Slovenija

Teš: Sosežig je korak naprej k zmanjševanju emisij toplogrednih plinov

Velenje, 04. 02. 2020 11.37 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
STA / M.S.
Komentarji
19

Direktor Termoelektrarne Šoštanj Mitja Tašler je velenjskim mestnim svetnikom predstavil načrte o sosežigu alternativnih goriv v Tešu. Kot je dejal, je sosežig korak naprej k zmanjševanju emisij toplogrednih plinov. S tem bi bile tako emisije ogljikovega dioksida nižje za 156.000 ton od zdajšnjih, ko kurijo premog.

Direktor Termoelektrarne Šoštanj (Teš) Mitja Tašler je zatrdil, da sosežig odpadkov ne bo povzročil dodatnih obremenitev s hrupom v okolju, edina obremenitev bo cestna, saj bi odpadke vsak dan v Teš pripeljalo 25 tovornih vozil.

Po načrtih Teša bi gorivo prevzemali izključno od predelovalcev, ki bodo zagotavljali predpisano kakovost goriv. Na letni ravni naj bi sežgali 160.000 ton trdno predelanih goriv, kar je enako uporabi 215.000 ton lignita.

Po njegovih besedah so si sosežig odpadkov ogledali v Nemčiji, kjer že 20 let uporabljajo odpadke kot sekundarno gorivo. Poudaril je tudi, da nadaljujejo z javnim dialogom, vzpostavili so tudi spletno stran, ki je namenjena lokalni skupnosti, pa tudi vsem ostalim zainteresiranim, ki želijo pridobiti podatke glede načrtovane uporabe alternativnega goriva v Tešu.

Tašler je tudi zatrdil, da vse dosedanje študije kažejo na korist projekta sosežiga odpadkov, trenutno pa poteka presoja vplivov na okolje. "Če se bo pokazalo, da je projekt dober, bomo z njim nadaljevali. Konec leta 2021 bi tako poskusno začeli sosežig, leta 2022 pa bi stekel reden sosežig. To je eden od prvih korakov k zeleni energiji. Če bi se kar koli v postopku pokazalo, da sosežig poslabšuje okoljske parametre, bi projekt takoj ustavili," je še dejal Tašler.

Nekateri svetniki so v razpravi izpostavili, da Teš veliko obljublja, izrazili so tudi strah pred povečanjem rakotvornih bolezni.
Nekateri svetniki so v razpravi izpostavili, da Teš veliko obljublja, izrazili so tudi strah pred povečanjem rakotvornih bolezni. FOTO: 24ur.com

Generalni direktor Teša Viktor Vračar pa je zagotovil, da nikakršna odločitev glede sosežiga odpadkov v Tešu še ni sprejeta, saj so še vedno v fazi preučevanja. Dejal je, da želijo pridobiti vsa potrebna soglasja, tako da brez soglasja lokalnih skupnosti v Šaleški dolini projekta ne bo. Pojasnil je tudi, da so skrbi glede vsebine odpadkov odvečne, saj v Sloveniji obstajajo organi, ki lahko nadzirajo dobavitelje odpadkov. Zavzel se je tudi za vzpostavitev super monitoringa, ki bi lahko nenapovedano nadziral odpadke v Tešu ali pri dobaviteljih. "Slediti moramo rešitve glede alternativnih goriv, ki jih uvaja Evropa," pravi Vračar, ki je tudi zatrdil, da vsa poročila pristojnih kažejo na znižanje izpustov.

Za velenjskega podžupana Petra Dermola je ključno vprašanje, ali bo sosežig dodatno obremenil okolje. Sicer pa velenjska občina po njegovih besedah podpira tiste projekte, ki okolja ne onesnažujejo. Za zdaj je še premalo informacij o sosežigu, da bi se lahko odločili o projektu, je dejal Dermol.

Nekateri svetniki so v razpravi izpostavili, da Teš veliko obljublja, izrazili so tudi strah pred povečanjem rakotvornih bolezni. Zato so se zavzeli, da se tehtno ocenijo vsi plusi in minusi glede sosežiga odpadkov ter da se spoštujejo strokovna znanja, ker če tega ne bo, bo to potem politični projekt. Del svetnikov pa je ocenil, da so prve informacije o sosežigu optimistične, všeč pa jim je tudi, da Teš projekta ne ohranja v tajnosti in da komunicira z lokalno skupnostjo.

Velenjski mestni svetniki so sprejeli sklep, da ne bodo dali soglasja tistim projektom, ki negativno vplivajo na zdravje ljudi in ne prispevajo k razvoju Šaleške doline. Od odgovornih pričakujejo celovite informacije, podkrepljene s strokovnimi in neodvisnimi analizami ter pozitivnimi in negativnimi argumenti glede sosežiga.

Od Holdinga slovenske elektrarne (HSE) in povezanih družb prav tako pričakujejo, da rešijo vsa odprta vprašanja glede odkopa premoga in proizvodnje električne energije, ter da sanirajo degradirana območja, lokalnim skupnostim pa da zagotovijo ustrezno odškodnino. Od vlade in HSE zahtevajo jasne odgovore glede obratovanja Premogovnika Velenje ter pripravo ustreznih dokumentov za sanacijo Šaleške doline, ki je v preteklosti plačala velik davek za razvoj Slovenije.

O sosežigu bodo nocoj razpravljali tudi na okrogli mizi v Šoštanju, ki jo pripravlja Šaleško Eko gibanje. Šaleško Eko gibanje je sicer na varuha človekovih pravic Petra Svetino naslovilo pobudo za vložitev ustavne presoje uredbe o sežigalnicah odpadkov in naprav za sosežig odpadkov. Menijo namreč, da jim Teš z morebitnim sosežigom odpadkov, krši ustavno pravico do zdravega življenjskega okolja in prebivalce Šaleške doline tako diskriminira.

Poleg tega so na vlado vložili zahtevo za zadržanje izvajanje za njih te izjemno sporne uredbe. Na zagovornika načela enakosti Miho Lobnika pa so naslovili predlog za obravnavno diskriminacije.

Gibanje je v soboto na velenjski tržnici zbralo več kot 700 podpisov za peticijo proti sosežigu odpadkov v Tešu. Po njihovi oceni ta potrjuje zaskrbljenost prebivalcev Šaleške doline nad namerami, vplivi in postopki Holdinga Slovenske elektrarne in Teša o sosežigu, iz katerih je lokalno prebivalstvo povsem izključeno.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

KOMENTARJI (19)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

hotchilipoper
05. 02. 2020 08.37
+0
Hahahaha kakšne laži,da dol padeš
ni_mi_vse_eno
04. 02. 2020 17.30
-2
sežiganje zmanjšuje emisije, to je jasno. Bela je črna in črna je bela.
JApajaDAja
04. 02. 2020 13.24
+4
golobič in radička nista uspela zaustaviti to norost-žal!
Nimasmisla
04. 02. 2020 13.11
+0
kar ste želeli to imate
JApajaDAja
04. 02. 2020 13.23
+5
prcednik slo je prepričan, da je to bila dobra investicija :-)
Janko Pesjak
04. 02. 2020 13.05
+0
takšni kriminalci kot pri nas je vsak sosežig pobijanje ljudi
krneka
04. 02. 2020 12.43
+14
A v primeru sežiga fasciklov od dokumentacije TEŠ6 je šlo za poskusno obdobje ? se šteje v kvoto odpadkov ?
jakec1575
04. 02. 2020 12.43
+19
O sosežigu se je razmisljalo ze ob zacetku gradnje tes6, pa so doloceni posamenziki, ki so sluzili z indonezijskim premogom blokirali to idejo. problem je, ker so peci razlicne in bo treba investirati v sosezig. Ce ne bi bilo korupcije bi sosezig tekel ze 3 leta. ene par bi jih moralo v sloveniji koncati v jarku, ce ze v zapor ne gredo. za sosezig rabis cel sistem filtrov, ki dosezejo, da ne gre prakticno nic furanov in dioskinov v zrak. tehnologija obstaja. Žal v sloveniji vodijo sezigalnice runkli z IQ lopov. Isto v salonit anhovo kjer se gredo sosezig. Ubijajo ljudi. niso pa pripravljeni investirati v najnovejso tehnologijo ciscenja saj in dimnih plinov. najnovejsa tehnologija poskrbi, da so izpusti komaj zaznavni. Pohlep, korupcija in nizka izobrazba (ne govorim o diplomi) so odgovorni za to, da se v sloveniji zastruplja ljudi.
Uporabnik443897
04. 02. 2020 12.37
+12
Kot staro Velenčan, ki se je ODSELEL, ( vila Bianca ), ko Veleje ni več bilo od Velenčanov upam trditi da SCENARIJI o Veleju kot o mestu pravljica so MIMO. Veleje čaka usoda kot Trbovlje ali Jesenice. Zažigalnice Slovenske navlake, zanič zrak in BREZ Velenčanov. Srčno pa UPAM, de se MOTIM !!!
MojsterSplinter
04. 02. 2020 12.53
-2
Trbovlje so usodo vzele v svoje roke. Sežiganja odpadkov ni več.
Transformerji
04. 02. 2020 12.27
+0
Avstralija ima veliko premoga in ga tudi pridno uporabljajo. Se kot samozadostni poserjejo na opozorila in delali bodo še naprej po svoje. Alternativne energije so za njihove prebivalce predrage, pa jim ni mar, če vse zgori. Mala Slovenija bo pa rešila svetovni problem.
borec91
04. 02. 2020 12.26
+7
če lahko odpadke kurijo v EU jih komot tudi pri nas seveda ob istih standardih sam pri nas eni vedno proti a isto ustvarjajo odpadke kurijo rabijo elektriko gorivo
Stanchy55
04. 02. 2020 12.19
+4
Ta oseba je zrela za zapor.
Melita Medved
04. 02. 2020 12.16
+14
Vrhunska tehnologija. Samo še v Afriki imajo bolj skorumpirane države in bolj potratne peči.
DeBill
04. 02. 2020 12.16
+16
projekt je bil že od začetka zgrajen na lažeh. lignita še zdaleč ni toliko, kot so napisali. V bistvu ga je, samo se ga ne da izkopat, oni so pa to prikazali kot najmanj lignit, ki sam ven skače. Zavajali so, da bi šel projekt naprej in da bi pokasirali svoje. Sedaj pa rabijo nadaljno krajo, 240 mio izgube letno pa še kaj za v žep stisnit. Vsa ta klika bi morala dobiti doživljenske pa odvzem vsega v tretjem kolenu.
DeBill
04. 02. 2020 12.14
+11
Lažnjivec. Upam, da te trofi rak, ki ga z kurjenjem odpadkov nosiš v Saleško dolino. Takim so indijanci rekli pes lažnjivi in so ga izločili.
Karlo
04. 02. 2020 12.10
+7
Sem se spomnil na neko oddajo pred 2 letoma, ko je novinar Lucu napovedal tak razvoj dogodkov v Šaleški dolini.
jesenvoyo
04. 02. 2020 12.07
+7
Vse je v zaupanju, poštenosti, tega pa za TEŠ v preteklosti ni bilo ravno veliko. Če se ekonomsko ne splača kuriti premoga se bo pa splačalo odpadke.
Uporabnik1211614
04. 02. 2020 12.04
+7
Ali bo kdo upošteval voljo ljudstva in prebivalstva, ali se bodo vodilni ljudje sami odločili po svoji volji. Sem mislil najprej napisati po svoji vesti pa ne vem, če jo imajo? Nepreverjeno, da se baje že kupčka pod mizo občine Šoštanj v zameno za mio. € in zameno za tišino in mir pri sprejemanju teh odločitev. Podžupan že ima rad takšne igrice.