emisije

Prizadeta Marinela o Šimetu: Če bi me izbral, bi bilo vse drugače

01. 04. 2025 14.59

Temnolasa Marinela, ki smo jo lahko spremljali v četrti sezoni šova Sanjski moški Hrvaške, je bila pri Šimetu drugouvrščena. Zmaga in Šimetovo srce sta ji iz rok spolzela tik pred zdajci.

Lufthansi prepovedali zavajajoče oglaševanje glede emisij

25. 03. 2025 07.55

Deželno sodišče v Kölnu je nemškemu letalskemu prevozniku Lufthansa prepovedalo, da v oglasih uporablja zavajajoče izjave o zmanjševanju emisij ogljikovega dioksida. Z njimi namreč daje vtis, da je potovanje z letalom podnebno nevtralno, je izpostavilo. Tožbo je sicer vložila oglaševalska skupina Environmental Action Germany (DUH).

Nižje omejitve na slovenskih cestah: kakšni bi bili pozitivni učinki?

24. 03. 2025 18.53

V zadnjih letih so številna evropska mesta začela zniževati omejitve hitrosti, pri čemer postajajo cone s hitrostjo 30 km/h vse bolj pravilo kot izjema. Takšni ukrepi so del širših prizadevanj za večjo varnost, boljše okolje in višjo kakovost življenja v mestih. V Sloveniji pa še vedno prevladujejo višje hitrosti. Člani Podnebnega sveta, neodvisnega znanstvenega posvetovalnega telesa vlade, so med rešitvami za izboljšanje slovenskega prometa predlagali znižanje maksimalne hitrosti na avtocestah s 130 na 110 km/h, v naseljih pa s 50 na 30. Kakšni so pozitivni učinki tovrstnih ukrepov in ali smo slovenski vozniki pripravljeni na to spremembo?

V kratkem bi lahko izbruhnil ogromen ognjenik na Aljaski

14. 03. 2025 12.30

Ogromen vulkan na Aljaski kaže znake bližajočega se izbruha. Okoli gore Spurr so nedavno opazili znatno povišane ravni emisij vulkanskega plina. Gora leži približno 100 kilometrov od mesta Anchorage, kjer živi skoraj 300.000 ljudi.

Energetika Ljubljana prevzema novo plinsko-parno enoto

11. 03. 2025 14.10

Javno podjetje Energetika Ljubljana bo konec meseca prevzela novo plinsko-parno enoto v Termoelektrarni-toplarni (Te-TOL) Moste, je napovedal direktor Energetike Samo Lozej. Gre za pomemben korak k postopnemu razogljičenju proizvodnih virov podjetja, je dodal. Mestno podjetje je objavilo tudi nove cene elektrike za gospodinjstva.

Na avtocesti v prihodnosti 110 kilometrov na uro, v delih naselij 30?

18. 02. 2025 06.00

Bi lahko v prihodnosti po slovenskih avtocestah namesto 130 vozili 110 kilometrov na uro, v vseh stanovanjskih naseljih pa največ 30 kilometrov na uro? Čeprav se na prvi pogled zdi kontradiktorno, pa študije iz tujine kažejo, da se potovalni čas zaradi manj težke noge voznikov prav nič ne podaljša. Na ta račun se namreč izboljša pretočnost prometa, zmanjšajo se fantomski zastoji. Ima pa znižanje hitrosti številne pozitivne učinke tako na zdravje prebivalstva in BPD ter pomeni manj smrtnih žrtev na cestah, kažejo impresivni rezultati iz tujine. Tako razlagajo v Podnebnem svetu, kjer so pred kratkim obravnavali ta nekoliko kontroverzni predlog, ki bo morda nekoč postal družbeni konsenz, kot je danes uporaba varnostnega pasu.

Vročina bo zahtevala vse več življenj. Katera evropska mesta bodo najbolj na udaru?

28. 01. 2025 10.02

Število smrti, katerih vzrok bo povezan z visokimi temperaturami ozračja, bo do konca stoletja v Evropi večje od smrtnih primerov zaradi mraza, kažejo ugotovitve nove britanske raziskave. Najbolj na udaru bodo sicer mesta v Sredozemlju.

Dermol: Nismo sodelovali pri razpisu za prestrukturiranje premogovnih regij

20. 01. 2025 13.35

Velenjska občina z javnim razpisom za gospodarsko prestrukturiranje v zasavski in savinjsko-šaleški premogovni regiji v okviru sklada za pravični prehod po besedah župana Petra Dermola ni imela nobene povezave. Župan je pozdravil revizijo razpisa, ki jo je po ugotovljenih domnevnih nepravilnostih odredil gospodarski minister Matjaž Han.

Na Hrvaškem v dveh letih 220 milijonov za čistejši zrak

12. 01. 2025 08.33

Hrvaška bo letos začela izvajati program za izboljšanje kakovosti zraka v vrednosti več kot 220 milijonov evrov, so sporočili z ministrstva za varovanje okolja in zeleni prehod. Največ sredstev bodo namenili nakupu vozil z ničelnimi emisijami za uporabnike, kot so taksisti in dostavljavci.

Bo leto 2025 prelomno? Seveda bo!

05. 01. 2025 07.00

Vsaj tako prelomno bo kot leto poprej in leto poprej. Bo to morda tudi leto, ko bomo postali še neumnejši? Še bolj vase obrnjeni, vedno bolj odporni na trpljenje drugih? Naj bo zabeleženo, da je vprašanje, ki je zelo retorično in nekoliko provokativno, samo toliko, da morda zbudi zanimanje bralca, postavljeno v prvi osebi množine.

Opazovali izbruh vulkana, ko je malček stekel proti robu ploščadi

28. 12. 2024 18.01

Le trenutek je malčka ločil od gotove smrti. Na razgledni ploščadi za opazovanje vulkana Kilauea se je namreč uspel izmuzniti družini, švigniti mimo varnostne ovire, ter skoraj zdirjal čez rob klifa. A na srečo je njegova mama še pravočasno ugotovila, da je sinček izginil, ter ga ustavila tik pred padcem.

NOAA: Arktika po novem oddaja več ogljika, kot ga absorbira

10. 12. 2024 19.23

Arktična tundra se dramatično spreminja zaradi pogostih požarov v naravi, ki jo spreminjajo v neto vir emisij ogljikovega dioksida. Pred tem je tisočletja ta toplogredni plin vpijala, je sporočila ameriška Nacionalna uprava za oceane in ozračje.

Dimnikarji opozarjajo na alarmantno stanje v panogi

10. 12. 2024 16.27

Sekcija dimnikarjev pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije opozarja, da nepremišljena sprememba zakonodaje vpliva na pomanjkanje interesa za poklic dimnikarja ter na (ne)usposobljenost pri izvedbi dimnikarskih storitev na kurilnih, dimovodnih in prezračevalnih napravah. Ob tem so poudarili, da se bodo s takšnim odnosom, kot ga ima ministrstvo, kakovost zraka, varovanje zdravja, požarna varnost in večja energetska učinkovitost le še poslabšali.

Razvite države zadovoljne, države v razvoju pa: 'Dogovor je za nas žaljivka'

24. 11. 2024 12.30

Številni voditelji, med njimi ZDA, EU in več evropskih držav, so pozdravili dogovor o novem cilju finančne pomoči za države v razvoju, dosežen na podnebni konferenci ZN v Bakuju (COP29). Države v razvoju in okoljski aktivisti pa so do dogovora kritični, saj menijo, da ne gre dovolj daleč, obljubljeni znesek pa da je premajhen.

12 milijonov Harrisove za zasebne lete, Musk 'kar naprej' v zraku

23. 11. 2024 13.11

Medtem ko mnogi čutijo okoljsko krivdo že, ker sedejo v avto za nujno pot do službe, kamor ni javnega prevoza, drugi nimajo nobenih težav z onesnaževanjem okolja. Še posebej številni ultra bogati. Tudi tisti, ki se sicer prištevajo med zagovornike varovanja okolja.

DZ za podlago za nov način zaračunavanja cestnine za tovornjake in enodnevno vinjeto

22. 11. 2024 18.10

DZ je potrdil zakona o cestninjenju, s katerim v pravni red prenaša določbe evropske direktive glede novega načina zaračunavanja cestnine za tovorna vozila glede na izpuste ogljikovega dioksida (CO2). Opredeljuje tudi novo, enodnevno vinjeto, ki bo na voljo najpozneje od 25. marca 2030.

Kavcija za plastenke pijač: kdo se bori za 'zlato' odpadne embalaže?

21. 11. 2024 06.09

Zakaj v Sloveniji za vrnjene plastenke ne dobimo nazaj denarja kot v 14 drugih državah Evropske unije? Kdo bi imel od kavcije največ koristi in kdo največjo izgubo? In ključno vprašanje: koliko bi plačali potrošniki? Smo v evropskem tednu zmanjševanja odpadkov in ravno zdaj je ministrstvo za okolje prvič razkrilo predlog kavcijskega sistema za embalažo pijač. Imajo politično podporo? Proizvajalci pijač bi kavcijo uvedli, trgovci so razdeljeni, komunale pa zagovarjajo, da je ne potrebujemo.

Strupen in gost smog nad indijsko prestolnico, stanje je zelo resno

18. 11. 2024 16.27

Onesnaženost zraka v indijski prestolnici New Delhi je narasla na izjemno visoko raven, nad mesto pa se je spustil gost smog. Zaradi strupenega zraka so moteni letalski prevozi, oblasti pa so že morale zapreti šole in prepovedati vsa gradbena dela v mestu.

Najboljši stroji za asfaltiranje in utrjevanje tal

14. 11. 2024 00.15

URNI d.o.o. ponuja vrhunske valjarje za dolgotrajne rezultate na cestah, letališčih in industrijskih območjih.

Padla zgodovinska sodba proti naftnemu gigantu

12. 11. 2024 10.22

Nizozemsko prizivno sodišče je razveljavilo sodbo haaškega prvostopenjskega sodišča izpred treh let, ki je energetskemu velikanu naložilo, da mora zmanjšati izpuste ogljikovega dioksida. Shell je tožilo več okoljevarstvenih skupin.

'Človeštvo plačuje strašno ceno zaradi neukrepanja'

24. 10. 2024 20.41

Človeštvo plačuje strašno visoko ceno zaradi neukrepanja glede globalnega segrevanja, čas, da bi popravili smer in se izognili podnebni katastrofi, pa se izteka, je ob objavi novega poročila Programa ZN za okolje o vrzelih v emisijah toplogrednih plinov dejal generalni sekretar ZN Antonio Guterres. Ob tem je države znova pozval k ukrepanju.

Tehnološki velikani z jedrsko energijo rešujejo energetsko lakoto umetne inteligence

21. 10. 2024 12.05

Jedrska energija se vrača tudi po zaslugi tehnoloških gigantov, ki iščejo načine, kako nasititi energije lačne sisteme umetne inteligence, ki jih z veliko hitrostjo uvajajo v skorajda vse pore življenja. Ker zaradi UI naraščajo emisije, želijo zdaj s pomočjo jedrske energije ostati zvesti zelenim zavezam, hkrati pa ne omejiti tehnologij, ki jih vidijo kot prihodnost.

Marko Stanković navdušil v šovu Superstar: Imel sem tremo pred Severino

14. 10. 2024 13.00

Marko Stanković trenutno živi svoje sanje. Po uspehu na odru šova Slovenija ima talent, več izdanih avtorskih pesmih in nedavni poroki s svojo drago Hristino, se je odločil za nastop v hrvaškem šovu Superstar, ki se predvaja na naši sestrski televiziji RTL. S svojim glasom in avtorsko pesmijo Gde Pristaju Ladje je tako navdušil, da je osvojil platinasto karto, ki mu omogoča nadaljevanje v zaključni del tekmovanja brez vmesnih nastopov.

Vrnitev k jedrski energiji: stranka Merklove bi pognala stare reaktorje, gradila nove

12. 10. 2024 13.38

Nemčija je 15. aprila 2023 zaprla svoj zadnji jedrski reaktor. Takratna kanclerka Angela Merkel je bila ključna zagovornica nemškega postopnega opuščanja jedrske energije, odločitev pa je dobila dodaten zagon po katastrofi v Fukušimi leta 2011. Vztrajala je, da jedrska energija ni trajnostna rešitev za prihodnost. In poudarjala, da se mora Nemčija osredotočiti na razvoj obnovljivih virov energije. Danes je situacija precej drugačna. CDU/CSU, politična sila Merklove, zahteva vrnitev jedrske energije, saj da je v nasprotnem primeru ogroženo nemško gospodarstvo in varnost energetske oskrbe.

'Izpusti novih avtomobilov omejeni do grama natančno, a cilji so nedosegljivi'

05. 10. 2024 17.28

Italija in Nemčija sta se pridružili pozivu evropske avtomobilske industrije in Evropsko unijo pozivata, naj omili že sprejete standarde o emisijah CO2 za avtomobile in razmisli o ukinitvi prepovedi prodaje avtomobilov in lahkih gospodarskih vozil z bencinskim ali dizelskim motorjem od leta 2035. Kako uspešni bodo, še ni jasno, a Evropska komisija jim odgovarja, da so standarde sprejeli že pred leti, prav z namenom, da ima industrija čas za prilagoditve.

'Pri iskanju rešitev za podnebno krizo ne smemo popuščati populizmu'

30. 09. 2024 17.59

Tudi Slovenija ni imuna na vplive podnebnih sprememb, ki se pri nas kažejo kot vse pogostejše poplave, ekstremne suše in gozdni požari. "Pretekla leta so me utrdila v prepričanju, da so potrebni dogovori in ukrepanje zdaj," je zato v uvodu četrtega predsedničinega foruma poudarila Nataša Pirc Musar. Na Brdu pri Kranju so tokrat razpravljali o pravici do zdravega življenjskega okolja. V ospredju so bile podnebne spremembe, voda, zrak in ohranjanje biotske raznovrstnosti, pa tudi izzivi zelenega prehoda.

Kaj je treba vedeti pred začetkom kurilne sezone?

24. 09. 2024 09.38

Slaba kakovost zraka vpliva na nas bolj kot mnogi drugi okoljski dejavniki ter predstavlja najpomembnejši vir zdravstvenih težav, povezanih z okoljskim onesnaževanjem. Zrak v Sloveniji je najbolj obremenjen v zimskem času zaradi emisij iz malih kurilnih naprav na lesno biomaso. Še posebej problematične so vrednosti delcev PM10, drobnih delcev PM2,5 in benzo(a)pirena. Pred kurilno sezono so zato pristojni predstavili nasvete in zahteve za lastnike malih kurilnih naprav.

Odziv na opozorilo v Portorožu: tuji aktivisti skušajo utišati stroko

09. 09. 2024 17.11

Medtem ko več kot 200 vodilnih jedrskih strokovnjakov iz 27 držav na mednarodni konferenci Nene 2024 v Portorožu razpravlja o pomenu jedrske tehnologije in nasprotuje njenemu demoniziranju, so aktivisti Greenpeacea pred hotel prinesli sporočilo Jedrske pravice, draga realnost. Platforma podpornikov jedrske energije JedrskaSi pa očita, da tuji aktivisti širijo laži in skušajo utišati stroko. Neprimerna se jim zdi tudi primerjava projekta širitve jedrskih kapacitet (Jek 2) s Tešem.

Ljubljani je uspelo tisto, 'o čemer lahko avtodežela Nemčija le sanja'

08. 09. 2024 08.29

Pri nemškem Focusu so pohvalili dosežke Ljubljane, ki jo opišejo kot najbolj zeleno evropsko prestolnico. "Mirna slovenska prestolnica Ljubljana je svoje središče začela urejati brez avtomobilov leta 2007. Od takrat velja za pionirja ekološkega urbanega razvoja. Kako je mesto to doseglo in kaj se lahko nemška mesta iz tega naučijo?" pišejo.

Cestnine za tovornjake in enodnevna vinjeta najkasneje leta 2030

05. 09. 2024 15.43

Vlada je sprejela predlog zakona o cestninjenju, s katerim v pravni red prenaša odločbe evropske direktive glede novega načina zaračunavanja cestnine za tovorna vozila glede na emisije CO2. Predlog opredeljuje tudi novo, enodnevno vinjeto, ki bo na voljo najpozneje od 25. marca 2030, so po seji sporočili z vlade.