Če je bil južnokorejski prebivalec še včeraj star 25 let, jih danes šteje 24. Nekateri še včeraj 25-letniki pa so danes stari celo 'samo' 23 let. To je omogočila sprememba zakona, s katero v tej jugovzhodni azijski državi štejejo leta.
Z današnjim dnem so namreč s 'korejskega štetja starosti' prešli na 'mednarodno uveljavljeno' štetje starosti, kot ga poznamo tudi pri nas. Po prejšnjem sistemu so se leta pripisovala nekoliko drugače.
Otrok, rojen konec decembra, je imel januarja že dve leti
Najbolj opazna razlika je bila ta, da se je štetje let začelo že v času nosečnosti, ko je bila oseba še zarodek. Ko se je otrok rodil, se mu je avtomatsko pripisala starost enega leta. A tudi po rojstvu Južni Korejci niso praznovali rojstnih dni na enak način kot mi. No, vsaj ne vsi.

Po določilu vlade se je vsakemu prebivalcu dodatna starost življenja uradno pripisala ob novem letu. To je pomenilo, da se je otroku, rojenemu zadnjega dne decembra, v prvih dveh dneh življenja pripisalo dve leti.
A spet drugi Južni Korejci so leta šteli drugače – ob rojstvu je bil otrok star nič let, ob začetku vsakega novega leta pa se mu je pripisalo eno leto.
Spremembo v parlamentu pozdravili decembra
Čeprav so nekateri praznovali tudi na datume obletnic svojega rojstva, je v državi zaradi tega nastajala zmeda. V decembru je zato južnokorejski parlament sprejel zakon, s katerim je spremenil metodo štetja let. Sedaj Južnokorejci svoje rojstne dni praznujejo na enak način kot mi – ob rojstvu so stari nič let, starost pa raste ob datumu obletnice njihovega rojstva.

Južnokorejski predsednik Jun Suk-Jeol je spremembo napovedal že med predsedniško kampanjo, saj da je tradicionalno (torej korejsko) štetje starosti ustvarjalo nepotrebne družbene in gospodarske stroške ter nesporazume.
Enak način štetja starosti je v preteklosti veljal tudi v drugih azijskih državah. Japonska je sistem opustila leta 1950, Severna Koreja pa leta 1980.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.