Slovenija

Pomembni premiki: bo psihoterapija končno postala bolj dostopna?

Ljubljana, 09. 04. 2025 11.55 | Posodobljeno pred 3 dnevi

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Kaya Kamenarič
Komentarji
30

Se bo po 20 letih vendarle premaknilo? Po številnih nestrinjanjih in več različnih osnutkih bo najnovejša različica zakona o psihoterapevtski dejavnosti predvidoma še ta teden romala na vlado. Bo kakovostna psihoterapija, ki trenutno ni del obveznega zdravstvenega zavarovanja, končno postala bolj dostopna? Kdo je lahko psihoterapevt in kakšne kriterije mora izpolnjevati? Bodo licence izločile šarlatane?

Najnovejšo različico zakona o psihoterapevtski dejavnosti bodo na vladi predvidoma obravnavali še ta teden, po naših informacijah že jutri. In kaj vse zajema zakon? Po tem, ko je Ministrstvo za zdravje predstavilo že več predlogov (na zadnji predlog so po javni razpravi prejeli več sto pripomb), so nam predstavili najnovejšo različico.

Predlog zakona bi psihoterapijo po besedah državnega sekretarja na ministrstvu za zdravje Denisa Kordeža uvrstili med zdravstvene dejavnosti, hkrati bi uvedel zbornico, ki bi psihoterapevtom, ki bi izpolnjevali zahtevane pogoje, podeljevala licence. 

Kako bomo prišli do psihoterapevtske pomoči?

Ob naraščanju stisk otrok in mladostnikov se danes vlogo psihoterapevtov razume drugače. Če so včasih s pomočjo psihoterapije zdravili zgolj duševne motnje in bolezni, se danes na psihoterapevte obračamo tudi zaradi drugih težav, ki nam povzročajo stiske.

Medtem ko bodo klinični psihologi in psihiatri svoje delo še naprej opravljali, kot so ga do zdaj, se bodo v zdravstveni sistem vključili še psihoterapevti, ki ne bodo zdravili duševnih bolezni, pač pa bodo z različnimi, od ministrstva in zbornice odobrenimi psihoterapevtskimi pristopi skrbeli za duševno zdravje.

Čakalnica, čakalna vrsta, bolnišnica, splošna
Čakalnica, čakalna vrsta, bolnišnica, splošna FOTO: Shutterstock

Če bo zakon sprejet, bomo do psihoterapevtske pomoči lahko prišli na tri različne načine. Po eni strani bomo lahko do psihoterapije še naprej dostopali pri zasebnikih, vendar bomo lahko prek registra preverili, ali psihoterapevt dejansko izpolnjuje vse zahtevane pogoje za opravljanje poklica.

Novost, ki uporabnikom prinaša največjo prednost, je ta, da bomo do pomoči lahko prišli tudi prek primarnega in sekundarnega zdravstvenega sistema. Na psihoterapijo nas bo lahko prek napotnice napotil osebni ali izbrani zdravnik, v bolnišnicah bodo psihoterapevti delovali kot del integrativnega tima, ki ga vodi zdravnik. Na ministrstvu predvidevajo, da bi lahko v letu 2026 delovalo 20 timov, v letu 2027 pa še enkrat toliko.

Brez napotnice si bomo lahko brezplačno pomoč poiskali tudi v enem od centrov za duševno zdravje otrok in mladostnikov oziroma odraslih v centrih za krepitev zdravja.

Psihoterapevti so po zakonu dolžni k psihiatru ali kliničnemu psihologu napotiti vse osebe, ki bi izkazovale resnejše duševne motnje ali bolezenska stanja.

Kdo bo lahko postal psihoterapevt?

Eden glavnih namenov zakona je, da se uredijo tudi pogoji glede tega, kdo lahko postane psihoterapevt, kakšne kriterije mora izpolnjevati ter kje in kako lahko dela. Psihoterapevtsko dejavnost so umestili med zdravstvene dejavnosti, psihoterapevt pa je torej zdravstveni poklic, kar pomeni, da morajo vsi psihoterapevti izpolnjevati temeljno zdravstveno zakonodajo in zakonodajo o pacientovih pravicah.

Vsi, ki bodo želeli delati kot psihoterapevti, bodo morali pridobiti licenco in se vpisati v register psihoterapevtov.

Do naziva psihoterapevt bodo kandidati lahko prišli na dva načina – prek strokovnega usposabljanja in akademskega izobraževanja.

Strokovno usposabljanje

Pri strokovnem usposabljanju so se pojavili očitki, da bodo posamezniki preveč enostavno postali zdravstveni delavci, a na ministrstvu so zagotovili, da to nikakor ne drži. Kot pravijo, so pogoji za pridobitev licence dovolj visoki in zagotavljajo, da nikakor ne gre le za kratke tečaje.

Pojasnili so, da so že osnovna merila in kriteriji visoki, saj mora posameznik, da sploh lahko vstopi v proces strokovnega usposabljanja, dosegati dovolj visoko izobrazbo (8. stopnja oziroma magisterij). Če bi se nekdo iz druge izobraževalne smeri (arhitekt ...) želel izobraziti za psihoterapevta, bi ga čakala najmanj štiri leta strokovnega izobraževanja. Zakon predvideva najmanj 600 ur teoretičnih vsebin, 180 ur osebne izkušnje, 650 ur izvajanja psihoterapevtske obravnave pod supervizijo, 200 ur srečanj s supervizorjem in 300 ur usposabljanja na področju duševnega zdravja in drugih sorodnih področij.

Psihoterapija
Psihoterapija FOTO: Shutterstock

Vsakega kandidata čaka zaključno preverjanje, opraviti pa bodo morali strokovni izpit na Ministrstvu za zdravje, ki vsebuje enake skupne vsebine kot ostali regulirani poklici in strokovne vsebine lastnega področja.

Akademsko izobraževanje

Pri akademskem izobraževanju pa gre za akreditirani specializirani študijski program na osmi stopnji (druga bolonjska stopnja) z ustreznimi vsebinami. Prav tako bo moral posameznik opraviti strokovni izpit, na podlagi katerega bo vpisan v register psihoterapevtov in pridobil licenco za opravljanje psihoterapevtske dejavnosti. Na ministrstvu si sicer dolgoročno želijo, da bi bilo mogoče v čim večji meri naziv pridobiti po akademski poti.

Katere psihoterapevtske pristope bodo lahko uporabljali?

Psihoterapevti bodo lahko izvajali le psihoterapevtske pristope, ki jih je potrdila evropska zveza za psihoterapijo. Hkrati bo pristope dokončno potrdila nova Zbornica za psihoterapevtsko dejavnost v soglasju z Ministrstvom za zdravje.

Poskrbeli so tudi za to, da lahko posameznik opravlja le terapijo iz pristopa, za katerega je izobražen. Če bi želel opravljati še kakšen drug psihoterapevtski pristop, bi se moral dodatno strokovno izobraziti, zakon pa natančno opredeljuje pogoje, kako je to mogoče.

Kdo bo področje nadzoroval?

Velik kamen spotike je bila v preteklosti ustanovitev Zbornice za psihoterapevtsko dejavnost. Zdaj ministrstvo ocenjuje, da je zbornica vendarle najbolj primerna oblika za strokovni nadzor področja psihoterapije. Odgovorna bo za podeljevanje in podaljševanje licenc, hkrati pa bo skrbela za strokovni razvoj področja.

Zbornica bo lahko na zdravstveni inšpektorat prijavila vse morebitne kršitelje, ki bi delo opravljali brez licence, prav tako bodo lahko domnevne kršitelje prijavili psihoterapevti in državljani.

Za kršitelje, torej tiste, ki bi psihoterapijo opravljali brez licence, zaposlili osebo brez licence in podobno, so predvidene kazni oziroma globe.

Ekonomsko-socialni svet dal zeleno luč predlogu Zakona o psihoterapiji

Pomembno je izpostaviti tudi, da je predlogu zakona o psihoterapevtski dejavnosti konec marca zeleno luč dal tudi Ekonomsko-socialni svet (ESS).

Podpora iz vrst pacientov in psihoterapevtov

Predstavniki organizacij pacientov in psihoterapevtov so v sporočilu podprli predlog zakona o psihoterapevtski dejavnosti, saj ta "predstavlja velik in nujen mejnik v izboljšanju skrbi za duševno zdravje slovenskih državljanov". 

Za namero Ministrstva za zdravje, da se psihoterapijo zakonsko regulira kot samostojni poklic, so tudi zato, ker predlog zakona prvič v Slovenijo prinaša okvir za izboljšanje kakovosti in varnosti psihoterapevtske dejavnosti za vse uporabnike psihoterapije, kljub temu da ta v več točkah odstopa od njihovih predlogov. 

"Zavezujemo se, da si bomo še naprej prizadevali in sodelovali pri izboljšavah predloga zakona, tako da bo najboljši za ljudi in stroko," so še sporočili.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (30)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

mackon08
09. 04. 2025 17.26
Upamna to čim prej, ker poslanci rabijo pod nujno.
Jernej Sekirnik
09. 04. 2025 16.53
PV je pravi psihopat, vprašajte njegovo ženo
Senzor
09. 04. 2025 16.40
+1
Govori se medvrstniškem vidnem nasilju med mladimi. Obstajajo pa skriti mobing pritiski okolice, nevidni očem. Tudi zaradi takih pritiskov je marsikdo od mladih v duševni stiski in stresu. Šole imajo usposobljene zaposlene kadre, ki lahko delno pomagajo. Ko pride do posredovanja CSD in policije, stvar eskalira v težko rešljiv problem.
Senzor
09. 04. 2025 16.06
+1
Že v času kovid prisile so morali učenci, dijaki in študentje nositi v šolah in univerzah nositi maske. Posledice tega bodo še dolgo škodljive. Takrat so bili skoraj vsi pedagogi in terapevti TIHO.. Vsi se hočejo okoriščati na račun raje, ki so jo maltretirali vsi EU voditelji, posebno von Layna.
neodvisen
09. 04. 2025 15.59
+3
Bo kot v ameriki, kjer ima vsak psihiatra in ti bogatijo.
Jernej Sekirnik
09. 04. 2025 15.49
+0
Narod je vedno slabši z živci pod golobom, kajti ta vlada vodi narod v samo revščino. Pa en kup omejitev ter prepovedi. Pa še na slabše gre. Zdajle bo enkrat usekal nepremičninski davek, je obljubil že februarja predlog zakona, samo vemo kaj so njegove obljube.
klop12
09. 04. 2025 15.30
+2
Folk je že beyond repair, ne da se več nič zrihtat pri duševnem zdravju, ker je celotna družba šla kuku
Jernej Sekirnik
09. 04. 2025 15.27
+2
Narod to je sedaj nujno potrebuje, ker imamo to golobovo vlado gor
Certr
09. 04. 2025 15.25
+2
Da sem kot mali nekaj ušpičil sem se najbolj bal da bo takrat še tovariš in potem učitelj fotra domov poklical. Smo se ravsal in vse ostalo ampak to kar se danes dogaja tega ni bilo. Doma je bilo treba tudi kaj delat, tam sem dobil disciplino, delovno etiko, spoštovanje in podobno. Danes imajo učitelji več opravit z odvetniki, varuhi človekovih pravic, nevladniki ipd. in če otroka fotr mal frcne že socijalna pride...Zahodna ultraliberalna družba gre v maloro, tisti na vzhodu (tudi tukaj) ki delajo še po starem načinu, vzgajanju Špartancev nas bodo pojedli, in to je dejstvo. Vse tole se dela z nekim planom, neka agenda, in ni naključje.
Jebeni
09. 04. 2025 15.23
+2
Poklic, ki beleži 0% uspešnosti, naj se plačuje iz lastnega žepa.
banda56
09. 04. 2025 15.23
+2
Če ne bi blo tolk socialnih omrežij, filtrov, primerjanja, zavoženga folka, tega sploh ne bi potrebovali. Starši pa da ne govorim o njih....... Namesto da bi se ukravjali z lastnim otrokom, drkajo telefone in vrjamejo kvazi strokovnjakom na FB in se na to še kregajo... Kaj imaš potem otroka?!?
NeMoresVerjet
09. 04. 2025 15.21
+2
Poklic, ki belezi 50% uspeh, naj se placuje izkljucno iz lastnega zepa. Poklic, ki vsako leto izumlja nove bolezni, zato da lahko izdaja diplome, naj se placa iz lastnega zepa. Poklic, ki ga opravljajo ljudje zato, ker poskusajo resevati lastne tezave z analizo drugih ljudi, naj se placuje iz lastnega zepa. Vse stevilke zadnjih 30 let dokazujejo, da psihoterapija bolj SKODUJE kot pa RESUJE, ker svet se ni spremenil na slabse, tako da razlogov za vse te nove "motnje" in "psihicne bolezni" ni. Edini razlog, ki je, je to da nas ti isti psihoterapevti prepricujejo, da potrebujemo njihovo pomoc. Vcasih je bil cilj zdravnika pacienta pozdraviti in spraviti stran od njega in nazaj v sluzbo. Cilj psihoterapevtov pa je vec kot ocitno to, da postanes njihova stalna tedenska stranka in druzbo med prijatelji zamenjas s placljivo druzbo krvosesu, ki te prepricuje, da je s tabo nekaj narobe. Kdor bo pod komentarjem jamral naj se vprasa, koliko casa ze hodi k psihoterapevtu in koliko prijateljev je hodilo in prenehalo, ker so dejansko prisli do resitve. Vsak, ki sem ga do zdaj to vprasal je vedno zelo hitro utihnil, ker je njegovo stanje oz stanje njegovih kolegov potrjevalo to trditev.
Bagzii
09. 04. 2025 15.21
+2
"Do naziva psihoterapevt bodo kandidati lahko prišli na dva načina – prek strokovnega usposabljanja in akademskega izobraževanja." hja opisan je širok spisek zahtev, enostavno so KLINIČNI PAIHOLOGI hudo deficitaren poklic, namesto pa da se odpre več mest so omejitve brutalne. Pred 5imi leti študij psihologije v Mariboru (sprejem nekoliko lažji kot Lj) nema 4ic na gimnaziji, maturi, sprejemnih, nacionalnih preverjanjih. To je težava, ogromno mladih, ki bi bilo sposobnih biti kvaliteten klinični psiholog, si lahko podre vsako možnost zaradi zaključene matematike 4 v 3. letniku. Ampak to pomeni zgolj, da na študij pridejo TUDI! dijaki, ki so za knjigami 24/7 teorijo poznajo , tisti pa ki bi delali z ljudmi pa zaradi 4ice - ne bodo sprejeli v program - in to je RAK RANA. Če bi se povečalo št. vpisnih mest za 300% bi v roku 10 let lahko računali na akademsko izobražene ljudi, tudi take, ki jim določen predmet ni šel v glavo...če se najdejo milijaarde za vse drugo, celoten svet pa zoba od drog, pomirjeval, antidepresivov psihoterapija pa večini nedostopna, in če ob zdravmljenju z zdravili (psihoterapija bi teoretično morala biti prva stvar, nato pa kombinacija zdravil in psihoterapija. V praksi pa napotnica za psihiatra, uvedba antidepresivov, ki so vsi vprašljivih rezultatot ter ponoven obisk čez 3 mesece.
zapiramvamustaaa
09. 04. 2025 15.17
+3
Starši so ogledalo otrok v večini primerov.Očitno bo zakon treba vzeti v svoje roke in vaše psihopatske zlate sončke prebit ko vola pred vami in če boste proti potem še vas.Jaz tu druge rešitve žal ne vidim.Vse ostalo bi bila spet potuha brez pravega povračila.
Certr
09. 04. 2025 15.15
+4
Ko sem bil majhen sem moral doma tudi kaj delat, kakšna psihoterapija, kakšne čustvene in podobne težave lepo vas prosim, največji problem je v tej preveč liberalni družbi.
Trikrat cepljen
09. 04. 2025 15.10
+0
Starši so najboljši terapevti. Tistim, ki ne zmorejo socializirati odtroka naj država poskrbi , da ga sprejme zavod. Čist simpel. V okolju kjer se otrok ni socializiral, se verjetno tudi ne bo.
ivan z Doba
09. 04. 2025 15.06
-2
Kljub vsem kritikam in dokazom o zlorabah na psihiatriji bo Zalar nazaj. To pa je svinjarija!
periot22
09. 04. 2025 15.04
+0
Problem je da bi marsikateri psihoterapevt bolj rabil pomoč kot pacienti!
neodvisen
09. 04. 2025 15.04
+3
Ne moreš verjeti, kaj ta vlada in ministerstvo za zdravje vse ne naredita tik pred volitvami. :)))))))))))))))))))))). Sedaj bodo printali zakon za zakonom, ne glede na posledice.
Quatflow
09. 04. 2025 14.57
+6
Določeni starši so prvi, ki bi morali najprej na psihoterapije.