Trump je osem dni pred koncem mandata in šest dni po vdoru v Kapitol odpotoval na obisk v Teksas, enega zadnjih na predsedniškem položaju.
Še pred odhodom je odgovarjal na novinarska vprašanja."Kar zadeva moj odpoklic, gre za nadaljevanje največjega lova na čarovnice v zgodovini politike. Smešno je, absolutno smešno. Postopek odstranitve povzroča ogromno ogorčenje, strašno je to, kar počnejo," je dejal Trump.
Spomnimo, da je FBI v ponedeljek izdal opozorilo, da se protrumpovske oborožene skupine pripravljajo na vrsto protestov ob inavguarciji Joeja Bidna. Po navedbah FBI-ja bi protesti lahko vodili do nasilja.
Na to informacijo je Trump odgovoril: "Nočemo popolnoma nobenega nasilja."
Da se v času inavguracije Bidna pripravljajo nemirni izgredi, se je seznanil tudi kongres. Demokrat Conor Lamb je za CNN dejal, da se govori o 4000 oboroženih "domoljubih", ki nameravajo obkrožiti Kapitol in preprečiti vstop demokratom. "Objavili so pravila sodelovanja, kar pomeni, kdaj streljaš in kdaj ne. Torej gre za organizirano skupino, ki ima načrt," je dodal Lamb. Nadaljeval je, da se z uporniki ne bodo pogajali, niti prepirali. "Treba jih je preganjati. Ustaviti jih je treba. Na žalost tukaj mislim tudi na predsednika, ki ga je treba obtožiti in odstraniti s položaja."
V Washingtonu se zaostrujejo varnostni ukrepi, zvezni, državni in lokalni organi pregona se pripravljajo na možnost večjega nasilja. Županja Washington DC-ja Miruel Bowser je Američane pozvala, nas se ne udeležijo Bidnove predsedniške inavguracije, saj jo je zaskrbelo zaradi preteklih nasilnih izgredov v Kapitolu."Če me za kaj skrbi, me skrbi za našo demokracijo. Kajti v naši državi imamo določene frakcije, ki so oborožene in nevarne," je še dodala. Javnost je pozvala, naj slovesnost spremljajo virtualno, po videoprenosih.
Na vprašanje, ali naj Biden glede na informacije, ki so jih prejele varnostne sile, še vedno izvede tradicionalno inavguracijo na prostem, je Lamb dejal, da če bo Biden želel slediti tradiciji, mu bo stal ob strani.
Trump je v pogovoru z novinarji komentiral tudi svoj govor na protestu 6. januarja v Washingtonu, po katerem so se njegovi oboževalci podali na Kapitol, češ da je bil "povsem primeren". "Ta govor smo analizirali, ljudje mislijo, da je bilo to, kar sem rekel, povsem primerno," je dejal novinarjem. Dodal je, da "se je treba vedno izogibati nasilju". V njegovem stilu je Trump skušal krivdo preusmeriti na demokrate in oprati svoje ime pri spodbujanju nasilnega vedenja.
Demokrate je obtožil, da njihova vložitev predloga ustavne obtožbe proti njemu, bi lahko izzvala nasilne odzive. "Nancy Pelosi in Chuck Schumer gresta po tej poti. Mislim, da povzročata izjemno nevarnost za našo državo in povzročata ogromno jezo. Nočem nasilja." Podobno je dejal, da odločitve Twitterja, Facebooka in drugih platform, da blokirajo njegove račune, povzročajo bes njegovih privržencev.
Medtem je Reuters poročal, da je po besedah republikanskega kongresnika Kevina McCarthyjaTrump priznal, da nosi "določeno odgovornost" za vdor v Kapitol in nasilne izgrede, ki so se zgodili prejšnji teden. Mc Carthy, ki sicer za nasilje krivi Trumpa, saj znotraj republikancev prihaja do razhajanja mnenj glede nasilnih izgredov v Kapitolu, je razkril podrobnosti telefonskega pogovora s Trumpom, ki sta ga opravila med dvournim virtualnim sestankom z republikanci."Osebno sem ga vprašal, ali je odgovoren za to, kar se je zgodilo, in ali se zaradi tega slabo počuti. Rekel mi je, da nosi nekaj odgovornosti za to, kar se je zgodilo."
Trump je izgrednike najprej označil za "zelo izjemne" ljudi, napadov na kongres ni želel obsoditi in vseskozi je ponavljal, da so se dogajale goljufije pri štetju glasov na volitvah. Dan kasneje je nasilje označil za "gnusni napad" in se zavezal, da bo zagotovil nemoten prenos oblasti, čeprav volilnega poraza ni priznal.
Kongresnik slovenskega rodu Gosar pod udarom zaradi vzpodbujanja k nasilju
Republikanski kongresnik slovenskega rodu iz Arizone Paul Gosar je uvrščen med republikance, ki so s svojim obnašanjem prispevali k napadu na kongres prejšnjo sredo, zaradi česar del njegove družine spet zahteva, naj se ga odstrani iz kongresa. Gosar je eden najbolj odločnih podpornikov predsednika ZDA Trumpa in njegove politike. Pred sredinim napadom na kongres, v katerem je umrlo pet ljudi, je Gosar pozival Trumpove podpornike, naj 6. januarja pridejo v Washington branit ustavo in Belo hišo.
Gosar je potem med formalnim potrjevanjem zmage Bidna na predsedniških volitvah 3. novembra vložil ugovor na izid predsedniških volitev v Arizoni skupaj s teksaškim senatorjem Tedom Cruzom. Med razpravo o ugovoru, ki je bil kasneje poražen, so v kongres vdrli Trumpovi privrženci. Gosarja so skupaj z drugimi člani kongresa umaknili na varno v podzemni bunker, kjer je spet z nekaterimi drugimi republikanskimi kolegi zavračal uporabo mask proti koronavirusu.
Demokrati so skušali republikanskim kolegom razdeliti maske z opozorili, da je gneča v bunkerju v času pandemije koronavirusa izjemno nevarna. Gosar je ostal brez maske, do torka pa so okužbo s koronavirusom prijavili že trije demokratski člani kongresa. Demokratka Bonnie Watson Coleman iz New Jerseyja, demokratka Pramila Jayapal iz države Washington in demokrat iz Illinoisa Brad Schneider so prepričani, da so se okužili med sredinim divjanjem najverjetneje v bunkerju.
Demokrati so sedaj pripravili resolucijo za sprožitev preiskave obnašanja republikanskih kolegov, ki po zgledu predsednika ZDA iz političnih razlogov zavračajo maske in ogrožajo varnost kolegov. Gosar je med njimi kot tudi med tistimi, ki bodo verjetno pod preiskavo zaradi vzpodbujanja k nasilni vstaji proti vladi. Resolucija za odstavitev upornih članov kongresa ima že 50 podpisnikov. Odstavitev svojega brata so v pogovoru za časopis Arizona Republic zahtevali Jennifer, Tim in David Gosar. To je že tretjič v treh letih, da bratje in sestre poslanca, ki ga je slovenski predsednik Borut Pahor leta 2019 odlikoval z zlatim redom za zasluge, javno kritizirajo. Gosar je tudi vodja poslanske skupine prijateljev Slovenije v predstavniškem domu kongresa.
"Vemo, da je skrajnež, in to jemljemo zelo resno. Brat nenehno širi dezinformacije in zelo smo začudeni, da doslej še ni bilo nobenih posledic. To, kar se je dogajalo v sredo, bi morala biti kaplja čez rob," je dejala Jennifer Gosar.
"To, kar se je zgodilo v kongresu, je izdaja. Če si to ne zasluži izključitve iz kongresa, kaj si potem zasluži?" je dejal Tim Gosar, ki je z bratom in sestro naslovil pisno zahtevo po izključitvi brata iz kongresa demokratskemu kongresniku iz Arizone Raulu Grijalvi.
Ta je odgovoril, da je trenutno osredotočen na odstranitev Trumpa s položaja, vendar dodal, da tistih članov kongresa, ki so imeli vlogo pri promociji neutemeljene zarote o volitvah, kar je privedlo do napada na kongres, ne smejo spregledati. Zagotovil je, da bodo take preiskali in tudi izključili, če se jim dokaže krivda.
Pompeo odpovedal zadnji obisk v tujini
Ameriški državni sekretar Mike Pompeo je v torek odpovedal svoj zadnji obisk v tujini, ki bi ga moral imeti ta teden v Belgiji. Pompeo, ki je Trumpu eden najbolj zvestih ministrov, se je uradno za odpoved obiska odločil, da bi sodeloval pri "gladki in urejeni tranziciji" z ekipo novoizvoljenega demokratskega predsednika ZDA Joeja Bidna, so sporočili iz State Departmenta.
Pompeo bi se moral v sredo in četrtek v Bruslju sestati z belgijsko kolegico Sophie Wilmes in generalnim sekretarjem Nata Jensom Stoltenbergom, da bi "potrdil trajen pomen transatlantskega partnerstva". Ta njegov zadnji obisk v tujini so sicer napovedali v ponedeljek, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Vendar pa bi obisk sovpadal z verjetnim sredinim glasovanjem v predstavniškem domu ameriškega kongresa o potrditvi ustavne obtožbe, ki so jo demokrati vložili proti Trumpu zaradi vzpodbujanja k vstaji proti ameriški vladi po nasilnem vdoru Trumpovih privržencev v poslopje kongresa minuli teden.
Predstavniški dom pa je v torek razpravljal o resoluciji s pozivom podpredsedniku ZDA Miku Penceu in članom vlade k sprožitvi 25. amandmaja k ameriški ustavi, ki omogoča odstavitev predsednika države, če ni sposoben opravljati svojih dolžnosti.
Pompeo, ki je po novembrskih volitvah menil, da bo Trump na položaju ostal drugi mandat, je vdor v Kapitol obsodil, a Trumpa podpira še naprej.
Trump bo prvi predsednik ZDA v zgodovini z dvema ustavnima obtožbama
Prvo ustavno obtožbo so demokrati vložili leta 2019 zaradi pritiska na Ukrajino, da mu s preiskavo Josepha Bidna pomaga na volitvah leta 2020. Republikanska večina je nato Trumpa lani oprostila in ostal je na položaju.
Druga ustavna obtožba je posledica Trumpovega spodbujanja podpornikov za napad na ameriški kongres, kjer so v sredo formalno potrjevali Bidnovo volilno zmago. Njen namen je Trumpu preprečiti ponovno kandidaturo za predsednika ali katerikoli izvoljeni položaj.
Pence prvič po vdoru v kongres na pogovoru s Trumpom
Ameriški predsednik Donald Trump in podpredsednik Mike Pence sta se v ponedeljek sešla na prvih pogovorih po vdoru Trumpovih podpornikov v kongres in se zavzela za nadaljevanje dela v imenu države do konca mandata. S tem sta po poročanju tujih tiskovnih agencij dala vedeti, da sta ob prizadevanjih demokratov za odstavitev Trumpa na isti strani.
Sestanek v Ovalni pisarni Bele hiše, ki ga je eden od uradnikov opisal kot dobre pogovore, je potekal pred kritičnim 48-urnim obdobjem, ko je bil Mike Pence pod pritiskom, naj odstavi Donalda Trumpa po 25. amandmaju k ameriški ustavi.
Po navedbah neimenovanega uradnika v Beli hiši, na katerega se sklicuje francoska tiskovna agencija AFP, sta Trump in Pence v ponedeljek znova poudarila, da tisti, ki so prejšnji teden vdrli v kongres, ne predstavljajo gibanja Najprej Amerika, ki ga podpira 75 milijonov Američanov. Zavzela sta se tudi za nadaljevanje dela v imenu države do konca mandata.
KOMENTARJI (138)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.