zdravilo

Našli rešitev za Matica, potrebuje le še 162.000 evrov

03. 04. 2025 12.34

Za 8-letnega Matica, ki se bori z Duchennovo mišično distrofijo, so v Društvu Viljem Julijan našli rešitev. Uredili so možnost za ugodnejše zdravljenje z genskim zdravilom. Ker je čas kritičnega pomena, gre na zdravljenje že konec tega meseca. Zbranih je že 1.840.000 evrov, za plačilo zdravljenja pa potrebuje le še 162.000 evrov.

Nekoč je bila najmodernejša na Balkanu, danes pa nihče ne (po)ve, kaj bo z njo

03. 04. 2025 07.00

Ekonomski, zdravstveni in socialni genocid. S temi ostrimi besedami na Jesenicah kritizirajo nedavno odločitev vlade – za katero pravijo, da je politična, ne strokovna – da bo nova regijska bolnišnica zgrajena v Kranju. Prihodnost že obstoječe Splošne bolnišnice Jesenice (SBJ), ki je bila ob odprtju najmodernejša v tem delu Evrope, je tako zdaj negotova. Na ministrstvu za zdravje so za 24ur.com zagotovili le, da bo ta ostala pomemben del zdravstvene mreže. Na zgornjem Gorenjskem pa vztrajajo, da so Jesenice regijsko zdravstveno središče, in borili se bodo, da tako ostane tudi naprej.

Dobrodelno 12-urno kolesarjenje Marka Baloha podprli znani obrazi

27. 03. 2025 20.12

Na že 19. tradicionalnem 12-urnem dobrodelnem kolesarskem maratonu so kolesarska pedala za pomoč malemu Maticu z redko boleznijo, ki potrebuje podporo za zdravljenje ob slovenskem ultrakolesarju Marku Balohu, ki je neumorno kolesaril od 10. do 22. ure, pridružili pa so se številni znani obrazi.

Nov preboj: odkrili zdravilo, ki človeško kri spremeni v strup za komarje

27. 03. 2025 19.45

Znanstveniki so eksperimentirali z zdravilom nitizinon, ki se običajno predpisuje za redke dedne bolezni in prišli do zanimive ugotovitve. Če komarji pijejo kri, ki vsebuje to učinkovino, ta zanje postane strupena. Zdravilo namreč blokira encim, s katerim presnavljajo kri, zato komarji kmalu po zaužitju takšne krvi poginejo.

Srečanje dveh malih borcev Urbana in Lore

26. 03. 2025 19.51

Prikupno srečanje dveh malih borcev s hudima redkima boleznima. V ljubljanskem Tivoliju sta se skupaj zabavala petletni Urban in dveletna Lora, ki Slovenijo združujeta v dobrodelnosti. Urban je skoraj na cilju, zdravilo zanj je že nared in ga bo verjetno kmalu dobil. Lorina pot pa se je šele dobro začela. Za razvoj zdravila potrebuje milijon evrov, družina pa je doslej zbrala slabo tretjino denarja, zato še naprej prosi za donacije.

Z zdravilom za sladkorno bolezen do zanositve: kdo so 'Ozempic dojenčki'?

15. 03. 2025 09.05

Številne ženske na družabnih omrežjih objavljajo zgodbe o tem, kako so po dolgih letih boja z neplodnostjo zanosile s pomočjo zdravila Ozempic, ki se uporablja za zdravljenje sladkorne bolezni tipa 2 in klinične debelosti. Ali je Ozempic oziroma njegova učinkovina semaglutid res čudežno zdravilo za zdravljenje neplodnosti ali pa lahko nepremišljeno jemanje celo škodi plodu?

Recept za gibanje: zdravniki ga bodo po novem lahko napisali

13. 03. 2025 15.06

Družinski zdravniki bodo po novem lahko svojim pacientom predpisali zeleni recept za gibanje, so pojasnili v sklopu projekta Gibanje na recept. Namen projekta je spodbuditi predvsem telesno neaktivne posameznike k rednemu gibanju. Vadba je namreč najbolj univerzalno, trajnostno in učinkovito zdravilo, ker regulira krvni tlak, krvni sladkor, maščobe in ugodno deluje na anksioznost, depresijo in stres.

V Sloveniji čez dve leti Center za tehnologije genske in celične terapije

12. 03. 2025 18.42

Novi prostori Centra za tehnologije genske in celične terapije bodo predvidoma zgrajeni do konca leta 2027, povsem pa naj bi zaživeli do konca leta 2029, je ob obisku premierja Roberta Goloba na Kemijskem inštitutu dejala vodja centra Mojca Benčina. Golob verjame, da bo inštitut z novim centrom zadržal vodilno vlogo na področju genskih raziskav.

Zakaj država ne želi postati lastnica partizanske bolnišnice Franja?

02. 03. 2025 07.00

Pogled na bolnico Franjo, ta pomemben kulturni spomenik, je po predlanski vodni ujmi, ki jo je pošteno uničila, naravnost žalosten. Kljub temu človek ob pogledu na uničene barake ne more mimo začudenja in občudovanja, kaj so nekoč znali in zmogli. Kako so v vojnih časih uspeli na tako zahtevnem terenu postaviti bolnišnico, v kateri so zdravili številne ranjence? Obnova bolnišnice je po besedah ministrice za kulturo Aste Vrečko moralna obveza države in ob načrtih za obnovo so se predstavniki kulturnega ministrstva in občine strinjali, da bi bil smiseln prenos lastništva spomenika na državo. Zakaj si je torej država premislila? Kdo bo lastnik Franje?

'Imamo gensko zdravilo, ki pomaga, vendar pa otroci do njega ne morejo'

28. 02. 2025 15.33

Otroci z redkimi boleznimi in njihovi starši se vse bolj pogosto soočajo s problematiko dostopnosti do najnovejših genskih zdravil, so ob svetovnem dnevu redkih bolezni izpostavili v Društvu Viljem Julijan. Državo pozivajo, naj čim prej zagotovi mehanizem, ki bo lahko stanje na tem področju popravil. "Na eni strani imamo gensko zdravilo, ki pomaga, na drugi pa otroke, ki do teh zdravil ne morejo," so poudarili.

Nekdanji kraljevi pomočnik, ki je Meghan obtožil ustrahovanja, ne bi nič spremenil

25. 02. 2025 08.05

Nekdanji kraljevi pomočnik Jason Knauf vztraja pri obtožbah proti Meghan Markle. Knauf, ki se ji je pred leti postavil po robu in jo obtožil ustrahovanja in neprimernega obnašanja do zaposlenih na kraljevem dvoru, ne obžaluje svojih besed. Kljub temu, da si je bil z zakoncema izjemno blizu in jima je tudi pomagal organizirati pravljično poroko, pravi, da ne bi ničesar spremenil.

Najtežje je opazovati razočarane igralke!

21. 02. 2025 13.50

Rokometašice Krima Mercatorja s španskim trenerjem Ambrosom Martinom iščejo pot na zmagovalne tirnice. Po zmagi in remiju v Ligi prvakinj želijo pozitiven trend nadaljevati proti Podravki. Obračunu, ki ga boste lahko v soboto od 17.45 spremljali na Kanalu A in VOYO.

UKC o širjenju garij pri nas: število bolnikov nenehno narašča

20. 02. 2025 09.40

Na dermatovenerološki kliniki UKC Ljubljana zaznavajo številne primere garij. Na NIJZ so v letošnjem letu doslej zabeležili 92 prijav te bolezni in dva izbruha. Na UKC ocenjujejo, da gre za velik problem in da število bolnikov nenehno narašča. Simptomi so pogosto nespecifični, zato se diagnoza velikokrat postavi z zamudo ali pa se bolezen zamenja z drugimi dermatološkimi stanji. Pravočasna diagnoza in ustrezno zdravljenje sta ključna za preprečevanje širjenja garij. V UKC opažajo, da se isti bolniki vračajo tudi do petkrat. Navodila mora namreč spoštovati cela družina, saj se bolezen prenaša s tesnimi stiki.

'Podarimo Karolini najlepše darilo – možnost, da premaga to kruto bolezen'

17. 02. 2025 06.00

Skoraj šestletno Karolino do končnega cilja dveh milijonov loči le še 65 tisoč evrov. Toliko ji še manjka za razvoj genskega zdravljenja, ki je za življenje male borke z redko boleznijo hitrega staranja ključno. "Smo tik pred ciljem. Hvala vam do zvezd in nazaj,"pravita njena starša. Še zadnji del pa bodo za Karolino skušali zbrati na dobrodelnem koncertu. "Želiva, da za svoj 6. rojstni dan prejme najlepše darilo, da bo lahko premagala to kruto bolezen," še dodajata.

Za Karolino bodo z zaključnim velikim dobrodelnim koncertom zbirali še zadnjih 65.000€

17. 02. 2025 00.15

Deklica Karolina, ki ima smrtonosno redko bolezen, bo konec februarja praznovala svoj rojstni dan in ob tem v Društvu Viljem Julijan 20.3. zanjo organizirajo zaključni veliki dobrodelni koncert, s katerim bodo zbirali še zadnjih 65.000€, ki so potrebna za razvoj genskega zdravljenja, ključnega za njeno življenje.

BLOG: Poprova meta, mogočno eterično olje

16. 02. 2025 13.28

Poprova meta (Mentha piperita) je ena najbolj vsestranskih rastlin, ki se pogosto uporablja v medicini, kozmetiki in aromaterapiji. Njeno eterično olje je izjemno cenjeno zaradi osvežilnih, protimikrobnih in sproščujočih lastnosti. Tokrat bomo raziskali njene koristi, zgodovino uporabe, zanimivosti in opozorila glede varne uporabe.

Katere filme gledati na valentinovo?

14. 02. 2025 12.58

Na VOYO smo izbrali najbolj romantične filme za vse tiste, ki valentinovo praznujete in si proti večeru želite sproščanja pred zasloni sami ali pa v družbi svoje boljše polovice. Katerega boste izbrali?

Po kokainu kozarček ali dva, za povrh pa še en ekstazi

11. 02. 2025 15.59

Vsak teden se na urgenco ljubljanskega kliničnega centra zatečejo ljudje, ki so se zastrupili z mamili, tj. predozirali. Nekateri pridejo sami, ko občutijo, da z njihovim telesom ni vse, kot bi moralo biti, spet druge pripeljejo svojci, veliko uporabnikom drog, ki dobesedno obležijo, pa urgentne ekipe SNMP življenje rešujejo na terenu.

Pozor: med mladimi se na TikToku širi 'paracetamol izziv'

11. 02. 2025 13.49

V Lekarniški zbornici Slovenije ob dnevu varne rabe interneta skupaj z ministrstvom za zdravje in JAZMP opozarjajo na nevaren trend na družbenem omrežju TikTok. Gre za med mladostniki v Evropi vse bolj priljubljeni "paracetamol izziv". Izziv spodbuja prekomerno rabo zdravil s paracetamolom, kar lahko privede do resnih zdravstvenih zapletov.

Kolumbijski predsednik: 'Legalizirajte kokain. Ni nič slabši od viskija'

06. 02. 2025 12.46

Predsednik Kolumbije, največje svetovne proizvajalke in izvoznice prepovedanega kokaina, je na seji vlade izjavil, da bi morali to drogo legalizirati, saj da ni "nič slabša od viskija". Gustavo Petro meni, da je kokain po svetu nezakonit le zato, ker ga izdelujejo v Latinski Ameriki.

Peticija, da država krije zdravljenje za otroke z redkimi boleznimi

05. 02. 2025 09.12

Za zdravljenje 8-letnega Matica, ki ima zelo hudo in uničujočo redko genetsko bolezen Duchennovo mišično distrofijo, potrebujejo še 850.000 evrov. Ob tem so v Društvu Viljem Julijan zaradi neodzivnosti države začeli zbirati podpise za peticijo, da bi država krila zdravljenje za dečka in vse druge otroke z redkimi boleznimi.

Za dveletno Loro obstaja upanje v Avstraliji

03. 02. 2025 19.52

Dveletna Lora iz Novega mesta trpi za izjemno redkim sindromom GAND, ki ga ima le približno 400 ljudi na svetu. Zaradi njega ne govori, ne hodi, težko je in pije, v prihodnje bi lahko imela tudi težave s srcem. A obstaja upanje. Starši so se uspeli dogovoriti za razvoj zdravila v Avstraliji. Gre za inštitut, kjer so razvili gensko terapijo za dečka Urbana z zelo podobnim sindromom. Da bi lahko malčici in drugim otrokom s to boleznijo omogočili zdravilo, potrebujejo milijon evrov.

Tabletka proti staranju?

02. 02. 2025 10.11

Bomo že čez nekaj let dobili zdravilo proti staranju, podobno, kot je sedaj na voljo zdravilo proti debelosti? Znanost in medicina tovrstne spojine že poznata, z veliko hitrostjo se razvijajo genetske terapije, pa terapije z matičnimi celicami in podobno. Še zdaleč pa niso in še nekaj časa ne bodo na voljo slehernikom, pač pa le premožnejšim.

Ministrstvo: Financiranje zdravil za redke bolezni je v Sloveniji dobro urejeno

28. 01. 2025 11.49

"Verjamemo, da je čas, da nova zdravila za otroke zagotovi in financira država, ne pa da moramo Slovenke in Slovenci vedno znova zbirati donacije za zdravljenje otrok z redkimi boleznimi," je poziv Društva Viljem Julijan, kjer so na vlado podali pobudo in apel, da bi stroške zdravljenja za otroke krila država. Na ministrstvu odgovarjajo, da so bolnikom z redkimi boleznimi v Sloveniji dosegljive vse oblike zdravljenja, ki so na voljo, na stroške zdravstvenega zavarovanja, so pa ob tem izpostavili, da je ključna odobritev zdravila v EU in da je pomembno tudi mnenje konzilija slovenskih zdravnikov.

Na sojenju za smrt otroka v Svetem Lovrencu pričal estetski kirurg

27. 01. 2025 12.42

Na celjskem sodišču se je z zaslišanjem estetskega kirurga Andreja Testena nadaljevalo sojenje materi otroka, ki je leta 2023 umrl v razgretem vozilu, in njenemu partnerju. Kot je dejal, je obtoženo operiral dan pred smrtjo njenega otroka, na dan operacije pa ni bila pod vplivom drog, ker je sicer ne bi operiral.

Mnogi dvomijo v Đokovićevo poškodbo, direktor OP Avstralije jih miri

23. 01. 2025 12.59

Novak Đoković je na obračunu četrtfinala OP Avstralije prepričljivo premagal Carlosa Alcaraza s 3:1 v nizih, a težave s poškodbo stegenske mišice so se pojavile že v prvem nizu. 37-letni Srb bo pred petkovim obračunom polfinala z Alexandrom Zverevim imel na voljo dva dneva počitka, dan pred obračunom pa je odpovedal trening.

Pomoč za Loro: 'Bolečina ob takšni diagnozi je neizmerna'

23. 01. 2025 09.41

Dveletna Lora je bila ob rojstvu popolnoma zdrav otrok, po treh mesecih pa so se začele pojavljati težave. Malo pred drugim rojstnim dnevom so ji postavili diagnozo: mutacija gena GATAD2B. Genska terapija je za Loro edina možnost, da zaživi bolj polno življenje, za razvoj zdravila pa starša potrebujeta milijon evrov. Kako lahko pomagate?

Uradniški svet: V primeru Jušića nismo klonili pod pritiski politike

23. 01. 2025 09.12

Ob nedavni interpelaciji ministra Boštjana Poklukarja je bilo iz NSi slišati tudi navedbe, da naj bi posebna natečajna komisija, ki je presojala izpolnjevanje pogojev Senada Jušića za zasedbo položaja generalnega direktorja Policije, svoje stališče med postopkom zaradi pritiskov politike spremenila. To se ni zgodilo, poudarjajo v uradniškem svetu.

Hrvaška carina pripravila javno dražbo za prodajo zasežene rakije

22. 01. 2025 19.01

Ministrstvo za zdravje opozarja, da prekomerno pitje alkohola škoduje zdravju, ljudska modrost pa pravi, da šnops, seveda v zmernih količinah, zdravi vse. In ta modrost očitno velja tudi onkraj meja. Več kot 2300 litrov domače rakije, ki so jo lani zasegli hrvaški cariniki, je na dražbi šlo za med. Pa pri nas? Kaj vse se znajde na dražbah Fursa?

Vlada sprejela nove zakone: Tuji zdravstveni delavci hitreje na trg dela

22. 01. 2025 17.23

Vlada je na seji potrdila predlog novele zakona o zdravilih, predlog zakona o medicinskih pripomočkih in predlog zakona o priznavanju poklicnih kvalifikacij v zdravstvu. Slednji bo skrajšal postopke priznavanja poklicnih kvalifikacij tujim kandidatom, je na novinarski konferenci povedala ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel.