Današnji dan je bil sončen in vroč, najvišje dnevne temperature so se gibale od 30 do 35 stopinj Celzija, a vremenoslovci so že včeraj napovedali, da bodo vročino prekinile nevihte.
In res. Okoli 15. ure je skupek neviht od severa zajel Gorenjsko in se začel pomikati proti osrednji Sloveniji. Nevihte so potovale od severozahoda države prek Gorenjske, Koroške in Štajerske proti vzhodu in jugovzhodu.
Črna na Koroškem spet pod vodo
Med drugim je močno neurje zajelo Občino Črna na Koroškem in po besedah domačinov trajalo dobre pol ure. Posnetki na družbenih omrežjih kažejo poplavljene ulice. Gasilci, ki posredujejo na več lokacijah, imajo polne roke dela zaradi številnih zalitih kleti, sprožilo se je več zemeljskih plazov, poroča center za obveščanje.
Na terenu so gasilci prostovoljnih gasilskih društev Črna in Mežica.
Županja Črne Romana Lesjak je za Radio Slovenija povedala, da je tokrat težave povzročala predvsem voda iz kanalizacije, saj sistem ni prenesel velikih količin padavin. Po njeni oceni je padlo podobno veliko dežja kot pred skoraj natančno enim letom, ko je Črno in druge dele države prizadela katastrofalna ujma.
Škodo je neurje v Črni po besedah županje povzročilo na podobnih mestih kot v lanski ujmi. Zasulo je stanovanjske objekte, tudi novo kegljišče, ki je bilo tik pred odprtjem. Vpoklicali so vse razpoložljive stroje, aktivirali tudi delavce koncesionarja za urejanje reke Meže.
Zvečer je Lesjakova objavila nekaj fotografij in jih opremila z napisom: "Ko nimaš več besed in si žalosten v dno duše."
Gasilci izpod plazu rešili domačina
V Spodnjem Javorju je plaz zasul domačina, ki so ga rešili domači gasilci. Reševalci so ga odpeljali v Splošno bolnišnico Slovenj Gradec, njegovo življenje pa ni ogroženo. Brežino so pred kratkim sanirali, plaz pa je po predvidevanjih utrgalo zgoraj, poroča koroški radio Slovenj Gradec.
Tudi na območju Mestne občine Slovenj Gradec in Občine Mislinja so bile popoldne zaradi močnega deževja zalite številne kleti in dvorišča. Podrto drevje je za dlje časa ustavilo promet na glavni cesti Slovenj Gradec-Mislinja, še kažejo podatki centra za obveščanje.
Spet prizadeta Logarska dolina
Vnovič, le po enem tednu, je bila na udaru vremenskega dogajanja tudi Logarska dolina. Tam je popoldansko neurje vnovič razdejalo območje pod priljubljeno turistično točko slap Rinka. Ujeti so bili tudi nekateri planinci, 17 jih je morala z Okrešlja reševati gorska reševalna služba. Tudi med temi ni bil nihče poškodovan, vsi so že v dolini.
O zalitih objektih, podrtih drevesih in odkritih strehah poročajo tudi iz nekaterih delov severovzhodne Slovenije. Tako so gasilci npr. morali posredovati v Mariboru in okolici, Slovenskih goricah, Slovenski Bistrici, Lovrencu na Pohorju in Oplotnici.
V Rakovcih (Sveti Tomaž) je ob silovitem nalivu padala tudi manjša toča.
Večerne nevihte potujejo proti Novi Gorici
Pozneje se je močnejša nevihtna celica, ki se je počasi pomikala proti jugovzhodu, razvila na Dolenjskem, zahodno od Novega mesta. Drug nevihtni sistem se je medtem pomikal preko Celjske kotline in Zasavja v smeri Posavja, poroča Meteoinfo.
Uprava za zaščito in reševanje je po poročanju Radia Slovenija zabeležila vse skupaj skoraj 160 dogodkov na območju regijskih centrov Kranj, Celje, Maribor, Ljubljana, Ptuj ,Slovenj Gradec in Trbovlje. V dolini Kamniške Bistrice je spet odneslo cesto, zaradi plazu je zaprta cesta Litija-Zagorje.
Okoli 20. ure je ob meji z Italijo, zahodno od Tolmina, nastala močnejša nevihtna celica. Ta je iz Italije najprej zajela območje Julijskih Alp, Posočje in goriško regijo ter se zdaj premika proti osrednji Sloveniji. Radarske meritve kažejo na močne nalive in veliko verjetnost pojava toče, svarijo na Arso.
Najmočnejši sunek vetra na Trojanah
Agencija RS za okolje je sicer danes za večino Slovenije izdala oranžno vremensko opozorilo pred nevihtami, opozarjala je tudi pred točo.
Po pisanju portala Meteoinfo je ponekod na Koroškem na podlagi podatkov s samodejnih vremenskih postaj padlo skoraj 100 litrov dežja na kvadratni meter. Blaž Šter z Agencije RS za okolje je medtem na družbenem omrežju X objavil, da je na Uršlji gori samo v 20 minutah padlo 59 litrov padavin na kvadratni meter. To je po njegovi oceni blizu slovenskega rekorda, ki je s postaje na Lisci. Tam je 19. maja 2009 v 15 minutah padlo 57 litrov dežja.
Najmočnejši sunek vetra so zabeležili na postaji na Trojanah, kar 115 km/h.
Za Primorsko, kjer je zvečer zapihala zmerna burja, pa velja oranžno opozorilo zaradi nevarnosti velike požarne ogroženosti naravnega okolja.
V ponedeljek bo na severu še nekaj spremenljive oblačnosti s kakšno ploho. Drugod bo po večini sončno. Pihal bo veter vzhodnih smeri, na Primorskem burja, ki bo postopno slabela. Najnižje jutranje temperature bodo od 15 do 19, na Primorskem okoli 22, najvišje dnevne od 25 do 29, na Primorskem okoli 32 stopinj Celzija.
V torek in sredo bo pretežno jasno ter postopno spet bolj vroče.
KOMENTARJI (239)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.