlo 28 svetnikov, nihče ni bil proti. Gre za zgodovinski trenutek, je ocenil predsednik republike Borut Pahor, ki se je kot častni gost udeležil seje. Z odločitvijo državni svet zaključuje proces, začet leta 2019, ko je v vnovičnem poskusu ustanovitve pokrajin prevzel vlogo koordinatorja.

Težave z gorivi vse do petka? Golob: To je škandal v vseh pogledih
20. 06. 2022 07.16Polomija s pomanjkanjem goriva na bencinskih servisih se je nadaljevala tudi z začetkom novega tedna. Ob fiasku, ki se je dogajal na bencinskih črpalkah širom Slovenije, se je odzval tudi premier Robert Golob. "To je škandal v vseh pogledih," je komentiral razmere. Petrol je medtem podal pojasnila, zakaj prihaja do težav in zastojev z dobavo goriv na črpalkah. Da na povprečnem prodajnem mestu zaradi visokega povpraševanja novo dobavljeno cisterno izpraznijo tudi v roku treh ur, je dejala predsednica uprave Petrola Nada Drobne Popovič. Težave pa bi se lahko pojavljale vse do petka ali še dlje.