Nemčija je ta teden zaradi morebitne nevarnosti za rastline in živali prepovedala uporabo in prodajo gensko spremenjene koruze MON810 ameriškega podjetja Monsanto, ki je edina vrsta gensko spremenjene koruze, katere komercialna uporaba je dovoljena v EU. Monsanto se je odzval zelo kritično, Evropska komisija pa bo odločitev Nemčije preučila.
"Prišla sem do sklepa, da obstajajo upravičeni razlogi za domnevo, da predstavlja gensko spremenjena koruza MON810 nevarnost za okolje," je odločitev pospremila nemška kmetijska ministrica Ilse Aigner in pri tem zatrdila, da ne gre za načelno odločitev, ampak za enkraten primer. Pri tem je poudarila, da želi spodbujati nadaljnje raziskave gensko spremenjenih organizmov (GSO).
Monsanto je nemško prepoved že ostro kritiziral in jo označil za nerazumljivo. "MON810 je varna za zdravje ljudi in živali ter za okolje. To dokazuje prevladujoče število znanstvenih raziskav," so poudarili in pri tem dodali, da je ta vrsta GSO v Evropski uniji dovoljena. "Začasna odprava tega dovoljenja s strani ene od držav članic skozi uporabo t.i. zaščitne klavzule zahteva nova znanstvena dognanja, s katerimi se pod vprašaj postavi varnost nekega gensko spremenjenega organizma," so poudarili in zatrdili, da v tem primeru ni tako.
"Prepričani smo, da razlogi, ki jih je podala ministrica Aignerjeva, niso zadostni za to, da se pod vprašaj postavi varnost proizvoda. Zaradi tega ne upravičujejo prepovedi," so sporočili iz ameriškega biotehnološkega giganta.
Obenem so poudarili, da so pristojni organi povsod po svetu – v EU, ZDA, Kanadi in na Japonskem ter tudi nemški zvezni urad za varstvo potrošnikov in varno hrano (BVL) – vedno znova potrdili varnost MON810, kar potrjuje tudi dejstvo, da njena uporaba narašča.
V Monsantu so napovedali tudi, da bodo počakali na končno odločitev BVL in nato preučili vse možnosti za pravne korake proti prepovedi, s katerimi bi dosegli, da bi nemški kmetje tudi v letošnji sezoni sejanja lahko uporabili MON810.
Zaradi odločitve Aignerjeve grozi tudi spor znotraj koalicije. Medtem ko socialdemokrati (SPD) in Krščansko-socialna unija (CSU), katere članica je tudi Aignerjeva, zagovarjajo prepoved, pa ji nasprotujejo v Krščansko-demokratski uniji (CDU).
Prepoved pričakovano podpirajo okoljevarstvene organizacije, proti pa so predstavniki kmetov. Proti uporabi MON810 so predvsem na Bavarskem, od koder prihaja CSU, zato so mnogi mnenja, da je Aignerjeva podlegla pritiskom iz največje zvezne dežele. Sama vztraja, da njena odločitev ni politična, saj so na Bavarskem zahtevali celo prepoved testiranj MON810.
Evropska komisija je medtem napovedala, da bo odločitev Nemčije prepovedala. MON810 je sicer edina dovoljena vrsta gensko spremenjene koruze v EU, vendar pa je njena uporaba prepovedana v Franciji, Grčiji, Avstriji, Luksemburgu, na Madžarskem in sedaj še v Nemčiji. Vprašanje pa je, kako hitro namerava Bruselj ukrepati.
Ko je komisija pozvala k razveljavitvi prepovedi uporabe in prodaje gensko spremenjene koruze v Avstriji in na Madžarskem, je to večina članic v Svetu EU na marčnem zasedanju okoljskih ministrov zavrnila. Proti razveljavitvi je glasovala tudi Slovenija, ki sicer zakona o gensko spremenjenih organizmih še ni sprejela.
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.