Vročinski val se stopnjuje tudi pri nas. Na Primorskem, predvsem na Goriškem, že skoraj teden dni beležijo okoli in tudi nad 35 stopinj Celzija, v prihodnjih dneh pa se bodo temperature še nekoliko dvignile.
Arso je za petek, soboto in nedeljo povišal stopnjo vremenskega opozorila za visoke temperature za Primorsko na najvišjo, rdečo stopnjo.
V večjem delu preostalega dela Slovenije bomo danes izmerili okoli 35 ali 36 stopinj. Malo manj bodo termometri pokazali na Gorenjskem in Koroškem, kjer proti večeru ni povsem izključena kakšna nevihta. Vrhunec vročinskega vala lahko na Primorskem pričakujemo jutri, drugod pa v soboto, ko se bodo lahko temperature lokalno približale ali pa se ponekod celo dotaknile 40 stopinj Celzija.
Arso je za soboto izdal najvišjo stopnjo opozorila poleg JZ Slovenije tudi za osrednjo in JV Slovenijo. "V Ljubljani še vedno velja, da je julijski vročinski rekord 37,6 stopinje, in v soboto je prav možno, da ga bomo presegli, kot tudi verjetno še v kakšnem drugem kraju po Sloveniji," je povedal Brane Gregorčič, meteorolog z Arsa.
V noči na nedeljo nas bo oplazila vremenska motnja, ki bo v nedeljo prinesla kakšnih 5 stopinj nižje temperature večjemu delu Slovenije, z izjemo Primorske, kjer bo še naprej vroče.
"Osvežitev in verjetno tudi konec vročinskega vala pričakujemo v torek in sredo prihodnji teden, ko bosta naše kraje dosegli dve vremenski motnji in večjemu delu Slovenije prinesli nekaj padavin. Seveda tudi neviht in dežja, ki bi vsaj malce omilil sušo, ki je zdaj že kar zaostrena," je še napovedal Gregorčič.
Težko delo za gasilce na Krasu
Zaradi pomanjkanja padavin, ki pesti predvsem zahodni del države že več mesecev, je nastopila t. i. pozitivna povratna zanka. Močno izsušena tla namreč preprečujejo nastanek večjih padavin, posledično pa so tudi vročinski valovi izrazitejši, kar pa stanje le še dodatno poslabša. Vrtimo se torej v nekakšnem začaranem krogu, ki bo verjetno prekinjen šele septembra ali oktobra, ko bo nastopilo jesensko deževje.
Takšne razmere so katastrofalne za požare na Krasu in gasilce, ki bijejo bitko z ognjenimi zublji. Nekega splošnega močnejšega vetra na tem območju danes po napovedih Gregorčiča ne bo.
"Vemo, da je bil včeraj problem zahodni veter, ki je požar širil iz Italije proti Sloveniji, in podoben veter pričakujemo tudi danes, ampak vmes je bilo kakšnih 18 ur zatišja in upam, da je gasilcem uspelo pogasiti ta žarišča, ki jih lahko veter seveda spet razvname. Jutrišnja šibka burja pa bo pihala v nasprotni smeri, tako da ne bi smela – vsaj ne na tem požarišču – povzročati nekih dodatnih težav. To bo trajalo morda šest ur dopoldne, popoldne pa bo spet zapihal veter z morja proti kopnemu."
Zaradi gostega dima je sicer včeraj temperatura v Biljah v eni uri padla za 4 stopinje Celzija.
Zaradi požara na Krasu je kakovost zraka na goriškem trenutno slabša. Prav tako pa poslabšanje trenutno občutijo tudi na območju Mestne občine Koper, Občine Postojna in Mestne občine Nova Gorica, so sporočili iz kabineta župana Mestne občine Koper. "Ob požaru namreč nastajajo različne škodljive snovi, ki smo jim izpostavljeni z vdihavanjem, zaradi česar obstaja nevarnost poslabšanja zdravstvenega stanja prebivalstva na območju visokih koncentracij delcev v zraku," so zapisali v sporočilu.
Nacionalni inštitut za javno zdravje ob tem ljudem priporoča izogibanje pretiranim fizičnim aktivnostim, ljudem z zdravstvenimi težavami pa svetuje zadrževanje v zaprtih klimatiziranih prostorih.
Za jugozahodni del države razglašena zelo velika požarna ogroženost
Uprava RS za zaščito in reševanje je v sredo razglasila zelo veliko požarno ogroženost naravnega okolja v občinah Ankaran, Izola, Koper, Piran, Hrpelje-Kozina, Divača, Sežana, Komen, Postojna, Ilirska Bistrica, Pivka, Nova Gorica, Kanal, Brda, Šempeter-Vrtojba, Miren-Kostanjevica, Renče-Vogrsko, Ajdovščina in Vipava.
Povsod po državi je v naravnem okolju prepovedano požiganje in odmetavanja gorečih ali drugih predmetov in snovi, ki lahko povzročijo požar. Prepovedano je kuriti, požigati na območjih ob infrastrukturnih objektih, kuriti kresove, izven pozidanih površin izvajati aktivnosti ter uporabljati predmete in naprave, ki lahko povzročijo požar. Prepovedani so tudi ognjemeti.
Inšpektorat RS za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami in Policija nad spoštovanjem razglasa oz. upoštevanjem prepovedi izvajata poostren nadzor.
Trenutno stanje suše po Sloveniji
Zadnji vsaj kolikor toliko namočen mesec v zahodnem in osrednjem delu Slovenije je bil april, na boljšem so bili v severni in vzhodni Sloveniji, kjer je deževalo bolj pogosto. Tam suša ni tako izrazita, je še dejal Gregorčič.
Suša na vodotokih in kmetijska suša sta zdaj najbolj izraziti na Primorskem in ponekod v osrednji Sloveniji, tudi v delu Gorenjske in Notranjske, je še dodal. "Na teh območjih bo nekaj olajšanja prinesel šele prihodnji teden. Nevihte, ki jih pričakujemo v noči s sobote na nedeljo, bodo lahko povzročile kakšno neurje, predvsem na SV Slovenije, bodo pa zaključile to izrazito vročino, ki jo pričakujemo v soboto."
Manjše količine padavin, ki jih bomo deležni v prihodnjem tednu, bodo po besedah hidrologa Andreja Goloba omilile težavo pomanjkanja vode, ne bodo pa povsem rešile težave pomanjkanja podzemnih voda. Za to bi potrebovali več zaporednih padavin, je dejal.
KOMENTARJI (68)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.