Slovenija

Skupni strošek obiskov 45 milijonov evrov!

Ljubljana, 01. 02. 2010 21.05 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Obiski farmacevtov pri zdravnikih povzročajo izpad produktivnosti, kar bremeni javne finance za kar 17,7 milijona evrov letno, ocenjuje inštitut Inerhc. Poleg tega pa obiski tudi dvigujejo cene zdravil.

Podjetnik z aktovko
Podjetnik z aktovko FOTO: Reuters

Inštitut za ekonomske raziskave v zdravstvu Inerhc ugotavlja, da javnofinančni strošek, ki ga povzročajo obiski farmacevtskih strokovnih sodelavcev pri zdravnikih v javnem zdravstvenem sistemu, dosega okrog 17,7 milijona zaradi porabe časa teh zdravnikov, posredni stroški zaradi precenjenosti zdravil iz tega naslova pa še dodatnih 27,3 milijona evrov.

405 farmacevtov, osem obiskov dnevno

Farmacevtski strokovni sodelavci namreč obiskujejo zdravnike in lekarnarje, da bi promovirali svoja zdravila, to pa počnejo v delovnem času zdravstvenih delavcev, ugotavlja Inerhc. Glede na to, da je delo slednjih financirano iz sredstev obveznega in dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, tako prihaja do neposrednega javnofinančnega stroška.

Inerhc ocenjuje, da je v analiziranem obdobju v Sloveniji 405 farmacevtov obiskovalo zdravnike, povprečno pa so obiskali osem zdravnikov dnevno. Izpad delovnega časa povprečnega zdravnika je bil tako približno 13,4 delovnega dneva letno oziroma 15,4 delovnega dneva, če upoštevamo tako imenovane dvojne obiske. Seštevek izpada produktivnosti zdravnikov, medicinskih sester in lekarnarjev tako znaša okrog 17,7 milijona evrov letno, ugotavlja inštitut.

Dvigovanje cen zdravil

Vendar pa se zgodba tukaj ne konča. Bruto stroški dela, ki jih farmacevtski strokovni sodelavci predstavljajo za delodajalca, se namreč posredno prelijejo v višje cene zdravil. Posreden učinek precenjenosti zdravil Inerhc ocenjuje na 27,3 milijona evrov letno, pri čemer večina bremena odpade na obvezno in dopolnilno zavarovanje, nekaj pa tudi na samoplačniški del.

In rešitev? Inštitut predlaga uvedbo glavarine, ki bi jo za vsakega od strokovnih sodelavcev moralo plačati farmacevtsko podjetje, ki ga zastopa. Namen te bi bil prav kompenzacija javnih sredstev. Seveda pa bi na takšen način kompenzirali zgolj neposreden učinek obiskov na produktivnost zdravstvenega kadra, medtem ko bi posreden učinek na precenjenost zdravil ostal – tudi v primeru morebitne prepovedi obiskov v delovnem času zdravnikov v javnem zdravstvenem sistemu, so zapisali na inštitutu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (32)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Buena Vita
02. 02. 2010 23.25
sicer pa v koprskem zdr,domu je oseba umrla zaradi sestre,ker ni videla,ni hotela videti da ima napad ,,ni je hotela vzeti predčasno,ker je bila naročena pozneje,,to pozneje je bil potem mrtvak
Buena Vita
02. 02. 2010 23.23
jah,,dokumentirano-dokazano.,,,25 ,7 .2007 ,sem čakala dohtarico,ne mojo lečečo,tako dohtarco,manipulant-pokvarjeno ki si nabira ure po dežurstvih,,triin pol ure, v ordinaciji je bila ženska z dolgimi nohti in fasckli ter reklamami,,na hodniku nas je bilo sedem,,,imela sem močan napad,,nisem mogla ne govorit ne ničesar ,celo na mobitel nisem mogla poklicati otrok,---žolčne kamne --takoj operacija,,,te babe so me skoraj umorile,ker sem stara bolana,,ni tak problem,moji otroci so pri kruhu kaj če bi bila mamicca z dojenčkom zato ne govorite neumnosti,trgovci in trgovski potniki nimajo kaj iskati v ordinacijah za to so prostori kjer se malica in počiva,,ne ordinacija
Tonček Balonček
02. 02. 2010 14.15
Ti medikoinformatorji morajo imeti na dan dolčeno število obiskov, podobno kot akviziterji ali tisti, ki predstavljajo sesalce za globinsko čiščenje, filtre za vodo, vitaminske napitke itd. Ker sproti z zdravniki pravočanso ne utegnejo uskladiti terminov, blodijo po Slocveniji in obiskujejo zdravnkie, s katerimi so dogovorjeni, zraven pa jih hočejo obiskati še ene par sproti, nenapovedano. Nekateri jih pač sprejemajo, drugi pa ne. Smešno bi bilo, če bi te tipe sprejemali le šefi in direktorji, saj ti ne naročajo zdravil po svojem okusu (v bolnišnicah), ne pišejo receptov, oziroma jih zelo malo, pri tem so zdravniki neodvisni od predpostavljenih. Res pa je seveda, da je to obiskovanje popolnoma brez zveze in nečastno za zdravnike. Ampak: Ko najs ezdravniki informirajo o zdravilih na tržišču? Jim bo zadeve razložil direktor? Če gredo pa an predstavitve, spet ni v erdu, ker naj bi šlo za korupcijo, pa tudi večini normalnih zdravnikov se ne ljubi zvečer hoditi na Grad ali kak hotel zaradi nekaj obloženih kruhkov in kemičnega svinčnika! Kaj torej? Meni se zdi anjbolj smešno, da o tem pišejo novinarji, ki so stalno na nekih sprejemih in predstavitvah, brez zveze, od tam bi lahko poročal le eden, nZakaj je potrebno, da Pahorja na tiskovki fotografira 100 reporterjev, kot daso slike kaj drugačen! Spomnimo se, kako veselo so se naši novinarji udeževali posebnih "ekskurzij", ki sta jih organizirala NATO in Evropa, vse v svrho "objektivnega poročanja!". Pa kakšnih vseh ugodnosti so deležni, če napišejo "kaj vzpodbudnega" o kakšnem kraju, lokaciji ali čemerkoli, kar se trži. O tem nikoli nobene besede, le o zdravnikih in politikih imajo veliko za povedati!, temu novodebnemu uničevalcu naših življenj! Pa o farmacevtih seveda tudi! Kako pam je z distributerji električne energije npr.? Nihče s eni razburjal na kreditom Dravskih elektrarn, praktično državnega podjeta skladu Zvion 1 v lasti maribiorske škofije, o kreditu NLB-ja Ultri je pa tak cirkus, kot da bi šlo za pervaro deseteltja! Da, takšni so novinarji, to ogledalo!!
User422514
02. 02. 2010 12.55
Nam polnijo glavno, da se moraš naročiti pri osebnem zdravniku kot, da veš kdaj boš zbolel, oni pa kar pridejo, ker so bili "v bližini". Sam sem videl, koliko traja tak obisk, več kot 30 min.
Alenka Pobirk
02. 02. 2010 12.49
Vsem, ki ste komentirali, da sigurno delam za farmacevtsko družbi...no, ni res! Nisem pa na teh forumih nikoli skrivala, da sem po poklicu farmacevtka, a delam na delovnem mestu, ki je bistveno manj plačano kot so strokovni sodelavci (tako se imenujejo ti farmacevtki, ki hodijo do zdravinikov ;))...nič, mogoče bi bilo pametno zamenjati službo, a iskreno povedano nimam volje in energije ukvarjati se vsak dan s takšnim delom. Se strinjam, ti obiski in svetovanja bi lahko bili omejeni na eno uro, ko bi se npr. zbrali vsi zdravniki v zdravstvenem domu...no, pa saj ponekod tudi imajo tako urejeno. Je pa to v domeni zdravnikov in zdravstvenih domov ne pa farmacevtov. In ja, čisto jasno mi je, da jih veliko želi le povečati svoj tržni delež, zato sem tudi napisala, da se tudi med strokovnimi sodelavci najdejo zelo različni ljudje...kar pa še ne pomeni, da ni tudi dobrih! In mogoče še to...marsikaterega problema ne bi bilo, če bi v Sloveniji imeli klinične farmacevte. Iz tujine je znano, da se pojavlja manj neželjenih stranskih učinkov zdravil in da se ta predpisujejo bolj racionalno (v korist VSEH vpletenih), če zdravnik postavi diagnozo, zdravila pa nato izbere v sodelovanju s kliničnim farmacevtom! A žal je v Sloveniji zdravniški lobi še premočan za kaj takšnega... no samo toliko, da se bo malo slišala še druga plat medalje!
User111430
02. 02. 2010 12.21
Pa imamo odgovor zakaj imajo v zdravstvu vsaj 45.dni plačanega dopusta. Kako bi pa drugače sicer lahko pokoristili vse te bonitete, ki jih v končni faza vsi plačamo s prispevki iz BOD, na BOD, preko dopolnilnega ZZ, z doplačilom v premiji obveznega avt. zavarovanja, preko zdravil farmacevtom. Narediti je treba red - takoj!
User266981
02. 02. 2010 11.46
>>kekec_horhe >>Halenka, predvidevam, da delaš za farmacevtsko družbo. >>Če je zdravnik v službi nima druge, kot da se s farmakoinformatorjem dogovori v njegovm prostem času, >>tudi jaz ne morem kupovat pohištva med časom službe. A se ti v službi ukvarjaš s pohištvom? Če ne, potem res ne moreš kupovati pohištva med delovnim časom. A se zdravnik v službi ukvarja z zdravili? Zakaj se potem nebi mogel s farmacevtom pogovoriti med službenim časom?
Milan Koleznik
02. 02. 2010 11.13
ne morem si predstavljati da bi obiski fermacevtov toliko stali,ali odnašajo od zdravnikov zlate palice da je to toliko vredno,prej bi rekla da jih prinašajo,kajti je veliko zdr.domov bolnic,vendar to ni v vesolju da bi zaostanek zdr.toliko stal.Če bi računali čakanje pacientov ne bi rekla,ker tu nas je ogromno in od zdravnika do zdravnika odvisno kako se posveti pri hipokr.prisegi delu,če bi šlo za finance bi verjetno delali bolj aktivno.
Materi
02. 02. 2010 11.00
Helenka, mislim da bi se lahko t.i. strokovni sodelavci zorganizirali in naredili svoje predstavitve večjim skupinam zdravnikov in to izven njihovega delovnega časa. S tem zagotovo ne bi mogli podkupovati tudi posameznega zdravnika kot se to počne sedaj (darilce za novo leto, darilce za rojstni dan, ...). Kot bi učiteljice hodile od učenca do učenca, kaj ni bolje razred pa je? Če pa primerjam z mojim "fohom" je to tako, kot če bi k meni prišli predstavljati eni baker, drugi pa cink...Jaz pa bi svetoval končnemu porabniku tistega, od katerega ima(m) več koristi. Žal pa strokovno težko primerjam baker s cinkom.
kekec_pokec
02. 02. 2010 10.57
Halenka, predvidevam, da delaš za farmacevtsko družbo. ČE je zdravnik v službi nima druge, kot da se s farmakoinformatorjem dogovori v njegovm prostem času, tudi jaz ne morem kupovat pohištva med časom službe.
kekec_pokec
02. 02. 2010 10.55
Farmakoinformatorji so itak najbolje plačani motilci delovnega procesa, tako da svaka jim čast. Še vešje barabe, kot oni pa so zdravniki, ki se pustijo peljat za rokice po svetu (kao konference, ki se jih na koncu sploh ne udeležijo ampak sami ali pa s svojimi partnerji vandrajo okrog), vse jim znosijo k riti potem pa še pričakujejo, da jim bodo plačali kavico na letališču in jim odnesli prtljago do avta. Na koncu pa seveda od tega, kljub temu, da gre za očitno darilo farmacevtskih družb, ne plačajo dohodnine. Ker se jim je seveda pretežko izobraževat v svojem prostem času, tako kot ostalim smrtnikom to opravljajo v svojih ambulantah med delovnim časom in medtem, ko bi morali skrbeti za svoje pacjente, ki jim dajejo kruh, ampak mi jim seveda ne plačamio dopustov v eksotičnih krajih in zato je tako. Dat jim je treba še višje plače in ritko jim obrisat. Ko pa naredijo kakšno napako in praktično "umorijo" pacjenta jih je pa treba v službi obdržat in v vatko zavit.
Tonček Balonček
02. 02. 2010 10.18
Tudi sam menim, da bi morali v komerciali ohraniti le perdstavitve sesalcev, protirevmatskih odej, čudežnih detergentov ter bio filtrov za vodo, jehovovih prič in knjig ter zbirk. ečaje tujih jezikov so že kar opustili. Zdravila so pa itak vsa enaka in se tarzlikujejo le po cenah, novih ni in zdravniki lahko o njih vse izvedo, če se posvetujejo ssvojim zdravnikom ali farmacevtom, ti naj pa uporabljajo internet, ne pa da zapravljajo čas na nekih predstavitvah in da juh obiskujeo medikoinformatorji. Dost mamo tega! Miklalvčič naj pove kaj anj naročajo in perdpisujejo in stvar bo rešena!
superjezek
02. 02. 2010 10.14
Moja osebna zdravnica že tako vsako jutro zamudi15-30minut. Verjetno si misli,da ji bo s tem dan hitreje minil,ko zjutraj poseda z kolegi na kavi. Helenka1 ne vem o kakšnih strokovnih sodelavcih ti to pišeš,ker en posrednik farmacije ni noben sodelavec zdravniku.? Mogoče pa tudi strokoven ni ampak samo dobro podmazan v besedah. Helenka1 verjetno se s tem poslom ukvarjaš a ne. Vglavnem takih obiskov ne bi smelo biti na račun bolanih otrok in nasploh bolanih ljudi, ki komaj čakajo, da pridejo na vrsto. Zato so razni izobraževalni programi, seminarji itd...
asdoasa
02. 02. 2010 10.00
Če je potrebna predstavitev novih zdravil, naj to nerediji enkrat na mesec za vse zaposlene v enem zdravstvenem zavodu. Bojo pač vsi zdravniki ostali pol ure dlje v službi in se vsem na enkrat zadeva pojasni in konec. Ne pa da farmacevti hodijo od ordinacije do ordinacije v njihovem delovnem času in motijo delo zdravnikov in posledičniopodaljšujejo čakanje bolnikov, ki pa v vsej zgobi očitni sploh niso pomembni.
User413907
02. 02. 2010 09.38
helenka1: nekaj moraš vedeti: delno je res, da prodajni predstavniki informirajo zdravnike... vendar je 90 % njihovega namena to, da jih prepričajo, da predpisujejo njihovo zdravilo!! Včasih so razlike med zdravili minorne, ampak gre se za tržni delež....
Alenka Pobirk
02. 02. 2010 09.23
Samo tole bi pripomnila... vem, da je zelo neprijetno, ko čakaš v čakalnici in potem pride strokovni sodelavec in gre `mimo vrste` do zdravnika....ampak tolko da veste, tudi on se je že vsaj en dan prej dogovoril z zdravnikom oz. sestro za ta obisk. in kot drugo, v naslovu se piše, kako ti `obiski` bremenijo javne finance. Drug plat resnice je pa tudi ta, da na takšen način zdravniki dobijo tudi veliko zelo uporabnih informacij o zdravilih. Namen teh `obiskov` ni le `pospeševanje prodaje` določenih zdravil ampak tudi informiranje zdravnikov in najbrž je tudi zaradi tega potrebno zdraviti kak stranski učinek manj-tega pa niso upoštevali pri teh `stroških`, ki so jih izračunali... Se pa strinjam, da bi lahko bilo to urejeno na kak drug način in da so tudi med strokovnimi sodelavci zelo različni ljudje-tako kot povsod...
Tonček Balonček
02. 02. 2010 08.14
andi1111, to je škndal, priporočam, da to vpišeš v knjigo pritožb ali pošlješ reklamacijo k varuhinji pacientovih pravic! Kaj takšnega se en sme dogajati! Minister bi moralmodstopiti!
KD_FT
02. 02. 2010 08.11
:) ne morem mimo s podobno zgodbo, kot jo je napisal andi1111, le da sem bila v čakalnici z dvema bolanima otrokoma, naročena in tam 15 min pred uro, farmacevt pa je prišel, pozdravil, stopil v ambulanto dobre pol ure pred malico, ven pa je prišel šele med časom za malico, ki se je potem temu primerno še podaljšal. Z ZELO bolanima otrokoma sem zaradi njega sedela v čakalnici več kot eno uro. Pa bi morala biti takoj na vrsti, saj sem bila naročena. HVALA! Upam, da se bo njemu kdaj zgodilo kaj podobnega.
Tonček Balonček
02. 02. 2010 07.47
niktalop, tako je, naj zaslužijo samo šefi, predstojniki, ne pa da se denar drobi na vse!!!
andi1111
02. 02. 2010 07.47
Ko sem šel 1x k svoji zdravnici, ki je imela začetek delovnega časa ob 8h, sem bil tam že ob 7:30. Prav tako še par ostalih, ki smo čakali. Pa sta ob 8:00 prišli dve farmacevtki, ki ju je medicinska sestra spustila notri preko vrste čakajočih in jih pol ure ni bilo ven. Šele potem smo mi prišli na vrsto. Torej, med delovnim časom, ko bi zdravnica morala jemati bolnike, je gostila dve farmacevtki, mi smo pa čakali.