koruza

Nov škandalozen posnetek nekdanjega ministra: s kalašnikovko v koruzi
31. 01. 2025 12.08Ni se še polegel prah okoli objave posnetka streljanja iz avtomobila, ki je odnesel hrvaškega ministra za kmetijstvo, v javnosti že odmeva nov škandalozen posnetek oz. zaslonska fotografija Josipa Dabra. Tokrat stoji sredi koruznega polja, slečen do pasu, v rokah pa drži kalašnikovko. Gre za že tretji sporni posnetek, ki so ga razkrili hrvaški mediji, in je najbolj kompromitirajoč od vseh doslej.

Evropska komisija registrirala 'seneno meso'
19. 11. 2024 16.52Evropska komisija je zaščitila "seneno meso" kot zajamčeno tradicionalno posebnost. Za seneno meso goveda, drobnice in kopitarjev je značilno, da se proizvaja po tradicionalnih proizvodnih postopkih, saj je kombinacija krmljenja sena in paše - ter ima prednosti, ki so značilne za seneno mleko in pašno meso.

Kako dobro bi se Aleksander Pozvek odrezal v šoli leta 1957?
10. 10. 2024 19.04Gremo v leto 1957. Aleksander Pozvek je obiskal šolo Bistra Buča, ki stoji v Beli krajini. Kakšen je njegov talent za risanje in poznavanje belokranjske zgodovine? Bo kdo klečal na koruzi? Se bodo podeljevala spričevala? Gremo v preteklost.

Šola kot v letu 1957: 'Greš klečat na koruzo?'
09. 10. 2024 19.05Električni skiroji, telefoni v rokah, celo električne cigarete, vse to danes vidimo pri osnovnošolcih. In marsikateri starejši gledalec si zdaj misli: "Ko bi vi živeli v mojih časih." Aleksander Pozvek se je vrnil v te čase, v šolo leta 1957. V čas, ko so učenci klečali na koruzi, roke so bile na hrbtu in učitelji so imeli resno avtoriteto. Toliko novega in nenavadnega je videl, da vam vsega sploh ne more pokazati v enem dnevu, zato je tu prvi del osnovnošolca Aleksandra.

Tujci prevzemajo živilske velikane: 'To je matematika, če se ne izide, je lahko težava'
19. 09. 2024 06.10Kaj se je zgodilo z nekdaj slovenskimi živilskimi podjetji, paradnimi konji slovenskega gospodarstva in stebri prehranske neodvisnosti? Nekatera so propadla – prvi med njimi MIP, druga so bila prodana – Droga Kolinska, Fructal, Radenska ... Spet tretja so na smetišče zgodovine popeljali domači lastniki. Nekatera so pod tujimi lastniki še uspešnejša, denimo Ljubljanske mlekarne. V slovenski lasti tako ostaja le še peščica živilskih podjetij. Pri prevzemih ne gre za emocije, pravi Janez Rebec, predsednik uprave skupine Pivka-Delamaris. "To je matematika, če se ne izide, je lahko to težava." Kaj to pomeni za prehransko varnost in samooskrbo Slovenije?

Slovenska prehrana v rokah tujcev
15. 09. 2024 13.18Hrvaški Bosqar je dokončno prevzel večino enega največjih igralcev na slovenskem kmetijskem in živilskem trgu – Panvito. Največja hrvaška živilska družba Braća Pivac pa bi rada večino Celjskih mesnin, največjega odkupovalca živine in predelovalca rdečega mesa v Sloveniji. Kakšne so lahko dolgoročne posledice in tveganja? Je ogrožena prehranska varnost? Kje je strategija države? Pa tudi, kaj to pomeni za potrošnike? Bomo še jedli domače?

Kmetje v šoku: posadili 200 hektarjev koruze, a storži so prazni
25. 08. 2024 20.01Kmetje širom Slovenije, ki so sadili točno določeno sorto koruze, ugotavljajo, da so sicer na pogled lepi in veliki storži prazni. Brez zrnja. Doslej je potrjenih že približno 200 hektarjev s praznimi storži, kmetje, v glavnem gre za živinorejce, ki koruzo uporabljajo za krmo živine, pa v šoku. Škode pri posameznih rejcih, ki bodo zdaj koruzo morali kupiti, pa je tudi do 50 tisoč evrov. Podjetje iz Murske Sobote, ki jim je koruzno seme prodalo, pa vsakršno odgovornost zanika.

Nenavadna ljubezen: stoletni Franc spet v 'svoji tridsatčetverki'
08. 08. 2024 09.10S poskočnim korakom in širokim nasmehom Franc Primožič, ki bo jutri napolnil častitljivih 100 let, premaguje stopnice Parka vojaške zgodovine v Pivki in se vzpenja proti poligonu, kjer ga čaka njegova "ljubica", kot pravi. In ko nekaj minut pozneje v hangarju zagleda T-34, sovjetski tank, kakršnega je sam vozil pred skoraj 80 leti, ne more skriti navdušenja. Z roko proti njemu začne pošiljati poljube. "Koliko spominov!" zavzdihne. Komaj čaka, da se vkrca.

Kirurg, ki je tekel v službo: Zaradi športa se mi je nehala tresti roka
01. 08. 2024 10.02Kirurg Brane Breznikar je želel sredi osemdesetih let izboljšati svojo kondicijo, a ker ob napornem delavniku ni našel časa za to, se je odločil, da bo v službo – namesto da bi se peljal z avtomobilom – tekel. Ker mu to kmalu ni bilo dovolj, je začel še kolesariti. In ker se kot nekdanji plavalec najbolje počuti v vodi, si je zgradil bazen. Štirideset let kasneje je za njim več kot petdeset izjemno zahtevnih triatlonskih preizkušenj Ironman. 74-letnik je danes upokojenec, ki čisto vsak dan vsaj delno posveti športu.

V Kranju znova koruzni labirint, tokrat v obliki mamuta
12. 07. 2024 20.11Če hočeš v življenju najti kakšno novo pot, se moraš najprej izgubiti. To je vedel že Krištof Kolumb, nekaj podobnega pa lahko obiskovalci izkusijo v bližini Kranja, kjer je spet zrasel koruzni labirint, ki ponuja pravo avanturo. Takšne labirinte pripravljajo že osem let, vsakič so malce drugačni. Letos ima labirint obliko mamuta in obiskovalce vabi, da se v domišljiji vrnejo v preteklost.

Presenečeni Hrvatje na tržnicah: kilogram hrušk tudi po štiri evre
02. 03. 2024 11.25Na trgu se dobi vse, le ne za vsak žep, pišejo hrvaški mediji, potem ko sta se letos občutno podražila sadje in zelenjava. Kilogram hrušk stane od dva do štiri evre in je za več kot 100 odstotkov dražji kot lani. Glavni razlog za višje cene so predvsem vremenske nevšečnosti po vsej Evropi.

'Dovolite gensko spreminjanje hrane!'
21. 01. 2024 18.47V času, ko klimatske spremembe vse bolj vplivajo na ustaljen način življenja in se v kmetijstvu srečujejo z vse večjimi izzivi, je 35 Nobelovih nagrajencev in več kot 1000 znanstvenikov v Evropski parlament poslalo pismo, ki poziva k podpori novih genskih tehnik. "Bolj kot kdaj koli prej se moramo dvigniti nad ideologijo in slepo vero," sporočajo. Kaj torej manjka tradicionalnim metodam žlahtnjenja in zakaj prihodnost poljščin in druge hrane lahko reši le gensko spreminjanje?

Na območjih s presežnimi vrednostmi večinoma živinoreja, gojile so se tudi poljščine
04. 12. 2023 16.23V kolikšni meri so lahko ugotovitve inšpekcije za kmetijstvo, ki je odkrila presežne vrednosti težkih kovin na vodovarstvenih območjih, zaskrbljujoče za zdravje ljudi in okolja? Aktivne snovi oziroma onesnaževala v tleh, ki so jih ugotovili pri vzorčenju, se lahko spirajo v podtalnico in od tam do uporabnikov pitne vode, hkrati pa onesnaževala iz tal lahko vstopajo v rastline in od tam v prehransko verigo.

Domen je moral priznati premoč mlademu Timu
13. 10. 2023 22.35Po odhodu Kristijana Kozoleta je družina Nuše Maloprav za drugega dvobojevalca izbrala Tima Novaka. Ker so bili prav oni poraženci tedenske naloge, sta morala z Domnom Ofakom v areno. Po dvoboju v moči se je poslovil slednji.

Prve grobe ocene po neurjih: prizadetih okoli 10.000 hektarjev kmetijskih površin
26. 07. 2023 13.35Neurja z vetrom in točo, ki so po državi divjala v zadnjih dveh tednih, so po prvih grobih ocenah Kmetijsko gozdarske zbornice (KGZS) povzročila škodo na okoli 10.000 hektarjih kultur, poljščin, sadovnjakov in vinogradov. Velika škoda je po ponedeljkovem neurju tudi na Severnoprimorskem. V zbornici državo pozivajo k hitri pomoči kmetom in sprejemu interventnega zakona za odpravo posledic škode. Premier Robert Golob in kmetijska ministrica Irena Šinko sta se sešla s predstavniki osrednjih kmetijskih organizacij.

Škoda na Ptujskem velika, kmetje pričakujejo interventni zakon
28. 06. 2023 12.46Škoda na kmetijskih površinah zaradi nedavnih poplav in plazov na območju Spodnjega Podravja bo visoka, zato Kmetijsko-gozdarska zbornica Slovenije pričakuje, da bo država tudi v tem primeru sprejela interventni zakon, s katerim bi pomagala kmetom. Težava pa je, da škode na pridelkih ne ocenjujejo, ker jih je pred poplavami mogoče zavarovati.

Junijski vročinski val: nekoč izredni vremenski dogodek, danes stalnica
21. 06. 2023 06.00Prvi letošnji vročinski val je žal terjal življenje otroka. Na NIJZ opozarjajo, da je treba vročino jemati resno, še posebej ob tako ekstremnih pojavih. V Španiji napovedujejo celo temperature blizu 48 stopinj Celzija, s čimer bi padli absolutni vročinski rekordi. Kaj je vzrok tako močnega vročinskega vala? In kako vlaga poveča občutek vročine? A pozor, v petek nas bo prešla hladna fronta in izpolnjeni bodo vsi pogoji za močne nevihte – zelo verjetno tudi s točo.

Tla še polzijo, dež bo čez vikend ponehal
19. 05. 2023 08.00Zaradi močnega deževja in posledično razmočenega terena se je tudi v petek sprožilo več zemeljskih plazov. Po do sedaj zbranih podatkih centra za obveščanje uprave za zaščito in reševanje so zabeležili 37 plazov. Gasilci so odpravljali tudi posledice poplav. Medtem je ogrožena območja obiskal tudi premier Robert Golob.

Požar na Krimu pogašen. Prigožin sporoča: Wagnerja bo kmalu konec
29. 04. 2023 09.10Ruski bloger je z javnostjo delil videoposnetek šefa ruske skupine plačancev Jevgenija Prigožina, ki pravi, da bo Wagnerja kmalu konec. Kako resno misli s to izjavo, sicer ni popolnoma jasno. Požar, ki je izbruhnil v mestu Sevastopol na Krimu, so ruske sile medtem uspele pogasiti. Guverner krimske regije Mihail Razvožajev je sporočil, da je zagorel rezervoar za gorivo. Ob tem je dejal, da se je ta vnel po napadu dveh brezpilotnih letal, na spletu pa je zapisal tudi, da v požaru ni bil poškodovan nihče.

Upravno sodišče ugodilo tožbi zaradi Magne razlaščenega kmeta
15. 04. 2023 14.01Upravno sodišče je ugodilo tožbi kmeta, ki mu je mariborska upravna enota razlastila zemljišče v korist občine Hoče - Slivnica, ki je zemljišče nato prodala Magni Steyr. Upravna enota namreč ni ugotavljala dejanskega stanja glede konkretne javne koristi. Zadevo je sodišče vrnilo upravni enoti v ponovno odločanje.

BLOG: Kaj so oksalati?
26. 03. 2023 07.00Oksalati, imenovani tudi oksalna kislina, so naravna spojina, ki jo najdemo v različnih virih živil. Nekatere najpogostejše oksalate v hrani lahko najdemo v rastlinskih virih, kot so sadje, zelenjava, oreščki in semena. Oksalat lahko naravno proizvede tudi vaše telo.

Nasedlo ladjo z ukrajinsko koruzo rešili iz Sueškega prekopa
09. 01. 2023 08.54V Sueškem prekopu je zgodaj zjutraj znova nasedla ena od tovornih ladij. Glory se je v kanal ujela iz še neznanih razlogov. Po podatkih servisnih služb je, natovorjena s 65 tisoč tonami koruze, iz Ukrajine namenjena na Kitajsko.

BLOG: Hipertiroidizem
20. 11. 2022 07.00Hipertiroidizem se pojavi, ko ščitnica postane čezmerno aktivna. Le ta pa s seboj prinese vrsto težav, saj lahko ščitnica, ko ne deluje pravilno, ovira številne druge vitalne funkcije telesa.

GSO na evropskih krožnikih? 'Tehnike genskega spreminjanja so čudovite'
05. 10. 2022 19.15Letošnja poletna suša, ki velja za najhujšo v zadnjih 500 letih, je v Evropi povzročila veliko opustošenje pridelkov. Uničila je sončnična polja na Madžarskem, za tretjino zmanjšala pridelek oljk v Španiji in ogrozila industrijo medu v Romuniji. Kmetje se podnebnim spremembam, ki prinašajo nepredvidljivo vreme in vse več ekstremov, zelo težko prilagajajo. Vse več evropskih zakonodajalcev pa na to odgovarja, da je rešitev na dosegu roke – v obliki gensko spremenjenih pridelkov z novo metodo, pri kateri DNK rastline z genomom druge 'le preuredimo'. A ker gre za novo tehnologijo, je EU kljub stari regulativi na tem področju zadržana. Komisija je vseeno napovedala, da bo do junija pripravila nov zakonodajni predlog.

Na dan sežgemo 15 milijonov štruc kruha in 19 milijonov steklenic olja
06. 09. 2022 10.14Cene hrane, ki so bile že prej zaskrbljujoče visoke, so zaradi dogajanja v Ukrajini poletele v nebo. Rekordne suše po Evropi in v drugih delih sveta bodo to krizo še dodatno poglobile. Milijoni dodatnih ljudi so potisnjeni na rob lakote, še veliko več pa v veliko prehransko revščino. Kljub temu v Evropi vsak dan sežgemo ekvivalent 15 milijonom štruc kruha ter 19 milijonom steklenic sončničnega in repičnega olja za gorivo za naše avtomobile in tovornjake, na absurde spodbujanja pridelave sežiganja poljščin za gorivo opozarjajo nevladne organizacije.

Kmetom možnost za uveljavljanje višje sile zaradi letošnje suše
20. 08. 2022 14.56Škodo v kmetijski pridelavi, ki je nastala zaradi posledic letošnje suše, bo mogoče v primeru neizpolnjevanja pogojev za ukrepe kmetijske politike šteti za višjo silo. Ustrezen obrazec je objavljen na spletnih straneh Agencije RS za kmetijske trge in razvoj podeželja, ki bo o vsaki vlogi odločala individualno.

Starodavna inkovska 'tehnologija' kot rešitev za pomanjkanje vode v Peruju
14. 08. 2022 13.26Tehnike, ki so jih služabniki inkovskega imperija uporabljali za gradnjo kanalov pred 500 leti v Peruju, so za namene usmerjanja potrebne vode v oddaljene gorske skupnosti in v prestolnico Lima, ponovno obudili. "Naši predniki so zgradili kanale s kamenjem in glino. To znanje se izgublja," je dejal nadzornik prenove Gregorio Rios.

'Koruzni labirinti so pustolovščina za male in velike raziskovalce'
14. 08. 2022 08.00Luka Kastelic, idejni vodja projekta Koruzni labirint, se je s tematskimi parki, ki jih ustvarijo na koruznih poljih, prvič spoznal na televiziji, kjer si je ogledal prispevek o ljudeh, ki so iskali pravi izhod iz labirinta kar med koruzo. Ideja se mu je zdela zanimiva, zato je na spletu poiskal več informacij o labirintih, ki jih ustvarijo med koruzo. Pridobljene informacije in dognanja je najprej strnil v diplomski nalogi, nato pa prešel od besed k dejanjem in se leta 2011 prvič lotil postavljanja koruznega labirinta, ki je takrat zaživel na Bledu. Od takrat je pridobil veliko izkušenj in razvil svoj model oblikovanja labirinta. Letošnji tako stoji v Krtini blizu Ljubljane, kjer so že pozdravili prve obiskovalce.

Med obupanimi kmeti
13. 08. 2022 15.52Suša, visoke temperature in rast cen surovin, kot so gnojila ali gorivo, kmete postavljajo v težek položaj. V takih razmerah je težko načrtovati delo na kmetiji, še posebej, če pridelka, kot kaže letošnja sezona, na koncu sploh ne bo. Mnogi so v brezizhodnem položaju, z željo po preživetju kmetije zmanjšujejo število glav živine in upajo na dež. Glede na srednjeročne napovedi meteorologov obilnejših padavin v avgustu ni pričakovati, še več, ekstremna suša bo v naslednjem tednu zajela tudi vzhodni del države.

Po koruzi iz Ukrajine končno tudi pšenica
12. 08. 2022 15.32Iz ukrajinskega pristanišča Črnomorsk je proti Turčiji izplula prva tovorna ladja s pšenico od začetka ruske invazije na Ukrajino. Od ponovne vzpostavitve izvoza ukrajinskega žita čez Črno morje so namreč ladje doslej tovorile le koruzo in sončnične izdelke. Od podpisa sporazuma o izvozu žita je avgusta ukrajinska pristanišča zapustilo že 14 ladij.