Slovenija

'V Evropski uniji so samo majhne države in države, ki še niso spoznale, da so majhne'

Ljubljana, 10. 05. 2019 11.57 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Slovenski predsednik Borut Pahor na uradnem obisku gosti nemškega predsednika Franka-Walterja Steinmeierja. Znova sta pozvala k udeležbi na evropskih volitvah, se zavzela za čim bolj povezano Evropo in se strinjala, da je treba idejo Evropske unije krepiti ves čas, ne le pred volitvami.

Nemški predsednik priznava nujnost politične razprave o prihodnosti EU in da se lahko preko konstruktivnih razprav krepi povezanost. Opozoril je, da v luči prihodnjih izzivov, med njimi podnebne spremembe, migracije in digitalna prihodnost, države same ne bodo mogle najti primernih rešitev ali imeti pomemben glas v svetu, to je mogoče le skupaj.

"V Evropski uniji so samo majhne države in države, ki še niso spoznale, da so majhne," je Steinmeier dejal glede domnevne prevlade velikih držav nad majhnimi v povezavi. Opozoril je, da je najlažje najti rešitve na izzive hitro spreminjajočega se sveta s sodelovanjem.

"Mogoče je ideja o skupni Evropi najboljša ideja, ki se je na tej celini kadarkoli porodila," je dejal, ko je spomnil na stoletja vojn in konfliktov ter Schumanovo deklaracijo o trajnem miru med evropskimi narodi. Pri tem pa je opozoril, da je treba vedno znova sebi in mlajšim rodovom pojasnjevati, da ni nič večno ali samoumevno.

"Mogoče je ideja o skupni Evropi najboljša ideja, ki se je na tej celini kadarkoli porodila," meni nemški predsednik.
"Mogoče je ideja o skupni Evropi najboljša ideja, ki se je na tej celini kadarkoli porodila," meni nemški predsednik. FOTO: Tamino Petelinšek/STA

Pahor upa na višjo volilno udeležbo

Pahor je dodal, da se mladi v Sloveniji zavedajo izjemnosti prihajajočih evropskih volitev in da je zavedanje, da Evropa nudi mir, varnost in razvoj, bolj prevladujoče kot pred leti.

"Tudi pri mladi generaciji, ki nima neposredne izkušnje z grenkimi časi zgodovine, se je okrepilo spoznanje, da imajo neke vrste odgovornost, vsekakor pa pravico, da se tokrat izrečejo glede temeljnega vprašanja, v katero smer naj gre Evropska unija," je povedal.

Predsednik republike je ob tem izrazil prepričanje, da bo tokratna volilna udeležba višja v primerjavi s prejšnjimi.

Po oceni Steinmeierja pa lahko brexit služi tudi kot učna lekcija. Mladi se namreč niso udeležili referenduma, čeprav so večinsko podpirali obstanek Združenega kraljestva v Evropski uniji. "Mogoče lahko preko tega posredujemo sporočilo, da so volitve pomembne," je dodal.

Predsednika sta se strinjala, da je treba promovirati idejo Evropske unije tudi, ko ni ravno predvolilni čas. Oba sta ob tem delila svoje izkušnje s srečanj z mladimi. Pahor je tako med drugim izpostavil, da osnovnošolce ali dijake vabi, naj gojijo tako slovensko kot evropsko identiteto. Steinmeier pa je izpostavil pogovore z mladimi, ki morda zaradi manj možnosti nimajo nujno neposredne izkušnje z Evropsko unijo, kot so na primer izmenjave.

Steinmeier je v luči razcepa, pred katerim je Evropska unija, izrazil veselje, da bosta lahko skupaj s Pahorjem o prihodnosti povezave spregovorila tudi z mladimi in spoznala njihov pogled na Evropo. "Vedno znova moramo preverjati, ali je to, kar mi delamo za Evropo, to kar mlade generacije pričakujejo od Evrope," je poudaril.

Pahor spomnil na podporo Nemčije v času osamosvojitve 

Glede dvostranskih odnosov med državama sta predsednika izpostavila, da ni odprtih vprašanj. Državi pa povezuje prijateljstvo, pomembno gospodarsko sodelovanje in skupna stališča glede nekaterih sodobnih izzivov, kot na primer ohranitev multilateralizma, ki vzdržuje red, varnost in mir, je dejal Pahor.

Predsednik republike je še spomnil na podporo Nemčije, ki jo je prejela Slovenija v času osamosvajanja in kasneje na poti v Evropsko unijo, ki se ji je pridružila pred 15 leti. Steinmeier je ob 15-letnici Slovenije v EU ocenil, da sta državi v teh letih oblikovali tesne stike.

Predsednika sta sicer na srečanju med drugim spregovorila tudi o Zahodnem Balkanu in evropski perspektivi, varnostni in stabilnosti, brexitu in migracijah.

Predsednika pozivata k udeležbi na prihajajočih evropskih volitvah.
Predsednika pozivata k udeležbi na prihajajočih evropskih volitvah. FOTO: Tamino Petelinšek

To je prvi uradni obisk Steinmeierja v Sloveniji, ki se je pred tem v Sloveniji leta 2017 v vlogi predsednika mudil na pobudi Brdo Brioni. Po napovedi Pahorja pa bo Steinmeier Slovenijo ponovno obiskal že v začetku junija kot gost pobude Tri morja.

Steinmeier se bo danes sestal še s predsednikom vlade Marjanom Šarcem. Popoldne pa bosta Pahor in Steinmeier preživela v Posočju, kjer bosta v Kobaridu obiskala muzej, v Bovcu pa podjetje Mahle Letrika Bovec, ki je del nemške skupine Mahle.

Prvi dan obiska nemškega predsednika v četrtek je med drugim zaznamovala objava poziva predsednikov držav članic EU državljanom, naj se udeležijo evropskih volitev. Med prvimi podpisniki poziva, ki je nastal na pobudo Steinmeierja, je bil tudi Pahor.

Predsednika sta v četrtek zvečer na koncertu ob dnevu Evrope, ki ga obeležujemo 9. maja, skupaj proslavila ta dan ter nagovorila udeležence koncerta.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12

KOMENTARJI (13)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Krajnc22
11. 05. 2019 08.38
Dobrodosli nemci😎
jesenvoyo
10. 05. 2019 13.55
+7
Je zdaj drugače kot prej v federaciji iz katere se nam je tako mudilo ven, da bi bili samostojni ? Če smo še v jugi visoko kotirali, je zdaj jasno da v EU smo zrno od maka, sploh se nas ne sliši, posluša, skratka imamo bore malo od tega članstva, vsaj ljudje.
User416781
10. 05. 2019 14.30
+0
Še en jugonostalgik. Hrvati so nam ob pikanju zastave na Velebitu čisto prav povedali...
SenecaLucius
10. 05. 2019 13.07
+9
V Evropi ima edino Nemčija večji BDP kot Kalifornija.
jakec1575
10. 05. 2019 13.13
+6
Če bi bila kalifornija samostojna država bi bila 5 najvecje gospodarstvo na svetu. Impresivno za 40 mio ljudi. je pa res, da povprecje dvigujejo mrd, ki so tam parkirani, delujejo pa po vsem svetu.
MladostNiNorost
10. 05. 2019 13.50
+2
zato pa imamo skupen trgovinski 500milijonski trg? se pa malo bolje kosa s kalifornijo a?
MladostNiNorost
10. 05. 2019 13.54
+0
500..toliko nas pac je :) upam le da ne verjamete v pravljice, da smo sami, 2miljonski trg, boljsi na globalnem trgu haha aka.brexit itd eu bi mogle biti majhne drzavice o kateri pravi tudi naslov, hvalezne vecjim. in ne obratno :D sej nam denar dajejo, v % ga dobimo vec kakor damo. simple kot to:)
jakec1575
10. 05. 2019 13.05
+14
Nemska gospodarska masina in bankirstvo obvladuje vec kot pol evrope in se hoce delati javno, da je samo se ena majhna država. :) V slovensko-hrvaskem sporu bodo vse ostale države, ki bi morale zagotavljati pravno varnost in upoštevanje evropskega in mednarodnega prava samo majhne države, ki ne morejo nic. Razen seveda najmanjsih, ki odlocno podpirajo uveljavitev sodbe arbitraznega sodisca. Ker pri tej arbitrazi gre v resnici za veliko vec kot pa samo slovensko-hrvaski spor. gre za krsenje evropske pristopne hrvaske listine, podpisanih uradnih dokumentov, ki pa so bili ratificirani v hrvaskem saboru. če ta evropska pogodba ne velja, katera potem velja?
MladostNiNorost
10. 05. 2019 14.01
+2
deloma res, deloma ne. po arbitrazi, ki je hrvati niso zeleli implementirati v skladu z mednarodnim pravom, na katerega so seveda tudi vezani, sta nam ostali dve opciji. ena je pritozba pri evropski komisiji. edina napaka s strani eu je bila narejena tukaj, ker niso znali in niso ukrepali. tako nam je ostala se druga zakonodajna opcija- tozba clanice proti clanici. 8 takih primerov do sedaj. aktiven le se nem-avs(vinjete) in kot tretje: odlocitev eu sodisca bo znana do cca konca leta. sej majo kr dela no, ce se spremlja. tudi rok je klasicen. torej- nc ni noben kriv, bomo videli RAZSODBO do konca leta. Lp
jakec1575
10. 05. 2019 14.30
+6
žalostno je, da smo do tega sploh prisli. Ko se je podpisovalo pristopno izjavo hrvaske, se je pa gnetlo eu birokratov pri Pahorju in Pahor kot naivno bitje je še enkrat več nasedel. Takrat se je v javnosti govorilo, da je EU vendar garant pogodbi. Danes Juncker pravi, da komisija nima nic s tem. Toliko o nacelnosti. Sodisce je hvala bogu druga stvar. To se nekaj steje. iz tvojih ust v bozja usesa.
Hulk Zalepi
10. 05. 2019 12.42
+8
Nemcija je tudi ful majhna samonse ni priznala da je
Desnica boli
10. 05. 2019 12.41
+29
Nemškega prvič vidim, ampak ko vidim našega, me pa mine, da bi še kdaj v življenju volil. Razen, če bi glasove dajali z metanjem kamnov.
zagor2
10. 05. 2019 13.35
+10
Jst tud ne vem kako je ta naš Ken lahko biu zvoljen