Ankete, ki ocenjujejo izid pred razglasitvijo uradnih rezultatov volitev, dajejo prednost opozicijskemu vodji Benjaminu Natanjahuju, poroča BBC. To bi lahko pomenilo dramatičen povratek Netanjahuja, ki je bil po 12 zaporednih letih na oblasti odstavljen lani.
Že predhodne javnomnenjske raziskave so kazale, da bo relativni zmagovalec Netanjahu, ki je bil na položaju premierja skupno 15 let, najdlje v zgodovini Izraela. 73-letni vodja konservativne stranke Likud uživa veliko podporo kljub sojenju zaradi korupcije. Njegov Likud bi lahko znova postal največja parlamentarna stranka, z zavezniki iz ultraortodoksnih in skrajnih strank pa bo skušal zbrati večino 61 poslancev v 120-članskem parlamentu.
Ob oddaji glasu v Jeruzalemu je Netanjahu danes izrazil upanje, da "bodo dan končali z nasmehom", da pa bodo seveda odločili ljudje. Svoje podpornike je pozval k udeležbi na volitvah, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Premier Lapid, čigar sredinska stranka Ješ Atid v anketah rahlo zaostaja za Likudom, je ob oddaji glasu v predmestju Tel Aviva danes prav tako pozval volivce, naj gredo na volišča in "glasujejo za prihodnost naših otrok in naše države". Vlado sicer vodi šele od junija.
Po podatkih državne volilne komisije je bila dopoldne volilna udeležba najvišja po letu 1999, in sicer 28,4-odstotna. To je za tri odstotne točke višja udeležba kot v dopoldanskem času na zadnjih volitvah marca lani, poroča dpa.
Netanjahu je premiersko mesto junija 2021 prepustil Naftaliju Benetu, ki je skupaj z Lapidom in kopico ideološko izjemno nasprotujočih si strank oblikoval koalicijo 61 poslancev v 120-članskem knesetu.
Leto pozneje je bila ta koalicija po izgubi večine primorana razpustiti parlament in sklicati nove volitve, istočasno pa je vodenje prehodne vlade prevzel dotedanji zunanji minister Jair Lapid.
Lapid si je v kratkem času, ki ga je preživel na čelu vlade, pridobil priljubljenost, a za nov mandat bi morale dobre izide na volitvah zabeležiti predvsem njegove zavezniške stranke. Sedanjo vlado poleg njegove sredinske stranke Ješ Atid sestavlja še sedem strank s celotnega političnega spektra. Prvič je v njej tudi stranka izraelskih Arabcev.
Netanjahu pa se bo za morebitno oblikovanje vlade po volitvah bržkone moral zanašati na podporo najskrajnejših političnih sil, sionistične liste pod vodstvom ultranacionalističnega politika Itamarja Ben-Gvira.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.