Predsednica predstavniškega doma ameriškega kongresa Nancy Pelosi je v nedeljo sporočila, da bodo v ponedeljek najprej skušali sprejeti resolucijo s pozivom podpredsedniku ZDA Mikeu Penceu in članom vlade, naj predsednika Donalda Trumpa s položaja odstavijo po 25. amandmaju k ameriški ustavi.
Demokratska večina predstavniškega doma kongresa je na parlamentarnem zasedanju najprej hotela po hitrem postopku glasovati o resoluciji, ki bi Pencea in kabinet pozvala k odstavitvi Turmpa po ustavnem amandmaju, ki to omogoča, če predsednika razglasijo za opravilno nesposobnega. Republikanci so to blokirali in demokrati so nemudoma vložili že pripravljeno ustavno obtožbo, ki zajema le eno točko kaznivega dejanja vzpodbujanja k vstaji proti ameriški vladi.
Demokrati bodo dali v torek ponovno na glasovanje resolucijo s pozivom Penceu in kabinetu, naj sprožijo 25. amandma in to po rednem postopku. Republikanska manjšina tega ne bo mogla več blokirati in resolucija bo sprejeta. Pence in ministri Trumpove vlade bodo nato dobili še en dan časa za ukrepanje, za kar ne kažejo nobene volje. Demokrati naj bi potem v sredo dali na glasovanje potrditev ustavne obtožbe.
Namen ustavne obtožbe ni več odstavitev Trumpa, temveč da se mu prepreči ponovna kandidatura za predsednika ali katerikoli izvoljeni položaj. V primeru, da bo ustavna obtožba v senatu potrjena, za to je potrebna dvotretjinska večina, bo senat glasoval za prepoved Trumpovih političnih kandidatur. Za uspeh te pobude je potem potrebna navadna večina senata.
Politico medtem že poroča, da so si predsednica Pelosijeva in predstavniki demokratov v parlamentu že zagotovili dovolj glasov za ustavno obtožbo proti Trumpu. Do sedaj je predlog obtožnice podpisalo 218 demokratov, kar je eden več od potrebnih 217 glasov za sprejetje ukrepa.
"Za zaščito naše ustave in demokracije bomo hitro ukrepali, ker ta predsednik zanju predstavlja neposredno grožnjo. Strahotnost tega napada na našo demokracijo narašča skupaj z nujno potrebo po ukrepanju," je sporočila Pelosijeva. Član predstavniškega doma David Cicilline je za CNN dejal, da "je treba predsednika nemudoma odstaviti" in opozoril, da dokler ostaja na položaju, predstavlja "očitno nevarnost".
Druga ustavna obtožba za Trumpa
Trump bo postal prvi predsednik ZDA v zgodovini z dvema ustavnima obtožbama, kar mu je uspelo doseči v le enem štiriletnem mandatu. Prvo ustavno obtožbo so demokrati vložili leta 2019 zaradi pritiska na Ukrajino, da mu s preiskavo Josepha Bidna pomaga na volitvah leta 2020. Republikanska večina je nato Trumpa lani oprostila in ostal je na položaju.
Druga ustavna obtožba je posledica Trumpovega vzpodbujanja podpornikov za napad na ameriški kongres, kjer so v sredo formalno potrjevali Bidnovo volilno zmago. Podlaga so Trumpove lažnive izjave glede izida volitev 3. novembra in vzpodbujanje podpornikov k pohodu na kongres 6. januarja, ko je množica potem vdrla v palačo, pri čemer je umrlo pet oseb. Ustavna obtožba med drugim navaja Trumpove pritiske na volilne uradnike Georgie, naj mu najdejo dovolj glasov za zmago, ter številna druga dejanja v dveh mesecih po volitvah, s katerimi je milijone Američanov prepričal, da so bile volitve prevara.
"Trump je z vsemi temi dejanji resno ogrozil varnost ZDA in vladnih institucij. Ogrožal je celovitost demokratičnega sistema in oviral miren prehod oblasti. S tem je izgubil vso zaupanje," med drugim piše v ustavni obtožbi, ki so jo sestavili demokratski kongresniki David Cicilline z Rhode Islanda, Ted Lieu iz Kalifornije, Jamie Raskin iz Marylanda in Jerry Nadler iz New Yorka.
Demokrati ustavne obtožbe ne bodo nemudoma posredovali v senat, ker tako ali tako ni časa za sodni proces in odločitev o morebitni odstavitvi Trumpa, ki 20. januarja zapušča položaj zaradi izteka mandata. Malce bodo počakali, da prevzamejo večino v senatu in da se ustoliči Bidnova vlada.
Pelosijeva skupaj z demokrati vztraja, da mora Trump takoj oditi s položaja, temu mnenju pa se je pridružilo tudi nekaj republikanskih članov kongresa. Senator Pat Toomey iz Pensilvanije in kolegica z Aljaske sta to že javno povedala. Toomey sicer dvomi, da bo ustavna obtožba končana, preden Trump odide s položaja, vendar gre za prihodnost. "Mislim, da se je predsednik s svojimi dejanji diskvalificiral za kakršenkoli javni položaj kadarkoli v prihodnosti," je dejal Toomey.
Trump ima še vedno podpornike in senator Marco Rubio s Floride, ki je po sredinem divjanju Trumpove podpornike obvestil, da jih je "nekdo" dva mesec zavajal, je potarnal, da bi morali demokrati zdaj poskrbeti za poenotenje države. "Namesto da bi stopili skupaj, zdaj demokrati govorijo o takih smešnih zadevah, kot je ustavna obtožba predsednika nekaj dni pred iztekom njegovega mandata," je dejal Rubio.
Diplomati: Napad na kongres lahko močno škodi ameriški verodostojnosti
Medtem so ameriški diplomati v nedeljo razposlali dve okrožnici z obsodbo predsednika Trumpa zaradi spodbujanja napada na kongres in pozivom vladi, naj podpre zakonita prizadevanja za predčasno odstranitev predsednika s položaja. Karierni uslužbenci State Departmenta menijo, da lahko napad na kongres močno škodi ameriški verodostojnosti pri promociji in obrambi demokratičnih vrednot na tujem.
Svojega šefa, državnega sekretarja Mika Pompea, pozivajo, naj podpre vsakršno zakonito prizadevanje podpredsednika ZDA Mika Pencea in drugih članov kabineta za zaščito države, vključno z možnostjo uporabe 25. amandmaja k ustavi, ki omogoča odstavitev predsednika ZDA.
Okrožnici sta bili razposlani po tako imenovanem kanalu za izražanje nestrinjanja, ki se običajno uporablja za izražanje nasprotovanj določenim političnim odločitvam. Takšnega izraza proti predsedniku doslej še ni bilo. Zvest podpornik Trumpa Pompeo je v sredo obsodil napad na kongres, vendar predsednika ni omenjal. Največ časa je porabil za zavračanje kritik iz tujine in trditve, da je vse v redu in da so ZDA ohranile svojo moralno prižnico za preostali svet.
Ena od okrožnic ameriških diplomatov poudarja, da mora State Department, torej Pompeo, izrecno obsoditi Trumpovo vlogo v nasilnem napadu na kongres. V obsodbah napada nikakor ne bi smeli uporabiti Trumpovih besed, ker predsednik glede tega nima nobene kredibilnosti, menijo diplomati.
"Tako kot mi rutinsko obsojamo tuje voditelje, ki uporabljajo nasilje in zastraševanje za vpletanje v mirne demokratične procese in sprevračajo voljo volivcev, bi morale javne izjave State Departmenta v tem primeru omeniti Trumpa. Kritičnega pomena je, da svetu sporočimo, da v našem sistemu ni nihče – niti predsednik – nad zakonom ali imun pred javno kritiko," pišejo diplomati ZDA.
KOMENTARJI (723)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.