Po podatkih Agencije RS za okolje je prehod hladne fronte krajevno prinesel od 30 do 60 milimetrov padavin, največ na območju Uršlje gore. Na tamkajšnji meteorološki postaji je namreč v desetih minutah padlo 31 milimetrov padavin, v pol ure pa kar 76 milimetrov padavin, je dejal Arsov klimatolog Anže Medved. Na spletu so zapisali, da so na koncu zabeležili 94,5 milimetra padavin.
Uršlji gori sledita Slovenj Gradec s 73,5 milimetra ter Gačnik z 69,7 milimetra padavin.
Nedeljske količine padavin na območju Uršlje gore sicer glede na časovni interval niso bile rekordne pri nas. Rekordna količina padavin v desetih minutah je padla 19. maja 2009 na Lisci, ko je v desetminutnem časovnem intervalu padlo 51 milimetrov padavin, rekord za polurno količino padavin pa je bil izmerjen 21. avgusta leta 1988 na meteorološki postaji Kekec nad Novo Gorico, ko je v tem času padlo 84 milimetrov padavin, je še povedal klimatolog.
Za današnji in jutranji dan napovedujejo pretežno jasno vreme, možnost za popoldanske plohe in nevihte pa je majhna. Burja na Primorskem bo do večera postopno oslabela. Najvišje dnevne temperature bodo od 26 do 30, na Primorskem okoli 32 stopinj Celzija.
V sredo bo možnost za popoldanske plohe in nevihte na severu spet malo večja.
150 intervencij, na Goriškem udar strele zanetil požar
Uprava za zaščito in reševanje je v nedeljo popoldne in zvečer zabeležila več kot 150 intervencij na območju regijskih centrov Kranj, Celje, Maribor, Ljubljana, Ptuj, Slovenj Gradec in Trbovlje. Do težav je prišlo tudi na nekaterih cestah, po poročanju Prometno-informacijskega centra je zaradi zemeljskega plazu še vedno zaprta cesta med Litijo in Zagorjem pri Šklendrovcu.
Zvečer se je vremensko dogajanje preselilo na zahod države. Iz občine Nova Gorica poročajo, da je zvečer zaradi udara strele pod Sklanico vzniknil požar, ki pa so ga lokalni gasilci že pogasili.
Prav tako je na Goriškem pustošil tudi močan veter, ki je v občini Šempeter - Vrtojba razkril strešnike na strehi hiše. Ti so nato viseli na pločnik ter s tem predstavljali nevarnost za okolico, poroča Uprava RS za zaščito in reševanje. Posredovali so gasilci, ki so ob tem pregledali tudi sosednjo streho, ki jo je poškodovalo neurje.
Zvečer so večjo količino padavin zabeležili tudi na območju Bilj pri Novi Gorici.
Škoda v Črni na podobnih mestih kot v lanski ujmi
Znova je bilo hudo tudi na območju Črne na Koroškem. Od tam poročajo o zalitih kleteh ter sproženih zemeljskih plazovih, zaradi česar so bili na terenu gasilci iz Črne in Mežice (tam in na območju Koroške je sicer po besedah Medveda padlo bistveno manjša količina padavin). Na območju Črne na Koroškem so zaradi močnih padavin hitro narasli hudourniki in v doline prinesli velike količine materiala, ki je zasul več hiš.
Najhuje je bilo na območju Pristave, kjer je zasulo štiri hiše. V centru Črne je poplavljalo zaradi preobremenjenih kanalizacijskih cevi, prizadeto pa je bilo vnovič tudi območje Spodnjega Javorja, ki je bilo na udaru že v lanskih ujmah. Tam je plaz delno zasul domačina, ki so ga rešili gasilci in ga prepeljali v bolnišnico. Kot smo poročali včeraj, naj njegovo življenje ne bi bilo ogroženo.
Škodo je neurje v Črni po besedah županje Romane Lesjak za Radio Slovenija povzročilo na podobnih mestih kot v lanski ujmi. Zasulo je stanovanjske objekte, tudi novo kegljišče, ki je bilo tik pred odprtjem. Vpoklicali so vse razpoložljive stroje, aktivirali tudi delavce koncesionarje za urejanje reke Meže.
Že v nedeljo so torej na območju odstranjevali nanose hudournikov in črpali meteorne vode iz objektov, danes pa z deli nadaljujejo. Hkrati je v Črno že na poti tudi dodatna odobrena mehanizacija za dela v hudournikih.
Spet je bila na udaru vremenskega dogajanja tudi Logarska dolina, kjer je neurje že prejšnji teden razdejalo območje pod priljubljeno turistično točko slap Rinka. Kot je povedala županja Solčave Katarina Prelesnik, je zasulo strugo in pot pod slapom. K sreči nihče ni bil poškodovan, je pa morala gorska reševalna služba reševati 17 planincev.
Precej padavin je v nedeljo popoldne na Koroškem padlo tudi na območju Slovenj Gradca, kjer so zaradi močnega dežja zalite kleti stanovanjskih hiš. V nedeljo je tam v 44 intervencijah posredovalo 80 gasilcev iz devetih gasilskih društev. "Težave sta povzročala predvsem narasla Selčnica v osrednjem delu in Homšnica v spodnjem delu. Večje ogroženosti objektov ni bilo," je sporočil slovenjgraški podžupan Peter Pungartnik.
V Rečici ob Savinji je veter razkril več streh in podrl nekaj dreves, močan veter pa je pustošil tudi po občini Radeče ter na Vranskem, kjer pa so bili zaradi meteorne vode poplavljeni tudi številni objekti in ceste.
Stanovanjski objekti so zaliti tudi v občini Zagorje ob Savi, prav tako pa od tam poročajo o razkritih strehah ter sproženih zemeljskih plazovih. Na lokalni cesti je veter podrl tudi več dreves.
Ponekod zaradi podrtih dreves in zemeljskih plazov moten promet
Kot so danes sporočili z Direkcije RS za infrastrukturo, so poškodbe na cestni infrastrukturi nastale tudi na odsekih odsek Zagorje-Trbovlje, Trbovlje-Hrastnik in regionalni cesti Sopota-Podkum-Zagorje.
Nanosi iz brežin so na več odsekih zaprli glavno cesto Litija-Zagorje ter prenapolnili lovilno-podajne sisteme, ki preprečujejo zdrse oziroma nanose materiala iz brežin na cesto. Zaradi obremenjenosti lovilnih sistemov preko točke varnosti je cesta med Litijo in Zagorjem ob Savi zaprta za ves promet.
Popolna zapora je predvidena do 10. avgusta. V tem času bodo odstranili ves nakopičen material ter pregledali in po potrebi sanirali celoten lovilno-podajni sistem. Obvoz za osebna vozila poteka po regionalni cesti skozi naselje Vače v Občini Litija, za tovorna vozila pa preko Trojan.
Več intervencij so opravili v Regijskem centru za obveščanje Maribor, kjer so zaradi neurij posredovali v občinah Benedikt, Hoče - Slivnica, Kungota, Lenart, Lovrenc na Pohorju, Oplotnica, Pesnica, Ruše, Slovenska Bistrica, Starše, Sveta Ana, Sveta Trojica in Sveti Jurij v Slovenskih Goricah, Šentilj in v samem Mariboru. Lokalni gasilci so na terenu posredovali zaradi zalitih objektov, odkritih streh, podrtih dreves ter zemeljskih plazov.
Več intervencij so gasilci opravili tudi na območju Celja, kjer je neurje z močnim vetrom in dežjem poplavilo kleti stanovanjskih objektov ter podrlo več dreves, ki so onemogočala prevoznost cest. V Šentjurju in Štorah je medtem veter odkrival tudi strehe. V Žalcu se je zaradi močnega neurja sprožil zemeljski plaz, ki ogroža hišo, podrto drevo pa je oviralo promet.
Na območju Trbovelj je v času neurja padlo več dreves, ki so zaprla tako lokalne kot regionalne ceste. Na terenu so bili tudi delavci Komunalnega podjetja Trbovlje. Na Rudarski cesti v občini Trbovlje pa je močan veter odkril streho na športnem objektu Rudar. Gasilci PGD Trbovlje so okoli 15 kvadratnih metrov objekta začasno prekrili s folijo.
Neurje z močnim vetrom je prizadelo tudi del občine Laško. Tam je podrtih več dreves, ki so onemogočala prevoznost cest in ogrožala objekte. Posredovali so gasilci PGD Laško, Rečica, Sedraž in Šentrupert pri Laškem. V Sevnici in okolici pa je bila zaradi okvare na daljnovodu motena oskrba z električno energijo. Okvaro so odpravili delavci Elektra Celje.
Gasilci PGE Krško so medtem s tehničnim posegom in avto lestvijo prekrili dva objekta. Na Senovem in v okolici pa je bila zaradi okvare na daljnovodu motena oskrba z električno energijo. Okvaro so odpravili delavci Elektra Celje.
V občini Vojnik je meteorna voda poplavila cesto in gospodarsko poslopje.
Neurje pa je doseglo tudi jugovzhod države. V občini Novo mesto je močan veter v naselju Trška Gora poškodoval streho objekta, v občini Črnomelj pa so podrta drevesa promet ustavila na več cestah.
V naselju Perudina so gasilci iz garaže stanovanjske hiše izčrpali meteorno vodo in očistili prostor. V naselju Golek je drevo padlo na električne žice ob stanovanjski hiši. Gasilci so ob pomoči dežurnega delavca elektro podjetja drevo odstranili z žic.
Poleg dela Koroške je v nedeljo največ padavin padlo na območju Zgornjesavinjske doline in ponekod na Štajerskem, med drugim so večje količine padavin namerili na postajah Gačnik, Maribor in Celje.
KOMENTARJI (82)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.