zdravila

Bruselj se maščuje: 20 milijard evrov težki ukrepi proti ZDA

09. 04. 2025 15.23

Bruselj vrača udarec carinam ameriškega predsednika Donalda Trumpa. Protiukrepi Evropske unije bodo obveljali v treh krogih: nekateri bodo začeli veljati naslednji teden, drugi sredi maja, zadnji krog pa decembra.

Izbruh ošpic v ZDA: žarišče v Teksasu, umrl drugi otrok

07. 04. 2025 07.42

V ameriški zvezni državi Teksas je zaradi ošpic, ki se še naprej širijo, umrl drugi otrok, so potrdile oblasti. Vsega skupaj so v izbruhu te zelo nalezljive bolezni v ZDA doslej našteli več kot 640 primerov, večino v Teksasu. Zvezno državo je v nedeljo obiskal minister za zdravje Robert Kennedy mlajši in poudaril pomen cepljenja.

Slovenski droni na misiji na Madagaskarju: iz zraka dostavljajo zdravila

05. 04. 2025 13.13

Slovensko podjetje Elevonx iz Tržiča je razvilo posebne drone, s katerimi na Madagaskarju v 100 kilometrov oddaljene vasi dostavljajo pakete z medicinsko opremo. Za upravljanje brezpilotnih letalnikov, ki so opremljeni s kamero, GPS-om in Starlinkom, so na lokaciji izurili štiri pilote, ki trenutno dvakrat dnevno v skladiščnih bazah bolnišnic napolnijo paket, mu pritrdijo manjše padalo in ga nad točno določenim krajem odvržejo tudi z višine 100 metrov. "Vsi si predstavljajo drone kot nekaj slabega. Mi skušamo dokazati, da temu ni tako," pojasnjujejo v podjetju Elevonx, kjer so se na Madagaskarju srečali tudi s slovenskim misijonarjem Pedrom Opeko.

Našli rešitev za Matica, potrebuje le še 162.000 evrov

03. 04. 2025 12.34

Za 8-letnega Matica, ki se bori z Duchennovo mišično distrofijo, so v Društvu Viljem Julijan našli rešitev. Uredili so možnost za ugodnejše zdravljenje z genskim zdravilom. Ker je čas kritičnega pomena, gre na zdravljenje že konec tega meseca. Zbranih je že 1.840.000 evrov, za plačilo zdravljenja pa potrebuje le še 162.000 evrov.

'Zaradi težke diagnoze nama grozi deportacija'

02. 04. 2025 10.02

Britanskemu paru, ki zadnja leta živi v Avstraliji, grozi deportacija. Ker so 30-letnici diagnosticirali multiplo sklerozo, so jima avstralske oblasti zavrnile vlogo za stalno prebivanje. V skladu z avstralsko politiko priseljevanja lahko oblasti tujim državljanom, ki ne izpolnjujejo zdravstvenih zahtev, zavrnejo bivanje v državi. V primeru Britanke so ocenili, da bi njeno dolgoletno zdravljenje predstavljalo preveliko finančno breme za avstralsko zdravstveno blagajno.

Komičarka Chelsea Handler: Rada dajem ljudem mamila

30. 03. 2025 08.00

Chelsea Handler je v oddaji Jimmyja Kimmla šokirala z razkritjem, da je na zabavi po oskarjih delila mamila. Komičarka je priznala, da obožuje mamila, saj po njenem mnenju pomagajo ustvariti boljše vzdušje. Petdesetletnica je pred kratkim napisala knjigo, s katero si želi vliti samozavest in optimizem vsem ženskam. "Če bi bila samozavest kot Ozempic, bi jo vbrizgala vsem," je povedala.

'To je vse, kar potrebujete, da preživite prvih 72 ur'

27. 03. 2025 11.00

Evropska komisija je državljanom EU priporočila, da si naredijo za vsaj 72 ur zalog v primeru vojn, velikih naravnih nesreč in epidemij. In kaj pravzaprav potrebujemo? Odgovor na to ima evropska komisarka za enakost, pripravljenost in krizno upravljanje, Hadja Lahbib.

Srečanje dveh malih borcev Urbana in Lore

26. 03. 2025 19.51

Prikupno srečanje dveh malih borcev s hudima redkima boleznima. V ljubljanskem Tivoliju sta se skupaj zabavala petletni Urban in dveletna Lora, ki Slovenijo združujeta v dobrodelnosti. Urban je skoraj na cilju, zdravilo zanj je že nared in ga bo verjetno kmalu dobil. Lorina pot pa se je šele dobro začela. Za razvoj zdravila potrebuje milijon evrov, družina pa je doslej zbrala slabo tretjino denarja, zato še naprej prosi za donacije.

Evropska komisija: Naredite si za vsaj 72 ur zalog

26. 03. 2025 11.10

Evropska komisija državljanom priporoča, naj imajo doma dovolj zalog, da bodo v primeru izrednih razmer lahko vsaj 72 ur samozadostni. To je zapisano v osnutku strategije, s katero želijo poskrbeti, da bo Unija bolje pripravljena na morebitne krize. V dokumentu predvidevajo različne scenarije, od vojne in kibernetskih napadov do smrtonosnih bolezni in poplav zaradi podnebnih sprememb.

Na sojenju za smrt dečka v pregretem avtomobilu pričala izvedenke za farmakologijo

24. 03. 2025 13.23

Na celjskem sodišču so na sojenju materi otroka, ki je leta 2023 umrl v razgretem vozilu v Svetem Lovrencu pri Preboldu, in njenemu partnerju zaslišali izvedenko farmakološke stroke Mojco Kržan. Ta je že januarja podala ugotovitve o prisotnosti zdravil in drog v krvi obtoženih in otroka, tokrat pa je predstavila dopolnjeno mnenje.

WHO: V Evropi in osrednji Aziji vse več primerov tuberkuloze med otroki

24. 03. 2025 12.11

Mlajši od 15 let so leta 2023 predstavljali 4,3 odstotka novoodkritih ali ponovljenih primerov tuberkuloze v evropski regiji, kot jo definira Svetovna zdravstvena organizacija (WHO), kar glede na objavljeno poročilo o razširjenosti tuberkuloze pomeni zaskrbljujoč porast. WHO ob tem poziva k ukrepanju in preventivnemu zdravljenju.

Glasbena terapija za starejše: pesem je univerzalni jezik

18. 03. 2025 16.26

Kako se približati ljudem, ki živijo v svojem svetu? Denimo bolnikom z demenco. Ali pa tistim, ki jim tudi zdravila ne pomagajo več? Z glasbeno terapijo. Pesem je namreč univerzalni jezik, pravi nizozemska socialna delavka, ki prepeva po bolnišnicah in domovih za starejše. 26-letnica svoje nastope deli tudi na družbenih omrežjih, kjer je ganila že na milijone ljudi. Imate angelski glas, ki orosi oči, ji sporočajo sledilci. Glasbena terapevtka poudarja, da ve, kako nemočno se pogosto počutijo svojci bolnih starostnikov, ker se tudi njen oče spopada z mišično boleznijo.

Trije od štirih Makedoncev, ki se zdravijo pri nas, v smrtni nevarnosti

18. 03. 2025 12.31

Po požaru v nočnem klubu v Severni Makedoniji so v Slovenijo z letalom Slovenske vojske nekaj po 15. uri pripeljali še dva poškodovanca, ki se bosta zdravila v UKC Maribor. Po besedah predstojnika tamkajšnjega urgentnega centra Gregorja Prosena je eden še v smrtni nevarnosti. V ponedeljek so prva dva poškodovanca že sprejeli v UKC Ljubljana, od koder so sporočili, da sta življenjsko ogrožena oba pacienta. "Delamo vse in se maksimalno trudimo, da bi ju ozdravili," je poudarila intenzivistka kliničnega centra Adela Stecher. Dolžina zdravljenja obeh bolnikov je nepredvidljiva.

Staršem Karoline manjka le še 65 tisočakov

16. 03. 2025 21.05

Slovenci smo še enkrat stopili skupaj v dobrodelni namen - le še 65 tisočakov manjka družini male Karoline z redko gensko boleznijo do cilja - dveh milijonov evrov, ki jih potrebuje za razvoj zdravila. V ta namen bo v Hali Tivoli 20. marca velik dobrodelni koncert za Karolinin šesti rojstni dan. In najlepše darilo bi bila možnost za življenje in prihodnost, pravita njena starša.

Zaseg drog, kreme, zdravil s psihoaktivnimi snovmi, pištole in nabojev

16. 03. 2025 11.46

Prek 30 gramov prepovedane droge, krema z vsebnostjo prepovedane droge, zdravil, ki vsebujejo psihoaktivne snovi, pištola in več nabojev. To je izkupiček hišne preiskave na območju Ribnice. Policisti so zasežene predmete poslali v analizo, zoper kršitelja pa bodo podali prekrškovni postopek.

Nam postenje škodi ali koristi?

16. 03. 2025 09.09

Smo globoko v postnem času, med pustom in veliko nočjo. Ne le katoličani, pač pa praktično vse duhovne skupnosti poznajo neko obliko posta, odrekanja hrani, ta praksa pa tudi širše postaja vse bolj priljubljena. Del ljudi je prepričan, da post pozitivno vpliva na zdravje in počutje, nekateri trdijo, da so si tako celo ozdravili hude bolezni. Po drugi strani pa lahko v prekomernih količinah ali ob nepravem pristopu postenje povzroči dodatne zdravstvene težave ali celo smrt.

BLOG: Šparglji, prehranska zakladnica in naravni diuretik

16. 03. 2025 07.00

Šparglji (Asparagus officinalis) so ena najbolj cenjenih vrst zelenjave, ki se uvršča med najbogatejše vire hranil. S svojimi izjemnimi antioksidativnimi in protivnetnimi lastnostmi so že več kot 2.500 let del tradicionalne medicine. Uživanje tega edinstvenega živila ne le podpira zdravje srca, prebave in kosti, temveč naj bi lahko tudi zmanjšalo tveganje za razvoj raka. Je res tako? Vzemite si kakšno minuto časa in preberite članek, ki sem ga pripravil za vas.

Z zdravilom za sladkorno bolezen do zanositve: kdo so 'Ozempic dojenčki'?

15. 03. 2025 09.05

Številne ženske na družabnih omrežjih objavljajo zgodbe o tem, kako so po dolgih letih boja z neplodnostjo zanosile s pomočjo zdravila Ozempic, ki se uporablja za zdravljenje sladkorne bolezni tipa 2 in klinične debelosti. Ali je Ozempic oziroma njegova učinkovina semaglutid res čudežno zdravilo za zdravljenje neplodnosti ali pa lahko nepremišljeno jemanje celo škodi plodu?

Podjetje IKEA razkriva: Vsako leto izgubimo 20 dni spanca!

14. 03. 2025 13.17

Ljudje po vsem svetu iščejo načine, kako izboljšati spanec in se počutiti bolj spočito, vendar mnogi trdijo, da zaradi težav s spanjem v povprečju izgubijo 1 uro in 20 minut spanca vsako noč.

Recept za gibanje: zdravniki ga bodo po novem lahko napisali

13. 03. 2025 15.06

Družinski zdravniki bodo po novem lahko svojim pacientom predpisali zeleni recept za gibanje, so pojasnili v sklopu projekta Gibanje na recept. Namen projekta je spodbuditi predvsem telesno neaktivne posameznike k rednemu gibanju. Vadba je namreč najbolj univerzalno, trajnostno in učinkovito zdravilo, ker regulira krvni tlak, krvni sladkor, maščobe in ugodno deluje na anksioznost, depresijo in stres.

V Sloveniji čez dve leti Center za tehnologije genske in celične terapije

12. 03. 2025 18.42

Novi prostori Centra za tehnologije genske in celične terapije bodo predvidoma zgrajeni do konca leta 2027, povsem pa naj bi zaživeli do konca leta 2029, je ob obisku premierja Roberta Goloba na Kemijskem inštitutu dejala vodja centra Mojca Benčina. Golob verjame, da bo inštitut z novim centrom zadržal vodilno vlogo na področju genskih raziskav.

Nemško turistko po 45 dneh izpustili iz ameriškega centra za deportacijo

12. 03. 2025 10.08

Nočna mora 29-letne Nemke se končuje: po 45 dneh v ameriškem centru za deportacijo se lahko vrne v domovino. Nemko so aretirali, ko je peš prestopila mehiško-ameriško mejo, in jo odpeljali v pridržanje. A to ni osamljen primer. Od začetka novega Trumpovega mandata se je kar nekaj turistov iz evropskih držav znašlo v priporu.

Admixer Media – uradni zastopnik za medijski zakup Google Ads v Sloveniji

10. 03. 2025 00.15

V hotelu Grand Plaza v Ljubljani se je 13. februarja 2025 odvil ekskluzivni dogodek, ki ga je ob udeležbi predstavnikov Googla organiziralo podjetje Admixer Media. Na dogodku, ki so se ga udeležili strokovnjaki, predstavniki podjetij in vodilni na področju digitalnega oglaševanja, je bil predstavljen za medijski zakup Google Ads v Sloveniji.

Umrl je 22-letni luksemburški princ Frederik

09. 03. 2025 17.29

Luksemburški princ Robert je s težkim srcem sporočil žalostno vest, da je umrl njegov 22-letni sin, princ Frederik. V čustvenem sporočilu za javnost je povedal, da se je njegov sin z redko genetsko boleznijo že rodil, vendar sprva zanjo niso vedeli. Princ je delil tudi zadnje vprašanje, ki mu ga je postavil pokojni princ Frederik.

Nebo nad več slovenskimi mesti preleteli rdeči baloni

08. 03. 2025 20.55

Nebo so preleteli rdeči baloni, s prav posebnim namenom, da tudi na ta način pokažejo podporo otrokom z različnimi diagnozami in jim omogočijo mesto v naši družbi. Sprehod z rdečimi baloni Zavoda 13 je potekal že deseto leto zapored, v tem času se je zgodilo nekaj premikov na bolje, a še vedno se otroci in njihovi starši soočajo z izzivi tako na sistemski ravni kot tudi pri tem, kako jih doživlja družba.

Spletna goljufija: lažni oglasi za merilnik glukoze v krvi, ki sploh ne obstaja

08. 03. 2025 06.00

Pozor. Po spletu krožijo lažni oglasi za 'revolucionarni' merilnik glukoze v krvi. Merilnik naj bi sladkor v krvi meril na neinvaziven in neboleč način brez igel. Nikar ne nasedajte. Sistem iz oglasa ni preverjen za merjenje glukoze in ni v klinični uporabi in ni validiran v kliničnih raziskavah. V podjetju Siemens pa poudarjajo, da gre za zlorabo njihove blagovne znamke.

Spalna apneja: V Sloveniji kmalu nova metoda zdravljenja?

08. 03. 2025 06.00

Bo slovenskim bolnikom s spalno apnejo - motnjo dihanja med spanjem - res že kmalu na voljo nova metoda zdravljenja? Gre za čip, ki s stimulacijo podjezičnega živca odpira dihalne poti. Obstruktivno spalno apnejo, ki je najpogostejša, ima pri nas približno 150.000 odraslih, zdravljenih pa je le okoli desetina. Zaradi zapore žrela nekateri bolniki nehajo dihati tudi po 50, 70-krat na uro, lovijo sapo, se dušijo. Spalna apneja je pogostejša pri moških, pomemben dejavnik tveganja je debelost, vodi pa v utrujenost, težave s koncentracijo, tudi motnje srčnega ritma, celo kap in infarkt.

Smrt otroka v razgretem vozilu posledica toplotnega šoka

03. 03. 2025 16.30

Na celjskem sodišču je na sojenju materi otroka, ki je leta 2023 umrl v razgretem vozilu v Svetem Lovrencu pri Preboldu, in njenemu partnerju med drugim pričala izvedenka medicinske stroke Simona Šramek Zatler. Povedala je, da je bil vzrok smrti otroka odpoved srca in možganov kot posledica toplotnega šoka.

Grozljive podrobnosti iz Brčkega: nekateri otroci okuženi s paraziti

01. 03. 2025 12.06

Okrožno tožilstvo Brčko je razkrilo podrobnosti iz "hiše groze", v kateri je policija našla 31 otrok, starih od nekaj mesecev do 12 let. Identiteto domnevnih žrtev trgovcev z ljudmi oblasti še ugotavljajo, zato še ni znano, kdo so njihovi starši. So pa odkrili, da so nekateri otroci okuženi s paraziti.

Gene Hackman najverjetneje umrl že 17. februarja

01. 03. 2025 09.01

Šerif okrožja Santa Fe v ameriški zvezni državi Nova Mehika Adan Mendoza je na novinarski konferenci povedal, da je srčni spodbujevalnik 95-letnega Gena Hackmana nazadnje deloval 17. februarja in na podlagi tega sklepajo, da je bil to tudi zadnji dan legendarnega filmskega igralca.